Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Najlepsze miejsce na wentylator


Recommended Posts

Dzień dobry!

U mnie dzisiaj +30 - więc staram się schłodzić. Korzystam z przenośnego wentylatora, ale chcę się poradzić. Nie mam pojęcia, jak go ustawić w pomieszczeniu, żeby ten nawiew był maksymalnie efektywny. Skoro może działać pod kątem 90 stopni, to najbardziej logiczny wydaje mi się narożnik pomieszczenia - mam tam miejsce, jest ok. metra odstępu od najbliższych mebli i od ścian.

 

I jest różnica, ale może w innym miejscu i przy innym ustawieniu z tym samym wentylatorem dałoby się jeszcze bardziej poprawić to chłodzenie:confused: W jednym miejscu piszą, żeby kierować nawiew na okna i drzwi, w innych żeby ustawić sprzęt centralnie na środku (przy 90st. zakresu też?!?), pojawiają się rady o postawieniu wentylka na jakimś podwyższeniu.

 

A co Wy możecie podpowiedzieć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fizyka podpowiada, że zwiększona prędkość strumienia powietrza odpowiada, za odczucie niższej temperatury u człowieka, a to właśnie poprawia komfort cieplny w upalne dni. Czyli wentylator powinien być skierowany w stronę strefy regularnego przebywania ludzi a nie byle gdzie by młócić powietrze a muzom. To warunek podstawowy. Reszta to sprawy drugorzędne, tak tylko by wentylator nie zawadzał i mógł pracować bezpiecznie.

Najbardziej efektywnie i komfortowo zwiększają przepływ powietrza wokół człowieka te wielkie wolnoobracające się wiatraki pod sufitem - prawie bezszelestne, ale pomieszczenia muszą być wyższe. Oczywiście w naszym klimacie dla tych kilku upalnych dni to fanaberia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK - kierować tam, gdzie będę przebywać i powinno być optymalnie.

Uzupełnię, że żadnego wiatraka pod sufit wieszać nie będę. To model mobilny, kolumnowy - w sumie łopat nie widać, ale z metalu raczej nie są.:yes:

Jedno mnie jeszcze zaciekawiło - piszecie, że to prędkość powietrza, nawiew na skórę i odparowujący pot odpowiadają za wrażenie chłodu, lepszy komfort cieplny. A jeżeli w wentylatorze jest czujnik temperatury, to nie po to, żeby ją zbijać, jak przekroczy określony poziom???

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeżeli w wentylatorze jest czujnik temperatury, to nie po to, żeby ją zbijać, jak przekroczy określony poziom???

 

Wentylator nie może obniżyć temperatury więc czujnik jest albo dla marketingu, albo dla ogrzewania (jeżeli wentylator ma taką opcję).

Ale tak czy inaczej wentylator daje bardzo niewiele wiejąc na człowieka. Co nieco daje w chłodne noce jak go postawisz w oknie i będzie nawiewał zimne powietrze z zewnątrz do wnętrza. Rano należy za to zminimalizować zaciąganie gorącego powietrza z zewnątrz i zasłaniać okna (najlepiej od zewnątrz). Ale to wszystko mało skuteczne i bez klimy warunków komfortowych nie uzyskasz.

 

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132793

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...