Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ŹLE PODZIELONA DZIAŁKA


Recommended Posts

Cześć wszystkim,

Potrzebuję porady w dość skomplikowanej sprawie związanej z granicami działki. 20 lat temu otrzymałem działkę w spadku od rodziców. Od tego czasu stało na niej ogrodzenie, kostka brukowa oraz brama. Niedawno sąsiedzi wezwali geodetę, który stwierdził, że działka jest źle podzielona i musimy cofnąć się o 90 cm. Sąsiedzi twierdzą, że ogrodzenie, kostka brukowa i brama muszą zostać usunięte.

Chciałbym się dowiedzieć, jak to wygląda od strony prawnej. Czy po 20 latach obowiązuje jakaś zasada zasiedzenia lub inne przepisy, które mogą mnie chronić przed koniecznością przeniesienia ogrodzenia i innych elementów? Czy sąsiedzi mają prawo żądać ode mnie tych zmian po tak długim czasie?

Będę wdzięczny za wszelkie rady i wskazówki, co mogę zrobić w tej sytuacji.

Pozdrawiam, Michał 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałeś zawiadomienia pisemne na 7 dni wcześniej przed czynnościami?  Jeśli tak, to strona formalna jest w porządku.  Było zawiadomienie, możesz (wręcz  masz prawo z którego powinieneś korzystać)  być przy czynnościach okazania punktów granicznych i masz prawo podpisac protokół do którego mozesz też wnieśc uwagi na piśmie (jesli masz argumenty).  Geodeta powinien odpowiedzieć na ewentualne  pytania tak aby rozwiać wątpliwości. Jesli zawiadomień nie było,  to  i czynności NIE BYŁO według prawa. Na zawiadomieniu jest podany numer KERG lub OD , numer uprawnień geodety i możesz sprawdzic kto i co robił. Nie każdy geodeta ma uprawnienia do zajmowania się sprawami prawnymi .

  W temacie zasiedzenia:  zasiedzenie stwierdza sąd na twój wniosek.  Jeśli nie wiedziałeś że użytkujesz w niewłaściwych granicach, to potrzeba 20 lat (zasiedzenie w dobrej wierze).  Gdy wiedziałeś że użytkujesz nie swój grunt, to potrzeba upływu 30 lat (zasiedzenie w złej wierze) . Tyle w skrócie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed wnioskiem do sądu i tak jest ci potrzebny geodeta.  Zamawiasz sporzadzenie mapy do celów prawnych (do zasiedzenia). Geodeta rozezna temat i obliczy powierzchnie do sporzadzenia mapy do wniosku o zasiedzenie.  Upływ 20 lub 30 lat jest decydujacy dla sprawy, to wyjasni ci geodeta na podstawie otrzymanych dokumentów (wypisy z ewidencji) oraz po zbadaniu zapisów w księdze wieczystej twojej działki.  Jeśli obszar o który chcesz złozyć wniosek jest niewielki,  to warto przemyślec czy ma to sens gospodarczy i finansowy.  Tego na odległość nie da się rozstrzygnąć.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...