Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Szczecińska


koala1

Recommended Posts

.....

prosze sobie rozgrzać do "czerwoności" kawałek metalu i zblizyc go ( ostrożnie)

do ciała . ciepło które pan odczuwa to emisja promieniowania termicznego zgodnie z prawami Kirchhoffa wybitnego fizyka . zgadzam sie że promieniowanie cieplne to fale elektromagnetyczne np. podczerwień tez jest promieniowaniem cieplnym emitowanym przez wszystkie ciała .

 

ale jak pisałem wczesniej to praktycznie dział fizyki kwantowej i wyjasnianie klientowi który bądż co bądż jest raczej laikiem w tych sprawach zasad ogrzewania podłogowego czy grzejnikowego jest normalnie " burzą mózgów "

i raczej nie ułatwiło by to wyboru .

pozdrawiam . i zachęcam do pruszania innych tematów

 

Bardzo ciekawe, wręcz odkrywcze stwierdzenia, mógłby pan podać te prawa Kirchoffa o prawach emisji promieniowania termicznego? Człowiek uczy się całe życie więc i teraz chętnie się czegoś pouczę. Otwiera pan nowe przestrzenie w fizyce, np. powiązanie ogrzewania podłogowego z fizyką kwantową to klasa sama w sobie. Jest to cecha geniuszy albo całkowitych głupców (laików).

Nie należy używać słów czy pojęć, których się nie rozumie. Zatykając innym usta maczugą typu: "fizyka kwantowa", naraża się na ryzyko, że znajdzie się ktoś, kto akurat na tym się zna, nawet na forum poświęconym budowaniu.

 

Pozdrawiam

 

człowieku . poczytaj troche a pózniej sie wypowiadaj. głupcem to jest ten co uważa że kirchhoff nie zajmował sie badaniami zjawisk cieplnych . dokładniej Gustav kirchhoff;

 

Gustav Robert Kirchhoff (ur. 12 marca 1824 w Królewcu, zm. 17 października 1887 w Berlinie) – niemiecki fizyk.

 

Badacz zjawisk elektrycznych, elektromechanicznych, cieplnych i optycznych, oraz dotyczących sprężystości ciał stałych i przepływów cieczy, twórca podstaw fizyki matematycznej, sformułował prawa Kirchhoffa będące dzisiaj podstawowymi prawami dotyczącymi przepływu prądu stałego w obwodach, oraz prawo promieniowania temperaturowego. Wraz z Robertem Bunsenem opracował metodę analizy spektralnej (spektroskopię), dzięki której obaj uczeni odkryli potem dwa nowe pierwiastki – rubid i cez.

 

i co teraz . wogóle zauwazyłem iż na forum tylko forumowicze z stażem mają racje . reszta to głupcy.

 

Fizyka kwantowa rozwinęła się w XX w., jej rozwój zapoczątkował kryzys w fizyce przełomu XIX i XX w. wywołany odkryciami zjawiska promieniotwórczości naturalnej, promieniowania Roentgena (rentgenowskie promieniowanie), trudnościami ze skonstruowaniem modelu atomu i wytłumaczeniem pewnych zjawisk dotyczących emisji fal elektromagnetycznych (efekt fotoelektryczny, promieniowanie ciała doskonale czarnego). a promieniowanie ciała doskonale czarnego ma dużo wspólnego z promieniowaniem termicznym czyli cieplnym. . mam nadzieje iz pisząc " ze jest ktoś kto sie zna " nie myslał Pan o sobie .bo to był by żart.

ale dla niektórych "znawców " drzewo to poprostu deska . nie pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 77,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Teska

    8209

  • Didi

    3937

  • bodekku

    3703

  • bryta

    3343

Najaktywniejsi w wątku

ogrzewanie podłogowe -podstawa wiedzy

 

Aby wychwycić absurdy w wypowiedziach tzw. "znawców" i zdemaskowac zwykłe chwyty marketingowe, musimy przytoczyć kilka informacji z zakresu fizyki. Oczywiście nie mamy zamiaru zanudzać Państwa długimi wywodami (zainteresowanych odsyłamy do prac Maxa Plancka lub Stefana Boltzmanna), warto jednak zwrócić uwagę na kilka faktów:

 

1. każde ciało, również ludzkie, podlega zasadzie stałej wymiany ciepła (energii) z otoczeniem;

