Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Podkarpacka


Robinson74

Recommended Posts

pytanko:

czy ogrzewanie podłogowe może współpracować z kotłem na paliwo stałe.

Inaczej, czy jeśli zamierzam założyć podłogówkę + kociał gazowy to robić dodatkowy komin dymowy z myślą o ewentualnym dodatkowym kotle na paliwo stałe. Pozdrawiam

Jonasz

Może współpracować z kotłem na paliwo stąłe z tym że musisz mieć podmiesznie (zastosować mieszzacze ciepłej wody z zasilania oraz zimnej wody z powrotu- rozwiązuje się to zaworem czterodrogowym z zaworami termostatycznymi i siłownikiem

Sebo8877

 

W sumie ekspertem nie jestem ale jest jeszcze chyba mozliwosc zbudowania 2 systemow obiegowych wody c.o. Jeden otwarty do kotla na paliwo stale i jeden zamkniety na kociol gazowy+grzejniki. Łączy sie te dwa obiegi płytowym wymiennikiem ciepła. Wymiennik ten ma pewna bezwladnosc przez co przegrzanie wody w instalaji zamknietej ktora jako jedyna nagrzewa grzejniki + podlogowke, jest praktycznie niemozliwe. Dodatkowo podlogowka ma jeszcze zawory odcinajace czy cos takiego co nie puszcza temperatury wiekszej niz 35-45st.C.

 

Myle sie?

 

I rozwin prosze mysl z tym silownikiem, co to po co i ile kosztuje :).

 

Pozdrawiam,

Dz.

 

Jeżlei chodzi o to co napisałes - Nie mylisz sie - mając jednak mieszacz podlogówki masz szafki z obwodami , na każdym obwodzie masz termostat który reguluje ci temp obwodu. Małe podłogówki mozna robić na ograniczeniu powrotu - tj na zaworze RTL

Oczywiście połączenia kotła stałego z gazowym (czytaj instalacji otwartej z zamknięto ) odbywa się zawsze przez wymiennik ciepła ZAWSZZE !!!!

Jeżlei chodzi o siłowniki (napędy) to tu masz więcej http://www.termsystem.com/zawory_napedy.htm

A tu masz cenniczek przykładowy http://www.termsystem.com/cenniki/jpg/zawory_mieszajace.jpg

 

sebo8877

 

Pozdrawiam serdecznie

 

P.s. Jak tam tynkowanie ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 14,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

W moim projekcie w kuchni jest wyciąg do podłączenia okapu nad kuchenką gazową oraz dodatkowo wentylacja w postaci tzw."zetki".

Wykonawca mówi, że jak jest wyciąg to dodatkowej wentylcji już nie trzeba. (?) Mówi też, że jak chcę to może zrobić dodatkowy kanał wentylacyjny w ścianie do wyprowadzenia ponad dach albo zostawić zetkę jak w projekcie. A w ogóle to kuchnia jest częściowo otwarta. Wydaje mi się, że dodatkowa dziura w dachu to dodatkowe ryzyko nieszczelności i więcej pracy przy uszczelnianiu, ocieplaniu itp.

Co Wy o tym myślicie ?

Pozdrawiam

Jonasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do jednego przewodu wentyl. powinienes podłączyć 1 - góra dwa pomieszczenia. najlepiej dwie łazienki razem (choć nie powinno sie tego robić)

 

Sebo8877

 

tzn. że kominiarze odbiorą czy nie ?

 

 

W projekcie kotłowni mam 2 kominy wentylacyjne: jeden dla samej kotłowni a drugi dla sąsiedniej łazienki - kanał doprowadzony przez ścianę poziomo. A może by zrobic tylko dziurkę w ścianie i wentylować jednym kanałem a zamiast drugiego zrobić komin pod alternatywny kocioł na paliwo stałe ?

 

Fajny pomysł ?

 

Jonasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A'propos - ja tu się robi cytowanie ?

 

 

Klika sie w chłopka z prawej strony przy poście, który chcesz cytować :D

 

 

Dzięki !

 

Ale Ci fajnie że masz fundament. Ja mam zamówioną ekipę na początek października, a myślami jestem przy ścianach i co za tym idzie - kominach. Okazuje się, że dobrze już na tym etapie wiedzieć czym chce się palić.

 

Pozdrawiam

Jonasz

 

PS

Skąd wziąć budkę na narzędzia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do jednego przewodu wentyl. powinienes podłączyć 1 - góra dwa pomieszczenia. najlepiej dwie łazienki razem (choć nie powinno sie tego robić)

 

Sebo8877

 

tzn. że kominiarze odbiorą czy nie ?

