Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Podkarpacka


Robinson74

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 14,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Wybrałaś najlepsze pnącza. One "wchodzą" na mur bez podpór. Jeśli "dzikie wino" to winobluszcz pięciolistkowy to proponuję jeszcze trójklapowy.

Albo jeśli cień to Hortensję pnącą. Powolna ale ładna.

Albo nie super ładne czy też eleganckie ale urozmaicające - panele z marketu bezpośrednio na tę ścianę i wtedy już mamy cały przekrój pnącz bo wszystko się ażurowego panela czepi. Np. Powojniki pod warunkiem, że to nie jest północna ściana.

Ładniejsze według mnie są (tylko solidnie wykonane) panele wiklinowe. Ale to wszystko zależy od charakteru reszty czyt. całości ogrodu.

Koniec bo sie rozgadałam

"Koncik" porad?

Dobry koncik nie jest zły :lol:

Paneli nie chcę - po pierwsze kasa, po drugie co z tym się stanie za kilka lat? Jak mi sie te pnącza rozrosną a to cholerstwo sie w pył rozpadnie - bo tak napewno będzie...

Winobluszcz jest pięciolistkowy, myślałam też jeszcze o tym "potrójnym".

Myślalam też o powojnikach (klematisy) ale u nas w zimie jest wy...zd! Eeeee... znaczy sie wieje, bardzo wieje :p co w połączeniu z mrozem chyba im nie posłuży...

Betonik jest od strony południowo-zachodniej więc słoneczko daje tam po gazie nieźle.

Pozdrawiam wszystkich i idę spać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i mam problem;

nie wiem na jaki fundament sie zdecydowac...

ja wybrałem monolit z kilku powodów

- był tańszy

- solidniejszy

- szybszy w wykonaniu - 3 dni od wbicia łopaty po poziom zero

 

a w Zwieczycy (czyli juz Rzeszowie) cyrk ... radni nadali nazwe ulicy (nie Jana Pawała ani nie kardynała Wyszyńskiego ani nie prezydenta Busha) tylko imie zwykłego komunisty i tutejszego rodaka na którego pogrzebie była cała wieś ...

 

Pan Rzecznik Praw Obywatelskich tak sie na to wkurzył, ze skierował doniesienie do prokuratora, ze tak byc nie moze ... owszem niby jest demokracja i radni maja prawo nadawac nazwy ulic komu chcą ... ale oni sie pomylili - więc tak byc nie moze

 

pan rzecznik przypomina mi niegdysielszego redaktora Kura - który był tubą rządową i musiało być tak jak chce władza a nie jak chcą działacze w terenie ...

az kiedys nie upilnowała cenzura i w prasie lokalnej pojawił się duzy tytuł

"KUR wie lepiej" ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym fundamentem to jest ta że im węższa ściana fundamentowa tym mniejsza powierzchnia przejmująca obciążenie - chyba że ława będzie nieskonieczenie wysoka tedy obciązenie będzie przekazywało się w nieskończoną powierzchnię

 

Dlatego iż obciązenia ze ściany fiundamentowej przekazywane jest pod katem 45 stopni nie ma najmniejszego sensu w neiskończonośc poszerzac ławy bo i tak zostanie obciązenie zostanei przeniesione na powierzchnię kąt 45 stopni razy wysokośc ławy. stąd tez przyjmuje się odasadzki zazwyczaj od 5-10 cm bo większe nie mają najmniejszego sensu.

 

Zatem im cieńsza ściana fundamentowa tym wyższa ława - ale i tak jej powierzchnia przenszenia nie będzie większa niż szerokośc ściany fundamentowej + 10-20 cm.

 

Dla ściany 25 cm max przekaz powierzchni będzie więc dla 45 cm - a taka powierzchni zazwyczaj wystarcza by przenieśc b. spore obciążenia od budynku.

 

Zazwyczaj jednak ława ma szerokośc od 45-60 cm.

 

W frunt siła od nacisku budynku także rozchodzi się pod katem 45 stopni tak więc ważniejsze jest to co pod ławą aniżeli sama jej powierzchnia.

 

Co do technologii - oczywiście monolityczna jest najszybsza i najtańsza - jeżłei nie ma piwnic tylko monoli - jezlei są piwnice nalezy wziąc pod uwagę także czynni przenikania ciepla - stą w tych wypadka sciany fundamentow się dociepla np. styrodurem

 

Ale to już zupełnieosobny temat.

 

woda gruntowa to kolejny czynnik mający znaczny wpły na przenoszenie obciążeń - stąd tez rzetelne badana geologiczne sa duzo ważneijsze niż samo posadowieni.

