Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

HELP ME! Koszt ogrzewania olejem a gazem z butli.


Paweł...

Recommended Posts

Czyli przy małym domu i lekkiej zimie:

(2800l*1,7zł+1100zł)/(2800l*7,317kWh/l*90,5%)=0,316zł/kWh

 

Tak jak pisałem już frediemu nie ponad 7 kWh tylko 6,66 i nie 95% czy 100 czy więcej tylko maksymalnie 90% i daje mi to kwotę 34,9 gr za 1kWh.

 

Przy większym zużyciu (w końcu dlatego płacę 1100 zł za duży zbiornik podziemny):

(3600l*1,7zł+1100zł)/(3600l*7,317kWh/l*90,5%)=0,303zł/kWh

Przy większym zużyciu oczywiście będzie lepiej ale niewiele bo 33.5 gr

 

W wielu wypadkach koszt dzierżawy zbiornika jest zerowy (zresztą można go kupić za ok. 3500 zł; 10000 kosztuje duży podziemny), więc może być jeszcze taniej.

Tylko jakoś nie znajduje to potwierdzenia w rzeczywistości. Każdy pisze, że coś można że gdzieś jest taniej. Moi sąsiedzi wszyscy mają butle z gazem 3 od gaspola 1 od BP. Ty masz od gaspola. Dave ma od Shela. Widocznie dzierżawa butli jest lepsza skoro każdy wybiera takie rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 312
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Czyli:

-sprawność pieców 109% - którą podaje Viessmann, Vailland czy Junkers to bzdury tak naprawdę to 90% jak podaje KvM

-wartości opałowe które podaje BP, Orlen i inii tez ( 7,5KWh) są zawyżone bo tak naprawdę to wynosi ona 6,66KWh bo Jezier wie lepiej

-automatyka pogodowa wbrew temu co mówi np. Murator też przynosi straty to tylko snoby wydają na to pieniądze

-ceny gazu które są ogólnodostępne też są nieprawdziwe

 

zatem tak myśląc to rzeczywiście nie ma sensu ta dyskusja.

 

Jezier czy wiesz jakim żródłem emisji pola elektromagnetycznego jest grzejnik elektryczny w każdym pokoju czy też podłogówka elekryczna ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyglądam się, "przysłuchuję" ping- pongowi w tym wątku i wszystkie wypowiedzi coraz bardziej utwierdzają mnie w przekonaniu, iż jeśli już ogrzewać prądem, co jest rozwiązaniem ze wszech miar bezpiecznym i komfortowym, to tylko w sposób, który proponowałem na początku tego wątku tj. elektryczny kocioł co.(kospel), instalacja wodna i nisopojemnościowe grzejniki wodne co.(regulus)- w zasadzie bezinercyjne.

Jest to rozwiaząnie najbardziej rozwojowe i uniwersalne, bezpieczne i bezobsługowe. i dla bardzo ciepłego obiektu bezalternatywne.

Możliwa współpraca z innymi źródłami ciepła.

Choćby nawet nieco większy koszt KWh równoważy bezobsługowość takiej instalacji, brak serwisu, brak zajętego miejsca, kominów etc. itd, usw, aso...

Dodam jako premię jeszcze jeszcze dużo rzadsze malowanie domu:lol: , większą żywotność obróbek blacharskich, trwałość poszycia dachu. W koncu z kominów szczególnie przy węglu wypełzają na dach różne siarkowe i inne stwory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fredy. Czy potrafisz pojąć, że na rynku występują różne typy kotłów gazowych? Poza kondensatami są jeszcze kotłu turbu i atmosferyczne. I Dave i Jędrzej mają te najprostrze i najmniej sprawne kotły.

Wartość opałowa propanu nie jest wiedzą tajemną: Zobacz zresztą sam do tych linków:

http://www.e-petrol.pl/index.php/lpg/wlasciwosci.html

http://www.baltykgaz.pl/gazplynny.html

Piszesz, że orlen podaje7,5? Zobacz tutaj:

http://www.orlengaz.pl/cite.php?s=3&go=id5

jak klikniesz przelicz to wyskoczy ci wartość opałowa propanu 23,6 MJ.

