Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Spadek napiecia DC na jednym stringu


Maniek82r

Recommended Posts

Witam,

 

Czy to normalne zjawisko, ze im wyzsza produkcja w trakcie dnia, tym spada napiecie DC?

Mam dwa stringi, NE i SW.

Wschodniego to raczej nie dotyczy bo linia na wykresie w miare plaska, ale czemu im blizej srodka dnia i szczytu produkcji tym DC na stringu zachodnim spada?

SW 16x460W

NE 12x460W

 

Sofar Solar 8.8ktlx g3.

 

Generalnie zauwazam taka tendencje juz od jakiegos czasu (powiedzmy od poczatku roku).

Nie wiem jednak jak bylo na poczatku po montazu (maj 23r). Wtedy sie az tak w to nie zaglebialem a teraz dane historyczne na Solarmann sa juz niedostepne z lata/jesieni 23r.

 

Z gory dziekuje za pomoc.

 

4477150400_1715539132_thumb.jpg 5884194700_1715539132_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj jak działa MPPT.

Temperatura panela też ma wpływ na napięcie punktu mocy maksymalnej.

Może też jakiś fragment (nawet mały) panela być zacieniony i dioda bocznikująca odcina kawałek panela co zmniejsza napięcie (czyli poczytaj też jak działają diody bocznikujące - bypass diode).

Edyta

Masz 12880kW paneli podpięte do znacznie słabszego falownika i dziwisz się, że obcina moc?

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie powiedzialem ze obcina moc? Mowie o napieciu DC, ze spada. Gdyby obcinalo moc, to wykres bylby sciety u gory jak od linijki.

Nie ma szans na cien, zero cienia.

Btw powtarzam, to jest instalacja na dwoch przeciwleglych polaciach, NE+SW, zawsze wtedy jak w typowych wschod-zachod dobiera sie slabszy falownik do sumarycznej mocy paneli na obu stringach, bo nigdy oba stringi nie ida na full, bo slonce nie moze oswietlac jednoczesnie w identycznym stopniu przeciwleglych polaci dachu...

Edytowane przez Maniek82r
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój falownik zarówno w przypadku jednego jak i drugiego stringu obciąża je najmocniej (powodując największy spadek napięcia), gdy uzyskiwana jest najwyższa produkcja energii. Widać to po wykresach. Wydaje mi się, że spadek ok 15% w przypadku stringu SW nie jest niepokojący. Zarówno kąt padania promieni słonecznych na powierzchnię paneli jak i intensywność naświetlania zmieniają się w trakcie dnia. Celem mppt jest dążenie do uzyskania jak największej mocy z paneli. Twój falownik według mnie robi to prawidłowo ponieważ wykres mocy jest paraboliczny a wraz ze spadkiem napięcia moc nie spada tylko jest przeciwnie - produkowana przez panele moc rośnie ponieważ korzyści wynikające z uzyskanego z nich większego prądu są większe niż straty związane z obniżeniem napięcia.

Możesz tak z ciekawości zmienić stringi na wejściach falownika. Nic nie powinno się w kwestii samych wykresów napięć, mocy itp zmienić. Chodzi, żeby się upewnić.

W przypadku mojego falownika (Foxess) występowało nieprawidłowe wskazywanie danych dotyczących mocy. Finalnie produkcja była ok, natomiast występował ewidentny błąd. Zgłaszałem ten fakt do serwisu. Tak więc nieraz występują jakieś tam błędy pomiarowe urządzeń choć w Twoim przypadku wydaje mi się, że wszystko jest ok i nie sądzę, żeby zamiana stringów na wejściach falownika lub wypięcie jednego stringu spowodowały jakiekolwiek zmiany w wykresach.

Masz fajnie dobraną moc falownika do paneli (-32%) w sytuacji, gdy są pozycjonowane na SW i NE. Ja mam panele ułożone na S i mam falownik o mocy 20% mniejszej niż moc paneli. Tak jest dobrze. Większy falownik nie poprawiłby rocznego uzysku.

Edytowane przez Dolce13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...