Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Podkarpacka


Robinson74

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 14,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Pytanko do Wszystkich:

Wykonawca prosi o decyzję czy ma być strop monolityczny czy fert czy jakoś tak (?). Nie wiem za bardzo o co chodzi z tym fertem. Co byście doradzili ?

Czy ktoś wie co jest lepsze a/i co tańsze ? Koszt robocizny zadeklarował taki sam.

Tak w ogóle to w projekcie jest teriwa ale nie chcę zmuszać wykonawcy (sprawdzonego skad innąd) do roboty z którą nie ma doświadczenia.

Pozdrawiam

Jonasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko do Wszystkich:

Wykonawca prosi o decyzję czy ma być strop monolityczny czy fert czy jakoś tak (?). Nie wiem za bardzo o co chodzi z tym fertem. Co byście doradzili ?

Czy ktoś wie co jest lepsze a/i co tańsze ? Koszt robocizny zadeklarował taki sam.

Tak w ogóle to w projekcie jest teriwa ale nie chcę zmuszać wykonawcy (sprawdzonego skad innąd) do roboty z którą nie ma doświadczenia.

Pozdrawiam

Jonasz

 

monolityczny to znaczy:

szlujesz na całej poiwierzchni deskami (dokładnie) układasz zbrojeniew tzw kratownicę o oczku ok. 25 cm i zalewasz całość betonem na grubości ok 10 cm.

fert /teriva jadno znaczy układasz gotowe belki zbrojone stropowe co 60 cm pomiędzi nimi pustaczki teriva (betonowe, ceramiczne, keramzytowe) wieniec zbrojeniowy do okoła, w poprzek środkiem tzw żebro roździelcze i całość stęplujesz tYlko w odstępach ok 2, bez szalunków i zalewasz betonem ok 4 cm ponad bloczek

 

koszt

teriva drożej w materiałech

monolityczny pracochłonne deskowanie, duża ilość desek, stempli, gwoździ i przedewszystkim, źle wykonane stemplowanie lubi "kosić" cału strop.

 

JAK SIE MYLĘ POPRAWCIE

 

PS ja robię teriva, bloczki betonowe koszt 1 m2 ok 70 zł z betonem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

monolityczny pracochłonne deskowanie, duża ilość desek, stempli, gwoździ i przedewszystkim, źle wykonane stemplowanie lubi "kosić" cału strop...

 

Też się tego boję :roll: . U mnie ma być monolityczny ale ekipa ponoć wprawiona w tej metodzie.........okaże się........ :roll:

Generalnie wykonawca przekonywał mmie, że wyjdzie taniej od fereta czy terivy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jonasz - jeżeli ekipa jest dobra i porządnie zrobi Ci strop monolityczny to ja na Twoim miejscu nie zastanawiałabym się.

:D Ja mam Terivę i na powierzchnię około 140 m2 stropu kasa jaką musiałam zapłacić to ponad 16 800 PLN.

Strop robiony w 2006 r. - fakt, że mam zazbrojony jak pod wieżowiec bo stali poszło 930kg, do tego 20,5 m3 betonu, 2,5 m3 desek i 50 stempli.

Bloczki i belki stropowe wyszły około 6253,00 - z czego zostało mi 40 szt bloczków - jakby co to są do sprzedania :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd można wziąć wycenę materiałów do ferta ?

Jonasz

Wez projekt i idz do przyzwoitego skladu budowlanego niech Ci poprostu wycenia ile potrzebujesz materialu-np bloczkow i za ile to sprzedadza.jesli sprzedaja stal to tez powinnienes miec w jakims zestawieniu ile trzeba.Majster powinien Ci wyliczyc ile pojdzie betonu i dech oraz stepli.Cene robocizny juz znasz.Jesli masz Terive to upewnij sie czy mozesz bez przeszkod zrobic monolityczny jak taki bedziesz chcial.

Tak sie dowiesz ile bedzie kosztowal TWOJ strop jako teriva albo jako monolityczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd można wziąć wycenę materiałów do ferta ?

Jonasz

Wez projekt i idz do przyzwoitego skladu budowlanego niech Ci poprostu wycenia ile potrzebujesz materialu-np bloczkow i za ile to sprzedadza.jesli sprzedaja stal to tez powinnienes miec w jakims zestawieniu ile trzeba.Majster powinien Ci wyliczyc ile pojdzie betonu i dech oraz stepli.Cene robocizny juz znasz.Jesli masz Terive to upewnij sie czy mozesz bez przeszkod zrobic monolityczny jak taki bedziesz chcial.

Tak sie dowiesz ile bedzie kosztowal TWOJ strop jako teriva albo jako monolityczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no cóż szkół jest wiele, ja robię terivę może dlatego zeby uniknąć efektu "dudnienia" przy bieganiu chalastry na poddaszu, a po drugie to budująć systemem gospodarczym, może niewiele więcej mnie to wyniesie ale podołam :o sam przy niewielkiej pomocy dwóch osób ...

Słuchajcie to w końcu jak jest z tą akustycznąścią stropów monolitycznych?

