Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Szczecińska


koala1

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 77,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Teska

    8209

  • Didi

    3937

  • bodekku

    3703

  • bryta

    3343

Najaktywniejsi w wątku

Witam po świętach

 

Ponownie się zapytam możecie kogoś polecić kto jest w stanie kompleksowo zająć się budową wodociągu w Dołujach o długości 620m + 10 przyłączy. Posiadam już prawomocne pozwolenie na budowę i szukam teraz wykonawcy.

Wysłałem info na priw.

pozdrawiam Bartek

 

barnich niestety nic nie dostałem na priva

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po świętach

 

Ponownie się zapytam możecie kogoś polecić kto jest w stanie kompleksowo zająć się budową wodociągu w Dołujach o długości 620m + 10 przyłączy. Posiadam już prawomocne pozwolenie na budowę i szukam teraz wykonawcy.

Wysłałem info na priw.

pozdrawiam Bartek

 

barnich niestety nic nie dostałem na priva

 

wysłałem jeszcze raz może teraz się uda. Jeśli nie to podaj g-g

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... niesmialo powiem ze od kilku dni mam zainstalowane solary. Te ostatnie kilka dni to wode mam za darmo ( nie liczac pradu na pompe i sterownik). Jak jest tak slonecznie jak dzisiaj to bateria 24 rur nagrzala zbiornik 220 l do prawie 60 st. z 40 st. Za rok bede mogl powiedziec jak to sie naprawde sprawdza.

 

Witam !

Czy mogę dowiedziec się jakie były koszty instalacji solarów (global i w przeliczeniu na sztukę i moc)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kable po ścianach, puszki z linijką i najważniejsze!!! Róbcie duuużo zdjęć!

Sto razy mi się to przydało. Kable pod tynkami są nie widoczne :)

 

"Mój" elektryk na zakończenie pracy wręczył mi płytkę ze 150 zdjęciami wykonanych instalacji. :D

 

Oświećcie proszę nieświadomą inwestorkę - po co te zdjęcia? czy to jest aż taki labirynt że przed każdym wbiciem czegoś w ścianę lub podłogę trzeba przeglądać album ze zdjeciami? :( i o co chodzi z "linijką"?

 

Np podczas montażu bramy garażowej, jeśli montaż odbywa się po tynkach, dobrze jest wiedzieć gdzie mamy kable bo "bramiarze" jak coś przewiercą to się o tym możemy dowiedzieć w najmniej odpowiednim momencie.

Jeśli masz podłogówkę a będziesz montował stelaż pod sedes to dobrze wiedzieć gdzie idą rury aby nie przewiercić żadnej z nich.

To samo dotyczy najróżniejszych zabudów - tam gdzie instalacje tam ryzyko, że przy montażu fachowcy nie zapytają czy nie kolidują, a jak ty zapomnisz o tym też, to w wypadku niektórych instalacji mogą być duże koszty naprawy.

A dzięki linijce możesz określić odległość danej instalacji od np. ściany.

 

Ja już mieszkam 1,5 roku i jedno co powiem to zdjęcia uratowały mi już mnóstwo razy "tyłek".

Tak od etapu prac wykończeniowych - kiedy na każdej ścianie miałem powieszony wydruk zdjęcia instalacji i rurek. Ekipa wykończeniowa miała za zadanie patrzeć albo płacili za ewentualne uszkodzenia - przez całą budowę przecięty został 1 kabel !

Tak po dzień dzisiejszy - za każdym razem jak coś wieszam, wiercę itp. to najpierw patrzę na zdjęcia instalacji !! - raz tego nie zrobiłem bo co tam tylko cztery wkręty do kratki wentylacyjnej i 2 wkrętami trafiłem w kabel ;-]

 

Zdjęcia robiłem na każdym etapie budowy, fotografowałem wszystko co się da , z każdej strony mam tego niesamowite ilości.

Przydało się już wiele wiele wiele razy - polecam fotografowanie wszystkiego !

 

Zgadzam się w 100% - właśnie w piątek jadę na sesję zdjęciową moich kabelków, elektryk skończył "ciąganie drucików po ścianach".

A tak swoją drogą taka umowa z firmami podwykonawczymi i galerią zdjęć na ścianie to super sprawa :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

ins. el w m2?????

 

Niom. Rozmawialam z elektrykiem dzisiaj i powiedzial ze rozlicza za m2 powierzchni uzytkowej i ze to ostatecznie wychodzi tyle samo, co przy rozliczaniu za punkt.

 

co to jest 3warstwowka????

 

Sciana trojwarstwowa :)

 

A ja myslalem, ze to bylo w odniesieniu do elektryki i zglupialem :))

 

Jesli on liczy wg. m2 PU, to z jednej z zaproponowanych mi wycen wychodzi (z materialem) ze byloby to 85/m2 :D Wiec 100ka to drogo sie wydaje.

