Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Strop w ziemiance 4 x 5 m


Coltt

Recommended Posts

Dzień dobry,

 

Zamierzam wybudować ziemiankę, teren jest suchy.

Ściany z pustaka ceramicznego lub gazobeton.

Zastanawiam się jak i z czego wykonać strop.

Interesuje mnie najtańsze rozwiązanie.

Wymiary ziemianki to 4 x 5 x 2,5m [szer x dlug x wys]

 

Nie chciałbym angażować gruszki i wylewania betonu.

Zastanawiam się nad sklepieniem łukowym ze starych odpadowych cegieł.

 

Czy taki strop moge wykonać np z pustaka ceramicznego porotherm zeszlifowanego na klin ?

 

Proszę o sugestie

Edytowane przez Coltt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie możesz. I ściany także z innego materiału. Na sklepienia łukowe w ziemiance daje się nadbeton..i nie masz doświadczenia w tym.

 

 

Hmm... dlaczego?

 

Czytałem że nawet polecają Ytong, kwestia izolacji.

 

Właśnie ten nadbeton mnie trapi, teoretycznie i praktycznie jest to sklepienie samonośne.

W Turcji widziałem jak budowali podobne rzeczy to normalnie pełne cegły zacinali ala kielnią w klin i układali w łuk. Tynkowali to z zewnątrz na grubość 1-2cm i zasypywali.

 

Tutaj coś podobnego:

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/uploads/monthly_08_2016/post-67209-0-72535100-1471640528_thumb.jpg

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/uploads/monthly_08_2016/post-67209-0-89589300-1471640554_thumb.jpg

https://wedlinydomowe.pl/forum/uploads/monthly_09_2016/post-67209-0-45951700-1474826741_thumb.jpg

 

Tylko że u mnie powierzchnia też robi róznice

 

Doświadczenie sie nabiera z czasem i gdzieś zawsze jest pierwszy krok, to rzecz nabyta nie warto o niej dyskutować.

 

Zamów prefabrykowaną ziemiankę (jak szambo).

 

Cena i nie ten gabaryt za 30m3 trzeba dać niemal 10tys

 

 

Gdyby na scianach zrobić dodatkowo zbrojony wieniec i ułożyć to w ten sposób nie wytrzyma? Samochody nie bedą po tym jezdzić.

Parcie ziemi na sciany pionowe i sklepienie w tej sytuacji były by moimi sprzymierzeńcami.

 

 

 

Czy taki strop moge wykonać np z pustaka ceramicznego porotherm zeszlifowanego na klin ?

 

Oczywiście cegła cięta tak :

[ATTACH=CONFIG]468745[/ATTACH]

Edytowane przez Coltt
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby na scianach zrobić dodatkowo zbrojony wieniec i ułożyć to w ten sposób nie wytrzyma? Samochody nie bedą po tym jezdzić.

Parcie ziemi na sciany pionowe i sklepienie w tej sytuacji były by moimi sprzymierzeńcami.

 

Parcie na ściany pionowe nie będzie Twoim sprzymierzeńcem. Wręcz przeciwnie.

Ja bym tak szamba (do którego nikt wchodzić nie będzie) nie próbował budować. A Ty chcesz tam wchodzić, zrobić bez projektu i obliczeń i jeszcze z materiałów, których (nie wiedzieć czemu) nikt do tego nie używa. To wyjdzie drogo. I oby tylko w pieniądzach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Po prostu wyrzuć go i kup nowy. Nigdy nie widziałem takiego za więcej niż 10 dolarów. Ryzyko wdychania lub spalenia pleśni, mchu czy porostów jest zbyt wysokie, aby uzasadniać „odnawianie” tego taniego kawałka drewna. kup też szklany lub ceramiczny kij. są znacznie lepsze niż jakiekolwiek aluminiowe kije, jakich kiedykolwiek używałem.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 7/28/2024 at 12:22 PM, muzanamr said:

Po prostu wyrzuć go i kup nowy. Nigdy nie widziałem takiego za więcej niż 10 dolarów. Ryzyko wdychania lub spalenia pleśni, mchu czy porostów jest zbyt wysokie, aby uzasadniać „odnawianie” tego taniego kawałka drewna. kup też szklany lub ceramiczny kij. są znacznie lepsze niż jakiekolwiek aluminiowe kije, jakich kiedykolwiek używałem.
 

i got this...  https://mobdro.bio/ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...