Piszesz, że BP podaje 7,5 kWh z 1 litra. To ciekawe czemu na stronie internetowej podają 24 MJ?

http://www.bp.com/genericarticle.do?categoryId=3000266&contentId=3000417

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tu obok też wątek o tytule: "Jest mi za gorąco....." Pomijając możliwe

błędy w sterowaniu wątek ten najlepiej unaocznia problemy współczesnego ciepłego, szczelnego budynku.

Otóż każde extra źródło ciepła nakłada się na istniejące ogrzewanie - słońce, żelazko, lodówka itp.

Duża bezwładność cieplna grzejników, potężna bezwładność podłogówki... Sterowanie nie jest w stanie z tym sobie poradzić i dostosować się do różnych zwyczajów domowników - to domownik staje się "elementem",

składową częścią swojej instalacji.

Dlatego przyszłość bezwzględnie należy do wszystkich wariantów układów grzewczych o małej bezwładności cieplnej.

Układ, który jest dobry w środku zimy jest o wiele, o wiele za duży w okresach przejściowych, kiedy chcąc nie chcąc często musimy usuwać

nadwyżki wytworzonego nie w czasie ciepła.

Grzejnikom elektrycznym Jeziera to nie grozi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-automatyka pogodowa wbrew temu co mówi np. Murator też przynosi straty to tylko snoby wydają na to pieniądze

Poczytaj sobie następujące wątki:

http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=34991&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=pogod%F3wka

http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=40763&start=60&postdays=0&postorder=asc&highlight=pogod%F3wka

Poszukaj też innych na forum podobnych tematów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego przyszłość bezwzględnie należy do wszystkich wariantów układów grzewczych o małej bezwładności cieplnej.

Układ, który jest dobry w środku zimy jest o wiele, o wiele za duży w okresach przejściowych, kiedy chcąc nie chcąc często musimy usuwać

nadwyżki wytworzonego nie w czasie ciepła.

Grzejnikom elektrycznym Jeziera to nie grozi.

 

 

Oj bogusław. No sam już prawie napisałeś, że ogrzewanie zdecentralizowane jest lepsze. Jak u Jeziera zaświeci w jednym pokoju słonko, to mu się grzejnik wyłączy, a w pozostałych dalej będzie grzał. Może sobie też dowolnie ustawić temperaturę w pomieszczeniu i zmieniać ją nizależnie. Nie da się tego zrobić z instalacją wodną.

Przykładowo Jezier może ustawić sobie, że temp w nocy w kuchni ma być na poziomie 16C, bo nie ma w zwyczaju podjadać. To samo może zrobić w salonie jeśli nie ma zwyczaju oglądać filmów po nocach. Może też sobie zaprogramować, że np od 6 rano ma w łazience 23-26C itp. itd.

Jak bardzo nikłe ilosci wody byś nie wlał do grzejników to i tak będzie to wyższa bezwładność niż grzejnika elektrycznego, a do tego dodchodzi centralne sterowanie zamiast punktowego (termostat na grzejniku to nędzna namiastka).

Masz rację, że jest to bardziej uniwersalne, ale jak dla mnie sam prąd jest dość uniwersalny...

 

FRREDY Obiecałem, że już się do Ciebie nie odezwę w tej sprawie i... dotrzymam słowa, choć mnie korci ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz, że orlen podaje7,5? Zobacz tutaj:

http://www.orlengaz.pl/cite.php?s=3&go=id5

jak klikniesz przelicz to wyskoczy ci wartość opałowa propanu 23,6 MJ.

Piszesz, że BP podaje 7,5 kWh z 1 litra. To ciekawe czemu na stronie internetowej podają 24 MJ?

http://www.bp.com/genericarticle.do?categoryId=3000266&contentId=3000417

Jezier podejrzewam, że te różnice wynikają z uwzględnienia ciepła kondensacji lub nie uwzględniania go jeśli przemnożymy 6,6x109% to mamy 7,2 czyli już prawie te 7,5...