Cytat z Muratora http://www.muratordom.pl/6330_16948.htm :

 

Strop monolityczny

 

wymaga pełnego deskowania;

w domu jednorodzinnym może mieć grubość od 6 do 16 cm;

to najcięższy strop żelbetowy – 1 m² waży od 220 do 450 kg, zależnie od grubości płyty;

ma dobrą izolacyjność akustyczną – płyta grubości 14 cm całkowicie tłumi drgania;

nadaje się do każdego domu – niezależnie od kształtu i rozpiętości stropu;

wykonanie stropu trzeba powierzyć doświadczonej ekipie, która poradzi sobie z odpowiednim przygotowaniem zbrojenia;

prace powinno się prowadzić bez przestojów. Po ułożeniu deskowania i zbrojenia należy przystąpić do betonowania – w przeciwnym razie wiatr może nanieść na nie liście, szyszki i inne zanieczyszczenia, które przed betonowaniem bezwzględnie trzeba usunąć;

dolna powierzchnia stropu jest gładka i do jej wykończenia wystarczy cienka warstwa gładzi.

 

Strop gęstożebrowy

 

deskowania wymagają tylko jego obrzeża;

jego grubość zależy od wysokości wypełnienia – strop z najniższych pustaków ma grubość 24 cm, z najwyższych – 29 cm;

jest lekki – zależnie od rodzaju pustaków stropowych 1 m² stropu waży od 160 do 340 kg;

zawsze wymaga dodatkowej izolacji akustycznej;

jego rozpiętość jest ograniczona długością belek, a szerokość zależy od szerokości pustaków;

nie wymaga wielkiego doświadczenia, z odpowiednim ustawieniem prefabrykatów poradzą sobie nawet dwie osoby;

prace można prowadzić na raty. Przerwy można robić po ułożeniu belek, a także pustaków. Ewentualne zanieczyszczenia z ich powierzchni zwieje wiatr, a do czyszczenia zostaną tylko zagłębienia na belkach i żebrach;

sufit zawsze wymaga szpachlowania i grubszej warstwy wykończeniowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie to w końcu jak jest z tą akustycznąścią stropów monolitycznych?.

pomieszanie z poplątaniem

tu pisza ze dobra akustycznośc zapewnia strop monolityczny 14 cm ...

tylko kto taki gruby robi ...

z reguły "u chłopa" 8 - 10 jak sie leje to góra, bo "panie - to koszty ..."

 

bzdury o lisciach które w jednym stropie jak wiatr nawieje to przeszkadzaja, a w drugim jak nawieje to nic takiego sie nie dzieje ...

 

Strop gęstożebrowy

 

deskowania wymagają tylko jego obrzeża

zalezy od rozpietości - srodek tez sie podszalowuje

jego grubość zależy od wysokości wypełnienia – strop z najniższych pustaków ma grubość 24 cm, z najwyższych – 29 cm;

są Ackermany 15 cm i z nadlewka maja 18 cm

a na 20 cm pustaki wystarczy 3 cm nadlewki - wiec 23 cm a nie 24 ...

 

jest lekki – zależnie od rodzaju pustaków stropowych 1 m² stropu waży od 160 do 340 kg;

zgoda

zawsze wymaga dodatkowej izolacji akustycznej;

przesada - nie wymaga zawsze ale zawsze sie daje te 3 cm stryropianu na strop plus jakas pianka pod panele i problemu akustyki nie ma

jego rozpiętość jest ograniczona długością belek, a szerokość zależy od szerokości pustaków;

zgoda - tylko kto robi tak długie pomieszczenia zeby belki były za krótkie ...

nie wymaga wielkiego doświadczenia, z odpowiednim ustawieniem prefabrykatów poradzą sobie nawet dwie osoby;

wymaga doswiadczenia

prace można prowadzić na raty. Przerwy można robić po ułożeniu belek, a także pustaków. Ewentualne zanieczyszczenia z ich powierzchni zwieje wiatr, a do czyszczenia zostaną tylko zagłębienia na belkach i żebrach;

to proponuje kiedys autorce tego artykułu wygrzebac liscie z tych zagłebień ...:)

sufit zawsze wymaga szpachlowania i grubszej warstwy wykończeniowej

sufit sie tynkuje zawsze a szpachlowanie moze byc i nie musi ...

 

chyba jakas Pani pisała ten artykuł .... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze i ja dodam ze u mnie tez jest strop monolityczny, ale to dlatego bo oczywiscie majster tak doradzil . :cry:

Mowil oczywiscie ze jest tanszy od terrivy {ktora mialam w projekcie}.

Jednak po 3letnich- doswiadczeniach z moja budowa moge jedynie doradzic zeby tak nie do konca ufac majstrom i fachowcom na swojej budowie oni nie robia dobrze dla inwestora tylko dla siebie a jezeli cos doradzaja to sie trzeba naprawde zastanowic czy dobrze radza.

Mam 15cm plyte poszlo mase betonu, desek. belek itd itd. a teraz mysle ze majster po prostu nie mial duzego doswiadczenia z innymi stropami. no a teraz jeszcze styropian na to zeby jednak nie dudnilo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no własnie

Dzięki za komentarz. Bo nie wiem czy pamiętasz zasięgałem u Ciebie opini na temat stropu. A tu taki rzeczy :o ....w Muratorze :o ........

tak - pamietam Mac Iek

i moze to pora na wyciagniecie wniosków

monolit nie jest zły - tylko nie ma po co ładowac kasy w gruby strop, kiedy na niego i tak połozy sie styropian ...

moze lepiej podzielic taki strop gęsciej belkami, podciagami i zebrami (które wystawac moga w góre) i beda miały głowna role konstrukcyjną ...a pocienic strop i nie ładowac w niego tyle stali ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...