Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

RYBNIK !!!! chyba też tu budujecie


Recommended Posts

Mamy tylko podłogówkę. Wieczorem jak wróci z budowy napiszę o co mam dopytać. Masz sterowanie w kazdym pokoju

 

Nie, nie mam wogole sterowania w pokojach tylko sterownik pogodowy (poki co) ktory steruje temperatura zasilania calej podlogi. Sterowanie indywidualne jest moim zdaniem przy 100% podlogowce bezsensu i sie nie sprawdza - za dluga reakcja, a juz szczegolnie przy wentylacji mechanicznej kiedy cale powietrze to jeden wielki misz-masz :-) Szkoda pieniedzy na taka indywidualna regulacje jezeli np. u mnie w srodku zimy wylaczenie calkowicie ogrzewania powoduje spadki temperatur rzedu 1stC na dobe ;)

 

Generalnie - sterownik pogodowy (ktory ustawia temperature zasilania w zaleznosci od temperatury na zewnatrz) + doregulowanie wszystkich obiegow na rotametrach (to te przezroczyste rurki przy rozdzielaczu - krecisz nimi regulujac w ten sposob przeplywy w kazdej petli, a wiec i moc poszczegolnych grzejnikow, czyli w efekcie - temperature w danym pokoju).

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 34,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • mea

    3735

  • DagaAdam

    3628

  • queene

    2053

  • MaciekKamila

    1087

Najaktywniejsi w wątku

Czołem grupo! Dopisałem się do Was :) Adam, Arturo, zadyma beze mnie? Zgadzam się z Adamem, nie wliczanie barteru jest naciąganiem (świadomym czy nie) kosztów. Ale nie deprecjonowałbym zupełnie opinii Arturo (choć faktycznie ten jego super-autorytatywny ton jest irytujący) tylko dlatego, że jeszcze nie wybudował. Doświadczenie praktyczne daje szanse wiedzieć więcej, lepiej, łatwiej, ale nie jest konieczne. Poza tym w wyliczaniu (nie)kompetencji wykonawczych kolegi pominąłeś jeden moim zdaniem bardzo ważny i wartościowy czynnik - przygotowanie techniczne, zrozumienie technik i sprytne zaprojektowanie domu, budowy. Samo to pozawala zaoszczędzić kupe forsy (20-40%) nawet bez grama roboty fizycznej na budowie. BTW, ja też mam plan wydania 350k +-50k na 240m2 stodoły (w swej naiwności liczę na dolne rejony, no ale je nawet ogrodzenia jeszcze nie zrobiłem :) )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie ... na juz ;)

 

Czym najlepiej utwardzić podjazd na działkę???

Wczoraj przywieźli nam drzewo i niestety przez te pierońskie deszcze auto zakopało się i wyrab…o niezłą dziurę! W dniu dzisiejszym miała być dostawa piasku, ale ze względu na gliniasty podjazd byliśmy zmuszeni przesunąć termin.

 

Standardowe pytanie ….Co, gdzie i za ile?? ;)

 

Berga, czerwona (nie czarna bo bedziesz wybierac). Pod podjazd do garazu wykorytuj (wybierz) ok. 40-50cm (jezeli masz taka gline) i wysyp czerwona berga. 15t bergi to ~400 pln. Chyba nic tanszego nie dostaniesz, a berga moze juz zostac pod docelowa kostke. Ja tak zrobilem jak mieli do mnie tynkarze przyjechac - przyjechali a tu jedno wielkie bagno :) Pojechali do sasiada a ja w tym czasie wykorytowalem ladnie ~5m dojazd do garazu, wypelnilem berga i jest cacy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie deprecjonowałbym zupełnie opinii Arturo (choć faktycznie ten jego super-autorytatywny ton jest irytujący) tylko dlatego, że jeszcze nie wybudował. Doświadczenie praktyczne daje szanse wiedzieć więcej, lepiej, łatwiej, ale nie jest konieczne.

 

W przypadku budowy domu - JEST konieczne :) Dopiero przy drugim domu tak naprawde wiesz wszystko od A-Z. Jezeli nie wybudowales zadnego - to dupa, nie wiesz nic tak naprawde. I dobrze, bo jakby wszystko bylo wiadomo od poczatku to nikt by sie chyba nie podjal budowy ha ha ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no nasza czesc znajomych zrobila tak samo, ale to raczej znajomi "krótkodystansowi", tacy z aktualnej pracy. A ci ktorych znamy juz lata lata, tez mówią " szkoda ze niemacie czasu" ale dopinguja nas i cieszą sie naszym szczęsciem.

