Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

cubus2

Recommended Posts

Witaj Piotrze.

Chyba się nie rozumiemy to ci wybaczam.

Jak myślisz dlaczego najsprawniejszy kocioł HG nie moze się równać z porządnym piecem kaflowym?,bierzesz pod uwagę wymianę ciepła?HG oddaje wodzie,woda grzeje element grzewczy,ten oddaje ciepło przez konwekcję lub promieniowanie,bądź jedno i drugie naraz.Znasz niemiecki tu poczytaj

http://www.deutsche-burgen.org/institut/assets/pdf/nr11.pdf o tym co pisałem:ta sama temp. pod sufitem i podłodze,oczywiście siłą rzeczy ściany też=brak konwekcji,póki będą różnice temp. zawsze będzie naturalna konwekcja,czym większa różnica temp. tym większa.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Może i piałem, albo nie umiesz czytać ze zrozumieniem albo jeteś totalnym ignorantem, wybudowałeś sobie coś tak jak i ja nie miałe najmniejszego zamiaru ujmować Ci podziwiam ludzi którzy własnymi rączkami coś robią niestety gorzej z wymianą poglądów.

Remiks, niczym mi nie ująłeś. Opieramy się tutaj na swoich doświadczeniach. Kłócą się czasami z tymi z drugiego końca Polski i następuję sytuacja gdy, albo przyjmujemy to do świadomości i wierzymy, albo zaczynamy próbować podważyć czyjąś opinię. Za ignoranta się nie uważam. Lata temu pisałem już w tym wątku że jestem bardzo, ale to bardzo blisko całego sektora zwanego budownictwem od bardzo dawna i rok w rok mam okazję widzieć co najmniej kilkanaście nowo budowanych domów. Inaczej nie byłbym w stanie samodzielnie z synem zakończyć budowy własnego w kilkanaście miesięcy za kwotę pozwalającą wtedy kupić używane mieszkanie. Ja mam z tego powodu wersję light, bez akumulacji w systemach grzewczych i włączyłem w dyskusję tylko z powodu cierpliwie zadawanych pytań przez Kozioł77. Wg mnie da się w lekkim szkielecie za 10 tysięcy wykonać system kominek -dgp, który wesprze jego ogrzewanie elektryczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Piotrze.

Chyba się nie rozumiemy to ci wybaczam.

Jak myślisz dlaczego najsprawniejszy kocioł HG nie moze się równać z porządnym piecem kaflowym?,bierzesz pod uwagę wymianę ciepła?HG oddaje wodzie,woda grzeje element grzewczy,ten oddaje ciepło przez konwekcję lub promieniowanie,bądź jedno i drugie naraz.Znasz niemiecki tu poczytaj

http://www.deutsche-burgen.org/institut/assets/pdf/nr11.pdf o tym co pisałem:ta sama temp. pod sufitem i podłodze,oczywiście siłą rzeczy ściany też=brak konwekcji,póki będą różnice temp. zawsze będzie naturalna konwekcja,czym większa różnica temp. tym większa.

Pozdrawiam.

Stary, ty dalej o wyższości akumulacji nad resztą systemów, a ja dalej o tym o co pytał Kozioł. Wróć do lektury i już więcej nie będziesz musiał wybaczać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dajesz się jak dzieciak.U mnie compusiu jest obecnie tak.PG milczy ,zapotrzebowanie na ciepło z kominka znikome.w domu sielanka 22,5 stC.Oszczędności są.To się teraz podłogówka wzięła i zapowietrzyła.Stagnacja ją dopadła.;)Czy cuś.;).Cominusius ty jak dziecko poddajesz się jak krzykną na ciebie.Cie lubię bo masz to czego innym brakuje .Wiesz jak to się nazywa.U mnie to dogmatyzm.;)

Właściwie cała dyskusja zaczęła się od tego, że mamy taką a nie bardziej mroźną zimę. Ja dzięki temu właśnie teraz mogłem dokończyć przeróbki na systemie ogrzewania podłogowego i zmieniłem umiejscowienie drabinki łazienkowej wpiętej w ten obieg. Pewnie też jest teraz zapowietrzony. Podsumowując. Kominek z DGP za niecałe 8 tysięcy z własną robotą obleciał ten lekki sezon i pozwolił zaoszczędzić ze dwa patole. Piszę tylko o CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie cała dyskusja zaczęła się od tego, że mamy taką a nie bardziej mroźną zimę. Ja dzięki temu właśnie teraz mogłem dokończyć przeróbki na systemie ogrzewania podłogowego i zmieniłem umiejscowienie drabinki łazienkowej wpiętej w ten obieg. Pewnie też jest teraz zapowietrzony. Podsumowując. Kominek z DGP za niecałe 8 tysięcy z własną robotą obleciał ten lekki sezon i pozwolił zaoszczędzić ze dwa patole. Piszę tylko o CO.

