Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kominek i dystrybucja gorącego powietrza (DGP), osobno dla każdego pomieszczenia


marianpa

Recommended Posts

Mam dwa pytania:

 

1. Czy każdy kominek nadaje się do podłączenia DGP czy musi być jakaś minimalna szerokość kominka, itp.? Czy takie decyzje trzeba podjąć na etapie projektowania domu czy można później? W projekcie mam niby kominek, ale DGP brak, a będę chciał podłączyć, czy może powinienem już ustalić z projektantem albo ekipą budowlaną jak ten kominek zbudować "pod DGP"?

 

2. Czy ma sens, aby zamiast turbiny która pcha powietrze w rury zrobić odwrotne podejści i w każdym pomieszczeniu umieścić w kratce wentylator z regulatorem obrotów? W ten sposób w każdym pomieszczeniu będę mógł indywidualnie ustalać ilość zasysanego ciepłego powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nadaje się w zasadzie każdy którego budowa oparta jest o wkład. Zmiany są na etapie zarówno zabudowy wkładu kominkowego jak i prowadzenia rur pionowo np przez poddasze użytkowe więc konsultacja to z projektantem jest OK ale nie jest to przymus.

 

2. Rozwiązanie z wentylatorami w każdym pomieszczeniu jest o tyle niedogodne iż wentylator ciągnąc powietrze będzie miał możliwość zaciągania fałszywego z innego wentylatora.

Z powietrzem jest tak jak z wodą, idzie tam gdzie są mniejsze opory a więc po co ciągnąć powietrze z kominka oddalonego o 10m skoro można z pomieszczenia obok nawet jeśli tam też jest wentylator który z jakiejś przyczyny daje mniejsze podciśnienie od tego pierwszego.

Powietrze będzie więc chłodniejsze bo zmieszane ciepłe z zimnym pochodzącym z innego pomieszczenia.

Druga sprawa to słyszalne dźwięki wentylatora.

Główna turbina która zaciąga powietrze przez kominek a następnie pcha do pomieszczeń jest wolna ot tych wad a poza tym cichsza i pozwala na instalację regulatora który zadba aby prędkość wentylatora była uzależniona od temperatury w kominku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź! To jeszcze dopytam:

 

1. A czy turbina nie spali się jak nie będzie używana (np. w lato) a będę miał ochotę rozpalić w kominku bez dystrybucji ciepła do pomieszczeń?

2. Czy z turbiną też nie jest tak, że będzie pchać więcej ciepłego powietrza tam gdzie jest łatwiej (np. bliżej), przez co do innego pomieszczenia (np. najdalszego) w ogóle ciepłe powietrze nie będzie docierać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. A od czego ma się spalić. Jest z metalu. Turbina posiada tzw. Bypass czyli obejście otwierające się gdy temperatura wzrośnie i pozwalajace na krążenie tego gorącego powietrza grawitacyjnie, czyli ciepłe powietrze jest lżejsze i idzie do góry wypychając te chłodniejsze..

 

2. Przypadki które opisujesz są możliwe ale w skrajnych sytuacjach opartych wyłącznie na grawitacji w których jedno pomieszczenie ma rurę długości 1mb a to drugie 30mb i to też w tym pomieszczeniu oddalonym o 30m będzie dochodziła jakaś część.

W normalnej dobrze przemyślanej instalacji takiej sytuacji nie ma bo to rurę doprowadzającą dajesz grubszą lub dajesz dwie i długością doprowadzasz w miejsce aby turbina była mniej więcej na środku domu.

Rurami izolowane o średnicy 100, 125 lub 150 możesz kompensować te odległości a poza tym to opory przepływu są tak znikome że te różnice będą niewielkie.

Po drugie to na wylocie już ciepłego powietrza w pomieszczeniach są przecież anemostaty które pozwalają na regulację ilości tego powietrza a więc kompensację tych odległości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...