Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grupa Szczecińska


koala1

Recommended Posts

Witam wszystkich!

Potrzebuję rady dobrego hydraulika, jeśli ktoś zna takowego to proszę o pomoc.

Moze naświetlę problem.

Mam insatlacje która słakda sie z ogrzewania podłogowego i kaloryferów - wszystko z kotłą gazowego. Na całym dole domu (salon, kuchnia, wiatrołap, przedpokój, łazienka) mam podłogówkę. W dwóch pozostałych pokojach (obecnie to sypialne) mam kaloryfary. Natomiast na górze podłogówka jest tylko w łazience, reszta pomieszczeń - kaloryfery. I tu zaczyna sie problem. Sterownik w przedpokoju na dole temp. w domu nastawiona na 20 st. i podłogówka dogrzewa do tej temperatury ale niestety w pokojach gdzie są grzejniki mam już tylko 18 a cała góra to 16 stopni. Cała instalacja jest na jednym obiegu (kaloryfery i podłogówka) i podłogówka ściaga ciepło z kaloryferów. W momencie kiedy piec grzeje kaloryfery sa ciepłe a le kiedy przestaje po paru minutach juz są zimne bo podłogówka zabrała całe ciepło - to są moje wnioski. Wychodzi w takim razie na to że u gry zawsze będzie zimno bo tam kaloryfery równiez tak samo szybko sie ochładzaja a podłogówka na dole trzyma temperaturę. Jeśli przeniosę sterownik na górę to moze i tam będzie piec dogrzewał do tych 20 st. ale na dole w tym momencie będz ze 24 st. a to chyba nie o to chodzi. Powiedzcie mi co z tym ogrzewanie jest nie tak. Po nmojemu powinny być zrobione osobne obiegi na kaloryfery i podłogówkę i powinny one grzeac osobno, prosze o pomoc w tym temacie bo hydraulik który robił tą inasatlacje uważa że wszystko jest ok, a po mojemu poszedł po najniższej i najtańszej lini oporu robiac to ogrzwanie. I co teraz w takim przypadku mogę z tym zrobić. Nie znam sie na hydraulice a zaczyna to być dość powazny problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 77,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Teska

    8209

  • Didi

    3937

  • bodekku

    3703

  • bryta

    3343

Najaktywniejsi w wątku

Witam wszystkich!

Potrzebuję rady dobrego hydraulika, jeśli ktoś zna takowego to proszę o pomoc.

Moze naświetlę problem. [...]a po mojemu poszedł po najniższej i najtańszej lini oporu robiac to ogrzwanie. I co teraz w takim przypadku mogę z tym zrobić. Nie znam sie na hydraulice a zaczyna to być dość powazny problem.

 

Ja hydraulikiem nie bylem nigdy ale jak kazdy kto sie budowal musialem przejsc intensywne, eksternistyczne szkolenie hydrauliczne, tak jak i murarskie, dekarsie, posadzkarskie, tynkarskie, elektryczne...

Otoz ja mam prawie identyczny uklad, ale obiegow jest w sumie z 8. Sam salon ma 3 z czego jeden nie grzeje ;). Teraz idzie to na zywiol, bez zadnych regulacji, tylko kaloryfery na gorze maja glowice, takie najtnsze no i sterownik oczyiscie. Temperatury sa OK. Nie mam drzwi (oprocz kibelka ;) wic to jeszcze troche zakloca bo jeden nieuzywany pokoj chlodzi troche na reszte domu. Jednak temperatura jest mniej wiecej rownomierna. Pozniej chcialbym troche chlodniej miec na gorze, ale to jak zaloze sterowanie dolem.

Jestem przekonany, ze to wina tylko jednego obwodu, choc nie chce mi sie wierzyc ze faktycznie wszystko spiete jest na jednym obwodzie bo...tak jest chyba nawet trudniej... Sprawdz to jeszcze na pewno. Jeden obwod moglby dzialac przy idealnym policzeniu mocy podlogi i grzejnikow, z uwzglednieniem strat w poszczegolnych pomieszczeniach. Nie wydaje mi sie ze taka ilosc grzejnikow i podlogowki, bylby ktos w stanie polozyc na jednym obwodzie.