 

Niejednokrotniej ekonomiczniej wykonać szersza scianę fundamentowa = większa powierzchnia ławy aniżeli pod 25 oblicząc specjalistycznie ławę.

 

Sebo8877

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich !

 

W tym roku mam zamiar zaczac budowanie swojego domku, powoli koncze zalatwiac sprawy urzedowe i mam nadzieje ze najpozniej za 2 miesiace bede mial PNB. Nie chcac trafic na gorke cenowa zaczalem kupowac czesc materialow, nawet nie spodziewalem sie ze tak ciezko bedzie z BK. Udalo mi zlapac po 9,5 BK24 Solbet, ale gosc nie mial wystarczajaco i jeszcze 9 palet mi potrzeba i jak sie zorientowalem ciezko bedzie ponizej 10 reszte zdobyc.

Szukam tez bloczkow fundamentowych, najnizej znalazłem po 3,5 [38x25x12] jak ktos wie gdzie taniej to prosze o cynk.

 

@Pedzelito jesli nie kupiles jeszcze welny, to moze zainteresuje Cie supermata isover (wspolczynnik 0,033W/mk), mi sie udalo kupic za 20,7 brutto m2 grubosc 15cm [PCMB ma na to teraz promocje 33%].

 

Pozdrawiam

donano

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym fundamentem to jest ta że im węższa ściana fundamentowa tym mniejsza powierzchnia przejmująca obciążenie - chyba że ława będzie nieskonieczenie wysoka tedy obciązenie będzie przekazywało się w nieskończoną powierzchnię

 

Dlatego iż obciązenia ze ściany fiundamentowej przekazywane jest pod katem 45 stopni nie ma najmniejszego sensu w neiskończonośc poszerzac ławy bo i tak zostanie obciązenie zostanei przeniesione na powierzchnię kąt 45 stopni razy wysokośc ławy. stąd tez przyjmuje się odasadzki zazwyczaj od 5-10 cm bo większe nie mają najmniejszego sensu.

 

Zatem im cieńsza ściana fundamentowa tym wyższa ława - ale i tak jej powierzchnia przenszenia nie będzie większa niż szerokośc ściany fundamentowej + 10-20 cm.

 

Dla ściany 25 cm max przekaz powierzchni będzie więc dla 45 cm - a taka powierzchni zazwyczaj wystarcza by przenieśc b. spore obciążenia od budynku.

 

Zazwyczaj jednak ława ma szerokośc od 45-60 cm.

 

W frunt siła od nacisku budynku także rozchodzi się pod katem 45 stopni tak więc ważniejsze jest to co pod ławą aniżeli sama jej powierzchnia.

 

Co do technologii - oczywiście monolityczna jest najszybsza i najtańsza - jeżłei nie ma piwnic tylko monoli - jezlei są piwnice nalezy wziąc pod uwagę także czynni przenikania ciepla - stą w tych wypadka sciany fundamentow się dociepla np. styrodurem

 

Ale to już zupełnieosobny temat.

 

woda gruntowa to kolejny czynnik mający znaczny wpły na przenoszenie obciążeń - stąd tez rzetelne badana geologiczne sa duzo ważneijsze niż samo posadowieni.

 

Niejednokrotniej ekonomiczniej wykonać szersza scianę fundamentowa = większa powierzchnia ławy aniżeli pod 25 oblicząc specjalistycznie ławę.

 

Sebo8877

 

dzieki sliczne,

wlasnie jeszcze raz liczylem koszty i wychodzi na to ze najtaniej bedzie jesli zrobie lany, monolityczny. jezeli chodzi o grubosc sciany fundamentowej to nie chcialbym zeby sciany zewn. domu wisialy poza sciane fundamentowa.

zastanawiam sie tez dlaczego projektant chce mi dac lawe szer. 60 wys. 40, zwlaszcza ze nie ma klpotow z posadowieniem budynku...w projekcie jest mniejsza :wink:

dodatkowo do kosztu murowanego fund. musze doiczyc wieniec gora lany i zbrojony oraz powinno sie sciane fund. taka tynkowac- tak twierdzi znajomy kierbud.

chyba jednak dam se spokoj i bedzie z gruchy...

a slyszeliscie ze podobno cement idzie koncem miesiaca w gore? prawda to?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, a to moja wycena za wykonastwo. Dom 132m2 pow. uzydkowej. Co o tym myslicie?