A tak swoją drogą to ciekaw jestem jakie ilości gazu w przeciągu roku po prostu uciekają w powietrze ze zbiornika, bo nie ma 100% szczelnych instalacji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz, że orlen podaje7,5? Zobacz tutaj:

http://www.orlengaz.pl/cite.php?s=3&go=id5

jak klikniesz przelicz to wyskoczy ci wartość opałowa propanu 23,6 MJ.

Piszesz, że BP podaje 7,5 kWh z 1 litra. To ciekawe czemu na stronie internetowej podają 24 MJ?

http://www.bp.com/genericarticle.do?categoryId=3000266&contentId=3000417

Jezier podejrzewam, że te różnice wynikają z uwzględnienia ciepła kondensacji lub nie uwzględniania go jeśli przemnożymy 6,6x109% to mamy 7,2 czyli już prawie te 7,5...

A tak swoją drogą to ciekaw jestem jakie ilości gazu w przeciągu roku po prostu uciekają w powietrze ze zbiornika, bo nie ma 100% szczelnych instalacji...

 

:D :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KvM. Ja mam na myśli raczej dom zintegrowany, stanowiący niemal jedną funkcjonalnie spójną całość a nie zbiór małych pojedynczych pomieszczeń.

Poza tym jestem zwolennikiem izotermii w całym domu, niezależnie czy jedno czy dwu, czy wielopoziomowym. Mówię również o takim domu, w którym jest wielu domowników.

Mam na myśli dom z instalacją bezobsługową, bez latania od grzejnika do grzejnika w zależności od aktualnych potrzeb.

Użytkownik może przy takiej instalacji zapomnieć o ogrzewaniu - sterownik - jeden lub więcej...żadnych serwisów chałasów, smrodów,

gazu, oleju, spalin, sadzy, czadu i innych przyjemności...

Wodna bezinercyjna instalacja c.o. daje jednak więcej różnych możliwości

a jak chcesz mieć efekt błyskawicznego dogrzania, też to możesz zrobić.

Możesz zrobić to wszystko co w normalnej instalacji + masz komfort prądu. Nikt Ci nie powie o polach elektromagnetycznych, zapiekaniu kurzu, latających alergenach, palącej się czasem instalacji itp.

Wiem w czym tkwi Twoje niedowierzanie KvM. - nie masz pewnie po prostu własnych doświadczeń z niskoppojemnościowym, sprawnym grzejnikiem c.o.

Nie uwierzyłbyś jak szybko dochodzisz do pożądanej temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnioski są proste - im większe zużycie gazu tym jest to bardziej opłacalne, bo koszty stałe rozkłądają się na większa liczbę jednostek.

Obawiam się jednak, że w pewnym momencie zacznie się opłacać postawić PC.

Czego tu się obawiać? Gdy nie ma perspektyw na gaz ziemny to błędem byłoby takiej alternatywy chociażby nie rozważyć.

Mając funkcjonującą PC z ceną uzyskania 1kWh energii cieplnej - 6gr, śmieję się z waszych obliczeń 23, 28 czy też 33gr. Mogę sobie zużyć 30MWh rocznie a i tak finansowo będzie to dla mnie mniejszy wydatek niż 10MWh zużycia przy gazie płynnym czy prądzie. Przy porównywalnym zużyciu różnica w kosztach to przepaść.

Było już trochę wątków na temat PC ;-)

Jest się czego obawiać.

Trochę jednak moim zdaniem naciągasz fakty PC to 3-4 razy mniejsze zużycie energii, a wieć jeśli rozmawiamy o cenach prądu 33gr, to z PC będziemy mieli 8-11gr za kWh, a nie 6gr. (ja wiem że niektórzy podają sprawność 5-6, ale umówmy się że ulotki producentów są zwykle przesadzone i rzeczywiste wyniki oscylują na poziomie i tak znakomitych wartości 3-4 - podaję za doświadczeniami innych osób).

