Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zmiana prętów głównych ławy fundamentowe


Recommended Posts

Dzień dobry, chciałbym zamawiać powoli materiał na mój dom. Chce wybudować dom 63m2. W projekcie na ławy fundamentowe pręty główne mam fi16, kierownik mówił, że można dać fi12, ale nie wiem czy dobrze mówi i czy mogę mu zaufać. Wiadomo tego poprawić już nie można, a chciałbym mieć pewność czy taka zmiana może być? Dom bez poddasza użytkowego, strop drewniany, taka niska parteroweczka Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, henrykow napisał:

A kierownik ma uprawnienia projektowe? Jeżeli projekt a  w szczególności fundamenty były projektowane pod tą działkę czyli pod warunki gruntowe to raczej tego nie zmieniaj, koszt  zamiany 16 na 12 niewielki w skali całego domu a spokój bezcenny.

Tak, jest też projektantem. Projekt był kupiony gotowy, a architekt tego nie zmienił też, nie wiem dlaczego.  W projekcie mam też bloczki na sciany klasy 800, więc to na pewno jest źle i architekt też tego nie zmienił. Nie dopilnowałem tego, ponieważ nie znam się. Na działce ogólnie panują doskonałe warunki gruntowe pod fundamenty, same grube piaski.

Edytowane przez Audirs4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Audirs4 napisał:

Tak, jest też projektantem. Projekt był kupiony gotowy, a architekt tego nie zmienił też, nie wiem dlaczego.  W projekcie mam też bloczki na sciany klasy 800, więc to na pewno jest źle i architekt też tego nie zmienił. Nie dopilnowałem tego, ponieważ nie znam się. Na działce ogólnie panują doskonałe warunki gruntowe pod fundamenty, same grube piaski.

Skoro kierbut ma uprawnienia projektanta i podpisze się pod zmianą grubości prętów to ok. Kiedyś, kiedyś we fundament nikt nie dawał stali tylko beton u mieszany w betoniarce na placu budowy i kamień polny i domy stoją do dziś.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Audirs4 napisał:

Dzień dobry, chciałbym zamawiać powoli materiał na mój dom. Chce wybudować dom 63m2. W projekcie na ławy fundamentowe pręty główne mam fi16, kierownik mówił, że można dać fi12, ale nie wiem czy dobrze mówi i czy mogę mu zaufać. Wiadomo tego poprawić już nie można, a chciałbym mieć pewność czy taka zmiana może być? Dom bez poddasza użytkowego, strop drewniany, taka niska parteroweczka Pozdrawiam

Zmiana 4#16 na 4#12 ? Jakie oszczędności - długość i ciężar stali? Jak jest i ma być stal?

Zwykle w prostych warunkach gruntowych i prostej konstrukcji domu, stosuje się 4#12 , A-IIIN B500SP.

Dlaczego bloczki 800 są złe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, d7d napisał:

Zmiana 4#16 na 4#12 ? Jakie oszczędności - długość i ciężar stali? Jak jest i ma być stal?

Zwykle w prostych warunkach gruntowych i prostej konstrukcji domu, stosuje się 4#12 , A-IIIN B500SP.

Dlaczego bloczki 800 są złe?

Rodzaj stali to A-IIIN 500MPa klasa ciągliwości B wg PN EN 10080

Całkowita długość prętów na ławy to 184m. 1metr fi 16 waży 1.6kg, a fi 12 0,9kg więc prawie połowę mniej ok.(150kg) No niby oszczędność żadna, ale zawsze te pięć stów jest, na całej budowie robi się suma, no i ogólnie wolałbym nie wydawać na coś, co jest niepotrzebne.

Co do bloczków, moim zdaniem jest to niepotrzebny wydatek pod taki mały lekki parterowy dom, z tego co wiem ludzie stawiają z 500, 600 piętrowe i stoją. No i z tego co mi wiadomo taki bloczek jest zimniejszy. Oczywiście to z tego co ja wiem, ale może jednak jest coś, czego nie wiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, henrykow napisał:

Skoro kierbut ma uprawnienia projektanta i podpisze się pod zmianą grubości prętów to ok. Kiedyś, kiedyś we fundament nikt nie dawał stali tylko beton u mieszany w betoniarce na placu budowy i kamień polny i domy stoją do dziś.

