Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Podkarpacka


Robinson74

Recommended Posts

Nareszcie - wkraczam w kolejny etap budowy. Dziś skończyli nam robić dach. Wyszedł fajnie jutro wkleję zdjęcia do dziennika. W piatek planujemy wylać chudziak, jutro wkracza elektryk. Sie dzieje!

Dafit

Moim zdaniem - drogo. Mnie robocizna za wybudowanie domu kosztowała ok. 34 tys (dom - fundamenty ławy lane +bloczki +wieniec, sciany, monolityczny strop, działówki na pietrze + kominy - 17000, dach 330 mkw dachówka - 16 000. Kominy z klinkieru + obróbka blacharska - 1200. Izolacje (dysperbit +styropian) zrobilismy sami. Do zasypania wzielismy 2 pomocników, raz koparkę, i z wypożyczalni skoczek i zagęszczarkę. Pomagaliśmy też przy zbrojeniu stropu. Mój dom ma 192 mkw pow. zabudowy - więc większy niż Wasz.

Seba

Fajne imię. Super, że przespał nockę. Co do adrenaliny, która Cie trzyma teraz to na nas działała ok. 2 tygodni. Rzeczywiście fantastyczne uczucie. Zazdroszczę Ci go troszkę, w tej euforii to człowiek może góry przenosić.

 

 

P.S. Sprzedam stemple.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 14,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

...

napiszcie mi z wlasnych doswiadczen o co powinienem dopytac takiego goscia, zeby potem nie wyszly mi jakies ukryte koszty albo cos takieg, nie znam sie za bardzo i nie wiem o co powinienem pytac, niestety nie mam nikogo znajomego ktory moglby ze mna podjechac i pomoc dlatego prosze was o pomoc

...

DAFIT

 

Z wielu rozmów z wykonawcami wiem że takie ceny to dzisiaj nic nadzwyczajnego :-(.

Co do pytań to dużo zależy od konstrukcji domu i technologii poszczególnych elementów.

U mnie np.

- wszyscy chcieli robić fundament z bloczków a za monolit ekstra dopłata,

- na zbrojenie takie jak w projekcie wszyscy kręcą nosem, że przesada

(najpewniej za dużo roboty bo przecież nie o moje pieniądze im chodzi )

- kiedy powiedziałem że chcę żeby bloczki były "obrzucone" przed izloacją też chcieli ekstra dopłatę,

- za wykonanie zewnętrznych elementów domu czyli schodów, trasów itp, ekstra dopłata

- w cenie dach z blachodachówki, za dachówkę dopłata

- z każde okno dachowe ekstra dopłata

- obrobienie komina klinkierem - pomyślimy

... itp itd.

 

Zawsze oczywiście sugeruj że dla ciebie to oczywiste, że ma być zrobione tak jak myślałeś :-)

i o dopłatach nie było mowy.

Generalnie im więcej szczegółów ustalisz przed rozpoczęciem budowy tym mniej będzie potem nieporozumień.

Nie bój się pytać o rzeczy z pozoru oczywiste bo czasem okazują się one ważne.

Pytaj też o to za co i ile będziesz musiał płacić dodatkowo na każdym

etapie np. koparka, zagęszczarka, dźwig, rusztowania, szalunki, nadproża itp.

 

 

Najlepsza była by szczegółowa lista tego co wykonawca zrobi,

skonfrontowana z twoją listą co chciałbyś żeby było zrobione.

 

No i oczywiście kierownika budowy weź sobie niezależnego od wykonawcy

(ew. własnego inspektora nadzoru).

Taki człowiek może podpowiedzieć na co zwrócić uwagę na każdym etapie budowy,

a czym można się nie przejmować.

 

I tyle teoria, a jak w będzie w praktyce niestety pokaże życie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry jeśli juz rozmawiamy o drzewach to podpinam swoje pytanie ktoś kiedyś miał do czynienia z przesadzaniem 8letnich świerków (są już takie koło 2 metrów),czy w ogóle są szanse ze one przeżyją taką przeprowadzek czy lepiej sobie odpuścić? :-?

 

Ja przesadzełm 5 szt takich świerków

 

Załapały 2 - z czego jeden sie poddał po 4 miesiącach. Moja rada - szeroko i głeboko obkopać - i kwaśną ziemię pod nie.

 

Te dwa własnie były b szeroko i głeboko obkopane - pozostałe już troche nam się wydawało że za dużó kopania i ponieśliśmy klęskę :) :-?

 

Dodatkowo ja przesadzałem je we wrześniu - tak więc b niekorzystny termin - teraz jest luty i idealny czas na takie własnie zabiegi.

 

Da rade to wykonać :D

 

AnetaS - ogrodzić zieloną siatką PCV dość szeroko - psina da se siana

 

Sebo8877

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry jeśli juz rozmawiamy o drzewach to podpinam swoje pytanie ktoś kiedyś miał do czynienia z przesadzaniem 8letnich świerków (są już takie koło 2 metrów),czy w ogóle są szanse ze one przeżyją taką przeprowadzek czy lepiej sobie odpuścić? :-?