 

Zgodzę się z Tobą, że jeśli ktoś miałby kupić zbiornik za 10 tys i do tego zapłacić 15-25tys za instalację grzewczą opartą o propan to są to zakresy ceny które zblizają się do kosztów PC i w takim wypadku wybór jest prawie oczywisty (jeśli oczywiście warunki pozawalają).

 

Zwracam jednak uwagę że ciągle alternatywą do wywalenia 30-40 tys na instalcję grzewczą jest mądre zainwestowanie tych pieniędzy w jego docieplenie (obniżenie zapotrzebowania na energię). Zamiast więc produkować 4kWh ciepła z 1kWh prądu moim zdaniem lepiej zmniejszyć po prostu zapotrzebowanie na ciepło 3-4 razy.

Za 30 tys zł dla przeciętnego domu 100-150m2 jest to całkiem realne, szczególnie jeśli ma zwartą i prostą konstrukcję.

Uważam takie rozwiązanie za korzystniejsze, bo pompa ciepła jak każde urządzenie mechaniczne się zużywa i wymaga co jakis czas konserwacji, przeglądów, a wreszcie wymiany. Dobra izolacja domu starcza praktycznie na cały jego żywot, a w każdym bądź razie jest znacząco trwalsza niż instalacja grzewcza.

Oczywiście propozycja ta jak wszelkie inne ma swój ograniczony zakres optymalnego zastosowania i trzeba mieć to na uwadze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KvM. Ja mam na myśli raczej dom zintegrowany, stanowiący niemal jedną funkcjonalnie spójną całość a nie zbiór małych pojedynczych pomieszczeń.

Poza tym jestem zwolennikiem izotermii w całym domu, niezależnie czy jedno czy dwu, czy wielopoziomowym. Mówię również o takim domu, w którym jest wielu domowników.

Mam na myśli dom z instalacją bezobsługową, bez latania od grzejnika do grzejnika w zależności od aktualnych potrzeb.

Użytkownik może przy takiej instalacji zapomnieć o ogrzewaniu - sterownik - jeden lub więcej...żadnych serwisów chałasów, smrodów,

gazu, oleju, spalin, sadzy, czadu i innych przyjemności...

Wodna bezinercyjna instalacja c.o. daje jednak więcej różnych możliwości

a jak chcesz mieć efekt błyskawicznego dogrzania, też to możesz zrobić.

Możesz zrobić to wszystko co w normalnej instalacji + masz komfort prądu. Nikt Ci nie powie o polach elektromagnetycznych, zapiekaniu kurzu, latających alergenach, palącej się czasem instalacji itp.

Wiem w czym tkwi Twoje niedowierzanie KvM. - nie masz pewnie po prostu własnych doświadczeń z niskoppojemnościowym, sprawnym grzejnikiem c.o.

Nie uwierzyłbyś jak szybko dochodzisz do pożądanej temperatury.

Bogusław mam doswiadczenie z niskopojemnościwoą instalacją. Może nie codzienne, ale parę dni mieszkałęm w domu z taką instalacją i wiesz wolę jednak grzejniki promiennikowe... ( to w zakresie odczuć subiektywnych).

Bogusław. Problem tkwi w sterowaniu. Właściwie jedyną drogą do sterowania instalacją tego rodzaju niezależnie w każdym pomieszczeniu jest właśnie bieganie i przykręcanie termostatów. Grzejniki elektryczne mogą być wyposażone w pełni automatyczne i progralmowalne sterowniki niezależnie dla każdego powmieszczenia (lub grup pomieszczeń).

Jeśli fascynuje Cię szybkość nagrzewania się pomieszczenia przez grzejniki wodne, to nie wiem co powiesz o szybkości nagrzewania poamieszczenia przez elektryczny grzejnik z turbowentylatorem.

Bogusław różnica w sterowaniu jest duża, niestety na niekorzyść instalacji wodnej i nie wiem co byś nie pisał to nic na to nie poradzisz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz, że orlen podaje7,5? Zobacz tutaj:

http://www.orlengaz.pl/cite.php?s=3&go=id5

jak klikniesz przelicz to wyskoczy ci wartość opałowa propanu 23,6 MJ.

