Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Próba szczelności instalacji wodnych (woda użytkowa, obiegi do rozdzielaczy) - czy spadek ciśnienia jest dopuszczalny?


Recommended Posts

W jakich warunkach testowych wykonuje się próbę szczelności instalacji wodnych (hydraulika) za pomocą sprężonego powietrza?

U mnie instalator sprawdził szczelność w taki sposób: kompresorem nabił powietrza do obiegów (woda i obiegi grzewcze) i przez 1h na ciśnieniu 4 bara żaden z obiegów nie wykazał spadku ciśnienia. Jego zdaniem instalacja jest szczelna.

Drugi instalator stwierdził, że próba powinna trwać minimum 3h na ciśnieniu 6 barów. Dopuszczalny spadek to 0,1 bara na instalacji.

Z kolei "majster" z hurtowni wod-kan powiedział, żeby nabić instalację powietrzem na tydzień i jeśli nie spadnie poniżej 2 barów to jest ok, bo docelowo jak będzie woda to ona i tak ma większą gęstość niż powietrze, więc nie ma co przesadzać. Według niego tak czy inaczej przez 1h czy 3h to nie ma możliwości nic stwierdzić, czy jest szczelnie czy nie.

Poradzi ktoś? Czy w ogóle jest dopuszczalny jakikolwiek spadek ciśnienia w instalacji nabitej powietrzem?

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próba szczelnośći powietrzem jest dużo mniej precyzyjna niż próba wodą. Do tego dochodzi fakt, że instalacje z tworzyw sztucznych mają większą elastyczność (np. pod wpływem zmian temperatury otoczenia), co wpływa na wahania pomiarów (więc jakiś spadek zawsze się pojawia).

Pomiary ciśnienia instalacji nabitej wodą są bardziej miarodajne (wykonuje się go dwuetapowo z odpowietrzeniem instalacji). A najważniejsza jest i tak wizualna inspekcja połączeń, czy podczas próby pojawiają się wycieki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...