Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

brak gazu na działce - jak ogrzać dom ?


ewasuw

Recommended Posts

Jest sporo wątków nt. reku, są i konkretne ceny.

Wszystko zależy czy wybierasz fiata czy mercedesa ?

Sama instalacja to wydatek 2-3 tys. pln ( oczywiście zależy od wielkości domu, ale tutaj raczej mniej niż więcej ).

A i oszczędzasz na kominach ( bo wentylacja grawitacyjna wtedy jest be !)

Pozdro

J

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 73
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 2 weeks później...
Podzielę sie jaszcze jednym spostrzeżeniem a mianowicie podczas wizyty w zakładzie energetycznym zauważyłem że jest 7 stanowisk do obsługi klientów ( pracują tylko dwa ) każde stanowisko jest wyposażone w komputer z płaskim ekranem i taką wielofunkcyjną drukarkę ( kilka funkcji w jednym, oczywiście wszystko drogie marki ) tak jakby nie można było komputerów spiąć w sieć. Oczywiście ktoś musiał za to zapłacić. Dodatkowo ostatnio dopuszczono możliwość zmiany cen prądu nie raz w roku ale w zależności od potrzeb rozbudowy sieci czy coś takiego, należy to tak czytać że jak się monopoliście spodoba to narobi sobie kosztów ( płace to też koszty ) i podniesie ceny energi żeby sobie wynik zbilansować. Wniosek że nawet jeżeli dzisiaj jest tanio to nie oznacza że tak będzie np za pół roku dlatego moim zdaniem opieranie ogrzewania na monopoliście jest mocno ryzykowne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walerian a co proponujesz?

Ceny gazu relanie wzrosły 5 razy, a prądu dwa razy przez ostatnie 15 lat.

U mnie przez półtora roku powdwyżka prądu wyniosła średnio 3% czyli 2% w skali roku (a wcześniej była nawet mała obniżka).

Najpewniejszym rozwiązaniem jest maksymalne ocieplenie domu - zbliżenie się do standardów domu pasywnego. To wcalenie nie kosztuje majątku wbrew pozorom.

Zadziwiające jest jak wiele osób ignoruje fakt, że bez prądu nie działa żadne nowoczesny system grzewczy.

Ja też grzeję prądem i jestem zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walerian a co proponujesz?

Ceny gazu relanie wzrosły 5 razy, a prądu dwa razy przez ostatnie 15 lat.

U mnie przez półtora roku powdwyżka prądu wyniosła średnio 3% czyli 2% w skali roku (a wcześniej była nawet mała obniżka).

Najpewniejszym rozwiązaniem jest maksymalne ocieplenie domu - zbliżenie się do standardów domu pasywnego. To wcalenie nie kosztuje majątku wbrew pozorom.

Zadziwiające jest jak wiele osób ignoruje fakt, że bez prądu nie działa żadne nowoczesny system grzewczy.

Ja też grzeję prądem i jestem zadowolony.

 

Sen z powiek spędza mi świadomość że bez prądu nie będzie funkcjonować moje ogrzewanie. Zgadzam się z tobą że rozsądne parametry cieplne budynku plus dwa niezależne od siebie źródła ogrzewania to jest jakieś rozwiązanie ( jedno funkcjonujące bez prądu np. koza kominek ) ale czy bliskie ideału?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wielu wontakach przewija się katastrofalna wizja braku prądu i niebywałych perturbacji związanych z unieruchomieniem ogrzewania, osobiśce wydaje mi się to problem grubo przesadzony, no bo ile czasu moze go nie być tydzień 2, 3?? nie z górą 2-3 dni. Przy obecnej izolacyjności budynków spadki temperatur będą niewielkie, ewentualne braki można w prosty sposób wyrównać choćby gazowym promiennikiem na gaz z butli, to raptem inwestycja 300-400 pln. Podkreślam tu że to kwestia AWARYJNA , na szczęście nie mieszkamy na Białorusi :wink: .

Pozdrawiam przelęknionych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio porobiliśmy trochę pomiarów temp. to podziele się z Wami naszymi doświadczeniami.

Dom 100m2 do grzania + garaż i pomieszczenie gosp. nieogrzewane. Poddasze nieużytkowe. Ściany BK 24 cm + 16 cm styropianu, na stropie 20 cm wełny.

