Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Szczecińska


koala1

Recommended Posts

POMOCY!

 

Geolog wlasnie sprawdzil dzialke ktora mamy na oku w Dolujach. Nieoficjalny werdykt - woda aż na 40-70cm, a material - glina. Dzialka w obnizeniu terenu wiec splywa do niej woda z czesci wioski. Geolog doradzil albo odplyw wody poza dzialke albo podniesienie gruntu o ok. 40cm.

 

Co do odplywu: drenaz ani nic takiego raczej nie wchodzi w gre bo glina. Row melioracyjny w okolicy byl ale jakis madry sasiad zasypal i czy kiedys zostanie odkopany - nie wiadomo. A wiec:

1. Czy jest jakis sposob na pozbycie sie tej wody jezeli nie ma ani stawu w ogolicy ani tego rowu?

2. A zakladajac ze row sie odkopie, na jakie koszta sie narazamy (instalacji)??

 

Co do podniesienia gruntu:

3. czy ktos sie orientuje ile kosztuje nasypanie 40cm ziemi na dzialke 750m2? I czy w ogole mozna to zrobic nie zwazajac na sasiadow?

 

No i pomysl małża zainspirowany jedną wypowiedzią na forum:

4. czy możemy sobie wykopać bardzo głęboką na kilka metrów ale wąską studnię (mała działka więc staw się nie zmieści) - czy wtedy ta woda by do niej ściekała??

 

Czy ktoś z Was spotkał się z takim problemem w Szczecińskiej okolicy i jeżeli tak, jak sobie poradziliście / jakie to są koszty?

 

Bardzo proszę o pomoc - decyzję o zakupie musimy podjąć do piątku. Działka nam się podoba ale boję się tych dodatkowych kosztów :cry: :cry: :cry: :cry:

dałbym sobie spokój - czekają was bardzo wysokie koszty przygotowania działki pod budowę domu (albo nawiezienie gruntu, albo palowanie, albo jedno i drugie) i kupa biurokracji (przy podniesieniu gruntu). te pieniądze lepiej zainwestować w działkę nie sprawiającą takich problemów... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 77,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Teska

    8209

  • Didi

    3937

  • bodekku

    3703

  • bryta

    3343

Najaktywniejsi w wątku

Ojej to kiepsko to brzmi...

 

 

...sek w tym ze u sasiada nie jest tak zle :o

 

Czyli wychodzi mi na to ze 10tys. dodatkowo to lekka reka, jak nie wiecej, plus zabawa w pozwolenia...

 

Tylko gdzie tu teraz inna dzialke w Dolujach wykombinowac ech! :roll:

 

Witaj, jeśli cena jest dobra za dzialkę i w ładnej okolicy to bym się skusił, ja też robiłem wymianę gruntu, na to postawiłem dom na płycie i śpię spokojnie.

Na wjeździe do Skarbimierzyc od strony Dołuj po prawej stronie budują dwa domy właśnie na takim terenie jak opisałaś, w zeszłym roku nawieźli sobie ziemi i zrobili stany zerowe, w tym roku już kończą, możesz pogadać z właścicielami jakie koszty ponieśli. Robili klasyczne ławy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za podpowiedz, Tomku i Aniu :) .

Z tym ze u nas to nie tyle chyba wymiana co jak juz dosypanie itd, bo woda tam bedzie sie zbierac czy grunt wymienie czy nie.

 

A moge zapytac ile Was wyniosla wymiana i plyta?

 

 

Dziekuje z gory!

 

Pospółka, którą dałem pod płytę to chyba coś ok 6000 zł, koszt płyty zależy od wielkości domu, u mnie było to ok 40m3 betonu B20 i stal, nie pamiętam już ile, było to 2 lata temu, stal była wtedy droższa i beton chyba też, ale odpadają inne koszta.

Podjedź do Skarbimierzyc oni tam podnieśli teren chyba z 1,5 m, i maja normalne ławy, robili w zeszłym roku i są bardziej na bierząco.

 

ups, miałem na myśli BĘDARGOWO, pierwsze dwa domy, jeszcze bez okien z piękną karpiówką i garażem wolnostojącym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !!!!

Mamy stan surowy otwarty i napiszczie jakie prace robiliscie dalej tzn kolejnosc bo nam kazdy podpowiada co innego.

ostatnio nam znajomy podpowiada zebysmy zrobili najpierw elektryke i tynki potem okna .

AAA no i ppszukujemy teraz na to wszystko wykonawcow jak mozecie kogos polecic to bede wdzięczna :)[/b]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za podpowiedz, Tomku i Aniu :) .

Z tym ze u nas to nie tyle chyba wymiana co jak juz dosypanie itd, bo woda tam bedzie sie zbierac czy grunt wymienie czy nie.

