Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Niaka wydajność instalacji


krzysk23

Recommended Posts

Witajcie, proszę o wsparcie: zainstalowałem nową instalacje PV wsch. zach. Falownik 3f Sofar 5,5, 6 paneli 405 na wsch. 8 na zach. Dwa stringi. To jest moja druga instalacja na domu. Pierwsza na zach. SolarEdge ma o około 20 proc. mniejszą moc, ma 3 lata, a produkuje podobną ilość energii. Czy Waszym zdaniem falownik nie jest przewymiarowany? Napięcie na wsch. stringu w granicach 160-180, na zach. 230-250. Co firma zrobiła nie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napięcia nawet podejrzanie niskie (za niskie). Najpierw sprawdziłbym, czy wszystko dobrze podłączone (może pominął podłączyć). Jak jest miejsce to podłączyć więcej paneli (ile wlezie). Panele idealnie rozdzielone wschód-zachód? Pod jakim kątem panele? Przyjąłem 6 na wschód 35 stopni, 8 za zachód 35 stopni. W lipcu powinien wygenerować >=720 kWh (przyjąłem warszawę). Ile u Ciebie wyprodukowało? Może masz duży kąt dachu? 45 stopni i już lipiec tylko 680 kWh...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wschód masz mały kąt a do tego ten fragment dachu o większym kącie nachylenia zacznie robić po południu cień - a wystarczy zacienienie małej części wzdłuż krótszego boku panela, żeby produkcja spadła niemal do zera (jakby panel był w poziomie, to zacienienie _do_ 1/3 powierzchni panela spowodowałoby spadek mocy o 1/3).

Pytanie też, czy coś innego nie rzuca cienia na panele (komin, kominki wentylacyjne, drzewa itd. itp.) - nawet niewielki cień może powodować drastyczny spadek mocy całego stringu.

I tak, falownik też jest problemem - MPPT startuje od 240V, więc za mało paneli w stringu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się podłączę. Moje dywagacje polegają na tym, że moja instalacja 3,15kwp (przynajmniej wg falownika Sofar 3000TL-G3) produkuje bardzo dużo. Od początku sezonu wyprodukowała prawie 4400kw. Instalacja idealnie na południe, kąt dachu 25 stopni. Wszystko byłoby spoko ale zastanawiam się czy to w ogóle możliwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, qwerty1986 napisał:

Skąd mamy wiedzieć, gdzie mieszkasz? Władysławowo rocznie wyprodukujesz 3208 kWh, Kraków 3284 kWh, Cartagena 5329 kWh (dla twoich 25 stopni). 0 informacji, a chce mieć odpowiedź. Żenujący niski poziom tego forum...

Tutaj przesiaduje wiele ludzi i nie każdy jest specjalistą akurat w produkcji energii przez PV. To potrafisz zrozumieć?

Dom mam na styku 3 województw: śląskiego, świętokrzystkiego i łódzkiego. Jak byś podzielił Polskę na 4 części, to będzie to w tej prawej dolnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, qwerty1986 napisał:

 Żenujący niski poziom tego forum...

Gdyby wszyscy byli specami to nikt by tu nie zadawał pytań. Ludzi są różni i zamiast oceniać usera który zadaje pytanie jedno mądrzejsze inne głupie (ale to tylko wg indywidualnego widzimise) nie lepiej dopytać czy zadać pomocnicze pytanie aby rozwiązać problem? Co innego gdy pytający rżnie cwaniaka i udaje że jako mądrzejsze od kury i żadne argumenty do gościa nie docierają.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, swierol napisał:

Ja się podłączę. Moje dywagacje polegają na tym, że moja instalacja 3,15kwp (przynajmniej wg falownika Sofar 3000TL-G3) produkuje bardzo dużo. Od początku sezonu wyprodukowała prawie 4400kw. Instalacja idealnie na południe, kąt dachu 25 stopni. Wszystko byłoby spoko ale zastanawiam się czy to w ogóle możliwe?

Instalacja PV może wyprodukować maksymalnie tyle energii, ile wyprodukują panele. Tu cudów nie ma. Ale, skoro uważasz, że produkuje bardzo dużo, to chyba dobrze?

A jeśli chcesz zweryfikować swoją produkcję, to trzeba siąść do kalkulatora PV i sobie wyliczyć teoretyczne uzyski dla swojej instalacji. I wtedy można gdybać.

