Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wiaty, architektura ogrodowa, garaż...jak to w końcu jest.


Recommended Posts

Dzień dobry. Czytam i czytam o wiatach i nadal nie wiem jak to jest bo są różne sprzeczne wersje.

Na każde 1000 m2 można postawić 2 wiaty do 50 m2 lub na każde 500 m2 2 o pow. do 35 m2...ale na zgłoszenie czy bez? Liczą się tutaj pełne metry czy rozpoczęte? Czyli mając działkę 1300 m2 byłyby to 2 czy 3 czy 4 wiaty do 50 m2?

 

Druga kwestia czy na 1000 m2 mogą być 2 do 50 i 4 do 35, czy jak to rozgraniczyć...

 

Trzecia sprawa, jak traktować "mini wiaty" np. altankę śmietnikową czy jakieś zadaszenie nad stolikiem i grillem, mały 'domek ogrodowy 10m2' czy to są obiekty małej architektury i się nie wliczają jako wiata czy jednak tak?

 

Po czwarte, jak traktować garaż blaszany albo namiot który może być mobilny, czy to że służy do garażowania sprawia, że podlega pod wiatę i musimy dokonać zgłoszenia? Czy może jako tymczasowy obiekt budowlany, ale to wtedy co 180 dni chyba trzeba go zgłaszać no i ruszać.

 

Po piąte, jeśli mam już na działce garaż murowany 35 m2, postawiony lata temu, to jakbym chciał dołożyć zadaszenie obok (do 15 m2) na przechowywane rzeczy, to będzie rozbudowa tego budynku, czy nowa wiata? Chciałbym aby zadaszenie opierało się o ścianę tego garażu. Tu czytałem różne rzeczy, ale że generalnie byłaby to oddzielna wiata mimo, że opiera się na ścianie i nic nie trzeba zgłaszać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Mylisz WIATĘ z ALTANKĄ OGRODOWĄ.

Nie ma tu " sprzecznych wersji " !

 

Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz nie wymaga zgłoszenia o którym mowa w art. 30, ( tj. bez pozwolenia / bez zgłoszenia ) BUDOWA:

...

- wiat o powierzchni zabudowy do 50 m2, sytuowanych na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny, lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, przy czym łączna liczba tych wiat na działce nie może przekraczać dwóch na każde 1000 m2 powierzchni działki;

- wolno stojących altan o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, już rozumiem. Przytoczyłeś najnowszą ustawę, dobrze tam to widać. Choć definicji i tak trzeba szukać po artykułach i w wyrokach, czym jest wiata, altanka, obiekt itd. I tu mam problem czy wiata wsparta z jednej strony na słupach, a z drugiej na ścianie budynku do 35 m2 (garaż chyba na zgłoszenie kiedyś stawiany bo jest w ewidencjach) o metrażu 15-20m2 o funkcji składzika na narzędzia ogrodnicze to będzie wiata w myśl tej ustawie i nie potrzebne jest zgłoszenie ani rozbudowa budynku?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem, jak inni interpretują wiatę, ale dla mnie to obiekt zadaszony podparty słupami lub ścianami, przy czym w tym ostatnim przypadku, przynajmniej jedna ze ścian musi być otwarta, czyli coś na kształt wiaty przystankowej, np. autobusowej, która też pełni funkcję wiaty. A to czy ją " przykleisz " do budynku, czy będzie wiatą wolnostojącą i jakie będzie pełnić funkcje ( bo jakieś na pewno ) to inna " bajka ".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...