Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Szczecińska


koala1

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 77,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Teska

    8209

  • Didi

    3937

  • bodekku

    3703

  • bryta

    3343

Najaktywniejsi w wątku

Witam. Uzyskanie samodzielnie PnB w Policach, jeżeli architekt własciwie przygotuje dokumentacje ,nie stanowi najmniejszego problemu , a nawet w sposób znaczący może skrócić czas oczekiwania na to pozwolenie. Architekt , nie będzie specjalnie marnował czasu, żeby zakręcić sie koło Waszej sprawy, wszystko będzie trwało zgodnie z przepisami - tak było w przypadku brata, który zlecił to pracowni - czekał prawie miesiąc dłużej od nas ,którzy wzieliśmy sprawy we własne ręce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Uzyskanie samodzielnie PnB w Policach, jeżeli architekt własciwie przygotuje dokumentacje ,nie stanowi najmniejszego problemu , a nawet w sposób znaczący może skrócić czas oczekiwania na to pozwolenie. Architekt , nie będzie specjalnie marnował czasu, żeby zakręcić sie koło Waszej sprawy, wszystko będzie trwało zgodnie z przepisami - tak było w przypadku brata, który zlecił to pracowni - czekał prawie miesiąc dłużej od nas ,którzy wzieliśmy sprawy we własne ręce.

 

Nie układajmy wszystkich architektów do jednej szufladki. Ja zleciłąm całość architektowi, łacznie z pnb i czekałam na nie nie cały miesiąc, wszystko było bardzo fachowo i szybko załatwione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie :)

dawno się nie odzywałam, ale co jakiś czas do Was zaglądam. Mieliśmy zaczynać budowę w zeszłym roku, niestety trochę nam się wszystko po przesuwało. Ale teraz mam nadzieję już nic nam nie przeszkodzi i zaczniemy jak tylko pogoda pozwoli. Niestety ze względu na opóźnienie rozpoczęcia budowy wcześniej wybrana przez nas ekipa zaczęła już inne budowy, w związku z czym szukamy nowej.

Mamy dwie ciekawe oferty ale w sumie nie udało mi się znaleźć żadnych informacji na forum na temat tych ekip (na liście wykonawców też ich nie ma), a nie chcielibyśmy "kupować kota w worku".

 

Chciałabym Was prosić o opinie czy ktoś z Was korzystał kiedyś z usług Pana Norberta Majewskiego i jego ekipy lub z usług firmy Panów Ziembickich?

 

I jeszcze jedno pytanie, jak sądzicie czy lepiej zlecić ekipie wykonanie samej robocizny czy zgodzić się również na zakup materiałów przez nich? Jak to wygląda pod względem ekonomicznym, bo szczerze mówiąc nasz budżet nie jest zbyt duży.

 

Będę bardzo wdzięczna za Waszą pomoc. Myślę, że teraz będę już coraz częściej do Was zaglądać i udzielać się na forum :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno pytanie, jak sądzicie czy lepiej zlecić ekipie wykonanie samej robocizny czy zgodzić się również na zakup materiałów przez nich? Jak to wygląda pod względem ekonomicznym, bo szczerze mówiąc nasz budżet nie jest zbyt duży.

 

Będę bardzo wdzięczna za Waszą pomoc. Myślę, że teraz będę już coraz częściej do Was zaglądać i udzielać się na forum :).

 

Jeżeli masz czas to lepiej samemu kupowac materiały - wiesz jakiej jakości, wiesz ile kupisz i ile zużyjesz, możesz negocjowac ceny, a obietnice wykonawców, że mają "układy" i rabaty w hurtowniach często nie mają pokrycia, a jeżeli nawet to częśc tych upustów i tak idzie do kieszeniu wykonawcy

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Uzyskanie samodzielnie PnB w Policach, jeżeli architekt własciwie przygotuje dokumentacje ,nie stanowi najmniejszego problemu , a nawet w sposób znaczący może skrócić czas oczekiwania na to pozwolenie. Architekt , nie będzie specjalnie marnował czasu, żeby zakręcić sie koło Waszej sprawy, wszystko będzie trwało zgodnie z przepisami - tak było w przypadku brata, który zlecił to pracowni - czekał prawie miesiąc dłużej od nas ,którzy wzieliśmy sprawy we własne ręce.

