Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podniesienie poziomu zero po wykonanej płycie, czym, jak i czy jest sens?


loos

Recommended Posts

Cześć, 

mamy wykonaną płytę fundamentową, płyta na XPSach, wychodzi zgodnie z projektem lekko ponad grunt, MDCP aktualna, projekt indywidualny.  Poziom zero wychodzi 20-30 cm nad drogę (gruntowa, ślepa. Miasto wojewódzkie, gmina zapewne nigdy jej nie zrobi a aktualnych planach na kilka lat jej nie ma do zrobienia. W tej drodze jest kanalizacja sanitarna, gaz, światłowód). Grunt dobrze przepuszczalny woda nie stała jak były te ostatnie turbo ulewy. Teren lekko nachylony 100 metrów dalej jest wyżej +70 cm z drugiej strony niżej o ok 20 cm. po sąsiedzku jest kanalizacja deszczowa u nas nie), kiedyś może nie wydolić.

Pogoda coraz bardziej szaleje, człowiek buduje na lata i może jednak warto być trochę wyżej ? Nie mamy garażu w domu i te ewentualne 2 schodki więcej mnie nie przerażają. Miałem pomysł, póki jeszcze można aby domurować (budujemy z ceramiki) ten bloczek więcej na parterze i podnieść zero o te dodatkowe 25 cm. A jeżeli tak to czym to "zapchać" między płytą a warstwami posadzki wg projektu? robił ktoś coś takiego ?? piach i dodatkowy chudziak, czy same XPSy? Gruntu ponad płytę nie podnosimy. 

dzięki za przemyślenia/podpowiedzi. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Z doświadczenia mogę powiedzieć, że podniesienie poziomu zero o dodatkowe 25 cm to dobry pomysł, zwłaszcza jeśli istnieje ryzyko przyszłych problemów z odpływem wody. Jeżeli chodzi o to "zapchanie" przestrzeni między płytą a posadzką, to zdecydowanie warto zastosować dodatkową warstwę XPS, ewentualnie w połączeniu z piaskiem, aby zapewnić odpowiednią izolację termiczną i ochronę przed wilgocią. W twoim przypadku, jeśli teren ma tendencję do nasiąkania wodą, warto zadbać o jak najlepszą izolację.

Pamiętaj też, że podniesienie poziomu zero może wpłynąć na estetykę budynku i dostępność wejścia, więc te dodatkowe schodki to dobre rozwiązanie. Zastanów się również nad odwodnieniem liniowym, które dodatkowo zabezpieczy fundamenty przed wodą opadową. Lepiej teraz wykonać dodatkową pracę niż później borykać się z problemami.

Jakie są Twoje plany co do systemu odprowadzania wody deszczowej? Może warto rozważyć zbiornik retencyjny, żeby wykorzystać wodę na własne potrzeby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...