Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

jaki duzy bufor


Horas91

Recommended Posts

Czesc,

 

wedlug cieplo.app potrzebuje pieca o mocy 6,5 Kw natomiast srednio 2,9.

W przyszlosci mysle tez o grzaniu piwnicy oraz garazu ktory teraz nie jest uwzgledniony - dlatego tez zastanawiam sie nad piecem o mocy 10 lub 12 KW moduluja one do: 3,3 KW oraz 4,0 KW.

To chcialbym podlaczyc do bufora - i tutaj pytanie jaki duzy bufor aby piec szedl mozliwie dlugo pelna moca ale aby tez nagrzanie nie trwalo wieki.

Mam b. waskie drzwi w kotlowni wiec moge wybrac pomiedzy 2 - 315 litrow lub 500 litrow.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor ma mieć maksymalny możliwy rozmiar - a dopiero kocioł do bufora dobrać . Jak wyjdzie 1000 l to i kocioł nawet 20 kw można postawić. Będzie szybko ładował i na dłużej wystarczy. Moc 3 kw przez 24 godziny to 72 kwh - aby wystarczyło na dobę przy delta 50 potrzebujesz 1200l bufora.. Pojemność cieplna bufora zależy od rodzaju ogrzewania jakie masz - jesli niskotemperaturowe to ta delta może być większa czyli bufor pracuje w zakresie od 30 do 90 c - jak grzejniki to od 50 do 90 czyli mniej się zmieści. Tak więc podaj więcej danych o instalacji .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego tez zastanawiam sie nad piecem

potrzebuje pieca o mocy 6,5 Kw

Na jake paliwo?.

i tutaj pytanie jaki duzy bufor aby piec szedl mozliwie dlugo pelna moca ale aby tez nagrzanie nie trwalo wieki.

Trochę podstawowych informacji znajdziesz w temacie: BUFOR CIEPŁA W INSTALACJI OGRZEWANIA NA PALIWO STAŁE: KLUCZOWE ZASTOSOWANIA I KORZYŚCI

Edytowane przez DUNIA.MD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wedlug cieplo.app potrzebuje pieca o mocy 6,5 Kw natomiast srednio 2,9.

 

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132631

 

Mam b. waskie drzwi w kotlowni wiec moge wybrac pomiedzy 2 - 315 litrow lub 500 litrow.

 

Bufor przydatny jest w określonych sytuacjach:

- do magazynowania energii gdy źródło nie potrafi sensownie modułować (w tym, gdy jest przewymiarowane) i dostarczać ciepła w miarę zgodnie z potrzebami.

- do magazynowania energii produkowanej gdy jest tańsza - czyli przy grzaniu energią elektryczną w taryfie strefowej.

- do zapewnienia odpowiedniej temperatury powrotu przy odszranianiu PC PW.

- do pogodzenia grzejników i podłogówki w instalacji mieszanej

Magazynowanie może też spełniać wylewka w przypadku podłogówki.

 

Ma też trochę wad - generuje straty postojowe, zmniejsza sprawność systemu grzewczego którego sprawność zależy od temperatury zasilania, kosztuje, zajmuje miejsce, nie jest wieczny, komplikuje sterowanie i wymaga dodatkowego osprzętu (czyli zwiększa się nie tylko koszt instalacji i serwisu, ale wzrasta też ryzyko awarii).

 

Ty co chcesz osiągnąć z pomocą bufora?

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

Na jake paliwo?

 

Piec na pelet, do wyboru mam 7, 10 lub 12 KW sklaniam sie ku 12 KW po w przyszlosci chcialbym tez ogrzewac piwnice. Piec ten moduluje do 3,9 KW

 

Ty co chcesz osiągnąć z pomocą bufora?

 

To skomplikowane ale chcialbym osiagnac kilka rzeczy:

--> Aby piec mogl isc pelna moca przynajmniej 1x dziennie przez 20-40 minut (Takie przemyslenie mam, ze byc moze poprzez temperature oraz moc, palenisko tez sie troche samo oczysci)

 

--> Obecny piec to potwor (29KW) ale instalacja jest starawa i mam duzy zlad wody przy zalaczeniu podlogowki i grzejnikow nawet on musi pracowac okolo 40 - 50 minut aby zagrzac dobrze powrot.