 

Nie układajmy wszystkich architektów do jednej szufladki. Ja zleciłąm całość architektowi, łacznie z pnb i czekałam na nie nie cały miesiąc, wszystko było bardzo fachowo i szybko załatwione.

 

Ja również uważam, że jeśli projekt zlecimy konkretnemu architektowi to wszystko załatwi szybko, juz nie wspomne o tym że jesli jest oblatany w urzedzie to z wszystkim da sobie rade bez zbednych problemów na jakie moglibyśmy my natrafić nie posiadajac takiej wiedzy. Sama radziłam sie architekta w wielu sprawach i wiedza niektórych mnie naprawde zaskakiwała, ale to jak juz wspominalismy, zależy to od fachowości gdyż trafiają sie tacy którzy nie mają takiego doswiadczenia i trzeba wziąść sprawy we własne ręce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie ja jestem projektantem co te domy zaprojektował i po urzędach biegał..

Co do pytania,czy lepiej żeby biegał architekt czy Inwestor (ja akurat 2 w 1)to chyba nie ma reguły.Być może w dużym biurze projektowym szef krzyczy na pracownika, żeby ten co dzień wydzwaniał i jeździł po urzędach i poganiał urzędników (miałam taką pracę, brrr) i wtedy jest szybko. Byłam też urzędnikiem i to, że przychodził Inwestor a nie autor, bardzo wydłużało sprawę, to była trochę zabawa w głuchy telefon. A co z Inwestorem, który mówi, że nie poprawi tego czy owego bo zapłacił już za projekt i z autorem się rozstał? Głupi argument i nie przechodził, ale sporo nerwów napędzał...

Idealnie chyba jest gdy niejako razem z Inwestorem to się robi, jak miałam przy ostatniej adaptacji domku, który był daleko, w innym powiecie. Inwestor zaś mieszkał bliżej urzędów tego powiatu. Ja najpierw dzwoniłam do urzędu, uzgadniałam treść podania i załączniki, przygotowywałam to i jak było gotowe to Inwestor to wiózł i potem pilnował szybkiego rozpatrzenia (rozmaite dokumenty potrzebne przed wnioskiem o PnB) Samo PnB też dostał szybciutko,część uwag urzędu załatwił sam zanim mi te uwagi dowiózł..

Ale nie zgadzam się z jego opinią że to on sam wszystko załatwiał bo on nie wiedział że musi uzyskać taki a taki papier i skąd wziąć formularz, załączniki i po co w ogóle... A gdybym to ja wszystko zawoziła to raczej nie mogłam aż tak szybko, bo miałam też inne straszne sprawy na głowie. A asystentka niejeżdżąca,zwłaszcza tak daleko...

Po prostu czasem droga Inwestora jest dłuższa bo przez brak wiedzy musi trzy razy wracać i od nowa podanie pisać a czasem krótsza bo on prędzej sprawę załatwi niż architekt. Architekt prowadzi kilka cudzych domów, a Inwestor tylko jeden i to własny... Jasne że Inwestor ma też inne sprawy swoje na głowie. Więc chyba najidealniej żeby wszystko powierzył architektowi, ale na tyle wcześnie, żeby był czas na formalności :-) no i oczywiście niech pogania architekta np co 4 dni :-)

Ale nie wątpię że inny architekt byłby lepiej potraktowany w Policach, to był pierwszy mój projekt w tej gminie i płacę frycowe... Dlatego też namawiam do brania lokalnych projektantów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie :)

 

I jeszcze jedno pytanie, jak sądzicie czy lepiej zlecić ekipie wykonanie samej robocizny czy zgodzić się również na zakup materiałów przez nich? Jak to wygląda pod względem ekonomicznym, bo szczerze mówiąc nasz budżet nie jest zbyt duży.

 

Będę bardzo wdzięczna za Waszą pomoc. Myślę, że teraz będę już coraz częściej do Was zaglądać i udzielać się na forum :).

Jak masz czas to sądzę że warto samemu. W innym przypadku to najpierw niech przedstawia Ci cenę za całość z wyszczegolnieniem co jest w tej cenie zawarte i jacy producenci (np komina cermicznego) czy dachówki. Bo jeżeli oni na bieżąco będą zamawiać i ty się bedziesz rozliczać z tego co oni zamówią to tutaj widzę możliwość przepłacenia.

