Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witajcie.

Potrzebuje porady.

Buduje dom który miał być parterowy(wątek Domyślnie Dom do 115m^2 - proszę o porady , parter czy pietrówka)

, ale docelowo został projekt zmieniony i posiada możliwość adaptacji poddasza(odpowiedni strop, podniesiona ściana kolankowa itd.).

Warunki początkowe dylematu:

Zakładając, że skończę tynki i wylewki na parterze, będą zamontowane drzwi i ułożony styropian na posadzce stropu (bez wylewki, bo ogrzewania podłogowego jeszcze nie będzie zrobione). W dachu nie ma okien dachowych. Zastosowano membrana, brak deskowania dachu.

Dylemat dotyczy ocieplenia zewnętrzne, ocieplenia dachu(przestrzeni między krokwiami oraz ocieplenia w podbitce) oraz samej podbitki.

1. Co mam teraz zaplanować do roboty? Ocieplenie zewnętrzne i podbitkę a potem ocieplenie poddasza?

2. Czy podbitkę robi ta sama ekipa co ocieplenie zewnętrzne? (wiem, że to różnie może być, ale proszę o takie ogóły).

3. Czy mogę zrobić ocieplenie poddasza wełną lub pianą PUR, (na poddaszu będę miał centrale wentylacyjną i nie będę chciał mieć tam „mrozu” a potem w przyszłości, gdybym adaptował poddasza zrobić okna dachowe? Czy jest to technicznie możliwe? Chcę tak zrobić, bo na dole mam 120m^2 powierzchni użytkowej, i chcę kończyć dół i kiedyś w przyszłości jak dzieci pod rosną, zaadaptować góre do użytkowania . Obecnie są tam dociągnięte wszystkie instalacje CO, CWU, Elektryczna, wiec problemu nie będzie (wentylacje też się zrobi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co robisz to najgorszy sposób budowy łączący wszystkie wady parterówek i domów z poddaszem.

Wydałeś i jeszcze wydasz dużo pieniędzy by przystosować poddasze do ewentualnego zamieszkania a co osiągnąłeś? Jak wyobrażasz sobie w przyszłości dokańczanie takiego poddasza gdy na parterze masz wykończony dom? Chyba jedyne rozwiązanie to mieć tam osobne wejście z zewnątrz.

Należałoby od razu zrobić tam okna, ściany działowe, instalacje, tynki, wylewki, ocieplenie i zabudowę z karton-gipsu. Wtedy ewentualne wykańczanie da rady przyprowadzić bez demolowania parteru. Czyli po prostu sprawić by twój dom był domem z niewykończonym poddaszem użytkowym.

A jeszcze wcześnie wypadałby w końcu zdecydować jaki dom budujesz.

Edytowane przez Krzych1991
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okna dachowe mozna bylo zamontowac od razu, jeść nie proszą tym bardziej gdy planujesz rozbudowe o piętro. No wlasnie co ze schodami?

 

 

Osobiscie mialem podobny dylemat i z niego zrezygnowalem i zbudowalem dom z poddaszem , bo uwazam ze taka rozbudowa "gdy dzieci dorosna" moze sie nieziscic a ja zostane z dwoma pokojami na parterze.

 

1. rob najpierw elewacje i podbitke

2. potem ocieplenie poddasza

3. od razu bym usadawial rekuperator gdzies na dole, jak wyobrazasz sobie potem to przeniesc? nowe piony wentylacyjne, rury, przenoszenie centrali? po co sie bawic w ocieplanie tego rekuperatora i same problemy

 

Nie wyobrazam sobie potem w mieszkajacym domu jak ktos na pietrze zarzuca tynki, no może byc ostry harmider i do roboty i do sprzatania.

 

OSobiscie jesli juz to staralbym sie chociaz na poddaszu zrobic scianki dzialowe i walnac tynki i elektryke i najwyzej niech stoi i czeka na lepsze czasy, potem bedzie ciezko zaczac uwierz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schody są w pomieszczeniu technicznym, planuje w przyszłości powiększyć otwór i zamocować takie drewniane schody.