 

--> w domu nie ma nas od 7 do 19 (czasami 7 do 18) wiec ogrzewanie pracuje obecnie wciagu dnia 2x po 3 godziny (Temperatura wacha sie od 19,5 gdy nas nie ma do 21)

 

--> Chcialbym aby grzejniki pracowaly tak jak wczesniej czyli 2x3 godziny natomiast aby ogrzewanie podlogowe pracowalo od 7 rano do 21 wieczorem (aby dom sie tak nie studzil)

 

--> Dom w lesie, wiec uzyskow ze slonca wiele nie mam

 

--> Przy obecnej pogodzie, temperatura w domu spada do 19,5 - 20 stopni ( dla mnie jest to zimno na kapiel w lazience) wiec zalaczam piec na godzine i podnosze temperature w calym domu ( A wolalbym zagrzac bufor i grzac przez 1 - 2 dni tylko podloga w lazience)

 

--> Obok domu mam mala polane (Chcialem zrobic mala instalacje off-grid 3 Kw i dogrzewac grzalka wode w buforze - wlasnie na takie sytuacje jak teraz.

 

--> no i 2 najwazniejsze rzecy - chce sterowac oddzielnie podlogowka oraz grzejnikami. Instalacja zaprojektowana na 55 stopni - a piec moze grzac do 75 wiec dlaczego go dusic?

---------

Co instalator wchodzi do kotlowni, to ma inna wizje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

nawet on musi pracowac okolo 40 - 50 minut aby zagrzac dobrze powrot.

Czyli brak ochrony powrotu.

Chcialbym aby grzejniki pracowaly tak jak wczesniej czyli 2x3 godziny natomiast aby ogrzewanie podlogowe pracowalo od 7 rano do 21 wieczorem

Głowice termostatyczne na grzejniki + ograniczenie temp. na podłogę + pompa pracuje cały czas + mieszkania pilnuje panel pokojowy.

( A wolalbym zagrzac bufor i grzac przez 1 - 2 dni tylko podloga w lazience)

no i 2 najwazniejsze rzecy - chce sterowac oddzielnie podlogowka oraz grzejnikami.

Za takie wymagania odpowiadają oddzielne obiegi.

Instalacja zaprojektowana na 55 stopni - a piec moze grzac do 75 wiec dlaczego go dusic?

Nic nie musisz dusić, jeśli kocioł będzie miał prawidłowo wykonana ochronę powrotu.

oddzielnie podlogowka

Samo to już przemawia za możliwością zasadnego użycia bufora ciepła.

 

PS.

Nadal jednak nic nie wiemy o powierzchni i ociepleniu.

Edytowane przez DUNIA.MD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz coś sie wyjaśniło.Na Twoje potrzeby to bufor 1000 litrów a najlepiej jeszcze więcej. Kocioł 15-20 kw . Odbiór z bufora zaworami termostaytycznymi 3 d - osobno na grzejniki 50 C osobno na podłogówkę 35 C. Kocioł może wtedy pracować zawsze na maxa. Zamiast PV zamontowałbym solary cieczowe przez wymiennik płytowy zasilające bufor. CWU odbierałbym z bufora za pomocą wężownicy. Dzięki temu dom będzie grzany równomiernie całą dobę więc temperatura na grzejnikach będzie mogła być znacznie zmniejszona -podobnie podłoga. Praca skokowa od 19 do 23 C to stałe straty i brak komfortu bo albo jwest trochę za chłodno0 albo trochę za ciepło. Termostaty na grzejnikach oczywiście bardzo przydatne. Kotła nie ma konieczności wywalać montując do niego odpowiednio duży bufor taki własnie ok 1500l.

Wtedy jest instalacja całkowicie automatyczna ze stała temperaturą w domu i pracą kotła w najlepszym jego zakresie temperatur. Na dokłądkę 25kw mocy realnej oddawanej do bufora po 4ch godzinach pracy kotła nabija bufor od 35 do 90 C i masz spokój na dobę lub więcej zaleznie od zużycia CWU i temperatury na dworze. Patrząc na potrzeby CWU jednak nie możesz na buforze zejść poniżej jakichś 45C -tyle jest akurat u mnie aby gorąca woda dotarła do prysznica na piętrze i nadawał się do nawet bardzo gorącej kapieli. Używam wtedy i tak mieszacza.

Edytowane przez Chris Zielonka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

--> no i 2 najwazniejsze rzecy - chce sterowac oddzielnie podlogowka oraz grzejnikami. Instalacja zaprojektowana na 55 stopni - a piec moze grzac do 75 wiec dlaczego go dusic?

---------

Co instalator wchodzi do kotlowni, to ma inna wizje :)

 

Wyższa temperatura w buforze, to większe straty (grzanie kotłowni).

Większy bufor - to większa powierzchnia przez którą traci ciepło (grzanie kotłowni).

Więc po co grzać wyżej, niż trzeba i montować większy (droższy i zajmujący więcej miejsca) bufor, niż to konieczne?

Ochrona powrotu jest potrzebna tak czy inaczej (część zasilania wraca do kotła, bez oddawania ciepła w buforze czy bezpośrednio w CO). Bo za niska temperatura oznacza słabą sprawność, kondensację pary wodnej z dymu i korozję wymiennika. Czy bufor jest, czy go nie ma tak samo trzeba to zrobić.