 

A moge zapytac ile Was wyniosla wymiana i plyta?

 

 

Dziekuje z gory!

 

Pospółka, którą dałem pod płytę to chyba coś ok 6000 zł, koszt płyty zależy od wielkości domu, u mnie było to ok 40m3 betonu B20 i stal, nie pamiętam już ile, było to 2 lata temu, stal była wtedy droższa i beton chyba też, ale odpadają inne koszta.

Podjedź do Skarbimierzyc oni tam podnieśli teren chyba z 1,5 m, i maja normalne ławy, robili w zeszłym roku i są bardziej na bierząco.

 

ups, miałem na myśli BĘDARGOWO, pierwsze dwa domy, jeszcze bez okien z piękną karpiówką i garażem wolnostojącym

 

Niestety jestem za daleko zeby podjechac :oops: ale dziekuje za informacje, pomoga w decyzji!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

POMOCY!

 

Geolog wlasnie sprawdzil dzialke ktora mamy na oku w Dolujach. Nieoficjalny werdykt - woda aż na 40-70cm, a material - glina. Dzialka w obnizeniu terenu wiec splywa do niej woda z czesci wioski. Geolog doradzil albo odplyw wody poza dzialke albo podniesienie gruntu o ok. 40cm.

 

Co do odplywu: drenaz ani nic takiego raczej nie wchodzi w gre bo glina. Row melioracyjny w okolicy byl ale jakis madry sasiad zasypal i czy kiedys zostanie odkopany - nie wiadomo. A wiec:

1. Czy jest jakis sposob na pozbycie sie tej wody jezeli nie ma ani stawu w ogolicy ani tego rowu?

2. A zakladajac ze row sie odkopie, na jakie koszta sie narazamy (instalacji)??

 

Co do podniesienia gruntu:

3. czy ktos sie orientuje ile kosztuje nasypanie 40cm ziemi na dzialke 750m2? I czy w ogole mozna to zrobic nie zwazajac na sasiadow?

 

No i pomysl małża zainspirowany jedną wypowiedzią na forum:

4. czy możemy sobie wykopać bardzo głęboką na kilka metrów ale wąską studnię (mała działka więc staw się nie zmieści) - czy wtedy ta woda by do niej ściekała??

 

Czy ktoś z Was spotkał się z takim problemem w Szczecińskiej okolicy i jeżeli tak, jak sobie poradziliście / jakie to są koszty?

 

Bardzo proszę o pomoc - decyzję o zakupie musimy podjąć do piątku. Działka nam się podoba ale boję się tych dodatkowych kosztów :cry: :cry: :cry: :cry:

 

Czy dla tego terenu jest jakiś plan zagospodarowania, bo jeżeli tak to tam powinno byc napisane jak zagospodarować wody(głównie opadowe z powierzchni działki) - być może plan nie zakłada możliwości odprowadzania do pobliskich rowów. A jeżeli planu nie ma to warto popytać w gminie jakie może być jej stanowisko przy wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Ewentualnie pogadać z tymi co sie w okolicy budują. Co do rowów melioracyjnych to one czasami przechodzą przez prywatne działki i wtedy cięzko jest coś zdziałać z właścicielem działki, który sobie taki rów zasypał, nawet jeżli te rowy należą do Gminy lub do Zarządu Melioracji i UW. Jeżeli są na wydzielonych działkach to jest to kwestia uzgodnień z zarządcą. Trzeba tylko pamiętać, że na wszelkie odprowadzenia wód z jakiejkolwiek kanalizacji (tj. urządzeń zamknietych np. dreny odprowadzające w Waszym przypadku) trzeba uzyskać pozwolenie wodnoprawne i być może zastosować na wylocie jakiś system podczyszczania.

Gliny to całkiem niezłe podłoże budowlane (jeżli nie są w stanie miękkoplastycznym a te mogą być skoro woda jest tak wysoko). W takiej sytuacji przy długich i dużych deszczach może w tej niecce powstać niezłe jeziorko. Studnie można kopać jak najbardziej pod dwoma warunkami; że dostanie się zgodę na ich wykonanie i tylko wtedy jeżeli dno studni znajdzie się gruntach przepuszczalnych (np piaskach) - do tego trzeba zrobić odpowiednio głębokie odwierty - nie wiem jakie teraz macie) Drenaż w glinach? - jak najbardziej! pod warunkiem że jest gdzie go odprowadzić - czyli np do tych rowów o ile można je udrożnić i będzie taka różnica rzędnych, która zapewni odpływ. Inaczej trzeba zbudować przepompownię.