 

 

W projekcie kotłowni mam 2 kominy wentylacyjne: jeden dla samej kotłowni a drugi dla sąsiedniej łazienki - kanał doprowadzony przez ścianę poziomo. A może by zrobic tylko dziurkę w ścianie i wentylować jednym kanałem a zamiast drugiego zrobić komin pod alternatywny kocioł na paliwo stałe ?

 

Fajny pomysł ?

 

Jonasz

 

Fajny ale Kominiarz tego nie podpisze. Przełknie i to ciężko na jednym przewodzie dwie łazienki lub kuchnię i łazienke. Mówie przełknie ciężko :wink: (wiadomo o co chodzi). Jeżeli jesteście na etapie budowy - budujcie przewód do kazdego osobno.

Tak jak któś pisał powyżej - jeżlei w proj jest wyciag w kuchni (warunek podłączony pod komin :p ) to kuchnie nie musi mieć wentylacji.

 

A budkę najlepiej zrobic samemu z obrzynów lub desek najgorszego gatunku zapewniam wytrzyma całą budowe i będzie tańsza niz garaż blaszak. Chyba ze planujesz zakupić blaszaka to kupuj teraz.

 

sebo8877

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam serdecznie, może ktoś z Was posiada w "wolnej sprzedaży" jedno okno fakro 66x118cm z kołnierzem oraz 300 sztuk BK 12x24x59cm? może dacie namiar na dobrego dystrybutora...resztę materiałów daje developer a to muszę kupić sam (niestety z developerem ciężko się dogadać w sprawie zakupu z rabatem dla mnie)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam serdecznie, może ktoś z Was posiada w "wolnej sprzedaży" jedno okno fakro 66x118cm z kołnierzem oraz 300 sztuk BK 12x24x59cm? może dacie namiar na dobrego dystrybutora...resztę materiałów daje developer a to muszę kupić sam (niestety z developerem ciężko się dogadać w sprawie zakupu z rabatem dla mnie)

 

 

Nie wiem gdzie sa najtansze okna dachowe ale zwykle okna sa tanie w 2 miejscach:

a) jesli masz wymiarowe otwory i nie bierzesz szyb bezpiecznych/antywlamianiowych ani okuc antywlamaniowych to najleiej kolo placy śreniawitow (ale nie okno-res tylko taki maly lokal na przeciwko po drugiej stronie skrzyzowania)

b) jesli otowry sa minimalnie niewymiarowe to polecam pamoplast tam robia kazde okno pod dowony wymiar i nie ma za to dodatkowej platy i wtedy wychodzi taniej niz tam na śreniawitow.

 

Oczywiscie pisze o zwyklych oknach, fakro tez maja pewnie ale nie wiem jak z cenami, zwykle okna maja tu gdzie wymienilem, najtaniej z 8 dystrybutorow ktorych sprawdzilem.

 

Pozdrawiam,

Dz.

 

P.S. Na okna sie czeka prawie miesiac!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że się powtarzam, ale nadal nie wiem jakie okna, mam dylemat (pewnie nie ostatni).

Czytałam wątki o oknach i zastanawiam się czy: M&S, Natura, Szewpol. Czy któreś z nich zdecydowanie odradzacie?

Czy możecie się pochwalić jakie okna macie, jak było z montażem i jak się sprawują?

Uparcie szukam: dobre i jednocześnie nie kosmicznie drogie. A może czas to sobie wybić z głowy?

Sąsiedzi akurat mają PCV, zastanawiałam się też np. z M&S.

Co polecacie z doświadczeń w użytkowaniu?

 

 

Lekko zmęczona budową

(Trzeba przez to prędko przejść) :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możecie się pochwalić jakie okna macie, jak było z montażem i jak się sprawują?

stolarka wołomin, z montażem było róznie ... wieksze okna - ja, mniejsze syn, a balkonowe montowaliśmy obaj - bo cięzkie ... a my jestesmy wygodniccy ... :-?

sprawuja sie dobrze

Wy tak o kominach, a ja z drugiej strony: wczoraj wylaliśmy fundamenty ha ha ha ale fajnie...

no pewnie ze fajnie :D

ile zeszło łacznie z wykopami zbrojeniem i betonowaniem ?

masz do poziomu ziemi czy po poziom "zero" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aldio - takie samo zdanie mam Jak dzikisloniu - najsensowniejsze okna zarówno cenowo jak ijakościowo wychodza w Pamoplascie. Kilku nas na grupie już uzytkuje takie okienka tak więc możesz sie dopytac. m.in kubolotek, ja dzikisloniu :) to mowa o oknach PCV - posiadają także w ofercie i drewno i Al.

jonasz- co do zetki - to zasada jest następująca - jeżeli masz szczelną kotłownie (a najczęsciej tak jest - bo dzisiejsze okna są PCV - drzwi do tego pancerne - tylko mały jeden wywietrznik - dodatkowo wyciagowy - zdarzyc się może że w kotlowni zabraknie tlenu do poprawnego spalania.

