Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

serwis/awaryjność rekuperatora


Recommended Posts

mam od ponad 4 lat rekuperator Thesslagreen APH 300v Energy +. Jako urządzenie mechanicznie pewnie któregoś dnia przestanie działać...tym bardziej, że pracuje 24h dziennie. Z tego co czasami coś mi wpadnie w oko największy problem jest z wentylatorami (łożyska) .

Warto się przygotować  na ewentualną awarię. Czy np. takie łożyska da się samemu wymienić ?, gdzie je kupić ?,  jakie to łożyska ?. Może ktoś już temat przerabiał i mógłby udzielić porad. Z góry podziękowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 2 weeks później...

Ja własnie serwisuje sobie prawie 8 letniego juz Airpacka 400H bo zaczał głosno chodzic.

Zadzwoniłem do serwisu Thesli i zamiast wymiany drogiego silnika/wentylatora (ok 1500zl) miły pan poradził mi abym sam wymienił wszystkie 4 łozyska  w obu silnikach. Podał nawet linki do łozysk -całe 7zł za sztukę czyli koszt wymiany 28zł oraz link do filmów instruktażowych na YT. Cała operacja roznitowywania czesci reku po obu stronach aby dostac sie do wentylatorów + rozebranie silników i wymiana łozysk a potem składanie i nitowanie -zajeła mi cały dzien. Wentylator nawiewny był OK a wywiewny miał skorodowane łozyska i tu była najdłuzsza walka.

Jest ciszej ale teraz niestety walczę z problemem kalibracji ponieważ różnice strumieni są za duże : 90m3/h wywiew do 300m3/h nawiew i nie da sie przez to skalibrowac.

Przedmuchiwałem wężyki od pomiaru ciśnienia- nie pomogło, zdjałem filterki  z wezyków -nie pomogło, zamieniałem miejscami węzyki aby wykluczyc uszkodzenie modułu pomiaru cisnienia CF_0.2v -moduł zdrowy. Zostaje mi ponowne roznitowywanie tej części wywiewnej, sprawdzenie wężyków od tej strony(może któryś wyskoczył ze złącza/kolanka).

Podejrzewam tez ze słabo uszczelniłem mocowanie wentylatora ewentualnie obudowy silikonem przed nitowaniem i powietrze gdzieś bokiem ucieka.

W najgorszym wypadku może się okazać ze wentylator wywiewny słabo chodzi i wtedy będę musiał dać 1,5k zł za nowego Papsta.

Trzymajcie kciuki aby to była duperela :)

Ps. Przez ostatnie 8 lat nie musiałem nic serwisować -chodzi 24h na dobę cały rok- tylko żona filtry wymieniała i raz na rok myła wymiennik

 

Edytowane przez Brunoxp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cd dalszy mojego serwisu Airpacka 400h- moze komus sie to przyda: po rozebraniu wszystkiego jeszcze raz, okazało sie ze zamontowałem odwrotnie trójnik końcówki wężyka pomiarowego ciśnienia.

Po złożeniu wszystkiego kalibracja i tym razem wywiew 400m3/h zamiast 90 ale nawiew nadal ok 300m3/h i na dodatek słychać ze mimo wymiany łożysk jest brzęczenie na wentylatorze nawiewnym. Zamówię jeszcze jeden zestaw łozysk bo moze trafiłem na felerny egzemplarz -postaram sie poszukac czegos lepszego, drozszego  (SKF?) i dam znac po wymianie. Nadmienie ze ten wywiewny wentylator który miał skorodowane łozyska, z których demontarzem walczyłem godzine chodzi bardzo cicho.

PS. tym razem przy składaniu nie nitowałem płyty osłonowej - okazuje sie to nie do konca potrzebne.

Edytowane przez Brunoxp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...