Inna banalna sprawa to wielkosc grzejnikow, jest spora szansa ze przy podlogowce masz piec kondensacyjny wiec uklad jest niskotemperaturowy, w takim wypadku kaloryfery powinny byc wieksze, mniej wiecej o 20 % od standardowych (choc dzis to juz raczej niskotemperaturowy uklad jest standardem).

Tyle od domoroslego hydraulika. Pamietaj tez ze inni fachowcy na pewno zbesztaja z blotem robote poprzednikow, glownie po to zeby to poprawic a pozniej skasowac ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

Potrzebuję rady dobrego hydraulika, jeśli ktoś zna takowego to proszę o pomoc.

 

Madzia,

Hydraulikiem nie jestem ale wiem co nie co.

Grzejniki nie zabierają ciepła, tylko szybciej oddają to ciepło do pomieszczenia przez co szybko stygną, w przeciwieństwie do podłogówki która ma dużą bezwładność ok. 4godz. Oznacza to ze nawet jak wyłączysz ciepło na kotle, podłoga grzać będzie przez kilka godzin.

Uważam że w Twoim przypadku jedynym sposobem regulacji jest zabawa w rozdzielaczu i ustawienie tam odpowiednich przepływów na poszczególnych pętlach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem że grzejniki nie zabierają tego ciepła tylko je oddaja ale dzieje sie to troszkę za szybko bo po 5 minutach od kiedy piec przestaje grzeać one są juz całkowicie zimne co powoduje ze za chwile w pokoju jest odczuwalnie zimniej, miałam juz ogrzwanie gazowe w miszkaniu i tam nie stygły w takim tempie. Przeniesienie sterownika do pokoju gdzie jest grzejnik moim zdaniem też nic nie da, bo w pokoju osiagnę tem. 20 stopni za to w salonie w tym momencie bedę miała jakieś 25 bo taka jest różnica stopni, a w momencie kiedy tak szybko stygną te kaloryfery w pokojach to piec będzie włanczał sie co chwilę i wyjdzie na to że w pewnym momencie w salonie mam saunę. A co do góry to wszystko jest bardzo dziwne bo przeciez podobno całe ciepło ucieka do góry a ja w momencie kiedy na dole mam 20 st. to u góry jest 15-16 st i tego nie rozumiem. Ktoś powiedział mi ze jeśli w domu są grzejniki i podłogówka to powinny być zamontowane mieszacze i wtedy nie ma takiej róznicy temperatur pomiedzy pomieszczeniami. Mieszkam w domu od 2 miesiecy gaz popłynął pod koniec lipca i nie było wtedy jeszcze grzane a w obecnym momencie na liczniku gazowym jest 390 m3 zużycia gazu. To chyba trochę duzo jak na taką aurę???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tego nie wiem, w takim tempie budowaliśmy ten dom i liczyłąm na to ze jak powiem hydraulikowi jakie i gdzie ogrzewanie chcę to on mi doradzi albo cos odradzi. W każdy bądź razie na sterowniku od pieca z tego co wyczytałam z instrukcji to przy połączeniu grzejników i podłogówi powinny byc mieszacze i ustawia sie je osobno co do grzania u mnie niestety tego nie ma. Pan serwisant od pieca który przyjechał do mnie ustawić pierwsze parametry powiedział ze jest to najprostsze ogrzewanie i grzejniki dla tego tak szybko sie chłodzą bo podłogówka zabiera z nich całą ciepłą wodę. Ja nic z tego nie rozumiem i dal tego potzrebuję fachowj poradzy dobrego hydraulika, bo ten który robił u mnire ogrzewanie uważa że wszystko jest ok.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tu jest problem. Bo podlogowka na 100 % powinna chodzic na osobnym obiegu. Daje sie po to wlasnei pompe mieszajaca, aby temp w tych obiegach byla nizsza. I wtedy podlogoweczka sobie delikatnie grzeje, a w kaloryfery idzie wiecej pary. Ale tak mysle, mysle, i wychodzi mi, ze raczej bez problemu wepniesz mieszacz w obieg jaki juz masz.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie i dla tego potrzebuje fachowej porady i zerkniecia w te rurki dobrego hydraulika i naprawę tego jeśli sie da. A co do kosztów ogrzewania gazem to jak sie to kształtuje w waszych domach. Ile metrów gazu Wam wchydzi miesięcznie, mój dom jest jeszcez mokry wiec na pewno będzie tego wiecej ale chociaz taka przybliżona ilośc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie i dla tego potrzebuje fachowej porady i zerkniecia w te rurki dobrego hydraulika i naprawę tego jeśli sie da. A co do kosztów ogrzewania gazem to jak sie to kształtuje w waszych domach. Ile metrów gazu Wam wchydzi miesięcznie, mój dom jest jeszcez mokry wiec na pewno będzie tego wiecej ale chociaz taka przybliżona ilośc.