2. przy różnicy temperatur, energia przepływa od ciała z większą ilością energii (cieplejszego) do ciała z mniejszą ilości energii (chłodniejszego) tak długo, aż obydwa ciała osiągną taką samą temperaturę;

3. energia może być transportowana na różne sposoby np.: promieniowanie termiczne (słońce) lub konwekcja - przepływ ciepła;

4. z ewolucyjnego punktu widzenia człowiek pod względem fizjologicznym jest przystosowany do promieniowania termicznego;

 

Do systemów grzewczych, które w pierwszej linii pracują wykorzystując tzw. konwekcję (np. kaloryfer), potrzebny jest nośnik do transportu energii (powietrze). Ocieplone przez kaloryfer powietrze, transportuje za pomocą cyrkulacji energię grzewczą ogrzewając pomieszczenie. Niezbędnym warunkiem do powstania konwekcji jest spadek temperatury. Tylko w takim przypadku nastąpi proces wyrównawczy temperatury. Zatem konwekcyjne systemy grzewcze wykorzystują mechanizmy termodynamiki.

 

Z zupełnie innymi zasadami mamy do czynienia w przypadku promieniowania termicznego. Tu w grę wchodzą elementy mechaniki kwantowej. Upraszczając, promieniowanie nie potrzebuje żadnego nośnika i nie jest zależne od temperatury otoczenia (np. drewnianej podłogi). Przy promieniowaniu termicznym mamy do czynienia z elektromagnetycznym promieniowaniem w obszarze podczerwieni (najlepszym przykładem jest słońce). Jeśli energia występuje w postaci promieniowania cieplnego, np. w pokoju wypełnionym powietrzem, to tylko ciała stałe (ściany, meble, ludzie) przyjmują to ciepło, a molekuły powietrza (tlen, azot, wodór) są prawie całkowicie przepuszczalne dla promieniowania cieplnego i nie nagrzewają się. Promieniowanie cieplne nie ogrzewa bezpośrednio powietrza lecz samą materię. Powietrze w pomieszczeniu czerpie profity z promieniowania tylko "pośrednio" - gdy "nagrzane" wcześniej ciała stałe z kolei ogrzeją powietrze.

 

W praktyce, użycie promieniowania termicznego do ogrzewania pomieszczeń, oznacz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....

 

....

 

Pozdrawiam

 

człowieku . poczytaj troche a pózniej sie wypowiadaj. głupcem to jest ten co uważa że kirchhoff nie zajmował sie badaniami zjawisk cieplnych . dokładniej Gustav kirchhoff;

 

...

i co teraz . wogóle zauwazyłem iż na forum tylko forumowicze z stażem mają racje . reszta to głupcy.

 

....mam nadzieje iz pisząc " ze jest ktoś kto sie zna " nie myslał Pan o sobie .bo to był by żart.

ale dla niektórych "znawców " drzewo to poprostu deska . nie pozdrawiam [/u]

 

jako forumowicz "ze stażem" oświadczam, że nie uważam, że mam rację :D

wiem jednak że mam dość zaśmiecania forum przez tego wykonawcę, który chyba uważa że ma prawo nas we wszystkim pouczać i ustawiać

 

nie taki jest sens tego forum Szanowny Panie

albo merytoryczne porady albo ....--->

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Robil ktos centralny odkurzacz z firma ze Swierczewskiej (chyba glowny dystrybutor na Polske) ? Czy tez lepiej isc do mniejszej firmy (sa dwie na liscie wykonawcow) ?

 

Fantom

Robiłem odkurzacz z firmą z ul. Zachodniej (nie pamiętam , jak się nazywa). Szybko, sprawnie i jak na razie wszystko działa bez problemów. Chociaż najtańsi, to chyba nie są.

 

Bo ja na razie wzialem dwie oferty na 1 etap (rury) i mam roznice 50 % miedzy nimi !! masakra

 

Fantom

Rury to najmniejszy problem. Lepiej sprawdź całość oferty - czyli jaki odkurzacz Ci zamontują - moc i te sprawy - to jest najistotniejsze. Znajomi sami sobie połozyli rury (tz firma budująca) a potem tylko kupili odkurzacz, gniazda, szufelki, końcówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Robil ktos centralny odkurzacz z firma ze Swierczewskiej (chyba glowny dystrybutor na Polske) ? Czy tez lepiej isc do mniejszej firmy (sa dwie na liscie wykonawcow) ?

