Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Szczecińska


koala1

Recommended Posts

Witam. Mam pytanko jak sobie poradziliście z deszczówką gdy nie ma kanalizacji deszczowej? Mój dom ma ok 280 mkw dachu ziemia na działce to głównie glina, zastanawiam się jaki duży zbiornik na deszczówke powinienem zastosowac ( bede ją wykorzystywał jedynie do ogrodu itp.) natomiast jej nadmiar muszę rozsączyć. Może ktoś już przerabiał ten temat proszę o rade.

 

Podpowiedz : nie interesuj sie jaka masz powierzchnie dachu, a jaka powierzchnie ma ten dach po zrzutowaniu na ziemie. Czyli w przyblizeniu jaka masz powierzchniezabudowy. Bo od tej powierzchni bedziesz wode odprowadzal.

Tez mialem to sobie przeliczyc ale jakos sie nei zabralem do tego. Trzeba znalezc jeszcze srednie opady w naszym rejonie, ponmnozyc, dodoac zapasik i bedzie wymagana objetos zbiornika

 

Fantom

Znalazłem informacje o opadach w naszym rejonie i wynoszą one średnio rocznie 600-650 a powierzchnia zabudowy to ok 180-190 mkw. Czy wiesz może jakie zdolnosci wchłaniania ma glina? Z wtepnych informacji jakie narazie zebrałem wychodzi musiałbym miec zbiornik ok 6000 L lub wiekszy ale moge sie mylic.

 

To jest 600-650 w jakich jednostkach ? w mm ?

Jezeli tak, to tyle spada na 1 m2 w ciagu roku. Mysle, ze najwieksza ulewa nie przekroczy w takim przypadku powiedzmy 50 mm. Czyli z dachu 200 m2 wyjdzie 10m3 wody. Zakldajac, ze nie bedzie wiekszego opadu (ale to i tak by byla chyba ogolnie powodz) i zakldajac, ze nie ma zadnego rozsaczania (a zawsze jakies jest w czasie opadu).

Ja chyba zrobie wlasnie cos tego rzedu

 

Fantom

Dokładnie mm. Ja też myśle o czym w tym przedziale. Zastanawiam sie tez nad pompa jaka zastosowac zakładajac podlewanie ogrodu. Wydaje mi się ze te małe zanurzeniowe są raczej nic nie warte i mysle o pompie ssacej powierzchniowej wys podnoszenia ok 35-40 m ciesnie wody ok 3. Tylko czy nie przesadzam?

Tylko pompa ssaca, te zanurzeniowej nie dzadza ci cisnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 77,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Teska

    8209

  • Didi

    3937

  • bodekku

    3703

  • bryta

    3343

Najaktywniejsi w wątku

A czy może miał ktoś z was do czynienia z archeologiem na swoje budowie? Niestety kupiłem działkę w obszarze objętym ochrona archeologiczną i w zwiazku z tym muszę zrobić badania arch. Interesują mnie koszty gdyż dostałem wycenę na 800 zł za dzień pracy archeologa i 1500 za opracowanie badań. Może znacie kogoś tańszego?

 

Ostatnio o archeologu to było chyba tutaj (gdzieś tak w połowie strony):

http://forum.muratordom.pl/grupa-szczecinska,t3718-64500.htm

też w marcu...

ciekawe dlaczego... :wink:

 

 

Dzięki serdeczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich Szczecińskich budowlańców :)

 

Właśnie z narzeczoną jesteśmy na etapie kupna działki a konkretnie w przyszłym tyg. jedziemy do notariusza no i na wiosnę ruszam z jakimiś przygotowaniami stąd moje pytania:

 

Czy gdzieś na prawej stronie, najlepiej okolice za Załomem, Różyca, Kliniska można kupić "pale" drewniane na ogrodzenie w dobrej cenie?

Czy ktoś w naszych okolicach buduje dom Lote najlepiej ver. 2 (pracownia archipelag)

 

Będę wdzięczny za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

od kilku lat "podczytuję" sobie Grupę Szczecińską, ale powoli nadchodzi czas działania.

Pozwolę sobie więc podpytać bardziej doświadczonych i mądrzejszych ode mnie: czy możecie mi powiedzieć jakie mogą być koszta uzbrojenia działki w wodę i gaz, które leżą w drodze ok. 5 metrów od granicy działki (do domu byłoby kolejne 5 metrów, czyli razem ok. 10). Do prądu jest trochę dalej, bo musiałbym podciągnąć z odległości ok. 120 metrów.