 

nasi najlepsi przyjaciele buduja tez domek i sa na podobnym etapie jak my /tez na dniach wchodza tynkarze :) wiec sie ostro dopingujemy ... ale stara narciarska gwardia to troche narzeka bo dzieci sa i pomoc nie mozna a i spotkac sie jest trudno ... bywa !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie jak tak ;) c.o.,kanalizacja,wylewki w płycie,praktycznie w cenie robocizny SSO,elektryka po znajomości za "krzynkę",wentylacja samemu,ocieplenie stropu styro samemu,sufity samemu,panale samemu,kafle po znajomości za "krzynkę" ,biała hydraulika po znajomości za "krzynkę",malowanie jak będzie czas.

Jedynie tynki wewnętrzne gipsowe muszę zlecić i ew.ocieplenie,no chyba,że będzie już mało kasy to spróbuję porzeźbić sam na piankę :)

 

po 1 ... DAJ MI NAMIAR NA TEGO ELEKTRYKA ZA KRZYNKE !! ciekawe jak wyglada jego robota skoro nic za nia nie bierze ... no i co on ma ci robic z tej elektryki ?? teraz wiem co mowie ... ja juz wiem czemu elektrycy tyle kasuja za robocizne!!

 

po 2 ... strasznie drogo cie te krzynki wyjda cos mam przeczucie :) PAMIETAJ ZE ZA DARMO UMARLO DAWNO TEMU !! i nawet znajomi za darmo nie pracuja!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DZięki, dzięki wielkie!!!!:rolleyes:

 

Ale dzwon najpierw do tego co za 900 pln przywiozl materialu na 150mb drogi bo to naprawde super okazja (bergi na 150mb trzeba kilka/nascie wywrotek!!). Byle tylko byl to material gruby i mocny (typu gruby gruz betonowy, byle nie ceramiczny jak np. cegly). No chyba ze te 150mb to byla waska (3mb) drozka i wysypane tylko troche zeby sie nie utopic :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po 1 ... DAJ MI NAMIAR NA TEGO ELEKTRYKA ZA KRZYNKE !! ciekawe jak wyglada jego robota skoro nic za nia nie bierze ... no i co on ma ci robic z tej elektryki ?? teraz wiem co mowie ... ja juz wiem czemu elektrycy tyle kasuja za robocizne!!

 

po 2 ... strasznie drogo cie te krzynki wyjda cos mam przeczucie :) PAMIETAJ ZE ZA DARMO UMARLO DAWNO TEMU !! i nawet znajomi za darmo nie pracuja!!!

 

Mi by bylo glupio nie zaplacic znajomemu. Wiadomo, ze cos moze opuscic ale przeciez nie bedzie dwa tygodnie siedzial u mnie za darmo - w tym czasie gdzie indziej zarobilby normalna kase, a przeciez nie bede mu odbieral pol miesiecznego zarobku z ktorego musi utrzymac siebie i rodzine :) Ja rozumiem, ze za flaszke mozna zrobic cos drobnego, jakas przysluge. Ale nie caly dany etap (elektryka, kafelkowanie lazienek czy co tam jeszcze) za darmo :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja po znajomosci mialam np zbrojenia ... placilam 1500 za strop ... zazbrojone bylo w 3 dni /wlasciwie 3 popoludnia bo ekipa przyjezdzala o 14 i robili ile sie dalo!!/ nawiet kierbud nie wierzyl ze to sie da zrobic i za taka kase ...

teraz hydraulike i co bedzie mi robila fima kumpla ... powiedzial ze na materialach nie zarabia /mam po kosztach/ place sama robocizne!! on w koncu ludziom musi zaplacic !! w zamian robie mu reklame :) wiem ze warto wiec robie to z czystym sumieniem!!

kopareczke mialam za koszty dojazdu i paliwa do koparki ... w sumie za caly dzien pracy wyszlo mnie 200 zl ... ale obiecalam pomoc przy budowie /taka czysto doradcza/ wiec tez de facto za darmo nie ma ... i napewno mu pomoge bo troche juz sie od was nauczylam i szkoda ta wiedze zostawic tylko dla siebie :) maz nawet mi sugeruje ze powinnam sie zajac deweloperka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Etam, Arturo to by dopiero zrobil biznes - dom stawia za 250 tys na gotowo z ogrodzeniem. Za 500 sprzedaje jak nic (+ dzialka). W rok 250 tys na czysto! I sam nawet palcem nie kiwnie, tylko ew. panele polozy ;)

 

dobra teraz juz sie czepiasz ... wiesz co jest najgorsze ?? ze on bedzie budowal i dalej cisnal ludziom ciemnote ze za tyle robi choc prawda bedzie skrajnie inna ... no i sie znajda takie talenty jak wlasnie jedna panna z wodzislawia o ktorej juz wspominalam ... uwierzyla ze dom mozna zbudowac i wykonczyc za 150 tys /malenstwo/ i teraz sa z reka w nocniku ... ani domu ani kasy !!!