 

Skoro teraz grzejesz 2x3h znacznie mocniejszym źródłem ciepła i wszystko, jak rozumiem, przyjmuje dom bez bufora, to masz dowód, że nie jest on potrzebny.

 

Zasilanie stałe podłogówki jest zupełnie zbędne - ja grzeję max 3x2h z mocą ponad 90W/m2. A efekt masz w sygnaturce pod "Bezwładność podłogówki". To do grzejników bufor może być przydatny, żeby dostarczały ciepło gdy kocioł nie pracuje. Jeżeli z doświadczenia uważasz, że nie potrzebujesz zasilać grzejników, gdy kocioł nie pracuje to bym się zastanawiał, czy robić z małym sprzęgłem (żeby kompletnie uniezależnić obieg podłogówki i grzejników) czy bez żadnego bufora.

W obydwu sytuacjach oczywiście potrzebna ochrona powrotu i grupa mieszająca z ustawioną dosyć wysoką temperaturą jako zabezpieczenie podłogówki przed zbyt wysoką temperaturą - ale ilość energii dostarczanej do podłogi tak naprawdę ustalałbyś czasem racy kotła lub pompy obiegowej podłogówki. A grzejniki głowicami pilnowałyby zadanej temperatury.

 

A jeszcze co do zapotrzebowania - skoro masz dane empiryczne (i nie zmieniasz termoizolacji, szczelności ani wentylacji) to masz znacznie lepsze źródło danych, niż jakikolwiek program do liczenia czy szacowania. Tylko uwzględnij, że jak powrót masz za zimny to moc i sprawność masz znacznie niższą, niż deklarowana przez producenta kotła (niedopalone paliwo wylatuje kominem co nie tylko truje okolicę, ale też wyrzucasz kominem pieniądze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko pięknie ale bez magazynu ogrzewanie będzie droższe. Po to jest bufor żeby w niego wcisnąć trochę ciepła ze słońca trochę np z tańszej taryfy - robienie bufora z podłogówki i budynku to wielce trudna i skazana na porażkę raczej rzecz. Słońce z solarów potrafi dostarczyć naprawdę duuużo energii i warto mieć ją gdzie schować. Dodatkowo instalacja z buforem jest uniwersalna - dziś kocioł i solary jutro prąd i PV dzis węgiel jutro drewno pojutrze moze jeszcze coś innego bo ten nasz kraj to jedna wielka karuzela idiotyzmów. Edytowane przez Chris Zielonka
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po to jest bufor żeby w niego wcisnąć trochę ciepła ze słońca trochę np z tańszej taryfy - robienie bufora z podłogówki i budynku to wielce trudna i skazana na porażkę raczej rzecz.

 

W sezonie grzewczym ze słońca instalacja 3kWp da tyle, co nic - nie wystarczy do zasilania grzałki w zasobniku CWU. A w połączeniu z Twoją radą "bufor 1000 litrów a najlepiej jeszcze więcej." chyba nie chcesz namawiać do grzania CWU w buforze? Jaki sens ma grzanie tego przez całe lato do wysokich temperatur, tracenie ciepła i przegrzewanie kotłowni w której i tak będzie ciągle za ciepło?

I znacznie większy sens będzie miało wykorzystanie prądu z niej do zasilania lodówki, TV, komputera, pomp obiegowych i elektroniki itp. a grzanie kotłem "normalnie". Bo prawie każda kWh prądu z PV zużyta w ciągu dnia to ze 1,2zł oszczędności (poza 2 godzinami taniej strefy, gdzie to "tylko" 80gr/kWh) - a kWh z pelletu to ile? Ze 20gr? Nie ma sensu marnować prądu z tak małej instalacji na grzanie wody, gdy można dla niego znaleźć znacznie bardziej opłacalne zastosowanie dodatkowo upraszczające instalację.

 

Dodatkowo instalacja z buforem jest uniwersalna - dziś kocioł i solary jutro prąd i PV dzis węgiel jutro drewno pojutrze moze jeszcze coś innego bo ten nasz kraj to jedna wielka karuzela idiotyzmów.

 

Innego bufora wymaga kocioł (o ile wymaga), innego solary, innego PC (o ile wymaga). Odchodzenie od paliw kopalnych jest kierunkiem stałym i słusznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny wątek i po raz kolejny te same idiotyzmy...

 

Bufor ma być jak największy.

Podpinasz do niego to co masz a zasilasz tym, na co Cię stać i co lubisz.