Albo podać:

  • typ modułów
  • ilość stringów
  • ilość modułów w każdym stringu
  • nachylenie każdego stringu
  • kierunek geograficzny dla każdego stringu
  • ewentualnie lokalizację - i nie "na styku czegoś tam" tylko dokładniej, albo przynajmniej jakieś większe miasto w pobliżu.

i wtedy można zobaczyć, czy rzeczywiście jest tak OK.

Tylko, zamiast podawać produkcję z nie wiadomo jakiego okresu ("od początku sezonu") wystarczy podać produkcję z wybranych dni lub miesięcy. Wtedy można się odnieść.

I trzeba pilnować jednostek - w PV moc instalacji podawana jest w kWp (kilowaty pik) dla mocy maksymalnej z paneli albo w kW (kilowaty) dla mocy ogólnie, zaś ilość wyprodukowanej (bądź zużytej) energii podaje się w Wh (watogodziny) lub kWh  (kilowatogodziny) czy MWh (megawatogodziny).

 

PS I lepiej by było, jakbyś założył swój temat, bo to nie jest ogólny temat, a o konkretnym przypadku. Robi się niepotrzebne  zamieszanie.

 

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez k_pec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, k_pec napisał:

Instalacja PV może wyprodukować maksymalnie tyle energii, ile wyprodukują panele. Tu cudów nie ma. Ale, skoro uważasz, że produkuje bardzo dużo, to chyba dobrze?

A jeśli chcesz zweryfikować swoją produkcję, to trzeba siąść do kalkulatora PV i sobie wyliczyć teoretyczne uzyski dla swojej instalacji. I wtedy można gdybać.

Albo podać:

  • typ modułów
  • ilość stringów
  • ilość modułów w każdym stringu
  • nachylenie każdego stringu
  • kierunek geograficzny dla każdego stringu
  • ewentualnie lokalizację - i nie "na styku czegoś tam" tylko dokładniej, albo przynajmniej jakieś większe miasto w pobliżu.

i wtedy można zobaczyć, czy rzeczywiście jest tak OK.

Tylko, zamiast podawać produkcję z nie wiadomo jakiego okresu ("od początku sezonu") wystarczy podać produkcję z wybranych dni lub miesięcy. Wtedy można się odnieść.

I trzeba pilnować jednostek - w PV moc instalacji podawana jest w kWp (kilowaty pik) dla mocy maksymalnej z paneli albo w kW (kilowaty) dla mocy ogólnie, zaś ilość wyprodukowanej (bądź zużytej) energii podaje się w Wh (watogodziny) lub kWh  (kilowatogodziny) czy MWh (megawatogodziny).

 

PS I lepiej by było, jakbyś założył swój temat, bo to nie jest ogólny temat, a o konkretnym przypadku. Robi się niepotrzebne  zamieszanie.

 

 

 

 

 

 

 

 

Najbliższa mi większa miejscowość to Przedbórz. Posiadam 7 modułów (paneli) Reisen Mono Half Cut (RSM144-7-450M) o mocy 450Wp. Wszystkie na jednym stringu ponieważ jest to instalacja jedno fazowa (co wynika z modelu falownika). Wszystkie są na jednej połaci o nachyleniu 25 stopni. Jak już wcześniej napisałem, nie mam kompletnie żadnego zacienienia.  Pisząc o początku sezonu miałem na myśli 01.01.2024. Cieszę się, że produkcja jest taka wysoka. Jeśli jest realna, oznaczałoby to, że muszę spełniać wszystkie możliwe warunki brzegowe do maksymalnej produkcji energii z posiadanego zestawu PV.

Nie mam aplikacji mobilnej ale niejednokrotnie widziałem wieczorem dzienną produkcje na poziomie 21 lub 22kwh.

Nie ma sensu zakładać nowego tematu skoro temat tego jest niejednoznaczny. Niaka - Niska? Nijaka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, swierol napisał:

Posiadam 7 modułów (paneli) Reisen Mono Half Cut (RSM144-7-450M) o mocy 450Wp. Wszystkie na jednym stringu

No więc, jak patrzę w kalkulator, to panele o mocy 3.15kWp, pod kątem 25 stopni i na kierunku południowym (tak zakładam) mogą szacunkowo wygenerować, z uwzględnieniem statystycznych warunków pogodowych, w lipcu czy sierpniu, po około 400kWh miesięcznie. 400kWh miesięcznie to daje średnio około 12kWh dziennie.

Roczna szacunkowa produkcja to około 4MWh.

To tak na szybko....

 

Edytowane przez k_pec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...