 

wiesz ja wzielam 350 tys kredytu ... cos bede miala ze sprzedazy domu, cos zarabiam na biezaco /barborki itd wszystko razy dwa/ i jestem realistka w planowaniu kosztow ... jedyne czego ja nie potrafilam a musialam zrobic sama jest kosztorys dla banku ... efekt jest taki ze teraz mam klopot wymiescic sie z transzami bo pozakladalam nie takie kwoty jak powinnam ... chcialabym to moc jeszcze pozmieniac bo teraz bym to jakos sensowniej zrobila ale juz sie nie da dlatego staram sie przestrzegac tych co zaczynaja zeby jednak kosztorys do kredytu zrobil im ktos kto ma o kosztach jakiekolwiek pojecie bo mozna wpasc w niezla pulapke!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz ja wzielam 350 tys kredytu ... cos bede miala ze sprzedazy domu, cos zarabiam na biezaco /barborki itd wszystko razy dwa/ i jestem realistka w planowaniu kosztow ... jedyne czego ja nie potrafilam a musialam zrobic sama jest kosztorys dla banku ... efekt jest taki ze teraz mam klopot wymiescic sie z transzami bo pozakladalam nie takie kwoty jak powinnam ... chcialabym to moc jeszcze pozmieniac bo teraz bym to jakos sensowniej zrobila ale juz sie nie da dlatego staram sie przestrzegac tych co zaczynaja zeby jednak kosztorys do kredytu zrobil im ktos kto ma o kosztach jakiekolwiek pojecie bo mozna wpasc w niezla pulapke!!

 

Ano. Mi sie jakos udalo przez to przejsc - ale oczywiscie kuuuuuupe kasy na biezaco dokladalismy. Kredytowanie = 2 lata, wiec przeznaczajac np. 5 tys na miesiac na budowe dokladamy w tym czasie 120 tys :) A trzeba przyznac, ze moze poza wakacjami to calutka zarobiona kasa szla w budowe (i czesciowo dalej idzie). Na dzialke mialem gotowke, czesc sie skredytowalo. Jakos poszlo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja dzialke kupilam za kase z wesela plus kredyt ktory udalo sie szybciej splacic dzieki kasiorze rodzicow ... jestesmy im jeszcze conieco dluzni ale jakos to splacimy po budowie ... po prostu "kochane pieniazki przyslijcie rodzice" :)

budowa w 120% jest z kredytu ... dokladamy tyle ze co jakis czas jakis pieniadz wplywa ... z reszta co bede tlumaczyc wiekszosc z was wie jak "splywa dodatkowa kasa na kopalni" ok 3 razy do roku ... ale mozna cos zaplanowac :) na szczescie w kwietniu placa wegiel !! /cyba ze cos poprzeginaja ze strajkiem ... /

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
po 1 ... DAJ MI NAMIAR NA TEGO ELEKTRYKA ZA KRZYNKE !! ciekawe jak wyglada jego robota skoro nic za nia nie bierze ... no i co on ma ci robic z tej elektryki ?? teraz wiem co mowie ... ja juz wiem czemu elektrycy tyle kasuja za robocizne!!

po 2 ... strasznie drogo cie te krzynki wyjda cos mam przeczucie :) PAMIETAJ ZE ZA DARMO UMARLO DAWNO TEMU !! i nawet znajomi za darmo nie pracuja!!!

Mi by bylo glupio nie zaplacic znajomemu.

po 1.Nic z tego mea ,taka cena jest tylko dla mnie w podzięce za coś,krzynka to moja inicjatywa :)

po 2.Widocznie nie znacie tego,że coś można zrobić za darmo tylko dla tego,że jest się znajomym.

Ja od znajomych nie biorę ani grosza za przysługę ale wiem i jestem tego pewny,bo doświadczyłem nie raz,że jak o coś poproszę to zawsze mogę na tego kogoś liczyć bezinteresownie !!!

Etam, Arturo to by dopiero zrobil biznes - dom stawia za 250 tys na gotowo z ogrodzeniem. Za 500 sprzedaje jak nic (+ dzialka). W rok 250 tys na czysto! I sam nawet palcem nie kiwnie, tylko ew. panele polozy ;)

Już Ci pisałem,że nie jestem takim materialistą jak Ty.

Śmiej się ale głupio Ci będzie jak za 250tys.zł się wprowadzę a ty dalej będziesz wykańczał dom "własnymi ręcami" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...