Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Niaka wydajność instalacji


krzysk23

Recommended Posts

5 godzin temu, swierol napisał:

Od 01.01.2024 do dziś.

No i pomyliłem się w poprzednim poście pisząc w pośpiechu. za co posypuje głowę popiołem. Roczna obliczeniowa produkcja z 3.15kWp to okolice 3MWh. Za okres styczeń - sierpień wychodzi około 2.5MWh. Oczywiście to tylko oszacowania, ale twoje 4.5MWh brzmi co najmniej dziwnie, żeby nie odpowiedzieć - nieprawdopodobnie. 

Hm, z faktami się nie dyskutuje, natomiast warto to by było jakoś zweryfikować, bo kalkulatory aż tak się do tej pory nie myliły. Można jeszcze by było popatrzeć na stronę pvmonitor w raporty z podobnych instalacji.

Skąd odczytujesz tę produkcję?  

Na pewno masz na dachu tylko 3.15kWp?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, k_pec napisał:

No i pomyliłem się w poprzednim poście pisząc w pośpiechu. za co posypuje głowę popiołem. Roczna obliczeniowa produkcja z 3.15kWp to okolice 3MWh. Za okres styczeń - sierpień wychodzi około 2.5MWh. Oczywiście to tylko oszacowania, ale twoje 4.5MWh brzmi co najmniej dziwnie, żeby nie odpowiedzieć - nieprawdopodobnie. 

Hm, z faktami się nie dyskutuje, natomiast warto to by było jakoś zweryfikować, bo kalkulatory aż tak się do tej pory nie myliły. Można jeszcze by było popatrzeć na stronę pvmonitor w raporty z podobnych instalacji.

Skąd odczytujesz tę produkcję?  

Na pewno masz na dachu tylko 3.15kWp?

 

Według specyfikacji jest 3,15kWp, chyba, że chińczyk się pomylił z naklejkami i mam panele 500Wp ale to z kolei wyszło by na falowniku. Chwilowa produkcja rzadko przekracza 3kW. W słoneczny dzień jest najcześciej 2,7-2,9kW. 

Produkcje odczytuję bezpośrednio z falownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, swierol napisał:

Według specyfikacji jest 3,15kWp, chyba, że chińczyk się pomylił z naklejkami i mam panele 500Wp ale to z kolei wyszło by na falowniku. Chwilowa produkcja rzadko przekracza 3kW. W słoneczny dzień jest najcześciej 2,7-2,9kW. 

Tak, twoja letnia produkcja, czyli te 2,7...2,9kW,  zachowuje się OK. W realu panele (zwłaszcza w lato) wcale nie generują mocy wg STC, a gdzieś pomiędzy STC a NOCT / NMOT - najczęściej w przedziale 0,8 a 0,9 mocy STC. Chwilowe wyskoki mocy powyżej STC ( a sporadycznie nawet więcej) nie mają jakiegoś decydującego wpływu na produkcję. 

Więc od tej strony wygląda, że masz faktycznie te 3,15kWp.

 

38 minut temu, swierol napisał:

Produkcje odczytuję bezpośrednio z falownika.

Masz dodatkowy licznik do falownika?

Odczytujesz bezpośrednio w falownika czy z jakiejś apki / monitoringu?

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, k_pec napisał:

Masz dodatkowy licznik do falownika?

Odczytujesz bezpośrednio w falownika czy z jakiejś apki / monitoringu?

 

Odczytuje bezpośrednio z falownika. Zależało mi na takim ponieważ nie wiedziałem kiedy będę miał w tym domu internet. Internet jest ale z aplikacją do tej pory nie mogłem się uporać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, swierol napisał:

Odczytuje bezpośrednio z falownika. Zależało mi na takim ponieważ nie wiedziałem kiedy będę miał w tym domu internet. Internet jest ale z aplikacją do tej pory nie mogłem się uporać.

Nie wiem czemu nie mogę edytować posta.

Narazie dziękuje Panowie. Wychodzi na to, że najlepiej będzie jak zajmę się tą aplikacją i wtedy zobaczymy co ona pokaże. Pewnie nie wskaże nic wstecz ale nawet produkcja podczas już tych krótszych dni coś wyjaśni.

Nie jestem w domu na codzień więc tutaj pojawie się kolejna trudność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz na liczniku energie oddana do sieci. Jesli nie masz jakiejs ogromnej autokonsumpcji rzedu 80-90% to powinno wiele wyjasnic, czy mozliwe jest, ze z 3.15kW masz przez 8msc juz 4.5MWh, albo u operatora np w Moj licznik czy innej stronce OSD.

 

Ps. Kiedys na internetach bylo glosno o jakims bugu w sofcie Sofara, co zle przeliczal produkcje tzn wskazania  zawyzajac je. To samo bylo gdy ktos przepinał w srodku zworki w generacji G3 by z 3.3kW zrobic sobie np 5.5kW. Wtedy na wyswietlaczu pokazywal wieksza.produlcje i uzysk ale to byl fake. Te zworki dzialaly tylko w Sofarach g1 i g2.

Edytowane przez Kristoforokrk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...