 

Szymek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po świętach

 

Ponownie się zapytam możecie kogoś polecić kto jest w stanie kompleksowo zająć się budową wodociągu w Dołujach o długości 620m + 10 przyłączy. Posiadam już prawomocne pozwolenie na budowę i szukam teraz wykonawcy.

Wysłałem info na priw.

pozdrawiam Bartek

 

barnich niestety nic nie dostałem na priva

 

wysłałem jeszcze raz może teraz się uda. Jeśli nie to podaj g-g

 

Wysłałem Ci wiadomości na priva z mailem i nr GG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kable po ścianach, puszki z linijką i najważniejsze!!! Róbcie duuużo zdjęć!

Sto razy mi się to przydało. Kable pod tynkami są nie widoczne :)

 

"Mój" elektryk na zakończenie pracy wręczył mi płytkę ze 150 zdjęciami wykonanych instalacji. :D

 

Oświećcie proszę nieświadomą inwestorkę - po co te zdjęcia? czy to jest aż taki labirynt że przed każdym wbiciem czegoś w ścianę lub podłogę trzeba przeglądać album ze zdjeciami? :( i o co chodzi z "linijką"?

 

Np podczas montażu bramy garażowej, jeśli montaż odbywa się po tynkach, dobrze jest wiedzieć gdzie mamy kable bo "bramiarze" jak coś przewiercą to się o tym możemy dowiedzieć w najmniej odpowiednim momencie.

Jeśli masz podłogówkę a będziesz montował stelaż pod sedes to dobrze wiedzieć gdzie idą rury aby nie przewiercić żadnej z nich.

To samo dotyczy najróżniejszych zabudów - tam gdzie instalacje tam ryzyko, że przy montażu fachowcy nie zapytają czy nie kolidują, a jak ty zapomnisz o tym też, to w wypadku niektórych instalacji mogą być duże koszty naprawy.

A dzięki linijce możesz określić odległość danej instalacji od np. ściany.

 

Ja już mieszkam 1,5 roku i jedno co powiem to zdjęcia uratowały mi już mnóstwo razy "tyłek".

Tak od etapu prac wykończeniowych - kiedy na każdej ścianie miałem powieszony wydruk zdjęcia instalacji i rurek. Ekipa wykończeniowa miała za zadanie patrzeć albo płacili za ewentualne uszkodzenia - przez całą budowę przecięty został 1 kabel !

Tak po dzień dzisiejszy - za każdym razem jak coś wieszam, wiercę itp. to najpierw patrzę na zdjęcia instalacji !! - raz tego nie zrobiłem bo co tam tylko cztery wkręty do kratki wentylacyjnej i 2 wkrętami trafiłem w kabel ;-]

 

Zdjęcia robiłem na każdym etapie budowy, fotografowałem wszystko co się da , z każdej strony mam tego niesamowite ilości.

Przydało się już wiele wiele wiele razy - polecam fotografowanie wszystkiego !

 

Zgadzam się w 100% - właśnie w piątek jadę na sesję zdjęciową moich kabelków, elektryk skończył "ciąganie drucików po ścianach".

A tak swoją drogą taka umowa z firmami podwykonawczymi i galerią zdjęć na ścianie to super sprawa :lol:

 

Dzieki za odpowiedż, wiem juz po co linijka i w przyszłym tygodniu zaczynaja działac u mnie elektrycy, wiec tez niedługo bede latała z aparatem

Pozdrawiam

Ania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja elektryczna - 90-100zl m2 z materialem to chyba drogo troszke, co?

 

To dopiero novum...

Mnie też zaskoczyło. My właśnie stawiamy pierwsze kroki w rozmowach z elektrykami i .....mam pewne pytania.

- jak najlepiej się umawiać z elektryką - od punktu, czy na cały dom?

- co obejmują prace elektryka - mąż sam chce założyć puszki i potem cały osprzęt - gniazdka, kontakty. Elektryk miałby tylko rozłożyć kable i podłączyć do skrzynki bezpiecznikowej

- czy materiały nabywaliście sami, czy robi to elektryk;

- no i chyba najważniejsze - na jaki wydatek się nastawiać - dom o powierzchni użytkowej ok. 140m2, a powierzchni całkowitej 170m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dopiero novum...

Mnie też zaskoczyło. My właśnie stawiamy pierwsze kroki w rozmowach z elektrykami i .....mam pewne pytania.

- jak najlepiej się umawiać z elektryką - od punktu, czy na cały dom?

- co obejmują prace elektryka - mąż sam chce założyć puszki i potem cały osprzęt - gniazdka, kontakty. Elektryk miałby tylko rozłożyć kable i podłączyć do skrzynki bezpiecznikowej

- czy materiały nabywaliście sami, czy robi to elektryk;

- no i chyba najważniejsze - na jaki wydatek się nastawiać - dom o powierzchni użytkowej ok. 140m2, a powierzchni całkowitej 170m2.