Mamy w salonie kominek kaflowy, wkład Tarnawa 18 KW. Mąż bardzo lubi w nim palić. W kuchni częściowo otwartej na salon i w łazienkach ogrzewanie podłogowe, oczywiście elektryczne. W kuchni podłoga ustawiona na 30 stopni, w jednej łazience 25, w drugiej bez okna i właściwie używanej narazie jako WC podłoga wyłączona. Na strychu reku Kossa 500 połączony instalacją z DGP co jednak nie do końca się sprawdza. Reku zakłóca DGP. Trzeba będzie to lekko przerobić. Czerpnia podziemna - GWC.

W trakcie palenia w kominku cały dzień - w salonie jest ok. 24 stopni - sauna. Jeśli rozpali się wieczorem, po pracy to po ok. godzinie jest 21,5 - 22. Do rana temp. utrzymuje się na poziomie 20 stopni, przy zewnętrznej w nocy -7, -8, jak wracamy z pracy (bez porannego rozpalania) to jest 19. W sypialni 16 m2 mamy grzejniczek olejowy 1500 Wat, włączony na max. Włącza i wyłącza się cyklicznie. Temp jest tam ok. 18 stopni. Najlepsza do spania.

Dwa pozostałe pokoje po ok. 10 m2 są używane tylko okazjonalnie i w nich nic nie grzeje, tam temp. ok. 16,5-17 stopni.

A teraz nasze pomiary.

Przy wygaszonym kominku. W rurze idącej od GWC ,przy temp -3,5 na zewnątrz, temp. +3,5. Czyli GWC - zysk ok. 7 stopni.

Temp. w anemostatch nawiewowych 16,5. Nie wiem czy czy dobrze liczę, ale mnie wychodzi , że zysk z reku ok. 10 stopni.

Biorąc pod uwagę, że anemostatów wyciągowych jest 5 i średnia temp. 17 stopni (w pomieszczeniu gosp. gdzie jest ok. 5 stopni też jest anemostat wyciągowy, co obniża średnią temp. wyciąganą), sprawność reku jest ok. 60%. Producent podaje 90 %, ale może ja źle liczę.

Komfort termiczny w domu jest b. dobry, bo chyba to jest najbardziej istotne.

Teraz opłaty.

Mieszkamy pierwszą zimę, więc to też się liczy.

Za cały prąd w okresie od października do teraz płacimy średnio 500 zł za dwa miesiące. W tym czasie było spawanie ogrodzenia, a mąż wiecznie coś dłubie w garażu i używa elektronarzędzi. Poza tym pralka, lodówka, zmywarka, piecyk elektryczny. W to codzienne zużycie prądu nie wliczam termy do ogrzewania wody, bo przy ogrzewaniu gazowym załatwia to piec dwufunkcyjny.

Myślę, że jeśli za prąd do ogrzewania tzn. reku, podłogi, grzejnik i terma do wody zapłaciliśmy 300 zł za dwa miesiące to wszystko.

Licząc okres grzewczy 6 miesięcy to na ogrzanie domu i wody prądem wydamy 900 zł, no niech będzie górką 1000 :) . Drewno do kominka - dotychczas spaliliśmy ok. 5 mp po 120 zł to daje 600. Ale zdarzyło się palić już w sierpniu i we wrzesniu bo pogoda jaka była każdy wie. No trzeba też liczyć, że ta zima była b. łaskawa, a wiosna ma przyjść szybko.

Instalacja + reku to koszt 12 tys. zł.

Kominek w sumie nas kosztował 10 tys, ale to przez te kafle, sam wkład 3 tys.

Podgrzewne podłogi to koszt raczej pomijalny, bo razem weszło w instalację elektryczną. GWC - rury + wykop ok. 1 tys. i praca własna. Grzejniczki, myślę, że pomijalne. No razem z podłogówką niech będzie 1 tys. Całość inwestycyjna 24 tys. Kominek byłby bez względu na wybór systemu ogrzewania.

Tyle fakty, ale w sumie jesteśmy b. zadowoleni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years później...
Kupiliśmy z mężem działkę i chcemy wybudować domek max 100m, z poddaszem nieużytkowym. Problemem będzie ogrzanie domu gdyż nie mamy na działce gazu. Nie stać nas na doprowadzenie gazu i nie chcemy stawiać butli z gazem.

