Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Słupek prowadzący do bramy przesuwnej


Recommended Posts

Cześć, będziemy montować bramę przesuwną i pojawiły się pewne wątpliwości co do slupka prowadzącego. Planuje dać 1 słupek prowadzący od wewnętrznej strony bramy, wymiar 100x100, ścianka 3mm i do niego przykręcić górną rolkę, z tego co zaobserwowałem, to prawie wszyscy mają w ten sposób zamontowane bramy. Wczoraj spotkałem opinie że słupek prowadzący powinien być połączony górą z tym drugim słupkiem zewnętrznym do którego będzie doprowadzony panel ogrodzeniowy, bo w przeciwnym razie po czasie będzie dzwonić, chrzęścić itp. Niestety nie było to rozwinięte. Brama palisadowa 4m, więc nie jakaś mega ciężka, fundament będzie na 1.2m więc chyba nie powinno to aż tak pracować. Ktoś ma z tym jakieś doświadczenia?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy jeden słupek. Jeżeli jest taka możliwość i słupki są wyższe od przęsła bramy to istnieje możliwość połączenia górą obu słupków. W ten sposób mamy pewniejsze mocowanie obu słupków więc także i rolki.

Rolka prowadząca zazwyczaj i tak wchodzi do profilu prowadzącego od dołu więc ma osobne mocowanie do słupka dlatego to dodatkowe powiązanie obu słupków dla stylu działania nie za wiele wnosi.

Jeżeli rolka do profilu wchodziła by od góry to siłą rzeczy mając profil prowadzący typu "U" zbieramy w nim wszystkie nieczystości idące z wiatrem lub opadami deszczu. Posuw rolki w tym przypadku zawsze może być trudniejszy i powodować jakieś dodatkowe dzwięki.

Odnośnie wydawanych dźwięków ( chrzęszczenia ) to są to dzwięki wydawane przez zębatkę napędu bramy lub jej dolny wózek prowadzący.

W terenie piaszczystym bez drogi utwardzonej nisko osadzona brama lub zębatka w bramie powoduje ten problem szczególnie po deszczu kiedy to drobny piasek lub jego ochlapują główny dolny profil prowadzący wraz z zamocowaną tam zębatką.

Utwardzony podjazd położony bezpośrednio przy drodze gruntowej powoduje że zostają na nim a zatem i koło bramy piasek i inne nieczystości z kół pojazdu.

To one podczas deszczu niesione przez chlapiące krople wody są nanoszone na bramę.

Możliwe są chrzęszczenia spowodowane mocowaniem słupka za pomocą osobnej nie wspawanej tylko przykręcanej do niego podstawy.

W tym przypadku słupek mocowany do podstawy za pomocą dwóch śrub szczególnie po jakimś czasie ma pewne możliwości poruszania się względem podstawy, więc rolka która trzyma w pionie całość bramy mając możliwość oddziaływania na słupek robi to co może powodować dzwięki.

 

Jeżeli zarówno słupek główny jak i ten dodatkowy jest zatopiony w fundamencie lub ma własną wspawaną podstawę mocowaną na kotwy chemiczne to rzeczy opisane wyżej nie mają miejsca.

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...