Stąd tez stosowanie Zetek. Uważam że jak najbardziej tak zetka ma sens. Napisz jeszcze gdzie i jak będziesz miał rozmieszczone te kotły.

Zetki stosuje sie obowiązkowo w przypadkach kotłowni gazowych !!!!

W piecach na paliwo stałe rzadziej - ja zastosuje na 100%.

Mając zetke i wentyl w kotłowni na paliwko stałe ,masz szybsze odprowadzenie smrodów (jak otwierasz klape zasypową swojego kotła nie ma siły żeby sie nie zasmrodziło). Zetka i wentylacja wzjemnie współpracują powodując znaczną wymiane powietrza w pomieszczeniu.

DarKar - zero to już coś - a jak u Ciebie z grzaniem. Przemyśł dobrze jakie paliwo -tak jak sugeruje jonasz juz na etapie zero warto wiedziec jaki powinnaś miec komin.

hlasco - udeżaj jak coś to w RCMB - jeżeli masz kogoś kto buduje na 100% ma min 11% - takie małe ilosci możesz kupic za jego rabat - czytaj na jego kartę :). beton komórkowy njtaniej u producentów - zapytaj w Kolbuszowskim Solbecie. Co do okien dachowych najtańsze dachówki ma Fenstro - odłam Fakro - :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wy tak o kominach, a ja z drugiej strony: wczoraj wylaliśmy fundamenty ha ha ha ale fajnie...

Ekipa sprawna (chociaż nie firma :wink: ), szybko poszło, pracowali od szóstei i w sumie byli by się do szóstej (18.00) wyrobili, gdyby nie spóźnił się beton.

 

Pochwal się ile m3 Ci poszło na fundament i jakie ceny betonu.

Pozdrowionka, mr_kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kominy, fundamenty.........

a u nas wstawili okna i drzwi wejściowe :lol: :lol:

Coraz bardziej przypomina to dom. Zwłaszcza, że jak się przyjeżdża to już trzeba użyć klucza żeby dostać się do środka. :D

To chyba tak na osłodę, bo czekamy w kolejce do fachowca do zrobienia instalacji co i wod-kan. :evil: :evil:

Czy wszyscy fachowcy mają takie terminy?

Jak tak dalej pójdzie to przed zimą zdążymy tylko instalacje. A tynki i wylewki będą czekać do wiosny. :cry: :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kominy, fundamenty.........

a u nas wstawili okna i drzwi wejściowe :lol: :lol:

Coraz bardziej przypomina to dom. Zwłaszcza, że jak się przyjeżdża to już trzeba użyć klucza żeby dostać się do środka. :D

To chyba tak na osłodę, bo czekamy w kolejce do fachowca do zrobienia instalacji co i wod-kan. :evil: :evil:

Czy wszyscy fachowcy mają takie terminy?

Jak tak dalej pójdzie to przed zimą zdążymy tylko instalacje. A tynki i wylewki będą czekać do wiosny. :cry: :cry:

No to fajnie Ci ;)

Ale pochwal się swoim domkiem, bardzo chętnie bym go zobaczył.

my jesteśmy umówieni na fundamenty w tym roku a w przyszłym reszta,

właśnie goście kopią mi fundament i już nie mogę się doczekać ścian ;)

Pozdrowionka, mr_kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro mowa o oknach, mam dylemat.

 

Nasz dom ma wymiary 16 x 9,5 m.

W pierwszej wersji zaprojektowano nam okna o wym. 180x130 cm.

Potem w gotowym już projekcie, zmieniono na 160x120 cm, tlumacząc nam że są bardziej dostępne i przez to tańsze.

 

I teraz jestem w kropce. Bić się o te większe okna, czy nie?

 

Jakie Wy macie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro mowa o oknach, mam dylemat.

 

Nasz dom ma wymiary 16 x 9,5 m.

W pierwszej wersji zaprojektowano nam okna o wym. 180x130 cm.

Potem w gotowym już projekcie, zmieniono na 160x120 cm, tlumacząc nam że są bardziej dostępne i przez to tańsze.

 

I teraz jestem w kropce. Bić się o te większe okna, czy nie?

 

Jakie Wy macie?

 

Są firmy które okna sprzedaja wg zurzycia materiału - tak więc nie widze problemu

 

Sebo8877

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...