 

Pamietaj jednak o tym co pisalem wczesniej, wiekszosc fachowcow wietrzy doskonaly interes w poprawkach, klient jest wkurzony i lyka wszystko bo tworzy sie wiez miedzy nami dobrymi a tym zlym ktory wszystko spapral ;).

 

Z tego opisu niewiele mozna pomoc, na pewno nie jest to tak skopane ze puscil ktos na jednym obiegu, w najgorszym wypadku podlaczysz mieszacz i pompe jak wspomnial wczesniej kolega, pare stowek i po sprawie, ewentualnie sterowanie na mieszaczu.

 

Pamietaj tez ze na poddaszu cieplo ucieka mocniej, ja mam 30 cm welny i mimo wszystko pokoje ze skosami sa chlodniejsze, ilosc okien tez ma wplyw, szczegolnie polaciowki. To wszystko przy braku regulacji bedzie roznicowac temperature dolu i gory.

 

U mnie od pazdziernika 170 m2, podlogowka dol, gora kaloryfery z hajcowaniem przy otwartym garazu (jeszcze tynkowalismy), szczelinami na 10 mm w drzwiach itp wyszlo do zeszlego tygodnia ok. 250 m, z ciepla woda a troche jej idzie. To pierwszy sezon, wiec pewnie schnie jeszcze ale nie widze nigdzie zeby wilgos wychodzila, co mnie wcale nie cieszy tak bym sobie tlumaczyl ze za rok bedzie taniej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Madzia 1976, twój hydraulik to .............Podłogówka to system niskotemperaturowy natomiast grzejnikowy wysokotemparaturowy. Jeżeli wszystko podpięte jest do jednego obiegu to na 100% będą zawsze zimne grzejniki dlatego też daje sie je na osobnym obiegu a ich wielkość jest o 20% większa niż przy systemie zbudowanym na samych grzejnikach bez podłogówki. Piec kondensacyjny uwielbia podłogówkę a bardzo nie lubi grzejników dlatego moc grzejników jest zawsze większa niż w standardowej instalacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamietaj jednak o tym co pisalem wczesniej, wiekszosc fachowcow wietrzy doskonaly interes w poprawkach, klient jest wkurzony i lyka wszystko bo tworzy sie wiez miedzy nami dobrymi a tym zlym ktory wszystko spapral ;).
Prawda. Mam do poprawienia dach, jak pisałam wcześniej. Fachowiec był i obejrzal. Warstwy niby są ułożone w dobrej kolejności ale za krótkie są poszczególne taśmy kaletnicza i membrana, dlatego nieszczelne. Poza tym są dziury, które trzeba uszczelinć. Przy okazji poprosiłam o ułożenie podłogi na strychu ( 35 m kwadr, materiał mój, wkręty ich) Panowie za to wszystko powiedzieli 2,5 tys. NIe znam się, zasypał mnie fachowymi terminami. POtem dopytywałam się telefonicznie co trzeba zrobic, więc nie z pół dachu zdejmować dachówki ale kilka, zmiana lub nadsztukowanie, dokładnie nie powiedział, tychże taśm. Obróbka dziur tytanocynkiem. Pan uzasadniał wysoka cenę drogimi materiałami ( np. gąsiory, ale jak się dopytałam to ich nie zmienia,) Ponieważ prosiłam na razie o cenę orientacyjną potem powiedziałam, że chyba wyjdzie taniej a pan, że tak jak powiedział, tyle będzie kosztowało.

Mogę więc się zgodzić albo nie i wtedy szukać inna firmę nie mając pewności, że będzie taniej.