Piszesz, że BP podaje 7,5 kWh z 1 litra. To ciekawe czemu na stronie internetowej podają 24 MJ?

http://www.bp.com/genericarticle.do?categoryId=3000266&contentId=3000417

Jezier podejrzewam, że te różnice wynikają z uwzględnienia ciepła kondensacji lub nie uwzględniania go jeśli przemnożymy 6,6x109% to mamy 7,2 czyli już prawie te 7,5...

A tak swoją drogą to ciekaw jestem jakie ilości gazu w przeciągu roku po prostu uciekają w powietrze ze zbiornika, bo nie ma 100% szczelnych instalacji...

 

:D :D :D

A może Fredy nie umiesz zamienić MJ na kWh? Powiem ci jak to zrobić najprościej - podziel przez 3,6. To bardzo łatwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę jednak moim zdaniem naciągasz fakty PC to 3-4 razy mniejsze zużycie energii, a wieć jeśli rozmawiamy o cenach prądu 33gr, to z PC będziemy mieli 8-11gr za kWh, a nie 6gr. (ja wiem że niektórzy podają sprawność 5-6, ale umówmy się że ulotki producentów są zwykle przesadzone i rzeczywiste wyniki oscylują na poziomie i tak znakomitych wartości 3-4 - podaję za doświadczeniami innych osób).

KvM

Powinieneś baczniej przyglądać się dyskusją w których uczestniczych.

Moja odpowiedź dla Ciebie sprzed paru dni z tego samego wątku :

KvM

Nie mam wątpliwości że mając wybór pomiędzy ogrzewaniem elektrycznym a gazem z butli, przy niedużym zapotrzebowaniu energetycznym, prąd jest korzystniejszym rozwiązaniem.

Sam ogrzewam dom prawie wyłącznie w taniej taryfie - pompa ciepła plus akumulacyjna podłogówka. Przez ostatnie pięć miesięcy prowadziłem bardzo dokładne obliczenia zużycia prądu. Przy taryfach 18 i 44gr, od nowego roku 18,8 i 44,7, średni wynik za ogrzewanie i cwu miałem 21gr, pozostałe zużycie w gospodarstwie domowym 36gr, średnia za zużytą 1kWh, wg. rachunków 26gr. Zaskoczył mnie Twój wynik średniej ceny za 1kWh - 21gr

Dodam tylko że wydajność mojej pompy to 3,5.

 

Zwracam jednak uwagę że ciągle alternatywą do wywalenia 30-40 tys na instalcję grzewczą jest mądre zainwestowanie tych pieniędzy w jego docieplenie (obniżenie zapotrzebowania na energię). Zamiast więc produkować 4kWh ciepła z 1kWh prądu moim zdaniem lepiej zmniejszyć po prostu zapotrzebowanie na ciepło 3-4 razy

Czy trochę nie przesadziłeś, poprzez dodatkowe ocieplenie czterokrotne znmiejszenie zapotrzebowania cieplnego?

Przeliczmy, moje obecna zużycie energii na ogrzewanie jest w granicach 25MWh rocznie. Super ocieplam dom schądząc ze zużyciem do 10MWh. Naprawdę jak zamuruję połowę okien, zrobię ocieplane sufity podwieszany żeby zmniejszyć kubaturę pomieszczeń nie wierzę że jeszcze bardziej mógłbym zmniejszyć zużycie. Zakładam konwektory, przy cenie 33gr za kWh, roczny koszt 3,3tys. Dochodzi do tego 4MWh na cwu. Przyjmijmy że prawie mieszcze się w drugiej taryfie tj. 20gr za kWh czyli kolejne 800zł, razem 4,1tys.

Obecnie moje roczne zużycie na co i cwu to niecałe 30MWh. Przy wydajności PC, faktyczne nie z ulotki, 3,5 czyli zużycie energii elektrycznej to 8,3MWh po 21gr tj. 1,75tys.