 

Są szanse.

Najpierw trzeba by sobie odpowiedzieć na pytanie czy one są w dobrej kondycji. wiadomo: pacjent przed operacją...

Poza tym trzeba wiedzieć, przesadzenie spowalnia roślinę na przynajmniej jeden sezon. Zawsze to jej się gdzieś odbije "czkawką bo jest słabsza.

Potrzebna jest ostra sztychówka, sekator i coś do zawinięcia bryły (juta niedostępna dla śmiertelnika więc najlepsza taka siatka jak na warzywa)

Bryłę nalezy wykopać tak dużą (pow. 50 cm średnicy) jaka się da wykopać i się nie razpadnie i zawinąć szczelnie i na transport. Delikatnie. Sadzić w dołek większy nieco i dać do dołka na dno lepszej ziemi. PODLAć!!!! PORZąDNIE!!!! i pamiętać o podlewaniu przez pierwsze tygodnie.

Jak wieje na działce to na kilka pierwszych miesięcy opalikować.

 

Jeszcze jedna rzecz: drzewa i wogóle rośliny podnoszą wartość działki więc teoretycznie przesadzając drzewa skądś obniżamy wartość terenu. :wink:

Ale to u nas jeszcze nie do końca rozumiane podejście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zuzolka,dzieki za info.Jesli tylko zamkniemy temat uksztaltowania,wyjada koparki i spychacze(ktore jeszcze nie dotarly) skontaktuje sie napewno. :)

 

Ad.przesadzania starych sztuk.Wedlug niekturych szkol,starsze drzewka przesadza sie przez kilka sezonow.To znaczy,obkopuje sie taka sztuke w okolo,w nastepnym sezonie jeszcze glebiej itd.powoduje to,ze drzewo wytwarza wtedy wiecej koezeni "przy sobie" i tym sposobem jakby nadrabia strate tych o ktore zostaje zubozone przez wykopanie.

Racja to jest,Zuzolka?

 

Ps.Moglabym miec do odstapienia akacje taka na ok 6-8 (nie mierzylam :wink: ) metrow.Gdyby jakis zapalony pszczelaz... :)

 

Tomasz,nic od Ciebie nie dostalam :( ,chba...ze ty i zuzolka to jedno :wink: :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry jeśli juz rozmawiamy o drzewach to podpinam swoje pytanie ktoś kiedyś miał do czynienia z przesadzaniem 8letnich świerków (są już takie koło 2 metrów),czy w ogóle są szanse ze one przeżyją taką przeprowadzek czy lepiej sobie odpuścić? :-?

 

 

przyjmą się napewno pod warunkiem że niezostaną obrucone względem pierunkow tzn. pn do pn płd do płd itd.. i to jest najważniejsze !!

 

sam przesadzałem tak więć zaręczam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to się chyba skusze na przesadzanie (dzięki za pomoc :p ). U nas jest tak ze kiedy je posadziliśmy na działce w ogrodzie działkowiczów to niestety zrobiliśmy za małe odległości i teraz kiedy one są już piękne wprost okazy zdrowia nie ma wyjścia jedna z nich tą po środku trzeba usunąć :albo wyciąć na święta bożonarodzeniowe albo właśnie przesadzić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna rada: jak już wstępnie okopiesz rowek wokół drzewka, obróć się do niego tyłem i kop tyłem. Wtedy masz gwarancję, że nie podetniesz mu korzeni.

Potem drzewko delikatnie rozhuśtaj i gdy się już uda, wyjmij je na jakąś płachtę, na której przeciągniesz drzewko do miejsca nowego posadzenia.

 

Nalej wody do wykopanego rowu (byle nie było mrozów), tam umieść drzewko, zasyp, przydepcz dookoła i znów podlej.

 

Myśmy w ten sposób podnosili o metr kilkanaście naszych iglaków, brzozy, modrzewia (1,5 - 2 m) i tylko 1 brzózka chorowała. Zobaczymy czy odżyje na wiosnę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam przy poranku!

Pozostając przy temacie drzewek...

witam równiez

w temacie drzewek wypowiedzą sie (zapewne) bardziej doświadczeni

ja chciałem sie podzielic informacja z obserwacji barometru ...

w ciągu paru godzin dzis od rana spadło ciśnienie

ale spadło tak, ze jeszcze czegoś takiego nie widziałem ...

w ciagu paru godzin (od rana) z ok 1000 hPa do 978 hPa w tej chwili ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spadło do 974 hPa ... i zaczeło własnie rosnąć

niezła hustawka (choć pamietam rok w którym w wigilie Bożego NArodzenia była burza z piorunami)

Co do drzewka B@ha - staraj sie przygotowac glebe przed posadzeniem zmieniając jej odczyn na lekko kwasny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...