Planujemy natomiast postawić piec na węgiel lub drewno.

Czy może ktoś ma doświadczenie z ogrzewaniem małego domu drewnem lub węglem?

a może lepszym rozwiązaniem byłby piec olejowy?

 

Pozdrawiam budujących

 

ewka

dobrym rozwiązaniem jest ciepły kominek bardzo dobrze grzeje i długo utrzymuje ciepło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Kupiliśmy z mężem działkę i chcemy wybudować domek max 100m, z poddaszem nieużytkowym. Problemem będzie ogrzanie domu gdyż nie mamy na działce gazu. Nie stać nas na doprowadzenie gazu i nie chcemy stawiać butli z gazem.

Planujemy natomiast postawić piec na węgiel lub drewno.

Czy może ktoś ma doświadczenie z ogrzewaniem małego domu drewnem lub węglem?

a może lepszym rozwiązaniem byłby piec olejowy?

 

Pozdrawiam budujących

 

ewka

dobrym rozwiązaniem jest ciepły kominek bardzo dobrze grzeje i długo utrzymuje ciepło

 

 

Pomijając fakt, że autorka pisała ponad 4 lata temu (mogłaby się pochwalić jak zdecydowała i z jakim skutkiem) to może opisz w stosunku do czego kominek bardzo dobrze grzeje i długo utrzymuje ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiliśmy z mężem działkę i chcemy wybudować domek max 100m, z poddaszem nieużytkowym. Problemem będzie ogrzanie domu gdyż nie mamy na działce gazu. Nie stać nas na doprowadzenie gazu i nie chcemy stawiać butli z gazem.

Planujemy natomiast postawić piec na węgiel lub drewno.

Czy może ktoś ma doświadczenie z ogrzewaniem małego domu drewnem lub węglem?

a może lepszym rozwiązaniem byłby piec olejowy?

 

Pozdrawiam budujących

 

ewka

dobrym rozwiązaniem jest ciepły kominek bardzo dobrze grzeje i długo utrzymuje ciepło

 

 

Pomijając fakt, że autorka pisała ponad 4 lata temu (mogłaby się pochwalić jak zdecydowała i z jakim skutkiem) to może opisz w stosunku do czego kominek bardzo dobrze grzeje i długo utrzymuje ciepło.

Zdundar pisze o "ciepłym kominku", więc pewnie dobrze grzeje i długo trzyma cieplo w porównaniu z "zimnymi kominkami" :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiliśmy z mężem działkę i chcemy wybudować domek max 100m, z poddaszem nieużytkowym. Problemem będzie ogrzanie domu gdyż nie mamy na działce gazu. Nie stać nas na doprowadzenie gazu i nie chcemy stawiać butli z gazem.

Planujemy natomiast postawić piec na węgiel lub drewno.

Czy może ktoś ma doświadczenie z ogrzewaniem małego domu drewnem lub węglem?

a może lepszym rozwiązaniem byłby piec olejowy?

 

Pozdrawiam budujących

 

ewka

dobrym rozwiązaniem jest ciepły kominek bardzo dobrze grzeje i długo utrzymuje ciepło

 

 

Pomijając fakt, że autorka pisała ponad 4 lata temu (mogłaby się pochwalić jak zdecydowała i z jakim skutkiem) to może opisz w stosunku do czego kominek bardzo dobrze grzeje i długo utrzymuje ciepło.

Zdundar pisze o "ciepłym kominku", więc pewnie dobrze grzeje i długo trzyma cieplo w porównaniu z "zimnymi kominkami" :lol:

 

 

Aha, teraz to jasne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierując się wyborem systemu ogrzewania bierzemy pod uwage dzisiejsze warunki. Zastanówmy się nad przyszłością:

1. Wegiel - na ile lat mamy złoża niedrogiego wegla na Śląsku?

2. Prąd - rząd przymierza się do wybudowania dwóch elektrowni atomowych (ze względu na zagrożenie z pkt 1). Teraz tego fizycznie nie widać, ale kilka uczelni otwarło nowe kierunki "energetyka jądrowa", sponsorowane przez Państwo. W kilku gminach zaczynają się spotkania sondujące z mieszkańcami. Prąd z elektrowni atomowej jest tańszy niż z węgla.