Czy się podpiszę to nie wiem, tego mi nie powiedział.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Audirs4 napisał:

Dzień dobry, chciałbym zamawiać powoli materiał na mój dom. Chce wybudować dom 63m2. W projekcie na ławy fundamentowe pręty główne mam fi16, kierownik mówił, że można dać fi12, ale nie wiem czy dobrze mówi i czy mogę mu zaufać. Wiadomo tego poprawić już nie można, a chciałbym mieć pewność czy taka zmiana może być? Dom bez poddasza użytkowego, strop drewniany, taka niska parteroweczka Pozdrawiam

Sprawa musi się oprzeć o osobę z uprawnieniami projektowymi czyli projektanta lub kierownika z uprawnieniami.

Odnośnie zmiany zbrojenia elementów konstrukcyjnych to raczej nie licz na oszczędności bowiem przykładowo zamiast 4 prętów fi16 zmiana będzie polegała na 5 lub 6 prętach fi 12.

Zamawiając materiały  zadbaj raczej o to aby hurtownia budowlana przyjęła od Ciebie ewentualne zwroty niewykorzystanych pełnowartościowych materiałów a nie o oszczędności w stali na zbrojenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Audirs4 napisał:

Co do bloczków, moim zdaniem jest to niepotrzebny wydatek pod taki mały lekki parterowy dom, z tego co wiem ludzie stawiają z 500, 600 piętrowe i stoją. No i z tego co mi wiadomo taki bloczek jest zimniejszy. Oczywiście to z tego co ja wiem, ale może jednak jest coś, czego nie wiem

800 mają znacząco lepszą izolacyjność akustyczną niż 500 ale kto by się tym przejmował. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Mareks77 napisał:

Odnośnie zmiany zbrojenia elementów konstrukcyjnych to raczej nie licz na oszczędności bowiem przykładowo zamiast 4 prętów fi16 zmiana będzie polegała na 5 lub 6 prętach fi 12.

Autorowi chodziło zmianę 4#16 zna 4#12.

Wg mnie można zmienić (jeżeli nie ma jakiś przeciwwskazań konstrukcyjnych) ale "ktoś" powinien się podpisać pod zmianą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, d7d napisał:

Autorowi chodziło zmianę 4#16 zna 4#12.

Wg mnie można zmienić (jeżeli nie ma jakiś przeciwwskazań konstrukcyjnych) ale "ktoś" powinien się podpisać pod zmianą.

Dziwne jest to, zresztą autor sam o tym wspomniał że przy adaptacji projektu architekt tego nie zmienił czyli domniemywam że zrobił to od czapy bo mogło by być że ze względu na niesprzyjające warunki gruntowe zbrojenie musiałoby być jeszcze bardzie wypasione🙂 a z drugiej strony to jeszcze nie widziałem ani nie słyszałem aby ktoś sprawdzał zbrojenie fundamentów przy odbiorze domu, czyli co kierbut wpisze dziennik tak będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, henrykow napisał:

  jeszcze nie widziałem ani nie słyszałem aby ktoś sprawdzał zbrojenie fundamentów przy odbiorze domu, czyli co kierbut wpisze dziennik tak będzie.

A co i kiedy  ma sprawdzać,......... prace przy ławach fundamentowych kwalifikują się do tych które ulegają zakryciu, więc podczas zalewania fundamentów raczej zawitać tam może jedynie kierownik budowy a nie ktokolwiek z inspektoratu.

Od kilku dobrych lat problemem jest to że projektanci stosują te wszystkie przewymiarowania, żeby dla parterowego domu o powierzchni 63m2 zapisywać w projekcie stal fi 16mm i bloczki o gęstości 800 to lekka przesada.

Projektu co prawda nie widziałem ale nie zdziwię się jeśli w ścianach parterówki istnieją jeszcze jakieś żelbetowe trzpienie.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest "gotowy projekt" i pewnie danej jest 4#16 "na wszelki wypadek" a architekt adaptujący projekt nie zajmuje się konstrukcją (bo mu inwestorzy za to nie płacą).

