Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kolektor gruntowy vs odwierty do pompy ciepła - co wybrać przy budowie domu?


pst25

Recommended Posts

Witam wszystkich. Mam pytanie odnośnie pompy ciepła gruntowej.

W domu rodzinnym mam pompę ciepłą gruntową. Źródło +8 stopni przy temperaturze zewnętrznej -14 stopni, więc jest naprawdę dobrze.

Buduję jednak nowy dom. W przyszłym roku będę chciał pompę podłączyć. Mam koparkę i ze względu na cięcie kosztów myślałem o kolektorze gruntowym.

Kolektor gruntowy:

Znalazłem, że z 1 metra kwadratowego gruntu można uzyskać około 20-50 W energii cieplnej w ciągu sezonu grzewczego. Planuję przewody ukryć w glinie na głębokości 2 metrów. Dlatego może zbyt optymistycznie, ale liczę na 40 W.

Przykładowo, dla domu o zapotrzebowaniu na energię cieplną wynoszącym 10 kW, potrzebny będzie kolektor o powierzchni około 250 m². To oznacza, że potrzebuje około 333 metrów bieżących węża, przy założeniu rozstawu rur wynoszącego 0,75 metra. Ale zszedł bym do 3x100 m.b. bo chyba pompa nie może mieć więcej.

Czyli koszty około 10 000 zł za całość (przewody, czynnik, robocizna).

 

Dla odwiertów będzie ciężej, bo nie wiemy co jest niżej, ale:

Wydajność odwiertu zależy od typu gruntu i może się wahać od około 30 do 70 W/m.

Załóżmy, że wydajność odwiertu wynosi 50 W/m (średnia wartość dla typowego gruntu).

Wychodzi mi około 200 m odwiertów. Myślałem 3x70 m

Tutaj koszt to min 22 000 zł pewnie.

 

Pytanie do Was, jak uważacie ? Odwierty znam, ale czy warto inwestować w kolektor gruntowy, czy to jest strata czasu i pieniędzy ? Plus, że wszystko mogę zrobić sam i znacznie taniej, ale czy ma sens ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam co piszesz i jedyne co powinienieś zrobic to zapomniec o robieniu czegokolwiek sam bo bedziesz bardzo potem płakał.

Dla kolekotra płaskiego 20 W/m2 to dobry wynik (bedziepisaek bedzie dużómniej) a przy odwiertach pionowych jak przyjmiesz 35-37 W/m odwiertu to będziesz bliżej prawdy. Przy odwiertach nalezy tez pamiętac o tzw leju temperaturowym czyli pierwszych 15-20 m najepiej nieliczyć. Przy wykonaniu kazdego kolektora powinien być obecny geolog który powie co w danej chwili wyciagnąłeś i ile z tego można uzyskać.

Jak chcesz się pochqwlić jak dobrze jest wykonane dolne źródło to nie pisz ile jest przy -14*C bo to mógło byc pierwsze danej zimy takie ochodzenie. Powiedz lepiej ile masz na dolnym źródle po całym zesonie grzewczym wtedy pogadamy.

Edytowane przez redox7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są jeszcze sondy HELIKO...

Około 1200 W / szt.

 

O parowaniu bezpośrednim mało kto już teraz myśli.

 

Adam M.

 

są też zbiorniki lodu, brak wierceń i brak konieczności posiadania "pola golfowego" jak w przypadku kolektorów poziomych.

 

https://www.viessmann.pl/pl/produkty/pompy-ciepla/lodowy-magazyn-energii.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Niestety zbyt ambitnie podszedłem to tematu. Faktycznie parametry oczekiwane a faktyczne mogą znacząco się różnić. Zdecyduje się na odwierty pionowe. Mam to przetestowane. Dodatkowo duża działka mnie nie ogranicza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...