 

Etap a –stan zero

 

1 wykopy ławy fundamentowe (szalunki zbrojenia wylanie betonu)

2 sciany fundamentowe ( murowanie z pustaka betonowego, wience, izolacja przeciwwilgociowa pionowa i pozioma izolacja cieplna pionowa

(bez chudego betonu)

6000 zl

 

Etap b –parter

 

1 sciany zewnętrzne z pustaka typu siporex na zaprawie cementowo wapiennej gr 24 cm. Oraz wewnętrznie konstrukcyjnie

2 uloznienie nadproży

3 strop Fert

4 piony spalinowo wentylacyjne

5 kladka schodowa

 

7000zl

 

Etap c – poddasze

 

1 sciany zewnętrzne z pustaka siporex

2 wieniec scianyt kolankowej

3 wlozenie nadproży prefabrycznych

4 piony spalinowo wentylacyjne

 

4000 zl

 

Etap d – dach

 

1 wiezba dachowa

2 kominy spalinowo wentylacyjne nad polacia dachu

 

5000 zl

 

Etap e – dach

 

1 folwiowanie lacenie

2 obrobki blacharskie montaż rynien i rur spustowych

3 pokrycie dachy blachoidachowka

 

5000 zl

 

Etap f - ścianki dzialowe

1 scianki dzialowe parteru i poddasza

4000 zl

Sprzet do robot ziemnych organizuje wykonawca a placi inwestor

 

RAZEM 31000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj donano

 

w cenach nie jestem na bieząco - nie pomoge

 

natomiast w sprawie nazwy - Rzeszów będzie miał ulcę Kruczka

radni ponownie głosowali i odrzucili schizofreniczne podejrzenia Pana Rzecznika

Praw Obywatelskich z Warszawy ...

a swoja drogą jak tacy ograniczeni ludzie trafiaja na takie stanowiska ...

powinni byc wczesniej badani tak jak Ewa Sowińska (Rzeczniczka Praw Dziecka) - ta która chce zbadać, czy Teletubisie mają podtekst homoseksualny ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sebo - wyrazy szacunku !

 

umiesz przekazac sedno w tak skondensowanej formie, że

mogę to tylko podziwiać ...

 

Brzoza nie przesadzaj... - ale dzieki za uznanie

 

bogus33- kierbud oczywiście ma racje- fundament z bloczków musi byc otynkowany i conajmniej zabitumiony - co do wieńca to oczywiście obligo- dlatego prościej jak pisąłem i taniej wg mnie wyjdzie beton z gruchy.

 

Fundament ma ten jedną wade jak pisąłem jest zimy.

 

Co do mimośrodowego posadowienią ścian fundamentu istnieje taka możliwosc i czesto tak się je wykonuje - ale własnie -musi to zostąc policzone !!!

Co doławy 60x40 w Twoim wypadku widocznie albo taka musi być albo - jest to gotowiec a tam wszystko jest na 150% tego co przeniosłoby te obciążenia.

W gotowcach coś za coś - przyjmuje się duze współczynniki bezpieczństwa na wszystko!!!

 

sebo8877

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[

 

 

 

 

Co do mimośrodowego posadowienią ścian fundamentu istnieje taka możliwosc i czesto tak się je wykonuje - ale własnie -musi to zostąc policzone !!!

Co doławy 60x40 w Twoim wypadku widocznie albo taka musi być albo - jest to gotowiec a tam wszystko jest na 150% tego co przeniosłoby te obciążenia.

W gotowcach coś za coś - przyjmuje się duze współczynniki bezpieczństwa na wszystko!!!

 

sebo8877

wlasnie jezeli chodzi o lawe to w gotowcu jest 50x30, a na etapie adaptacji pojawila sie ta wieksza opcja...mimo, ze grunt mam podobno bardzo dobry do posadowienia domu- badan nie bylo, ale wkolo jest oki u sasiadow...

chyba jednak bede lal z gruchy, monolit to monolit jak mawia pewien stary budowlaniec...-nawet jak beton pojdzie 40% w gore to i tak wyjde na zero w porownaniu z murowanym...

pozdrawiam

 

wojtek Sz:

witam , twoja wycena wychodzi podobnie jak moja, u mne troche drozej i to bez izolacji scian fund. , bez zasypu i obsypu fundamentu, ale za to w cenie mam wykonastwo jeszcze jednego stropu.

jeszcze musze dograc szczegoly kto co dokladnie i jak z wykonawca ale mam nadzieje ze bedzie dobrze.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...wlasnie jezeli chodzi o lawe to w gotowcu jest 50x30, a na etapie adaptacji pojawila sie ta wieksza opcja...mimo, ze grunt mam podobno bardzo dobry do posadowienia domu- badan nie bylo, ale wkolo jest oki u sasiadow...