Co jeszcze wchodziłoby w koszty takiego uzbrojenia oprócz "fizycznego" położenia kabli, rur? Projekt, geodeta (jakie koszty?) Coś jeszcze?

Aha, rzecz dzieje się w Szczecine :)

Będę wdzięczny za wszelkie informacje.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

od kilku lat "podczytuję" sobie Grupę Szczecińską, ale powoli nadchodzi czas działania.

Pozwolę sobie więc podpytać bardziej doświadczonych i mądrzejszych ode mnie: czy możecie mi powiedzieć jakie mogą być koszta uzbrojenia działki w wodę i gaz, które leżą w drodze ok. 5 metrów od granicy działki (do domu byłoby kolejne 5 metrów, czyli razem ok. 10). Do prądu jest trochę dalej, bo musiałbym podciągnąć z odległości ok. 120 metrów.

Co jeszcze wchodziłoby w koszty takiego uzbrojenia oprócz "fizycznego" położenia kabli, rur? Projekt, geodeta (jakie koszty?) Coś jeszcze?

Aha, rzecz dzieje się w Szczecine :)

Będę wdzięczny za wszelkie informacje.

Pozdrawiam.

 

Witam

 

- Za gaz raczej będziesz miał tylko opłatę przyłączeniową około 1700zł - wszystkim zajmuje się gazownia

- Za przyłącze wody różnie od 2500zł do 4000zł - musisz zlecić wykonanie projektu a następnie znaleźć wykonawcę. Mi akurat przyłącze robiły wodociągi ale tylko ze względu na to, że budowaliśmy jeszcze 620m wodociągu + 10 przyłączy.

-- Za prąd jest opłata przyłączeniowa około 1800zł - wszystkim zajmuje się ENEA

 

A jak wygląda sprawa kanalizacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kanalizą na szczęście mam już sprawę załatwioną, dlatego o te koszta nie pytam.

Czyli, jeśli dobrze rozumiem aLien, w ramach opłat przyłączeniowych gazownia i ENEA wykonają potrzebne mi odcinki rury/kabla?

Przepraszam za lamerskie pytania ale dopiero zaczynam :oops:

 

Tak nie do końca postawią Ci skrzynki w granicy działki a ty będziesz musiał podciągnąć do budynku prąd i gaz ale to robisz już podczas budowy domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako iż troszkę słońca u nas wyszło postanowiłem po roztopach pojechać na działeczkę i... oczom moim ukazała się mała aczkolwiek jednak ilość wody.

http://img31.imageshack.us/img31/109/13032010165.th.jpg

http://img59.imageshack.us/img59/2824/13032010164.th.jpg

Jeszcze póki się nie buduję, czy to mocno komplikuje budowę. W sumie pomyślałem sobie, że i tak pod fundamenty będą mi sporą dziurę kopać więc tą ziemię mógłbym wyrzucić tam a w fundament piach i tak pójdzie, więc?

 

Co do ENEI na działkę jest tak jak mówicie, płaci się w zależności od mocy tylko za umowę przyłączeniową, WLZ (czyli wszystko za licznikiem) tak jak kolega wyżej napisał jest już odbiorcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reku to przedewszystkim wymiana powietrza, oszczednosci z ogrzewana sa przy okazji. Grawitacyjna dziala i to rewelacyjnie zwlaszcza przy -25 ;), wtedy to dopiero jest wymiana powietrza. I jakims dziwnym trafem wtedy wiekszosc osob zatyka kratki wywiewowe.

 

U nas w pewne swieta bylo 21 osob, a okna nie byly zaparowane... Teraz okna otwieramy bardzo sporadycznie, nie ma potrzeby wietrzenia. Nastepnym razem napewno tez bym zrobil reku.

 

Kto Tobie robił wentylację i czy jest godny polecenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sie przymierzam, ale narazie mam mentlik.

Wyceny w przedzialach od 16kPLN do 29kPLN.

Nie mowiac juz, ze nie wiem na jaka centrale sie zdecydowac....

Propozycje sa rozne od Mitsubishi, przez Bartosza, do roznych skandynawskich pomyslow....

 

Narazie zastanawiam sie nad Mitsu, ktore mozna niby spiac z ich klimatyzatorem...

co byloby ciekawym rozwiazaniem na upalne dni ;)

 

Ktos ma mitsubishi moze?

 

Pozdr.,

Szymek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...