W przypadku ceny całkowitej wiesz ile Cię ten etap będzie kosztował. Domagaj się wtedy faktury VAT 7% za usługę i dowiedz się czy oni mówią netto czy brutto i z jaką stawką.

W każdym razie koniecznie spisz umową nawet jakbyś miała później ją wyrzucić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest ryzyko, że jak oni kupują materiał, to będą na nim oszczędzać. Będą potrafić pomalować dom jednym wiaderkiem farby zamiast pięcioma, itd... Może dobry przedmiar, obmiar robót i kosztorys pomogą no i codzienne nadzorowanie pracy,czytanie instrukcji przywiezionych materiałów. Nie dawać sobie wciskać,że wystarczy mniej czegoś itp...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Wam za odpowiedzi. Oczywiście jeżeli zdecydujemy się na opcję z materiałem to na pewno spiszemy wcześniej konkretną umowę z wyszczególnieniem materiałów jakie mają być użyte. Zastanawiamy się nad tą opcją gdyż dostaliśmy dość atrakcyjną ofertę od ekipy, która proponuje budowę z materiałem, tylko właśnie problem w tym że nie mam zbyt dużo opinii na temat tych ludzi więc boję się czy nie jest to zbyt ryzykowne.

Z kolei mamy też ofertę od drugiej ekipy, która proponuje robociznę plus ewentualnie pomoc w zakupie materiałów i ta ekipa wygląda bardziej wiarygodnie, aczkolwiek boję się, że ta opcja będzie nas drożej kosztować.

I jestem w kropce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Wam za odpowiedzi. Oczywiście jeżeli zdecydujemy się na opcję z materiałem to na pewno spiszemy wcześniej konkretną umowę z wyszczególnieniem materiałów jakie mają być użyte. Zastanawiamy się nad tą opcją gdyż dostaliśmy dość atrakcyjną ofertę od ekipy, która proponuje budowę z materiałem, tylko właśnie problem w tym że nie mam zbyt dużo opinii na temat tych ludzi więc boję się czy nie jest to zbyt ryzykowne.

Z kolei mamy też ofertę od drugiej ekipy, która proponuje robociznę plus ewentualnie pomoc w zakupie materiałów i ta ekipa wygląda bardziej wiarygodnie, aczkolwiek boję się, że ta opcja będzie nas drożej kosztować.

I jestem w kropce...

 

Ja bym nie decydował się na wybór ekipy która sama dostarcza materiał. Wolę sam się trochę pomęczyć i samem wyszukać materiały w jak najlepszej cenię przykład kupiłem teraz Unimatę i SuperMatę w Radomiu za 5000zł gdzie w Szczecinie za to chcieli 2000tys. drożej. Oczywiście zakup z FV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można chyba tez wspólnie kombinować materiały. Ekipa ma zapewne rabat i powie za ile oni są w stanie to coś kupić. A Inwestor dysponując tą wiedzą sprawdzi, czy gdzieś znajdzie jeszcze taniej... :-) Wtedy pewnie Inwestor płaci na bieżąco za takie zakupy a nie z góry czy z dołu po wybudowaniu domu...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można chyba tez wspólnie kombinować materiały. Ekipa ma zapewne rabat i powie za ile oni są w stanie to coś kupić. A Inwestor dysponując tą wiedzą sprawdzi, czy gdzieś znajdzie jeszcze taniej... :-) Wtedy pewnie Inwestor płaci na bieżąco za takie zakupy a nie z góry czy z dołu po wybudowaniu domu...

 

Zgadzam się i właśnie taką opcję proponuje druga ekipa ta bardziej sprawdzona, z kolei pierwsza ekipa proponuje podpisanie umowy z góry na robociznę + materiały i muszę przyznać, że po zorientowaniu się w cenach materiałów ich cena jest bardzo konkurencyjna tylko czy właśnie nie będą oszczędzać, zużywając mniej materiałów niż trzeba.