 

Fantom

Robiłem odkurzacz z firmą z ul. Zachodniej (nie pamiętam , jak się nazywa). Szybko, sprawnie i jak na razie wszystko działa bez problemów. Chociaż najtańsi, to chyba nie są.

 

Bo ja na razie wzialem dwie oferty na 1 etap (rury) i mam roznice 50 % miedzy nimi !! masakra

 

Fantom

Rury to najmniejszy problem. Lepiej sprawdź całość oferty - czyli jaki odkurzacz Ci zamontują - moc i te sprawy - to jest najistotniejsze. Znajomi sami sobie połozyli rury (tz firma budująca) a potem tylko kupili odkurzacz, gniazda, szufelki, końcówki

 

Wlasnie na razie chce tylko i wylacznie instalacje bez zadnych dalszych zobowiazan.

Co do cen (dla potomnych) kazdy mniej wiecej za punkt chce 250 zl

Ja mam 5-6 punktow (duzo ale tak wychodzi)

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wlasnie na razie chce tylko i wylacznie instalacje bez zadnych dalszych zobowiazan.

Co do cen (dla potomnych) kazdy mniej wiecej za punkt chce 250 zl

Ja mam 5-6 punktow (duzo ale tak wychodzi)

 

Fantom

5-6? to sporo!

Duży dom chyba budujesz. Ja na swoich 220m mam 3 w domu + 1 w garażu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie miałam telefon od Pani z urzędu dróg,

- brakuje im jakiś papierów, ale raczej nie chce się szukać bo ja te papiery mam i oni skoro wydawali też muszą mieć...

 

Ale najlepsze jest to...

.....bo ja nie sądziłam że mnie jeszcze cioś zaskoczy, a na hasło ja z urzędu czegoś brakuje to robie się raczej mało sympatyczna i jak to ja zaczełam marudzić jak to możliwe, i że ja nie wiem o co chodzi...

Pani przez 15 minut cierpliwie i miło tłumaczyła co i jak.... co dosatrczyc , o co chodzi z opłatami za rury....

 

miły urzędnik brzmi dla mnie tak samo jak święty diabeł...czy to bliskość świąt tak odmienia ludzi.... czy ta pani to jakiś endemit...

w każdym razie coś mnie jeszcze zaskoczyło w zyciu - na plus :D

 

Czego i wam życzę moi drodzy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wlasnie na razie chce tylko i wylacznie instalacje bez zadnych dalszych zobowiazan.

Co do cen (dla potomnych) kazdy mniej wiecej za punkt chce 250 zl

Ja mam 5-6 punktow (duzo ale tak wychodzi)

 

Fantom

5-6? to sporo!

Duży dom chyba budujesz. Ja na swoich 220m mam 3 w domu + 1 w garażu

 

dwie szufelki (kuchnia i wiatrolap)

jedno gniazdo na dole

dwa na gorze (rozpietosc domu to 19 m)

i dodoatkowe gniazdo w garazu (nie w odkurzaczu ktory edzie z tylu ale z przodu, aby moc sobi enp posprzatac auto przed domkiem.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wlasnie na razie chce tylko i wylacznie instalacje bez zadnych dalszych zobowiazan.

Co do cen (dla potomnych) kazdy mniej wiecej za punkt chce 250 zl

Ja mam 5-6 punktow (duzo ale tak wychodzi)

 

Fantom

5-6? to sporo!

Duży dom chyba budujesz. Ja na swoich 220m mam 3 w domu + 1 w garażu

 

dwie szufelki (kuchnia i wiatrolap)

jedno gniazdo na dole

dwa na gorze (rozpietosc domu to 19 m)

i dodoatkowe gniazdo w garazu (nie w odkurzaczu ktory edzie z tylu ale z przodu, aby moc sobi enp posprzatac auto przed domkiem.

 

Fantom

Zrób dokładny obmiar. My rozpiętość domu mamy 15m. Rurę 8m - dochodzi w każdy kont. Ta 8m rura jest rurą średniej długości.

