Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mam i ja. Od 3 dni korzystam z "darmowego" prądu za słońca. Mam też ogrzewanie CWU i CO gazem.

Jestem Polakiem i przy obecnych cenach kombinuję.

Czy przy mojej 7 osobowej rodzinie będzie możliwe wstawienie jakiegoś 200L-300L bojlera albo zasobnika z grzałką? Tak aby woda do kąpieli grzała w dzień a wykorzystana była na wieczór? Zasilanie takiego bojlera myślę, że z "inteligentnego" gniazdka, które działa tylko wtedy, kiedy produkowany jest prąd, czyli od 10 do 17?

Jak wysterować taki zawór, żeby przełączał wodę na gaz kiedy temperatura w zbiorniku jest poniżej np 40 stopni?

Może są jakieś gotowe systemy?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/281151-jaki-bojler-na-wod%C4%99-pod-fotowoltaik%C4%99/
Udostępnij na innych stronach

@siggi&alka

 

a może by tak zacząć od początku - on-grid/off-grid, ile kWp, jedna faza czy trzy fazy. falownik zwykły czy hybryda z magazynem, typ, czy może masz całkiem inne rozwiązanie?

 

To wszystko może mieć wpływ na rozwiązanie grzania wody.

 

Tak na początek - na podgrzanie 250l wody o 30 stopni potrzeba tak z 8.7 kWh netto, czyli nie licząc sprawności systemu grzania i wychładzania zbiornika. Brutto to może nawet jakieś 10kWh albo i więcej. W środku lata to pikuś, ale poza tym - niekoniecznie.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/281151-jaki-bojler-na-wod%C4%99-pod-fotowoltaik%C4%99/#findComment-9128873
Udostępnij na innych stronach

Paneli mam 6,02 kW.

Jedna faza.

[...]

Falownik Goodwe GW10K-ET

 

Na pewno jedna faza?

Gdzie mieszkasz, że PV działa 10-17? Bo jak masz na myśli zimę, to prądu będziesz miał tyle, co do lodówki, alarmu, routera itp. A wiosną i latem to "trochę" dłużej będzie prąd produkowany. Ale problemem będzie, że jak wieczorem zużyjesz wodę, to do rana bez grzania w zasobniku temperatura się uśredni i prawdopodobnie będzie trochę za zimna. A jak nad ranem dogrzejesz, to w dzień niewiele wepchniesz kWh do zbiornika.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/281151-jaki-bojler-na-wod%C4%99-pod-fotowoltaik%C4%99/#findComment-9128875
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam. 3 fazy.

 

Skoro to on-grid to masz bilansowanie międzyfazowe i godzinowe i rodzaj ani moc grzałki nie robi różnicy.

Najlepiej z dwoma grzałkami - jedna na samym dole i grzej nią gdy RCE jest najniższe i drugą wyżej - żeby część zasobnika dogrzać gdy trzeba nawet, jeżeli RCE wyższe albo i prądem z sieci (np. dogrzać 5-6 rano).

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/281151-jaki-bojler-na-wod%C4%99-pod-fotowoltaik%C4%99/#findComment-9128904
Udostępnij na innych stronach

Skoro to on-grid to masz bilansowanie międzyfazowe i godzinowe i rodzaj ani moc grzałki nie robi różnicy.

Najlepiej z dwoma grzałkami - jedna na samym dole i grzej nią gdy RCE jest najniższe i drugą wyżej - żeby część zasobnika dogrzać gdy trzeba nawet, jeżeli RCE wyższe albo i prądem z sieci (np. dogrzać 5-6 rano).

 

jakieś konkretne nazwy sprzętów pod moje potrzeby?

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/281151-jaki-bojler-na-wod%C4%99-pod-fotowoltaik%C4%99/#findComment-9128905
Udostępnij na innych stronach

U mnie dobrze się sprawdza kupiona z OLX za jakieś 2500 zł pompa ciepła z zasobnikiem 300 l. Jako że moja nie ma programatora steruje nia programator ORNO za kilkadziesiąt złotych pozwalając jej na pracę tylko w godzinach pomiędzy 11 a 19 .Na 5 osób nigdy wody nie brakło. Gaz wychodzi drożej .

 

 

https://www.olx.pl/dom-ogrod/ogrzewanie/q-pompa-ciep%C5%82a-cwu/

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/281151-jaki-bojler-na-wod%C4%99-pod-fotowoltaik%C4%99/#findComment-9128926
Udostępnij na innych stronach

jakieś konkretne nazwy sprzętów pod moje potrzeby?

Spokojnie, najpierw trzeba sobie wszystko dokładnie przemyśleć, poukładać i zdecydować się na jakiejś konkretne rozwiązanie, a dobór wyposażenia to na końcu.