Co do listy to zauważyłam że w innych grupach jest ona dostępna pod jednym z postów, czyż tak nie lepiej niż obarczać kogoś opiekowaniem się nią? Wiadomo, każdy z nas jest tak długo tutaj dopóki ma swoje kłopoty i forum w jakimś stopniu mu pomaga,po zakończeniu budowy czy remontu inne sprawy przysłaniają dbanie o listę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

Potrzebuję rady dobrego hydraulika, jeśli ktoś zna takowego to proszę o pomoc.

Moze naświetlę problem.

Mam insatlacje która słakda sie z ogrzewania podłogowego i kaloryferów - wszystko z kotłą gazowego. Na całym dole domu (salon, kuchnia, wiatrołap, przedpokój, łazienka) mam podłogówkę. W dwóch pozostałych pokojach (obecnie to sypialne) mam kaloryfary. Natomiast na górze podłogówka jest tylko w łazience, reszta pomieszczeń - kaloryfery. I tu zaczyna sie problem. Sterownik w przedpokoju na dole temp. w domu nastawiona na 20 st. i podłogówka dogrzewa do tej temperatury ale niestety w pokojach gdzie są grzejniki mam już tylko 18 a cała góra to 16 stopni. Cała instalacja jest na jednym obiegu (kaloryfery i podłogówka) i podłogówka ściaga ciepło z kaloryferów. W momencie kiedy piec grzeje kaloryfery sa ciepłe a le kiedy przestaje po paru minutach juz są zimne bo podłogówka zabrała całe ciepło - to są moje wnioski. Wychodzi w takim razie na to że u gry zawsze będzie zimno bo tam kaloryfery równiez tak samo szybko sie ochładzaja a podłogówka na dole trzyma temperaturę. Jeśli przeniosę sterownik na górę to moze i tam będzie piec dogrzewał do tych 20 st. ale na dole w tym momencie będz ze 24 st. a to chyba nie o to chodzi. Powiedzcie mi co z tym ogrzewanie jest nie tak. Po nmojemu powinny być zrobione osobne obiegi na kaloryfery i podłogówkę i powinny one grzeac osobno, prosze o pomoc w tym temacie bo hydraulik który robił tą inasatlacje uważa że wszystko jest ok, a po mojemu poszedł po najniższej i najtańszej lini oporu robiac to ogrzwanie. I co teraz w takim przypadku mogę z tym zrobić. Nie znam sie na hydraulice a zaczyna to być dość powazny problem.

 

podpytaj tutaj

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?t=4580&goto=newpost

 

pzdr Bartek

 

pomysł z lista popieram w 100 % nie wiem jak to technicznie zrobić ale to jest dobre rozwiązanie tak naprawdę jak teraz jej najbardziej potrzebuję to od niemalże roku jest nieuaktualniona, a ponadto na bieżąco bym dodawał dobrych i tych .. mniej dobrych wykonawców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł z lista popieram w 100 % nie wiem jak to technicznie zrobić ale to jest dobre rozwiązanie tak naprawdę jak teraz jej najbardziej potrzebuję to od niemalże roku jest nieuaktualniona, a ponadto na bieżąco bym dodawał dobrych i tych .. mniej dobrych wykonawców.

Może redakcja forum nam pomoże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem......

 

gumience- chyba najlepsze miejsce na zamieszkanie. jeszcze cos tam wciskaja. blisko wszedzie. mozna dojechac jakos....

kiedys bylem na spacerze na warszewie. lasek- piekny. potem zapaszek. potem zobaczylem kominy z polic. wiedzialem juz skad ten piekny zapach. ale moze zamkna police i bedzie lepiej....

 

ups. komus sie narazilem...

 

brgds

marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do blizniakow z fastbuw to jak patzralem je jakies 3 lata temu to byly ok. Ale ... co do smrodku to faktycznie czasami tam bywa z Polic. Po drugie sa one jedna mocno ciasne w srodku, a dzialka to jakies 100 m2 moze. Po kolejne trzeba dobrze zagadac ktory blizniak kto budowal. Kazdy budowany jest przez inna ekipe a szefowie wiedza ktora robi dobrze a ktora zle. Blizniaki lepiej usytuowane sa drozsze itd itd.

Ile aktualnie kosztuje takie pol blizniaka ? Przelicz czy nie oplaca sie samemu wybudowac co sie chce.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...