Wymiana gruntu, którą tu ktoś polecał to chyba nieporozumienie - jak się glinę wymieni na piasek, żwir czy pospółkę to tym bardziej jeziorko zapewnione - przecież to sa właśnie grunty przepuszczalne i pięknie będą ściągać wodę z okolicy. W grą wchodzi jedynie podniesienie terenu, ale wspomniane 40 cm wydaje mi się zdecycydowanie za małe - spód fundametu nie powinien być narażony na działanie wody - no chyba że się założy drenaż opaskowy i zrobi odprowadzenie - czyli wracamy do tematu jw. tylko na wyższych rzędnych wysokościowych. Palowanie - wykonuje się głównie na gruntach nienośnych takich jak torfy. Na glinach, jeżeli nie maja odpowiedniej nośności wystarczy wykonać stabilizację np. cementem.

Sumując - spokojnie można postawić dom na takiej działce ale będzie to trochę kosztować; złotówek i czasu na rozważenie sposobu odwodnienia i posadowienia domku oraz na załatwianie pozwoleń w urzędach. Jednym słowem dużo spraw do przemyślenia i zdecydowanie za mało czasu do piątku żeby podjąć świadomą decyzję. A swoja drogą skąd taki pośpiech, działek teraz sporo na rynku a i ta"wasza" pewnie się w świeta sprzedawać nie będzie. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !!!!

Mamy stan surowy otwarty i napiszczie jakie prace robiliscie dalej tzn kolejnosc bo nam kazdy podpowiada co innego.

ostatnio nam znajomy podpowiada zebysmy zrobili najpierw elektryke i tynki potem okna .

AAA no i ppszukujemy teraz na to wszystko wykonawcow jak mozecie kogos polecic to bede wdzięczna :)[/b]

 

ja bym najpierw wstawiła okna, zawsze to jakieś zabezpieczenie przed niechcianymi odwiedzinami na budowie (tak zrobiliśmy my). Chociażby zwierzaków, u nas np zadomowił się kot na działce.

potem elektrykę a następnie tynki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !!!!

Mamy stan surowy otwarty i napiszczie jakie prace robiliscie dalej tzn kolejnosc bo nam kazdy podpowiada co innego.

ostatnio nam znajomy podpowiada zebysmy zrobili najpierw elektryke i tynki potem okna .

AAA no i ppszukujemy teraz na to wszystko wykonawcow jak mozecie kogos polecic to bede wdzięczna :)[/b]

 

No ja bym elektryki nie zakładał przed oknami. A właściwie przed zamknięciem budynku (nawet drzwiami budowlanymi) bo możesz kiedyś nie zastać w domu świeżo położonych kabli. A tynki to już na pewno po oknach. Tynkarze (o ile są porządni zabezpieczają okna - ewentualnie sama możesz je owinąć folią) okien nie zniszczą, a przynajmniej wyprowadzą Tobie wnęki okienne. Ponoć najlepiej to zrobić w kolejności: dach, stolarka okienna (drzwi, żeby nikt nie poniszczył można zostawić na jeden z ostatnich etapów), elektryka, tynki, hydraulika, posadzki, wełna na dachu i zabudowa poddasza. My mieliśmy po elektryce hydraulików (z rozprowadzeniami rur wszelakich), posadzki, drzwi wejściowe, tynki i też jest ok. Teraz dzieła dokończą hydraulicy z montażem natynkowym a potem ocieplenie i zabudowa poddasza. Tutaj jeszcze doradzałbym, aby przed elektrykami spec od instalacji grzewczej pokazał gdzie i ile ma być gniazdek w pomieszczeniu gospodarczym/kotłowni. Projektant kuchni (o ile planujecie wynająć) też przed elektrykiem mógłby coś tam podpowiedzieć w tej sprawie. Będzie łatwiej potem.

 

pozdrowienia,

żółwik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !!!!

Mamy stan surowy otwarty i napiszczie jakie prace robiliscie dalej tzn kolejnosc bo nam kazdy podpowiada co innego.

ostatnio nam znajomy podpowiada zebysmy zrobili najpierw elektryke i tynki potem okna .

AAA no i ppszukujemy teraz na to wszystko wykonawcow jak mozecie kogos polecic to bede wdzięczna :)[/b]

 

ja bym najpierw wstawiła okna, zawsze to jakieś zabezpieczenie przed niechcianymi odwiedzinami na budowie (tak zrobiliśmy my). Chociażby zwierzaków, u nas np zadomowił się kot na działce.

potem elektrykę a następnie tynki.

pozniej wod-kan, wylewka, ocieplenie poddasza, gladzenie scian, podlogi-malowanie, przeprowadzka :)

W miedzyczasie prace na zewnatrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

POMOCY!

 

 

U nas w okolicy była działka położona najniżej w stosunku do pozostałych i prawie zawsze był tam sporawy, jak na te okolice, akwen wodny. Któregoś dnia pojawiła się koparka, wyrównała nawiezioną ziemię/piasek/cokolwiek to było, potem nawiercili dużo otworów, które zalali betonem a, chyba, ze dwa miesiące później stanął dom szkieletowy. Czyli się da. O kosztach wykonania oraz stabilności rozwiązania nie wiem nic. To tak w nutce optymizmu.