 

Przy grzaniu czystym on-gridem bywa problem dobierania mocy z sieci, jeśli chwilowa moc z PV jest mniejsza od mocy grzałki plus pozostała autokonsumpcja. To się zwykle dzieje rano / wieczorem, kiedy PV generuje jeszcze małą moc albo w okresach zachmurzania, kiedy to moc generowana z PV mocno spada, nawet do 10% mocy max. Widać to dobrze na twoim obrazku.

 

Obejściem tego problemu bywa dodatkowe, indywidualnie zrobione sterowanie grzałką, pozwalające jej na pracę z PV tylko wtedy, kiedy jest generowana wystarczająca moc z PV aby pokryć zapotrzebowanie grzałki i pozostałych aktywnych odbiorników. Ale nie jest to proste. Alternatywą może być sterowanie wymuszanie pracy grzałki w okresowych godzinach, ale dalej taka opcja jest wrażliwa na zachmurzenie.

 

Dodatkowo, maksymalne moce generowane przez PV zmniejszają się w zależności od dnia w roku i licząc od przesilenia letniego zmniejszają się systematycznie w obu kierunkach, co dodatkowo komplikuje sprawę unikania pracy grzałki na miksie PV i sieci.

 

Sytuację poprawia magazyn, lecz też w ograniczonym zakresie.

 

Zaletą grzania on-gridem jest zaś to, że grzanie jest zawsze, więc ciepła woda też.

 

 

Niezłym rozwiązaniem jest podział instalacji na on-grid ogólnego przeznaczenia i off grid z dedykowaną do grzania wody przetwornicą. Wtedy można mieć ciepłą wodę w zasadzie od marca do września / października tylko z PV. W pozostałych miesiącach można mieć dogrzewanie wody z PV wspomagające inny, podstawowy czynnik grzejący (woda, elektryczność, etc), Takie dogrzewanie w zimie to zwykle nic wielkiego - kilka, kilkanaście stopni, ale zawsze coś jest. Albo przełączać grzanie cw tylko na piec.

 

No i mogą być jeszcze kombinacje z pompą ciepła.

 

Nie mówiąc o solarach.

 

I własnie od przemyślenia sytemu grzania cw bym zaczął.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/281151-jaki-bojler-na-wod%C4%99-pod-fotowoltaik%C4%99/#findComment-9128986
Udostępnij na innych stronach

Pompa ciepła wydaje się najlepszą opcją do grzania wody cwu bo latem COP jest przepotęrzny (zależy jaka pompa) u mnie uzupełnienie 200 litrowego bojlera o olejną porcję ciepłej wody to ok 1-1,2kwh więc nie za bardzo sobie zaprzątam głowę z kombinacjami ba zapomniałem że coś tam gdzies grzeje a na rachunkach mało to widoczne .
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/281151-jaki-bojler-na-wod%C4%99-pod-fotowoltaik%C4%99/#findComment-9128990
Udostępnij na innych stronach

Gazem :)

 

Właśnie producenci tak dziwnie robią, że jak z wężownicą - to grzałka w połowie zasobnika i całości nie dogrzejesz. W najlepszym wypadku to widziałem opcję w używkach z nierdzewki Viessmanna gdzie tak ok. 1/3 wysokości mają duży otwór rewizyjny do którego można kupić grzałkę - niestety jej cena zniechęca.

Bez wężownicy - Joule direct.

 

Przy grzaniu czystym on-gridem bywa problem dobierania mocy z sieci, jeśli chwilowa moc z PV jest mniejsza od mocy grzałki plus pozostała autokonsumpcja.

 

Przy bilansowaniu godzinowym i międzyfazowym to żaden problem. Ale oczywiście grzanie w godzinach dużego innego poboru i/lub małej produkcji grzanie CWU trzeba wyłączyć (albo przynajmniej dolną grzałkę, jak przy całkowitym wyłączeniu brakuje CWU rano).

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/281151-jaki-bojler-na-wod%C4%99-pod-fotowoltaik%C4%99/#findComment-9128995
Udostępnij na innych stronach

Dzieci kąpiemy wieczorem. wówczas najwięcej ciepłej wody jest potrzebne. Macie rację, że nie wiem ile będzie produkowało prądu jesienią a ile zimą. Dlatego system powinien być mało skomplikowany i do kilku tysięcy. Niech będzie to tylko działało w słoneczne dni. Bank energii też zamierzam dołączyć do instalacji. W ciągu dnia nie ma nas najczęściej w domu więc cała wyprodukowana energia najlepiej gdyby była przeznaczona na autokonsumpcję.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/281151-jaki-bojler-na-wod%C4%99-pod-fotowoltaik%C4%99/#findComment-9129174
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...