Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wyburzenie ściany nośnej?


K2024

Recommended Posts

Cześć,

planujemy remont generalny domu i chcielibyśmy wiedzieć, czy zaznaczona ściana jest ścianą nośną. Znaleźliśmy informacje, że ściany te są grubsze od działowych, ale na rysunku powinny być zakreskowane, a ta konkretnie nie jest. 

http://drive.google.com/file/d/1sSRHK7T_JlEEjs6wtSwEvwRGc7-v1-7a/view?usp=drivesdk 

Z góry dziękuję za podpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyburzyć ten fragment ściany nośnej to się da. Tylko są do wykonania niezbędne działania konstrukcyjne. Trzeba wykonać podciąg i podparcia tego podciągu konsekwentnie do fundamentów. Szerokość między ścianą zewnętrzną a kominem to tylko 210 cm. Komin nie jest nośny i filarek (25x50 ?) między drzwiami okiennym prawdopodobnie też ma za małą nośność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, d7d napisał:

Nie zauważyłem otworu w stropie. Gdzie jest?

Klatka schodowa raczej nie kończy się sufitem tylko otworem w stropie.
Belki stropowe pomieszczeń po obu stronach klatki schodowej są oparte na ścianach nośnych, aby sama klatka schodowa była otworem w stropie.

****

Mnie zastanawia ściana jadalnia-kuchnia co to jest? Podciąg? Bo z konstrukcji domu wynika, że tam też powinna być ściana nośna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klatka schodowa to nie otwór w stropie bo tam nie ma stropu. "Stropem" jest bieg klatki schodowej. Nad klatką schodową zawsze jest strop lub stropodach. Ściana do wyburzenia jest w górnej części domu a klatka schodowa w dolnej części. Klatka schodowa jest tez do piwnicy.

Ściana jadalnia - kuchnia to już nie jest ciąg dalszy prawej ściany nośnej klatki schodowej. Między opisami 5 i 2 (w kwadratach) nie ma ściany nośnej. Jest tylko ścianka działowa może do wysokości parapetu ale nie wiadomo bo opisu nie ma.

Nad tym otworem "leci" sobie strop rozpiętości 6,00 m i z lewej strony opiera się na ścianie nośnej którą Autor chciałby wyburzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, d7d napisał:

Klatka schodowa to nie otwór w stropie bo tam nie ma stropu. "Stropem" jest bieg klatki schodowej. Nad klatką schodową zawsze jest strop lub stropodach. Ściana do wyburzenia jest w górnej części domu a klatka schodowa w dolnej części. Klatka schodowa jest tez do piwnicy.

 

Ściana do wyburzenia jest na wysokim parterze, sądząc po wejściu do domu i tarasie. Ewidentnie powyżej jest piętro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, jest piwnica (-2,55 m ?) , parter (1,38 m nad poziom terenu) i piętro (na +2,80 m). Pytałem o "otwór w stropie".

Chyba że miałaś na myśli "otwór w stropie" na bieg klatki schodowej. Ale to jest inny fragment ściany nośnej. Ta przy klatce zbiera z lewego stropu i z klatki a ta do usunięcia zbiera z lewej strony z 3,0 m a z prawej z 6,0 m. Po drodze jest jeszcze otwór drzwiowy i komin wentylacyjny. Formalnie ściana nośna jest w jednej osi a faktycznie to są dwie różne i różnie obciążone ściany nośne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, d7d napisał:

Chyba że miałaś na myśli "otwór w stropie" na bieg klatki schodowej. 

Bez otworu w stropie nie da się wejść na piętro. Nie chodziło mi o przewierconą dziurę i myślałam ze to oczywiste i wynika z treści całego zdania. 
Konstrukcja tego domu bardzo często spotykana w starszych domach, czyli dwie ściany nośne przecinające dom po obu stronach klatki schodowej. Dlatego zastanawiałam się co konkretnie jest pomiędzy kuchnią z jadalnią, bo na rysunku jest coś wrysowane. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, z konstrukcyjnego punku widzenia to w stropie nie ma otworu bo tam (między ścianami nośnymi klatki schodowej) nie ma stropu.

Pomiędzy kuchnią a jadalnią nie ma żadnej ściany bo nie jest potrzebna.  Nie wiadomo jak jest na piętrze. Czy piętro jest pełną kondygnacją czy jest poddaszem. Wg mnie, na piętrze, w tym miejscu też nie ma ściany. W prawym górnym narożniku jest strop rozpiętości 3,60 m i szerokości 1,20 m (tam gdzie jest "5". Poniżej jest strop rozpiętości 6,00 m (jest linia wymiarowa) i szerokości 2,10 m. Poniżej są kominy szer. 64 cm na których może opiera się strop a może są wymiany. A może jest strop Kleina i jego belki nośne omijają ten komin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...