 

Przy odbiorze budynku (jeżeli dojdzie do wizyty) to już nie ma co oglądać. :)

KB wpisze co chce czyli potwierdzi zgodność z projektem i się podpisze.

 

Ściana z bloczków 800 lepiej izoluje akustycznie niż ściana z bloczków 500.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, d7d napisał:

To jest "gotowy projekt" i pewnie danej jest 4#16 "na wszelki wypadek" a architekt adaptujący projekt nie zajmuje się konstrukcją (bo mu inwestorzy za to nie płacą).

 

 

 

1 godzinę temu, Mareks77 napisał:

A co i kiedy  ma sprawdzać,......... prace przy ławach fundamentowych kwalifikują się do tych które ulegają zakryciu, więc podczas zalewania fundamentów raczej zawitać tam może jedynie kierownik budowy a nie ktokolwiek z inspektoratu.

Od kilku dobrych lat problemem jest to że projektanci stosują te wszystkie przewymiarowania, żeby dla parterowego domu o powierzchni 63m2 zapisywać w projekcie stal fi 16mm

 

 

 

Projektant czy architekt adoptujący projekt przede wszystkim musi dopasować fundamenty do gruntu. Nieraz adoptujący dodatkowo życzył sobie badania geologiczne gruntu aby na ich podstawie zaprojektować prawidłowo ławy fundamentowe i to nie jest tak że inwestorzy mu za nie płacą, płacą i to jest jego obowiązkiem.

Prawdą jest to co pisze @Mareks77, przy gotowcach zawsze jest przewymiarowanie bo to jest projekt że tak powiem ogólny a raczej jest to książeczka z rysunkiem domu bo prawdziwym projektem dopiero staje się po adaptacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Mareks77 napisał:

A co i kiedy  ma sprawdzać,......... prace przy ławach fundamentowych kwalifikują się do tych które ulegają zakryciu, więc podczas zalewania fundamentów raczej zawitać tam może jedynie kierownik budowy a nie ktokolwiek z inspektoratu.

Od kilku dobrych lat problemem jest to że projektanci stosują te wszystkie przewymiarowania, żeby dla parterowego domu o powierzchni 63m2 zapisywać w projekcie stal fi 16mm i bloczki o gęstości 800 to lekka przesada.

Projektu co prawda nie widziałem ale nie zdziwię się jeśli w ścianach parterówki istnieją jeszcze jakieś żelbetowe trzpienie.

 

 

 

Też tak właśnie uważam. Nie wiem czy Państwo kojarzą projekt domu 63m2 z projektów zbuduj sam dom" Ja mam identyczny z innej firmy, tylko że przez środek domu idzie jeszcze dodatkowa ława i ściana nośna, a w projekcie domu 63m2 tego nie ma. Do tego w moim projekcie są też ławy fundamentowe 60cm, to chyba też lekka przesada? Czyli w jednym projekcie da się oszczędnie, a w drugim już nie. U mnie architekt dostał wszystko jak na tacy. Były robione odwierty i badany grunt. Wszystko mu zawoziłem, a mimo to nie zmienił tego.

Edytowane przez Audirs4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.08.2024 o 05:52, Audirs4 napisał:

 U mnie architekt dostał wszystko jak na tacy. Były robione odwierty i badany grunt. Wszystko mu zawoziłem, a mimo to nie zmienił tego.

Co byś zrobił gdybyś miał możliwość zarobku .

Dostać 2000 zł.  tylko za dopisek czerwonym drukiem na projekcie że jest wszystko OK, czy też napracować się dwa dni wklepując wszystkie dane do programu komputerowego który sam oblicza owe rzeczy a następnie zmienić na projekcie wymiary ław fundamentowych zbrojenia, i innych itp elementów konstrukcyjnych lub dodatkowej hydroizolacji izolacji i dostać tyle samo czyli 2000 zł

Gdybyś mu przyniósł warunki gruntowe kiepskie ze szkodami gurniczymi lub grunt gliniasty wysadzinowy z wysokim poziomem wód gruntowych to by mu się lampka zapaliła i musiał by coś policzyć pogłówkować .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...