Jeżeli chodzi o referencje to zrobiłam tak jak piszecie poprosiłam o namiary do wcześniejszych inwestorów i tak ekipa oferująca samą robociznę i pomoc w zakupie materiałów podała nam dużo namiarów, wraz ze szczegółami dotyczącymi budów i udało nam się uzyskać pozytywne opinie na ich temat. Z kolei druga ekipa podała namiary tylko do 3 osób w tym tylko do jednej z nich udało nam się dodzwonić, co wydaje się dość podejrzane tym bardziej że jeżeli to ekipa sama podaje namiary do inwestorów to wiadomo, że nie poda nam do tych którzy byli niezadowoleni, więc opinie te nie koniecznie muszą być obiektywne. Dlatego chciałam zapytać Was czy słyszeliście coś na temat tych dwóch ekip.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja bym nie decydował się na wybór ekipy która sama dostarcza materiał. Wolę sam się trochę pomęczyć i samem wyszukać materiały w jak najlepszej cenię przykład kupiłem teraz Unimatę i SuperMatę w Radomiu za 5000zł gdzie w Szczecinie za to chcieli 2000tys. drożej. Oczywiście zakup z FV.

 

Z ciekawosci : ile placiles za supermate i o jakiej grubosci w tym Radomiu ?

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja bym nie decydował się na wybór ekipy która sama dostarcza materiał. Wolę sam się trochę pomęczyć i samem wyszukać materiały w jak najlepszej cenię przykład kupiłem teraz Unimatę i SuperMatę w Radomiu za 5000zł gdzie w Szczecinie za to chcieli 2000tys. drożej. Oczywiście zakup z FV.

 

Z ciekawosci : ile placiles za supermate i o jakiej grubosci w tym Radomiu ?

 

Fantom

 

15cm za 19,55zł brutto m2. Rolka wyszła 82,11zł brutto w Szczecinie wołali nawet po 140zł - 150zł za rolkę. Jeśli chcesz namiary mogę ci wysłać na priva. W cenę wliczony był transport na teren budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja bym nie decydował się na wybór ekipy która sama dostarcza materiał. Wolę sam się trochę pomęczyć i samem wyszukać materiały w jak najlepszej cenię przykład kupiłem teraz Unimatę i SuperMatę w Radomiu za 5000zł gdzie w Szczecinie za to chcieli 2000tys. drożej. Oczywiście zakup z FV.

 

Z ciekawosci : ile placiles za supermate i o jakiej grubosci w tym Radomiu ?

 

Fantom

 

15cm za 19,55zł brutto m2. Rolka wyszła 82,11zł brutto w Szczecinie wołali nawet po 140zł - 150zł za rolkę. Jeśli chcesz namiary mogę ci wysłać na priva. W cenę wliczony był transport na teren budowy.

 

No ja juz kilka dni temu zamowilem w Szczecinie. Cena "u nas" to 21,20 czyli drozej choc nie az tak duzo na szczescie.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Uzyskanie samodzielnie PnB w Policach, jeżeli architekt własciwie przygotuje dokumentacje ,nie stanowi najmniejszego problemu , a nawet w sposób znaczący może skrócić czas oczekiwania na to pozwolenie. Architekt , nie będzie specjalnie marnował czasu, żeby zakręcić sie koło Waszej sprawy, wszystko będzie trwało zgodnie z przepisami - tak było w przypadku brata, który zlecił to pracowni - czekał prawie miesiąc dłużej od nas ,którzy wzieliśmy sprawy we własne ręce.

 

Nie układajmy wszystkich architektów do jednej szufladki. Ja zleciłąm całość architektowi, łacznie z pnb i czekałam na nie nie cały miesiąc, wszystko było bardzo fachowo i szybko załatwione.

 

Nie było moim zamiarem, szufladkowanie architektów. Chciałem tylko pokazać że jeżeliktoś ma chęci i czas, to bez problemu, może sam doprowadzić pewne sprawy do końca, bo nie jest to takie trudne. Panie w Policach są bardzo sympatyczne!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darex, nie sugerujesz mi chyba że ja swojej sprawie nie poświęciłam ani czasu ani chęci ani uprzejmych min... Robiłam grzecznie wszystko co chciały a one akceptowały to co ja chcę. Ich stanowisko się zmieniło w wyniku patogennych działań wydziału odrolnień. Nikt na to nic nie poradzi. Jedyne wyjście to być jasnowidzem i nie kupować wcale tej działki. Ale nawet jako jasnowidz chyba bym ją kupiła bo nie ma lepszej... A te szykany są naprawdę bezprawne, bezpodstawne. Niestety obecność gnidy, która najpierw gdzieś indziej nagięła prawo zapewniając że u mnie jest zakaz zabudowy, a teraz musi się tego twardo trzymać i ślepo - uniemożliwia zdobycie Tego PnB tradycyjną drogą...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...