Samo pomieszczenie techniczne do skrzynka wodna - podtynkowa, rozdzielacz podłogowy 1 - podtynkowy,

a cała "kotłownia" to szafa hydrauliczna od PC o wymiarach jak zabudowa meblowa. Jest tam zasobnik CWU, naczynie przeponowe itd.

wiec żadnych rur odsłonietych nie ma.

Tynki u góre są robione z tymi dolnymi.

U góry byłyby ewentualnie płyty gipsowe jako zabudowa.

Wszystkie instalacje, jak juz pisałem, mam dociągniete do góry.

A co do okien połaciowych, nie wstawiałem bo nie miałem pojęcia gdzie mają być..., nie chciałem w ciemno tego montować...

 

Wiem, że to bez sensu kombinowanie jak koń pod góre, ale jak juz sie wydarzyło to chcę to skończyć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest możliwe, kwestia kasy. Kolejność podałem powyżej, najlepiej elewacja podbitka i potem docieplenie poddasza bo jeśli nie ocieplisz to w miejscu murlaty kuna może wejść i narobić rabanu w wełnie. Ekipa od elewacji może to zrobić przeważnie też mają to w swoich usługach Edytowane przez zeusik6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za Wasze rady,

chciałbym aby ten wątek ciągnąl się dalej.

 

Chciałem parterówke, ale w pewnym momencie zorientowałem się, że jest troche za mała...

Albo inaczej, zacząłem więcej zarabiać... znacznie więcej...

Sugerowałem sie cenami materiałów z sezonu 2021/22 czyli szczytem i chciałem zrobić cos co dam rade...

fundament był wylany.

Więc zaczeły sie zmiany i pomysły, uzgodnione z kierownikiem budowy, konstruktorem, architektem.

Zmiany takie jak okna narożne, podniesienie ściany kolankowej.

Zdaje sobie sprawy, że to zepsułem, ale po prostu chce zachować sobie jakis bufor na przyszłość....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sluchaj, nie tlumacz sie to Twoj dom i Ty tam bedziesz mieszkal, a sluchac innych ze mozna bylo zrobic inaczej/lepiej to zawsze mozna bylo zrobic lepiej. Jak masz kase to tylko ogranicza Cie wyobraznia. Podniosles scianke, ocieplisz poddasze, masz instalacje wiec droga otwarta.

 

Swoja droga jaki parter zbudowales i dla jakiej rodziny , jestem ciekawy, ze potem okazal sie za maly? daj projekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam budynek w takiej kuriozalnej formie jpg, bo pdf'a nie mogłem załączyć, za dużo zajmuje, skompresowany do minimum nawet...

 

@zeusik6

 

Docelowo dla 2+2, ale ja też projektuje i potrzebuje swoje biuro mieć.

I tak jak mówiłem, biznes plan powstawał w 2022r. w szczycie cen materiałów,

gdzie ja nie zarabiałem 50% tego co zarabiam teraz.

A ceny trochę spadły(materiałów)...

 

@Elfir

 

W tym wymiarze, gdzie budynek ma 14m, nie dało sie nawet o 10cm poszerzyć domu, wynikało to z granicą z pasem drogowym a z drugiej strony z końcem działki.

 

Wrzucam też projekt wnętrz, oczywiście tam nie ma zasobnika CWU tak wiszacego, bo tam będzie szafa hydrauliczna z pompy ciepła, ale po drugiej stronie(nie do ujęcia na tym renderze), gdzie będzie cała kotłownia, przyłącz wody i rozdzielacze podtynkowe i tak myślałem, kiedyś zrobic te schody.

 

 

 

 

techniczne_Scena 22.Denoiser.jpgwymiary budynku i pomieszczen.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem budować niemal identyczny dom a mam rodzinę 2+2. Z takim rozkładem pomieszczeń ale z większym trochę salonem i dzięki że się tym podzieliłeś z nami bo już wiem że to byłby błąd.

 

Masz dużo miejsca jeszcze na górze. Dach dwu czy czterospad? Wysoka ścianka kolankowa? (ile pustaków). Schody planujesz w pomieszczeniu nr 10?

Edytowane przez zeusik6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dach dwu spadowy, chciałem 4 spadowy, no ale minimalny kąt nachylenia dachu 35 stopni u mnie jest, wiec mam 2 spadowy, teraz bym zrobił 4 spadowy, bo odpada ściana szczytowa, ocieplenie, puc itd.