Coś kiepsko widzę kalkulację w powyższych radach.

Piszesz że PC wymaga okresowych konserwacji, przeglądów. Mógłbyś przybliżyć mi ten temat, gdyż jako użytkownikowi nic mi o tym nie wiadomo, a może poprostu nie warto podawać niesprawdzonych informacji.

Odwrócę Twoją wypowiedź, oznaczoną pogrubionym drukiem, twierdząc że po co wywalać kase na robienie z domu termosu jak można ją mądrze zainwestować w bardzo tanie eksploatacyjnie źródło ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KP. Zarzucasz mi, że odnoszę się do ceny 33gr, a za chwilę sam jej używasz w swoim poście. Zdecydujmy się może jaki jest nasz punkt odniesienia?

W gruncie rzeczy masz rację, że powinniśmy raczej posługiwać się współczynnikiem sprawności. Nie mam nic przeciwko Twojemu 3,5.

 

Nie sugeruję nikomu zamurowywać okien. Jesli jednak decyzję co do sposobu ogrzewania podejmujemy na etapie projektu, to bez problemu zmieścimy styropianu/wełny pod podłogą 15-20cm , w ścianach 20-25, w stropie 30-40cm. To nam daje oszczędności w stosunku do standardu rzędu 100%. Więcej procentowo zyskamy likwidując mostki termiczne i zakładając wentylację z odzyskiem ciepła i GWC (3-4 razy mniejsze straty na wentylacji). W kwestii CWU starczy nam na solary (5-6 tys zł). Najwięcej zyskamy zwiększając powierzchnię okien od strony południowej (nawet przy standardowych oknach). Zyski energetyczne mogą sięgnąć kilku MWh rocznie.

Że to jest realne świadczy dom Jeziera. Jego dom standardowo ma pewnie zapotrzebowanie na poziomie 20-25MWh. Jezier zszedł do 8MWh wcale nie wyczerpując wszystkich możliwości, ani nie wymagał inwestycji rzędu 30 tys zł.

To że Twoja pompa będzie pracowac wiele lat nie ulega dla mnie wątpliwości jak każde urzadzenie mechaniczne w końcu się jednak zużyje i będzie wymagać napraw, konserwacji, a w końcu wymiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasciwie wszystko juz wczesniej powiedzialem w roznych watkach ale pytania wrcacaja wiec powtorze. Cena kWh z propoanu jest nizsza niz kWh pradu calodobowego, wyzsza niz prad II taryfa. Ale nie da sie gotowac tylko na II taryfie wiec tu sie zyskuje (sorry ale plyta ceramiczna mnie nie przekonuje bo koszty inwestycyjne wtedy nie zwroca sie nigdy), CW tez nie uda sie podgrzewac wylacznie w II taryfie chyba ze ktos nie lubi sie kapac wieczorem. Nota bene zbiornik w ktorym caly czas ma 85C szybko trzeba bedzie wymienic... Komfort CO oznacza mozliwosc dogrzewania np. og. 19 bez obawy ze czerpie sie droga taryfe. Co do kosztow - wszystko sprowadza sie do sredniej kWh. Jak pokazal Jezier u niego kWh z CO (34gr) wychodzi srednio drozej niz u mnie (29gr) gdybym grzal samym propanem. Tak wiec wyglada na to ze jednak prad jest najdrozszy w eksploatacji.

 

D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KP. Zarzucasz mi, że odnoszę się do ceny 33gr, a za chwilę sam jej używasz w swoim poście. Zdecydujmy się może jaki jest nasz punkt odniesienia?.

Nie. Zarzucam Ci że prowadzisz dyskusję używając liczb wygodnych dla Ciebie w danym momencie. Swoje trzy posty powyżej odpowiadałem na podany przez Ciebie "rachunkowy" koszt 1kWh - 21gr. Podałem też że mam akumulacyjną podłogówkę i średni koszt 1kWh energii elektrycznej, zużytej na potrzeby co i cwu, wynosi u mnie 21gr. Cena 33gr była w tym wątku wywoływana przy ogrzewaniu konwekcyjnym i dlatego teoretyzując, za Twoją radą, zmianę ogrzewania akumulacyjnego z PC na elektryczną konwekcję urealniłem teoretyczną cenę za zużytą na potrzeby ogrzewania 1kWh.