 

Jesli elektryk mialby tylko podlaczac i rozciagac kable, to nie za bardzo rozumiem wasze podejscie. Zakladajac, ze sami montujecie skrzynke z wylacznikami, gniazda itd. a ktos przychodzi jedynie rozwinac i zamocowac kable to napewno nie wezmie duzo mniej. Jesli maz wie o co chodzi z elektryka, ale nie ma uprawnien to napewno jakis znajomy sie znajdzie co ma uprawnienia i odbierze wam instalacje. I warto tez zwrocic uwage, aby chlopacy (elektrycy) uzywali kolorow wg. aktualnej nomenklatury.

W blokach u znajomych czesto widzialem rodzynki, ze na przewodach neutralnych bylo napiecie, a z "goracych" zrobione neutralne. Dla odbiornikow nie ma to znaczenia, poki ktos nie zrobi takiej niespodzianki z przewodem ochronnym, tzw. uziemieniem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj... Pan ma zaklad uslug elektrycznych, robi rozne rzeczy u mnie w pracy - niezly jest. Rozne smieci doczyscil.

Domek tez okablowywal juz niejeden. Mysle, ze te metry przeliczy na dom calosciowo. Niemozliwe, zeby to bylo az takie novum :)

 

Z ciekawosci spytam, ile by wzial za taki domek o takim metrazu jak Wasz.

Albo lepiej - wysylam Wam namiary na priv. Dajcie znac :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając jeszcze do tej elektryki... Ja bym poprosił jeszcze innych elektryków o wycenę. Czy za gniazdko, czy od metra, czy za całość, wsio ryba. Ważne, żeby mieć odniesienie :)

 

zgadzam się z przedmówcą :D . My daliśmy projekt, co by sobie pooglądać mogli, później uzgodniliśmy cenę... (wiadomo, coś dojdzie, coś odejdzie :wink: )... a praktycznie było hulaj dusza-piekła nie ma! Dopłaciliśmy troszku-ale nie dużo, licząc za punkt lub na m2 byłoby więcej na pewno. Jeżeli chodzi o materiały- część mieliśmy swojego(trochę kabli, puszki, skrzynki), resztę kupowali sami, ze swoimi rabatami (nawet jeśli doliczyli coś sobie-co uważam za normalne-nam i tak wyszło taniej niźli mielibyśmy kupić "z marszu" :roll: ).

 

pozdrawiam

A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając jeszcze do tej elektryki... Ja bym poprosił jeszcze innych elektryków o wycenę. Czy za gniazdko, czy od metra, czy za całość, wsio ryba. Ważne, żeby mieć odniesienie :)

 

zgadzam się z przedmówcą :D . My daliśmy projekt, co by sobie pooglądać mogli, później uzgodniliśmy cenę... (wiadomo, coś dojdzie, coś odejdzie :wink: )... a praktycznie było hulaj dusza-piekła nie ma! Dopłaciliśmy troszku-ale nie dużo, licząc za punkt lub na m2 byłoby więcej na pewno. Jeżeli chodzi o materiały- część mieliśmy swojego(trochę kabli, puszki, skrzynki), resztę kupowali sami, ze swoimi rabatami (nawet jeśli doliczyli coś sobie-co uważam za normalne-nam i tak wyszło taniej niźli mielibyśmy kupić "z marszu" :roll: ).

 

pozdrawiam

A.

Dostaliście fakture na materiały zakupione przez elektryków?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj... Pan ma zaklad uslug elektrycznych, robi rozne rzeczy u mnie w pracy - niezly jest. Rozne smieci doczyscil.

Domek tez okablowywal juz niejeden. Mysle, ze te metry przeliczy na dom calosciowo. Niemozliwe, zeby to bylo az takie novum :)

 

Z ciekawosci spytam, ile by wzial za taki domek o takim metrazu jak Wasz.

Albo lepiej - wysylam Wam namiary na priv. Dajcie znac :)

 

Również pierwszy raz słyszę, żeby elektryk liczył swoją robociznę od m2 PC. Jeśli przyjąć że mam 240 m2 ( z garażem) i zapłaciłem za elektrykę jakieś 7000 to wychodzi 30 pln za m2, przyjmując 90 pln/m2 to musiałbym zapłacić 21600 pln :o

Poza tym co z wypadkami gdy mamy: domek mały z dużą ilością instalacji (a można tego mieć np 250 punktów na 100 metrach) a duży dom 300m z np 100 punktami?

Co ma piernik do wiatraka? Taki sposób rozliczania to mi pachnie cwaniactwem :-?

 

W kwestii materiałów - u mnie elektryk kupował materiały i sam wszystko robił, robotę odebrał inspektor -wypłaciłem kasę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...