Bogus

gdyby autor adaptacji rysował to dla siebie - to prawdopodobnie juz tak beztrosko nie podchodziłby do tematu "koszty"

lecz z drugiej strony to co proponuje jest jeszcze "w ramach" tego co sie praktykuje (górne widełki)

dla porównania ja trzymałem sie założeń projektu

zewnętrzne ławy miałem szerokie 50 cm, a srodkowa (najbardziej obciążona) 55 cm i tego nie zmieniałem (jedyna róznica to, ze mam sciane o szerokości zblizonej do szerokości ławy )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdyby autor adaptacji rysował to dla siebie - to prawdopodobnie juz tak beztrosko nie podchodziłby do tematu "koszty"

lecz z drugiej strony to co proponuje jest jeszcze "w ramach" tego co sie praktykuje (górne widełki)

dla porównania ja trzymałem sie założeń projektu

zewnętrzne ławy miałem szerokie 50 cm, a srodkowa (najbardziej obciążona) 55 cm i tego nie zmieniałem (jedyna róznica to, ze mam sciane o szerokości zblizonej do szerokości ławy )

 

 

brzoza

wlasnie, dlatego zobaczymy jak bedzie...chociaz na konstr. nie zamierzam zanadto oszczedzac gdyz ten etap jest najtrudniejszy/najdrozszy do poprawienia.

mam jeszcze jedna watpliwosc; umyslalem sobie ze sciana fund. bedzie szalowana deskami (1m wys.) i tu pojawiaja sie schody- wykonawca niechetny jest do tego pomyslu a ja z kolei nie chce wypozyczac akr jak mam juz deski.

o co chodzi wykonawcy poza latwoscia wykonania szalunkow z akr?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bogus33

 

my tez bedziemy szolować fundamenty na około 1 metr i nasz murarz nie miał nic przeciwko. myślę ze to troche wpływ nowej mody na murowanie fundamentów sprawia że co niektórym juz nie chce się szolować :wink:

 

 

mam pytanie polecicie mi jakiś tartak pytałem o [/b]wiezbe u Czernika ale mój kierownik nie poleca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja brałam więźbe z tartaku w Warze k. Dynowa, robia tez impregnacje ale moczona a nie cisnieniowa. Więźba dobra, z jodły. Deski tez od nich brałam a wszystko ponad 100 pln taniej niz na składach k. Rzeszowa.

Wojtek jesli bedzie Ci robił dach p. Zygmunt, którego mi poleciłeś (fajny gość) to możesz go zapytać co sądzi o mojej więźbie. :lol:

Pozdrawiam i jeszcze raz dzieki za namiary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... vwpływ nowej mody na murowanie fundamentów sprawia że co niektórym juz nie chce się szolować :wink: ...

jest chyba tak jak napisał Wojtek

oprócz desek trzeba miec sporo kołków aby szalunki nie rozjeżdżały sie na boki

te kołki trzeba zaciosać przed wbiciem

ściagnąć drutem, trzeba przygotowac rozpórki, trzeba dysponowac cyrkularką (ciecie desek nie tylko poprzeczne ale i wzdłuzne)

jesli ekipa ma kogoś z zacięciem ciesielskim to sobie z tym radzi

jesli to murarze i pomocnicy - to dla nich jest to "odrywanie ich od konkretnej roboty czyli p ... lenie kotka za pomoca młotka" ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wojtek I:

bede rozmawial z wykonawca jeszcze i zorientuje sie na okulickiego jak finansowo wyglada wynajecie szalunkow

 

hunk 1

tez juz zamowilem wiezbe, tez jodla, cena tez dobra, i tez na pogorzu.

deski tez zamowilem troche swoich troche gosc co robi wiezbe.

 

brzoza:

ja chcialbym szalowac, z cyrkularka nie ma problemu, kolkow tez roznych rozniastych bedzie sporo, jesienia i zima wycinalem drzewo tak , ze przy przecieraniu bedzie troche tego.

 

acha, deski szalunkowe zamowilem 32mm, a nie 25mm- co zostanie to potne na laty.

 

pozdrawiam :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

acha, deski szalunkowe zamowilem 32mm, a nie 25mm- co zostanie to potne na laty.

 

pozdrawiam :wink:

Bogus, u mnie szalował sasiad któremu pomagał kolega a później i ja

szalowanie robilismy w trakcie betonowania

na jedną sciane mielismy tylko przygotowane 2 duze blaty (które wczesniej były podłoga do tańca)

nie swięci garnki lepią :wink:

część desek miałem 32 mm

ale gross desek pociąłem ekonomiczniej na 28 mm ...

ta grubośc sprawdziła mi sie przy szalunkach ...

 

z okazji Dnia Babci - wszystkim babciom, wszystkiego najlepszego !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...