 

Ściana kolankowa ma 3 pustaki 24cm, wieniec i jeszcze pustak 15cm wymurowany do poziomu murłaty.

Nie pamiętam ile wieniec.

Schody planuje w pomieszczeniu numer 10, i coś w stylu tej na grafice.

Niby to pomieszczenie techniczne, ale tak jak mówie.

Centrala wentylacyjna jest na poddaszu, a tam będzie tylko szafa hydrauliczna 60x60x160cm , którą niektórzy mają nawet w kuchni.

moge wrzucić zdjęcie jak to będzie wyglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy pomieszczeniu nr 10 sciana dzielaca salon to nosna, jej nie ruszysz wiec schody niejako beda schowane.

 

Tez mam scianke kolankowa 3pustaki + murlata. Wydaje mi sie optimum tym bardziej jesli ktos ma okna dachowe, przy wyzszej sciance sluza jako dogladanie nieba, obecnie jak ja mam to okno sluzy do wygladania bo srodek okna wychodzi na wysokosci glowy, jest optymalnie.

 

Ten dach dwuspadowy moze byc Twoim zbawieniem bo czterospad na poddaszu to jeszcz mniej miejsca i trudniejsze wykonczenie np. welna, bo wiecej docinek i bawienia sie. Takze ja bym sie akurat w Twoim przypadku cieszyl. Dodatkowo na scianie szczytowej mozesz zamontowac okno które rozświetli poddasze. Wg mnie same plusy akurat w Twoim przypadku.

 

Do zrobienia, jesli sa fundusze to robic tak jak wspomnialem i cieszyc sie rozbudowa.

Edytowane przez zeusik6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie bedę ruszał żadnych ścian w pomieszczeniu technicznym, chodzi mi że tylko trochę kiedy poszerze o 10cm i wydłuże o 20cm otwór na poddasze i tam zrobie takie schody montowane do ściany.

Oprócz tych 3 pustaków i murłaty, to jeszcze wieniec około 30cm.

 

Na poddaszu mam w szczytach oknach.

Nie mam okien dachowych, ale czytałem, że jak się dociepli poddasze wełną, to można w przyszłości zamontować okna połaciowe.

 

Na razie to ja jestem na etapie tynków, ale wiesz, patrzę przyszłościowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako kolejny etap, chce podejść do ocieplenia i od razu elewacji, czyli tak jak to ktos nazywa chyba pucem.

Czy warto jakieś wzorki robić do elewacji?

 

Najbardziej popularne rozwiązanie na elewacji to "tynk cienkowarstwowy" (do 3mm) np. silikonowy. Bardziej fachowo i technicznie nazywa się to "wyprawą" elewacyjną dla odróżnienia, bo samo słowo "tynk" stosuje się do tynków tradycyjnych, które są grubsze i powinny być malowane dla zwiększenia odporności na warunki atmosferyczne.

A wzorki to chyba wg upodobania. Wiele zależy od bryły. Ale warto ostrożnie, bo wyjdzie odpustowo. Najbardziej klasycznie nic nie robić, tylko ładny jednolity kolor, cokół ewentualnie ciemniejszy - będzie elegancko i ponadczasowo.

Edytowane przez maaszak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokladnie jak kolega maaszak napisal, moj gust to nie robic zadnych kresek, linii, wzorkow bo wychodzi potem dom jak na wesele odpustow czy drewnopodobnych okładzin kolo okien.

 

Najladniejszy (w moim guscie) to kolor jasny, niekoniecznie sniezna biel, ale tak cos w strone beżu, stonowanej bieli i cokol ciemniejszy, pokryty chociazby tynkiem mozaikowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też myślałem o strukturze białej plus jakieś dodatki.

Na alledrogo, jest jakaś fima co robi za 890zł projekt elewacji, kilka propozycji i zdjecia z 4 stron.

Z racji tego, że ta moja elewacja i ocieplenie będzie robione w 25r. w marcu-kwietniu ( kolega co robi na ociepleniach go polecił, 20 lat doświadczenia).

to chyba kupie taki projekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...