W gruncie rzeczy masz rację, że powinniśmy raczej posługiwać się współczynnikiem sprawności. Nie mam nic przeciwko Twojemu 3,5.

Jest to kolejna nadinterpretacja. Gdzie ja coś takiego zasugerowałem?

Grzeję dom akumulacyjną podłogówką. Dla w miarę równomiernego dobowo ogrzewania wystarczy jak będę energetycznie zasilał ją w taniej taryfie. Napewno nie można tego powiedzieć o elektrycznym ogrzewaniu konwekcyjnym gdzie z pewnością, dla zachowania komfortu cieplnego mieszkańców, nie wystarczy że między 6 rano a 22 wieczór grzejniki włączą się tylko na dwie godziny, wczesnym popołudniem. Jak więc, w tych dwóch przykładach przyjmować że cena zużytej jednostki energii elektrycznej będzie taka sama, a jedyną różnicę do porównań stanowić będzie wydajność PC? Cena za zużytą jednostkę energii elektrycznej przy konwektorach będzie wyższa w granicach 50-ciu procent, a koszt wytworzenia jednostki energii cieplnej będzie wyższy 5-cio krotnie i to jest adekwatna liczba do porównań kosztów eksploatacyjnych między tymi dwoma systemami ogrzewania, a nie wydajność PC.

Nie sugeruję nikomu zamurowywać okien. Jesli jednak decyzję co do sposobu ogrzewania podejmujemy na etapie projektu, to bez problemu zmieścimy styropianu/wełny pod podłogą 15-20cm , w ścianach 20-25, w stropie 30-40cm. To nam daje oszczędności w stosunku do standardu rzędu 100%.

Mam na ścianach 12cm styropianu, w stropie 20cm wełny. Gdybym podwoił te warstwy moje zużycie energii cieplnej spadłoby z 25MWh na 12,5MWh? Oj, coś mam do tego duże wątpliwości.

 

Najwięcej zyskamy zwiększając powierzchnię okien od strony południowej (nawet przy standardowych oknach). Zyski energetyczne mogą sięgnąć kilku MWh rocznie.

Mam jadalnie 24m2 o wysokości 3,7m z oknami o powierzchni 20m2. Są one tylko od strony północno-wchodniej czyli, dla bilansu energetycznego, fatalnej. Użytkowo jest to najlepsza przestrzeń w domu z piękną panoramą zewnętrzną. Dla oszczędności paru MWh miałbym to popsuć, nigdy. Jedna MWh energii cieplnej kosztuje mnie 60zł i nie bardzo przeżywam czy zużyję tej energii 10MWh więcej czy mniej. Przy ogrzewaniu prądem podejście nie do przyjęcia.

Że to jest realne świadczy dom Jeziera. Jego dom standardowo ma pewnie zapotrzebowanie na poziomie 20-25MWh. Jezier zszedł do 8MWh wcale nie wyczerpując wszystkich możliwości, ani nie wymagał inwestycji rzędu 30 tys zł.

Mój dom, 215m2, niespecjalnie ocieplony, z dużą powierzchnią okien ma roczne zapotrzebowanie na poziomie 25MWh. Dom Jeziera przy powierzchni 136m2, przed dodatkowym ociepleniem, również miał zbliżone zapotrzebowanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kosztow - wszystko sprowadza sie do sredniej kWh. Jak pokazal Jezier u niego kWh z CO (34gr) wychodzi srednio drozej niz u mnie (29gr) gdybym grzal samym propanem. Tak wiec wyglada na to ze jednak prad jest najdrozszy w eksploatacji.

 

D.

Dave to nieprawda co piszesz. Koszt 1 kWh do ogrzewania domu i CWU średniorocznie kosztuje mnie 29,6 gr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...