Z 5 letniego doświadczenia:

- to szufelkę używam rzadko wolę wyciągnąć odkurzacz, bo i tak muszę od razu odkurzyć nie tylko kuchnię, ale i jadalnię a i łącznik zda się przelecieć

- szufelki w wiatrołapie nie mam i nigdy mi jej tam nie brakowało

- 8m rura przy jednostce centralnej u mnie w garażu w zupełności wystarcza, nie ma problemu z odkurzeniem auta

Na początku też liczyliśmy, że będzie potrzeba więcej punktów ale Pan B. z ul. Zachodniej podszedł bardzo rzetelnie do sprawy i zostały nam 3 punkty (ten w jednostce centralnej jest gratis).

Żałuję tylko, że od razu nie dokupiłam separatora (czy jakoś tak) do czyszczenia kominka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wlasnie na razie chce tylko i wylacznie instalacje bez zadnych dalszych zobowiazan.

Co do cen (dla potomnych) kazdy mniej wiecej za punkt chce 250 zl

Ja mam 5-6 punktow (duzo ale tak wychodzi)

 

Fantom

5-6? to sporo!

Duży dom chyba budujesz. Ja na swoich 220m mam 3 w domu + 1 w garażu

 

dwie szufelki (kuchnia i wiatrolap)

jedno gniazdo na dole

dwa na gorze (rozpietosc domu to 19 m)

i dodoatkowe gniazdo w garazu (nie w odkurzaczu ktory edzie z tylu ale z przodu, aby moc sobi enp posprzatac auto przed domkiem.

 

Fantom

Zrób dokładny obmiar. My rozpiętość domu mamy 15m. Rurę 8m - dochodzi w każdy kont. Ta 8m rura jest rurą średniej długości.

Z 5 letniego doświadczenia:

- to szufelkę używam rzadko wolę wyciągnąć odkurzacz, bo i tak muszę od razu odkurzyć nie tylko kuchnię, ale i jadalnię a i łącznik zda się przelecieć

- szufelki w wiatrołapie nie mam i nigdy mi jej tam nie brakowało

- 8m rura przy jednostce centralnej u mnie w garażu w zupełności wystarcza, nie ma problemu z odkurzeniem auta

Na początku też liczyliśmy, że będzie potrzeba więcej punktów ale Pan B. z ul. Zachodniej podszedł bardzo rzetelnie do sprawy i zostały nam 3 punkty (ten w jednostce centralnej jest gratis).

Żałuję tylko, że od razu nie dokupiłam separatora (czy jakoś tak) do czyszczenia kominka.

 

No to macie szczescie, ze tak mozecie rozprowadzic. Choc jak rura 8 m siegacie dom o rozpietosci 15 m ? To na styk. Ja przy rozpietosci 19 m i szrerokosci 9 m nie mam szans. Nawet jakbym nie mial scian i punkt centralnie - rurua z 11 m by musiala byc.

Co do szufelki w wiatrolapie - zastanowie sie - ale akurat aby ja tam zrobic to 1 m rury potzrebny :)

W garazu OC bedzie na koncu. Garaz wiec z ledwoscia obejme (jakies 6x7 m), ale juz przed garaz nie mam szans siegniecia.

Jedyne wiec z czego moge zrezygnowac to ta szufelka jedna (lub dwie)

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Czy możecie polecić jakiś sklep w Szczecinie lub internetowy z ofertą mebli łazienkowych?

 

po wizycie w kilku miejscach (sklepy) i odebraniu wyceny szafki pod dwie umywalki na wymiar (za 3600zł :evil: ) kroki skierowałam w kierunku Poznań by zakupić mebelki w Ikei. :D Wyszło tanio i solidnie (ku mojemu zaskoczeniu), choć fanką Ikei jeżeli chodzi o meble raczej nie jestem :wink:

 

A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Dawno nie odwiedzałem forum ale jeśli mogę komuś pomóc....

 

mam okna i drzwi z MS - wyroby super, montaż porażka (fachowcy ze spiskiej :evil: )

 

odkurzacz z Zachodniej (może to nowa uwaga - nie bierzcie za dużej mocy - muszę trzymać chodniki nogą przy odkurzaniu, a szufelka w wiatrołapie to w moim przypadku zupełnie nieużywany gadżet)

 

mam listę wykonawców z września, jeśli mogę komuś podesłać proszę o sygnał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...