Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak rozpocząć budowę?


Raul26

Recommended Posts

W zeszłym roku rozebrałem stary dom Fundamenty jego były na 130 cm Niestety murarz nie przyjechał na czas i weszła woda potem przyszedł mróz i tak się rozpoczęła moja budowa Też już mam dosyć Teren jest taki że woda gruntowa jest wysoko W studzience mam ją na 80 cm od powierzchni działki W wykopie od jesieni stała woda Teraz już ją wybrałem ale nachodzi Na dole wykopu jest raczej glina ale jest i ziemia I teraz nie wiem co robić Każdy mówi co innego Jeden fachowiec mówi żeby nasypać tłuczeń żeby te fundamenty nie siadły Drugi mówi żeby jeszcze kopnąć głębiej a ten tłuczeń to niepotrzebne koszty Chce zacząć wiosną te ławy robić ale nie wiadomo jaka bedzie pogoda przydało by się może że dwa tygodnie suszy to może by ten piasek wysechł i można by było zgęszczać?Jeszcze jest jeden problem Wtedy jesienią przywiozłem jeszcze piachu do tego wykopu i tam go wsypałem Była koparka więc chciałem od razu z niej skorzystać Od jesieni ten piach moknie Wpaść w niego można po kolana Dziś chodziłem po tym wykopie Tam gdzie jest glina jest dosyć twardo a tam gdzie ziemia można wpaść po kostki Czy można ten wykop zagęścić piaskiem? Czy trzeba jeszcze głębiej kopnąć z uwagi na to że ta woda stała od października Co sądzicie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt mam od zeszłego roku Problem jest co teraz zrobić z tym gruntem żeby to utwardzić Chce zacząć robić ławy a wchodzi woda Jak Pisałem wcześniej czy nawieźć tłucznia? Czy to zageszczać piachem ? Woda stała od listopada Na bieżąco ją pompuje Czy jeszcze wykopać głębiej Chodziłem po tym wykopie w gumiakach i na glinie jest twardo a na ziemi która też jest wpada się po kostki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Czy jest jakiś sposób aby pozbyć się nadchodzącej wody? nachodzi chyba woda gruntowa

Trochę tu przeszkadzają istniejące fundamenty niestety.

Normalnie przy nowej budowie można byłoby to obejść wykonując w każdym narożu wykopu (wykop oczywiście odpowiednio szerszy niż obrys przyszłych fundamentów) małe studzienki z pompami, które osuszyłyby wykop i przeciwdziałałyby nachodzeniu wody i rozmakaniu dna wykopu. W obecnym stanie ryzyko wypłukiwania piasku spod istniejącego fundamentu przez pompowanie wody z takich studzienek.

W każdym przypadku to co już rozmiękło należy wykopać. Szczególnie glina, może wydawać się w marę twarda, ale jeśli już raz uległa uplastycznieniu to już nie da sie jej zagęścić. Z piaskiem (nie wiem o jakiej "ziemi" piszesz?) jest lepiej i ewentualnie mógłby zostać na miejscu osuszony. Należy przy tym uważać, aby z wykopem nie zejść niżej niż góra ławy obecnego fundamentu. Po zrobieniu porządku z samym wykopem, fundamenty wewnątrz zasypywać pospółką i solidnie zagęszczać warstwowo.

 

Przy takich warunkach gruntowych, wszystkie prace w koło fundamentów aż do ich zasypania, muszą przebiegać ekspresowo, aby nie spadł deszcz w tym czasie. W tej sytuacji nie stać Cię na zatrudnianie ludzi, którzy po prostu sobie nie przychodzą albo się spóźniają.

 

Skoro masz projekt, to czy architekt nie ostrzegał o takich problemach?

Jak ktoś tu wyżej pisał, może warto było rozważyć płytę fundamentową jako pewniejsze rozwiązanie do tej lokalizacji. Można też rozważyć wykorzystanie istniejących fundamentów i wykonać na nich typowy strop żelbetowy, który można potraktować jako coś w rodzaju płyty fundamentowej, a wszystko poniżej zasypujesz najtańszym piachem bez specjalnego zagęszczania. A póki masz odsłonięte fundamenty to wykonać ich hydroizolację. Oczywiście taki strop musi przeliczyć konstruktor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Stary budynek już jest rozebrany i fundamenty też Ziemia o której pisze jest na dnie wykopu oraz glina Wbijając drut żebrowany wchodzi nawet na pół metra Glina jest twarda a ziemia miękka Pisałem już o tym Mam w tygodniu robić badanie gruntu Dziś był jeden wykonawca i powiedział że można na to rzucić piach i zageszczać warstwami i na to dać płytę fudamentową podwójnie uzbrojoną Nie wiem czy to jest dobry pomysł Czy należy wybrać tą ziemię i dopiero nawieźć piachu i zageszczać
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonawcy, aby wykonywać, to różne rzeczy mogą gadać.

Potrzebujesz fachowca.

Architekta konstruktora, który zobaczy, oceni i da receptę - co dalej.

Chyba, że na upartego chcesz kasę w tm błocie topić.

Możesz, bo to Twoje.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawniej, jak sierocie pastuszkowi na bagnach się Matka Boska objawiła i kościół tam chcieli budować, to stopy fundamentowe na dębowych tratwach stawiali.

Też tak możesz i będzie ideał, ale czy Cię stać?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...