Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dach krokwiowo-jętkowy a płatwie/podłużnice


prostowbemben

Recommended Posts

Witam.

 

Jesteśmy w trakcie budowy domu jednorodzinnego na podstawie adaptacji projektu Dom w Tocjach 2 (https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-tocjach-2-md5126d91958e7#pg1-10). Aktualnie mamy wylany strop i już planujemy montaż więźby dachowej. I tu pojawił się spory (wg nas) problem.

 

Konstrukcja dachu w projekcie jest krokowiowo-jętkowa (rzuty w załącznikach), dach dwuspadowy. W oryginalnym projekcie nad jętkami znajdowały się płatwie oparte na ścianach szczytowych i 3 słupach. Projektant/konstruktor adaptujący projekt stwierdził, że te słupy są tam w ogóle niepotrzebne, dach ma małą rozpiętość ( ok. 7m) i wprowadził następujące zmiany:

- usunął słupy pod płatwiami, a płatwie o przekroju 18x24 zmienił na podłużnice 14x14,

- zwiększył przekrój krokwi z 8x16 na 8x18,

- zwiększył przekrój jętek z 8x16 na 8x18,

- w ściankach kolankowych (wysokość 143cm) zostały dołożone po 2 słupy żelbetowe (po 8 słupów na stronę po zmianie).

Planowane pokrycie to pełne deskowanie+papa, a na to dachówka betonowa Braas Teviva (o ciężarze około 45 kg/m2).

Projektant przeliczył wszystko i powiedział, że konstrukcja dachu w takiej formie jest spokojnie przystosowana do planowanego pokrycia cytując:

 

"Rozpiętość dachu jest bardzo mała (7m w podporach) a kąt wysoki (a to oznacza małe obciążenie śniegiem)

Przesyłam wyniki obliczeń oraz założenia obciążeniowe na m2: dachówka o ciężarze do 50 kg, deskowanie 15 kg, łaty, kontrłaty 5kg, wełna mineralna + płyta g-k 35 kg, dodatkowo na jednej połaci uwzględniłem fotowoltaikę 20 kg.

Obliczenia na niższej klasie drewna niż w projekcie (zakładam że drewno będzie tartaczne).

Wszystkie krokwie mają pełne pary (tzn. nie są rozcinane na np. okna lub kominy). Maksymalne wykorzystanie krokwi to 50%).

Konstrukcja dachu jest odpowiednia pod dachówkę o ciężarze do 50kg/m2 + deskowanie. Deskowanie wprowadza dodatkowe usztywnienie całej konstrukcji."

[ATTACH=CONFIG]469287[/ATTACH]

 

Nas projektant przekonał do tego rozwiązania, jednak wątpliwości zasiał zaplanowany dekarz, który stwierdził, że te płatwie powinny być podparte słupami, bo po jakimiś czasie to wszystko "siądzie" i sufity nam będą pękać. Kierownik budowy stwierdził podobnie odnośnie słupów, ale dodał, że możemy zrobić tak jak w projekcie skoro projektant się pod tym podpisał.

Nie wiemy teraz co robić z tym - słupów nie chcielibyśmy dodawać z racji tego, że strop to Teriva i nie chcielibyśmy go obciążać i żyć w ciągłym strachu, że się zawali. Dekarz upiera się na słupy, a projektant zarzeka się, żeby robić zgodnie z projektem i będzie dobrze.

Czy możecie wypowiedzieć się o tej konstrukcji i podpowiedzieć co z tym fantem zrobić?

 

[ATTACH=CONFIG]469284[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]469285[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]469286[/ATTACH]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro projektant przeliczył więźbę dachową likwidując słupy na rzecz wytrzymalszych krokwii to prawdopodobnie to on ma rację

Ogólnie mówiąc to dach oraz jego dwie połacie spinają jętki więc owe jak to płatwie (podłużnice) nie pełnią już tak dużej roli i służą między innymi wraz z wystającymi murłatami do podparcia jednej lub dwóch krokwii osadzonych poza ścianami szczytowymi oraz zwiększając nośność dachu i odciąża ścianki kolankowe.

Dlatego też projektant ścianki kolankowe wzmocnił poprzez rdzenie i zwiększył wymiary i tym samym nośność krokwi.

 

Z praktyki wiem iż ze względu na dokładność wykonania oraz rodzaj drewna użyty do wykonania więźby więźba oparta tylko na ściankach kolankowych i spięta tylko jętkami bez dodatkowego podparcia przez słupy z płatwiami potrafi się trochę rozjechać.

 

Nie podoba mi się zmiana płatwii na podłużnice . Po pierwsze to płatwie były łączone na środku czyli w miejscu podparcia słupem, jeśli więc dodatkowo podłużnica będzie dwa razy dłuższa czyli 15mb bez podparcia oraz cieńsza 14 x 14 to jest tu coś nie tak,

 

Proszę udać się do projektanta aby potwierdził swoje obliczenia i czegoś nie przeoczył.lub skonsultować zmiany z autorem projektu z biura Archon.

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...