Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabudowa szeregowa - minimalna grubość ścian zewnętrznych - normy prawne


Recommended Posts

Witam,

 

Mam pytanie odnośnie norm ścian zewnętrznych w zabudowie szeregowej. Jestem zainteresowany zakupem mieszkania na poddaszu. Dom był w przeszłości jednorodzinny (rok budowy lata 80te) który przeszedł generalny remont przed developera a ostatnie pietro (poddasze) zostało dobudowane na nowo. Z informacji które znalazłem online wynika ze budynek powinien mieć osobna konstrukcje i ze tez powinna być zachowana dylatacja do sąsiadującego budynku. Udało mi się wymierzyć ze miedzy ściana wewnętrzną mieszkania a ścianą zewnętrzna do sąsiadującego budynku jest około 24cm

Ściana składa się:

12.5mm płyta GK

• 7cm wełny

• Mur??? ( do sąsiada zostało około 15cm tak ze w tych wymiarach musi zmieścić sciana murowana + dylatacja do muru sąsiada)

 

Ściana jest zrobiona chyba nietypowo ponieważ za płytą GK znajduje się konstrukcja profilowa a w niej 7CM wełny i dopiero ścianą murowana.

 

Chciałbym się dowiedzieć jakie są normy co do ścian zewnętrznych w zabudowie szeregowej i czy opisana grubość ścian jest poprawna?

 

Pozdrawiam

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie nie masz domu jednorodzinnego w zabudowie szeregowej tylko dom wielolokalowy zbudowany w formie sąsiadujących ze sobą mieszkań. I wełna pełni rolę izolacji dźwięków a nie termiczną.

 

Nie ma czegoś takiego jak normy ścian jesli chodzi o grubość konstrukcji. Dom buduje się zgodnie z projektem, gdzie konstruktor wylicza grubości elementów konstrukcyjnych i bierze za to odpowiedzialność. Współczesne normy dotyczą izolacyjności przegród, ale obejmują domy nowo budowane a nie sprzed 40 lat.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
no tak, przy czym jeżeli realizuje się PRZEBUDOWĘ budynku ( nie stanowiącą REMONTU ), to projekt PRZEBUDOWY danego fragmentu budynku ( lub całości ) podlegającemu przebudowie, musi spełniać aktualne przepisy budowlane, w tym nośności konstrukcji ( ekspertyza techniczna ), czy też izolacyjności termicznej, akustycznej, ... itd.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...