 

 

żółwik

 

Zolwik? A czy to nie o mnie to to ? :) :roll: :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

POMOCY!

 

 

U nas w okolicy była działka położona najniżej w stosunku do pozostałych i prawie zawsze był tam sporawy, jak na te okolice, akwen wodny. Któregoś dnia pojawiła się koparka, wyrównała nawiezioną ziemię/piasek/cokolwiek to było, potem nawiercili dużo otworów, które zalali betonem a, chyba, ze dwa miesiące później stanął dom szkieletowy. Czyli się da. O kosztach wykonania oraz stabilności rozwiązania nie wiem nic. To tak w nutce optymizmu.

 

 

żółwik

 

Zolwik? A czy to nie o mnie to to ? :) :roll: :)

 

A jesli o Tobie, to jakich kosztow mniej wiecej moge sie spodziewac? :oops: :oops:

W sensie czy pare tysiecy czy jednak paredziesiat....

 

pozdrawiam serdecznie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

POMOCY!

 

 

U nas w okolicy była działka położona najniżej w stosunku do pozostałych i prawie zawsze był tam sporawy, jak na te okolice, akwen wodny. Któregoś dnia pojawiła się koparka, wyrównała nawiezioną ziemię/piasek/cokolwiek to było, potem nawiercili dużo otworów, które zalali betonem a, chyba, ze dwa miesiące później stanął dom szkieletowy. Czyli się da. O kosztach wykonania oraz stabilności rozwiązania nie wiem nic. To tak w nutce optymizmu.

 

 

żółwik

 

Zolwik? A czy to nie o mnie to to ? :) :roll: :)

 

:D ja pisałem o przypadku z Dobrej w okolicach szeregowca. Ale skoro ta historia jest żywcem ściągnięta z Twojej budowy to owszem :) W takim razie errata: Znam dwa przypadki... ;)

 

pozdrowienia i Wesołych Świąt dla wszystkich.

żółwik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !!!!

Mamy stan surowy otwarty i napiszczie jakie prace robiliscie dalej tzn kolejnosc bo nam kazdy podpowiada co innego.

ostatnio nam znajomy podpowiada zebysmy zrobili najpierw elektryke i tynki potem okna .

AAA no i ppszukujemy teraz na to wszystko wykonawcow jak mozecie kogos polecic to bede wdzięczna :)[/b]

 

Ja bym zrobił tak :

ocieplenie, okna, elektrykę, tynki, hydraulika, ogrzewanie, posadzki wykończeniówka, schody i już :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !!!!

Mamy stan surowy otwarty i napiszczie jakie prace robiliscie dalej tzn kolejnosc bo nam kazdy podpowiada co innego.

ostatnio nam znajomy podpowiada zebysmy zrobili najpierw elektryke i tynki potem okna .

AAA no i ppszukujemy teraz na to wszystko wykonawcow jak mozecie kogos polecic to bede wdzięczna :)[/b]

 

Ja bym zrobił tak :

ocieplenie, okna, elektrykę, tynki, hydraulika, ogrzewanie, posadzki wykończeniówka, schody i już :)

Oj chyba nie tak. Nie rób ocieplenia najpierw bo jak później zamkniesz budynek oknami i będziesz robił prace wilgotne to wilgoć będzie jeszce dłużej w budynku. Ja będę robil tak : najpierw okna aby później elektryk mógł położyć kable aby ich nik nie ukradł. Póżniej tynki po tynkach podłączenie alarmu do firmy ochroniarskiej następnie instalacje wod-kan i co i na koniec posadzki. No i wtedy zacznie się wykończeniówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja bym zrobił tak :

ocieplenie, okna, elektrykę, tynki, hydraulika, ogrzewanie, posadzki wykończeniówka, schody i już :)

Oj chyba nie tak. Nie rób ocieplenia najpierw bo jak później zamkniesz budynek oknami i będziesz robił prace wilgotne to wilgoć będzie jeszce dłużej w budynku. Ja będę robil tak : najpierw okna aby później elektryk mógł położyć kable aby ich nik nie ukradł. Póżniej tynki po tynkach podłączenie alarmu do firmy ochroniarskiej następnie instalacje wod-kan i co i na koniec posadzki. No i wtedy zacznie się wykończeniówka.

 

Zależy od pory roku:)

Faktcznie, jak zaczniesz prace w okresie jesienno-zimowym, z ociepleniem lepiej zaczekać, jeśli teraz, zdecydowanie nie ma znaczenia kiedy ocieplisz dom. Reszta jak pisałem. Robiłem, to wiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...