Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

cubus2

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

dzięki za odpowiedź.

 

Zastanawiam się jeszcze jak to jest z marmurem?

 

Podobnie.

Jeżeli kamień jest źle odizolowany od źródła ciepła może pęknąć bez względu na to czy jest granitem czy marmurem. Granit trudniej zarysować ale też trudniej później rysy usunąć . Marmur odwrotnie :D

Decydując się na granit masz trochę mniejszy wybór kolorów i rysunku . W " marmurach" masz większy, tym bardziej że do tego "worka " wrzucono wiele odmian wapieni , a i piaskowiec obrobiony a la marmur też się trafia :D

pzdr. i powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Piękny! Jak mój mąż to zobaczy to padnie :-) Już jakiś czas temu wybrał sobie podobny model ale zdecydowaliśmy się w końcu na inny. Ale jest jeszcze czas zmienić zdanie...

 

Czy pierwowzór to Jasba Radienlounge ze strony http://www.kominki.net/kominki_kaflowe.html?

 

Będę wdzięczna za więcej zdjęć po zakończeniu. Pozdrawiam i raz jeszcze gratuluję dobrego wyboru!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy wokół kominka nie powinno być - zamiast parkietu - jakiegoś materiału niepalnego?

 

Pytam, bo właśnie jesteśmy na etapie układania parkietu i mam zdecydować, co wokół kominka ma być położone: parkiet, blacha czy terakota. Czerpię inspiracje właśnie ze zdjeć, a tu widzę parkiet położony do samego kominka. Też bym tak chciała, ale parkieciarz stanowczo odradza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o zamkniętą komorę spalania tylko raczej o to, że w momencie dokładania do tzw. pieca jest ryzyko, że jakaś iskra na tenże wspomniany parkiet upadnie i zrobi ślad. Chyba nikt nie układa terakoty przy kominku ze względów estetycznych tylko raczej praktycznych. Po prostu jestem ciekawa, czy faktycznie, to miejsce przy kominku jest tak bardzo narażone na zniszczenie, że trzeba układać terakotę lub blachę.

 

A tak poza tym polecam lekturę poniższego linku. Zastosowanie materiału niepalnego nie jest moim wymysłem.

http://www.muratordom.pl/instalacje/kominki-i-piece-wolnostojace/miejsce-na-kominek,6385_14379.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie szukającego inspiracji:

 

W jaki sposób zrobić belkę nad wkładem z boczną szybą, tak żeby można na niej oprzeć płyty szamotowe (ciepła obudowa się zamarzyła)

 

wersja pierwsza:

belka w kształcie litery L z betonu ze zbrojeniem, podparta na końcach na słupkach (?) z cegły (?) zakotwiona w ścianie w miejscu gdzie przypada kąt 90o, kotwa do ściany - regulacja śrubą rzymską

 

wersja druga:

profil zamknięty gięty/spawany w kształcie litery L, dodatkowo dospawane podpory (2 nogi przy końcach), także kotwione do ściany

 

(jak tu przymocować do stali szamot/akubet ?)

 

wersja trzecia:

profil zamknięty tworzący 2 litery C skierowane do siebie + kotwienie do ściany

 

Pytanie która wersja jest najlepsza?

 

kolejne zagadnienie: czy w takiej obudowie warto zostawiać otwory rewizyjne - jak je zrobić - jedna płyta 0.5m2 to około 30kg, a co z kratkami wentylacyjnymi - z żaluzją (może warto coś takiego zastosować ?

 

(jeśli to ma znaczenie to działania dotyczą wkładu Dovre 2175 CBS2)

 

 

Proszę o podzielenie się wiedzą (mam nadzieję nie tajemną) :)

 

pozdrawiam

To_masz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie koniecznie powinna być terakota, blacha lub inny materiał który można ładwo sprzątnąć. I nie chodzi jak zauważyła Agee o możliwość zaplenia podłogi tylko o czystość. Przecież jak palimy w kominku dokładamy kilka razy i każde otwarcie kominka to wysypanie się czegoś tam :wink: . Ja mam narożną szybę więc tym bardziej się śmieci. Wyobraż sobie czyszczenie za każdym razem tego pięknego parkietu :o Jak by wyglądał po roku :o Masakra :cry:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie szukającego inspiracji:

 

W jaki sposób zrobić belkę nad wkładem z boczną szybą, tak żeby można na niej oprzeć płyty szamotowe (ciepła obudowa się zamarzyła)

(...)

wersja druga:

profil zamknięty gięty/spawany w kształcie litery L, dodatkowo dospawane podpory (2 nogi przy końcach), także kotwione do ściany

 

(jak tu przymocować do stali szamot/akubet ?)

(...)

To_masz

 

Podłączę się do pytania (a może i zasieję trochę wątpliwości):

Jak zabezpieczyć w tego typu (ciepłej) obudowie elemnty konstrukcji stalowej ?

Jak wiadomo w wytrzymałośc stali jest różna w różnych temperaturach ... a w komorze nad wkładem (którą obudowujemy np. w/w płytami) temperatura pewnie niska nie będzie (właśnie - jaka ???)

Niepamiętam dokładnie ale przy np. 300 stopniach typowa stal (ST3 ?) traci chyba z 50% nośności ...

Czy trzeba ją jakośc "obkleić" materiałem izolacyjnym, czy też po prostu konieczne jest znaczące przewymiarowanie elementów stalowych aby mimo spadku nośności w wyższej temperaturze całość się niezawaliła ?

Czy też po prostu podkonstrukcji nie robi się z elementów stalowych ? ;-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...