Najwygodniej - Słoneczko z solarami cieczowymi.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma nic głup szego niż omawianie czegoś czego się nie posiada. Wpadnij pan do mnie panie Kaizen do kotłowni gdzie stoją dwa zbiorniki po 1000 l i gdzie temperatura obecnie jest niższa od tej na zewnątrz o ponad 10 C a w sezonie grzewczym jak nie palę w kotle bo bufor pełen to nie chce mi się w piwnicy być bo jest za zimno. Mierzone temperatury ścian tylko w jednym miejscu wskazują zwyżkę o 0,5 C a i to pewnie dlatego że się pewnie izolacja obsuneła. Jest już plan naprawczy ale czasu nima. W jednym masz pan rację odchodzi się dość jednak powoli od paliw kopalnych tyle że nie wiadomo w jakim kierunku. Mając całą instalację wpiętą w bufor pozostaje kwestią wyboru czym go zasilisz - może być gaz pellet prąd solar cieczowy jakaś hybryda pompa ciepła gruntowa powietrzna woda woda i nawet fuzja atomowa z kawałka niklu. Bufor on pan i władca ciepeł domowych być powinien a jego startność zależy w większości od izolacji . Dobrze zrobiona daj straty pomijalne. O marnowanie ciepła z solarów cieczowych bym się nie martwił bo więcej tego zmarnuje instalacja PV oddając 20 proc z dostarczonych 100 . PV w zimie tęż niewiele daje a ciecz ze swoją większą sprawnością z tej samej powierzchni odda do bufora więcej. Co do cysterni i innych wagonów to jak najbardziej tak o ile są za darmo i stać nas na ich ocieplenie i usytuowanie ale trzymajmy się raczej rozwiązań nie aż tak ekstremalnych. Bufor 2000 l nie byłby w przypqadku autora ani zbyt duży ani zbyt stratny i kosztowny. Kwestia pogmerania po OLX. Mój znajomy np za 600 zł kupił bufor 3000l i jest ich na olx pełno - są to zbiorniki po oleju napędowym któren wyszedł z użycia pewnie niejeden Kaizen w swoim czasie głosił chwałe i bezobsługowość tego systemu .tak jak dzisiejszy głosi o prądzie i kablach w wylewce zamiast wody- co dalej warto doczytać ew można pytać na pw.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma nic głup szego niż omawianie czegoś czego się nie posiada. Wpadnij pan do mnie panie Kaizen do kotłowni gdzie stoją dwa zbiorniki po 1000 l i gdzie temperatura obecnie jest niższa od tej na zewnątrz o ponad 10 C

 

21:32 temperatura na zewnątrz wg stacji pogodowej Okęcie poniżej 15*. Masz niby w kotłowni 5*? Znowu bzbdurzysz.

U mnie w pomieszczeniu technicznym jest 26* teraz. A "bufor" mam tylko 100l.

 

A jakbyś miał jeden bufor 100l tak samo ocieplony jak te metrowe to miałbyś niby wyższą temperaturę w kotłowni i większe straty postojowe? Miałbyś za to znacznie mniej miejsca zajętego.

I jaka zaleta z takich kobył?

To przydatne, jak masz piec do którego szuflujesz i chcesz szuflować raz na dobę czy dwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten z obrazka dupy nie urywa.

Za to ten z trzeciego linku za 4 500 - jak najbardziej!.

Z takim to można już coś sensownego wydumać.

Oczywiście, chodzi o to aby jak najbardziej gratis ciepełko mieć.

 

Doczytałem...

20 000 literków.

No, na takim to można fullpowergratis grzany całorocznie dom postawić.

 

Adam M.

Edytowane przez adam_mk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jaka zaleta z takich kobył?

To przydatne, jak masz piec do którego szuflujesz i chcesz szuflować raz na dobę czy dwie.

 

wreszcie pojąłeś - dokładnie tak jest - szufluję wtedy kiedy chcę anie kiedy muszę albo nie szufluje bo mi słońce napizgało tyle w bufory że nie ma potrzeby .

Ciężko było ale może ogarniesz wreszcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wreszcie pojąłeś - dokładnie tak jest - szufluję wtedy kiedy chcę anie kiedy muszę albo nie szufluje bo mi słońce napizgało tyle w bufory że nie ma potrzeby .

Ciężko było ale może ogarniesz wreszcie.

 

Do bufora nie wciśniesz więcej, niż zużyjesz + straty. Tylko czy warto się cieszyć, że wciśniesz dzisiaj więcej dlatego, że masz większe straty?

I naprawdę chcesz dowodzić, że warto trzymać 2000 litrów zagrzanej wody żeby grzać 100 czy 200l CWU dziennie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Mam b. waskie drzwi w kotlowni wiec moge wybrac pomiedzy 2 - 315 litrow lub 500 litrow.

 

Drzwi można poszerzyć albo bufor zrobić na zamówienie, taki żeby solidną pojemność miał, ale się jednak zmieścił w wąskie drzwi. W ostateczności dwa zbiorniki lub więcej, ale potem masz kłopot z ich spinaniem do kupy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...