Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie domu letniskowego całorocznego


boozman

Recommended Posts

Mam stary domek letniskowy z bali. Bywam tam na weekendy co tydzień lub dwa. Ogrzewanie piecami kaflowymi. Robimy remont łazienki. Będzie dodatkowo ocieplona łącznie z ocieplonym i obniżonym sufitem. Chcemy w łazience zastosować ogrzewanie elektryczne tak żeby nawet podczas naszej nieobecności utrzymywać temperaturę w łazience zapobiegającą np. zamarznięciu rur. Myślimy o jakimś grzejniku na ścianę. Jaki grzejnik byście polecili?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie piecami kaflowymi

I to ma pozostać?

Ogrzewanie domu letniskowego całorocznego

?

Chcemy w łazience zastosować ogrzewanie elektryczne tak żeby nawet podczas naszej nieobecności utrzymywać temperaturę w łazience zapobiegającą np. zamarznięciu rur. Myślimy o jakimś grzejniku na ścianę.

To można osiągnąć oddzielnym obiegiem z kotłem automatycznym.

Mam stary domek letniskowy z bali.

Jaka powierzchnia?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jaka powierzchnia?.

 

Nie planujemy wprowadzać innego ogrzewania całego domu. Sprawa dotyczy tylko możliwie najlepszego grzejnika (najlepiej wiszacego) w łazience. Olejowy? inny? Łazienka o powierzchni 4 metrów kwadratowych

Edytowane przez boozman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to faktycznie można grubo zaizolować tę łazienkę i niewielką mocą utrzymywać w niej te plus pięć. Dałbym na ścianę grzejnik drabinkowy napełniony glikolem, z grzałką małej mocy i zasilił z różnicówki, żeby się w razie kłopotów wyłączył. Lepsze zamarznięte rury niż pożar. Bałbym się zostawić na całe miesiące bez nadzoru wszelkie konwektory z otwartą spiralą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałbym na ścianę grzejnik drabinkowy napełniony glikolem, z grzałką

 

No właśnie nie wiem jaka różnica między olejowym a glikolowym i tez myślę o drabince. Co do mocy to łazienka ma 4metry kwadratowe ale myślę czy nie byłoby dobrze dać takiego 600Wat. W domu bywamy na weekendy więc to też nie jest tak że miesiącami stałby bez opieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodny roztwór glikolu ma większe ciepło właściwe

 

Czyli w przypadku grzejnika drabinki olej czy glikol to bez różnicy.

Oczywiście wszelkie rozwiązania gdzie grzałka rozgrzewa się do czerwoności odrzuciliśmy.

 

Do takiego grzejnika trzeba by jeszcze chyba jakiś termostat gniazdkowy żeby podczas nieobecności w domu pilnował tych 5-7 stopni na plusie. Czy jakieś inne rozwiązanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drabinka z grzałką wkręconą do środka, termostatem i przewodem z wtyczką.

 

No właśnie oglądałem i na ogół mają zwykłe pokrętło termostatu i ciężko wtedy utrafić z taką minimalną temperaturą... bo termostat przy samym grzejniku będzie to chyba przekłamywał.

A moc 600Wat będzie odpowiednia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powinien przekłamywać, jeśli jest poniżej grzejnika. Coś tak jak w tym:

5eyegx.1f0f30.xxl.webp

Ciepłe powietrze ucieka do góry, a termostat owiewa chłodne, napływające z dołu. A sam grzejnik nie będzie aż taki gorący, żeby promieniowaniem albo przewodzeniem ten termostat nagrzać.

 

Do 4 m2 600 W powinno wystarczyć z zapasem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak i właśnie zastanawiam sie czy takim termostatem jak w przykładowym zdjeciu ustawi sie wygodnie minimalną temperaturę żeby też niepotrzebnie nie ogrzewać ponad wymagany bezpieczny dla instalacji poziom. Czy nie lepsze są termostaty z cyfrowym wyświetlaczem. Jakiej firmy najlepiej szukać grzejników? Są jakieś sprawdzone firmy? Ogladalem np. olejowy Moon 1210x500mm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam stary domek letniskowy z bali. Bywam tam na weekendy co tydzień lub dwa. Ogrzewanie piecami kaflowymi. Robimy remont łazienki. Będzie dodatkowo ocieplona łącznie z ocieplonym i obniżonym sufitem. Chcemy w łazience zastosować ogrzewanie elektryczne tak żeby nawet podczas naszej nieobecności utrzymywać temperaturę w łazience zapobiegającą np. zamarznięciu rur. Myślimy o jakimś grzejniku na ścianę. Jaki grzejnik byście polecili?

 

Drabinka na ścianie fajna jest, ale ja zaproponuję maty/druty grzejne zatopione w podłodze. Ciepła podłoga w łazience to wspaniała rzecz. Do tego szansa na uniknięcie wilgoci w podłodze, co w domu letniskowym bywa problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...