 

Kominek akumulacyjny z DGP i z własną robotą, kosztowałby Cię 10.000 -12.000. Zaoszczędził byś zaś ze cztery patole rocznie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Piotrze.

Chyba się nie rozumiemy to ci wybaczam.

Jak myślisz dlaczego najsprawniejszy kocioł HG nie moze się równać z porządnym piecem kaflowym?,bierzesz pod uwagę wymianę ciepła?HG oddaje wodzie,woda grzeje element grzewczy,ten oddaje ciepło przez konwekcję lub promieniowanie,bądź jedno i drugie naraz.Znasz niemiecki tu poczytaj

http://www.deutsche-burgen.org/institut/assets/pdf/nr11.pdf o tym co pisałem:ta sama temp. pod sufitem i podłodze,oczywiście siłą rzeczy ściany też=brak konwekcji,póki będą różnice temp. zawsze będzie naturalna konwekcja,czym większa różnica temp. tym większa.

Pozdrawiam.

 

Byśmy się zrozumieli, nadmienię, że nie wnikam w interpretacje indywidualne na temat przekonań. Tym razem wyłącznie do fizyki się odniosłem.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugerujesz że tylko w pionowym ?

Ależ w żadnym wypadku czegoś takiego nie sugeruję. Mówię tylko że powietrze które jest w bezruchu nie rozprowadza tak chętnie ciepła, urządzenie ogrzewające jakie by nie było wymusi ruch konwekcyjny. U siebie w otwartym salonie mam piecokominek w osi domu za nim jest pod stropem belka wys. 50 cm, po rozpaleniu w części salonowej temperatura bardzo szybko rośnie a w drugiej potrzeba ok 2 godzin by się wyrównała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek akumulacyjny z DGP i z własną robotą, kosztowałby Cię 10.000 -12.000. Zaoszczędził byś zaś ze cztery patole rocznie...

Muszę napisać jak Kozioł, ani złotówki więcej nie mogę wydać :). Poza tym w założeniach należałoby się opierać jedynie na kominku, a to miał być element zastępczy w sytuacjach awaryjnych i dodatek na okresy przejściowe oraz umilający czas, więc nie te priorytety. Kiedyś wyjaśniałem, że kotłownię też mam w wersji lekkiej i oszczędnej. Kocioł olejowy, który w grudzień-marzec w 2012 i 2013 zużył oleju za 2000 zł. Teraz mamy olej o minimum złotówkę na litrze taniej, więc jakieś 25% w dół. Nijak nie wychodzi mi taka oszczędność jaką opisujesz, ale zostawmy to, bo za chwilę ktoś napisze " a łyżka na to - niemożliwe!".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ w żadnym wypadku czegoś takiego nie sugeruję. Mówię tylko że powietrze które jest w bezruchu nie rozprowadza tak chętnie ciepła, urządzenie ogrzewające jakie by nie było wymusi ruch konwekcyjny. U siebie w otwartym salonie mam piecokominek w osi domu za nim jest pod stropem belka wys. 50 cm, po rozpaleniu w części salonowej temperatura bardzo szybko rośnie a w drugiej potrzeba ok 2 godzin by się wyrównała.

Ideałem byłyby nadmuchy podawane od dołu, a więc z kratek podłogowych lub nisko położonych ściennych, jak to robią w hameryce. Ale tak czy inaczej zawsze będzie najcieplej pod stropem, niezależnie od tego czy mamy WG, WM, DGP, czy kafle. U nas odkurzacz 2200W pracujący przez 15-20 minut powoduje wymieszanie tych warstw na tyle duże, że robi się wyraźnie cieplej w domu. Nic tylko machać koszulą od Enia, hehee.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ideałem byłyby nadmuchy podawane od dołu, a więc z kratek podłogowych lub nisko położonych ściennych, jak to robią w hameryce. Ale tak czy inaczej zawsze będzie najcieplej pod stropem, niezależnie od tego czy mamy WG, WM, DGP, czy kafle. U nas odkurzacz 2200W pracujący przez 15-20 minut powoduje wymieszanie tych warstw na tyle duże, że robi się wyraźnie cieplej w domu. Nic tylko machać koszulą od Enia, hehee.