3. gaz/olej - ze złożami gazu/ropy jak z węglem, z tym, ze złoża nieco większe na świecie, ale i tak prawie w całości importujemy, więc cena bedzie zalezała od stanu światowej gospodarki.

4. pompy ciepła - zależne od prądu, ale taniejąjako instalacje

5. Alternatywne źródla - solary z roku na rok coraz bardziej tanieją.

 

Czy jest sens budowac mega-hiper drogą instalację, tylko po to by okazało się za 15 lat, ze wymyślono coś tańszego w eksploatacji (w co warto byłoby zainwestować), kiedy nasza instalacja już się technologicznie zestarzeje a jeszcze się "nie zwróciła"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiacie się jak ogrzać dom. Zastanówcie sie jak go nie ogrzewać.

Ciapła raz pozyskanego nie wypusczać... Korzystać ze słonca ale nie za pomocą drogich kolektorów... Opłaca się. Wszystko jest opisane na tym forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
zastanawiacie się jak ogrzać dom. Zastanówcie sie jak go nie ogrzewać.

Ciapła raz pozyskanego nie wypusczać... Korzystać ze słonca ale nie za pomocą drogich kolektorów... Opłaca się. Wszystko jest opisane na tym forum.

 

jak inaczej korzystać ze słońca jeśli nie za pomocą kolektorów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiacie się jak ogrzać dom. Zastanówcie sie jak go nie ogrzewać.

Ciapła raz pozyskanego nie wypusczać... Korzystać ze słonca ale nie za pomocą drogich kolektorów... Opłaca się. Wszystko jest opisane na tym forum.

 

jak inaczej korzystać ze słońca jeśli nie za pomocą kolektorów?

 

On żartuje. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, on nie żartuje. Patrz: ogrzewanie słoneczne.

 

Ogrzewanie słoneczne pasywne to naprawdę super sprawa, sam staram się znaleźć działkę z dobrą słoneczną ekspozycją by nałapać tego darmowego ciepła.

 

Przede wszystkim kogo to dotyczy?Mam wybudowaną chałupę i co dalej?

 

Ciepło wpada do budynku przez olbrzymie okna, świetliki w dachu, jego ilość jest regulowana przy użyciu żaluzji. Do niedawna nie było to możliwe, bo na rynku nie były dostępne okna o współczynnikach wymiany ciepła zbliżonych do ścian. Z tego względu przez okna zimą uciekało więcej ciepła, niż mogło się dostać do środka.

 

Mam sobie teraz kupić nowe okna-świetliki,dopasować w ilości odpowiedniej do konstrukcji dachu,wmontować i cieszyć się jak słońce wpada do domciu i ogrzewa chałupę, założyć żaluzje i regulować nimi ilość pozyskanej energii.

Zdecydowanie pozostaję przy solarach bo na te przeróbki mnie nie stać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim kogo to dotyczy?Mam wybudowaną chałupę i co dalej?

 

Mam sobie teraz kupić nowe okna-świetliki,dopasować w ilości odpowiedniej do konstrukcji dachu,wmontować i cieszyć się jak słońce wpada do domciu i ogrzewa chałupę, założyć żaluzje i regulować nimi ilość pozyskanej energii.

Zdecydowanie pozostaję przy solarach bo na te przeróbki mnie nie stać.

No tak -- przeróbki konstrukcyjne domu to zbyt duży wydatek, żeby się w to bawić. No chyba że na etapie jego planowania -- wtedy jest to możliwe.

 

Gdy dom jest już wybudowany, pozostaje budowa powietrznych kolektorów słonecznych, które pozwalają łatwo pozyskać ciepło z promieni słonecznych i wykorzystać je do ogrzewania pomieszczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na cenę prądu w niedalekiej przyszłości wpłynie coraz większa popularność samochodów elektrycznych.

Zwiększy się przez to zapotrzebowanie na energię elektryczną i ceny prądu pójdą w górę.

Myślę, że wtedy cena gazu ma szanse spaść (tzn. nie wzrastać). Z resztą rząd zacznie kierować swój wysiłek w narzucaniu, akcyzy, VAT-u, i różnych podatków i opłat, na prąd przeznaczony do samochodów.

Swoją drogą niech nikt nie liczy na to, że posiadanie samochodu z napędem elektrycznym będzie tańsze w eksploatacji niż aut z silnikami spalinowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...