Ja mam taką koszulę w formie wentylatora przy lampie w salonie, też działa ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze da się nawet taniej, nie powiem ile wydałem bo zaraz mnie zjedzą że głupoty wypisuję:p

 

Doskonale wiem ile Cię to kosztowało:rolleyes:... Świadomie podałem kwoty zawyżone, żeby nie było niepotrzebnych dyskusji. Założyłem tez zakup gotowego paleniska , a nie klejenie tak jak Ty to zrobiłeś. Tu oszczędności sięgają 80%! Z chwilą klejenia przez moich zdunów, dolicz 30-40 zł koszt roboczogodziny, dodaj logistykę i mamy jasność.

 

Ja robię piecokominek w wersji minimum (na gotowo bez tynku) za niewiele więcej niż to co Compiemu napisałem, chodzi o pryncypia i odniesienie się do faktów i argumentów, które tu padają.

 

Compi mógłby zrobić wydajny piecokominek za tą samą kwotę, którą wydał. Nie miał jednak (prawdopodobnie) wówczas ani takiej wiedzy, ani przekonania, wiec czepianie się jego kominka jest bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wystarcza ale to kwestia układu pomieszczeń, otwartej klatki schodowej tuż za piecem i otwartch dzwi na górze. Najgorzej z łazienką na parterze ogrzewa się ostatnia a przydało by się by była pierwsza ;-)

Tak podejrzewałem, ze masz poddasze użytkowe lub pełne piętro. U mnie w parterówce nie przeszłoby to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doskonale wiem ile Cię to kosztowało:rolleyes:... Świadomie podałem kwoty zawyżone, żeby nie było niepotrzebnych dyskusji. Założyłem tez zakup gotowego paleniska , a nie klejenie tak jak Ty to zrobiłeś. Tu oszczędności sięgają 80%! Z chwilą klejenia przez moich zdunów, dolicz 30-40 zł koszt roboczogodziny, dodaj logistykę i mamy jasność.

 

Ja robię piecokominek w wersji minimum (na gotowo bez tynku) za niewiele więcej niż to co Compiemu napisałem, chodzi o pryncypia i odniesienie się do faktów i argumentów, które tu padają.

 

Compi mógłby zrobić wydajny piecokominek za tą samą kwotę, którą wydał. Nie miał jednak (prawdopodobnie) wówczas ani takiej wiedzy, ani przekonania, wiec czepianie się jego kominka jest bez sensu.

Co do tych cen to w pełni się zgadzam jakoś tak przyjąłem że ta wycena była do samodzielnego grzebania. Sam bym się zdziwił gdyby ktoś za robociznę przy mojej zabawce wziął mniej niż cena za materiał.

Edytowane przez Remiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doskonale wiem ile Cię to kosztowało:rolleyes:... Świadomie podałem kwoty zawyżone, żeby nie było niepotrzebnych dyskusji. Założyłem tez zakup gotowego paleniska , a nie klejenie tak jak Ty to zrobiłeś. Tu oszczędności sięgają 80%! Z chwilą klejenia przez moich zdunów, dolicz 30-40 zł koszt roboczogodziny, dodaj logistykę i mamy jasność.

 

Ja robię piecokominek w wersji minimum (na gotowo bez tynku) za niewiele więcej niż to co Compiemu napisałem, chodzi o pryncypia i odniesienie się do faktów i argumentów, które tu padają.

 

Compi mógłby zrobić wydajny piecokominek za tą samą kwotę, którą wydał. Nie miał jednak (prawdopodobnie) wówczas ani takiej wiedzy, ani przekonania, wiec czepianie się jego kominka jest bez sensu.

Dzięki ze to zauważyłeś. Tak samo dzisiaj w stawianiu piecokominków jestem całkowitym ignorantem, chociaż nauczycieli i wytwórców kafli ma pod bokiem. Macie na forum jednego mocnego opozycjonistę do wsadzania akumulacji zawsze i wszędzie. Zadawał pytania co z przegrzewaniem domu w okresach przejściowych. Wietrzenie? Nie pytam żeby znowu wzniecać pożar na forum, ale jednak może być to minus. Od tamtych dyskusji minęło trochę czasu i technika w zakresie powietrznych PC poszła mocno do przodu. Kwoty jakie tu padają to czasami 30% całego systemu grzewczego z podłogówką i oszczędną PC. Dzisiaj będąc w takiej sytuacji w jakiej byłem w 2010 mocno bym się zastanawiał w co inwestować, tym bardziej że przed chwilą przeszły ustawy korzystne dla przeciętniaków w zakresie fotowoltaniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...