Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Prywatny wodociąg - własność gminy po 5 latach ?


karolaf

Recommended Posts

Witam

Budowałam dom w 2021 roku. Żeby mieć dostęp do wody zgłosiłam się do gminy, wskazali mi kto jest właścicielem nitki, do której mogę się przyłączyć (prywatny klient, który też ciągnął wodociąg do siebie). Zapłaciłam za możliwość podpięcia tej osobie. Musiałam pociągnąć ponad 300 m do siebie, za co zapłaciłam z własnej kieszeni 35 000 zł.  Rozumiem, że działki, które są przy mojej nitce również będą się do mnie podłączyć i za to mi zapłacą. Dostałam teraz informację, że po 5 latach wodociąg automatycznie przechodzi na rzecz Gminy i nie dostanę za to ani złotówki, prawda do? Można jakoś temu zapobiec np. sprzedając wodociąg osobie trzeciej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 tys to miałabyś własną studnię ale cóż teraz to musztarda po obiedzie.

Czy podpisując umowę z wodociągami była jakaś wzmianka o tym że po 5 latach wodociąg przechodzi na własność gminy czy wodociągów? Jeżeli nie to oni mogą sobie żądać, czasy komuny kiedy była prywatna własność zabierana pod "dobra publicznej" za darmo skończyły się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, karolaf napisał:

Dostałam teraz informację, że po 5 latach wodociąg automatycznie przechodzi na rzecz Gminy i nie dostanę za to ani złotówki, prawda do? Można jakoś temu zapobiec np. sprzedając wodociąg osobie trzeciej?

Na czyim gruncie jest te 300 wodociągu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, henrykow napisał:

Formalnie autorka musiała uzyskać zgodę od właściciela/właścicieli działek przez które idzie jej wodociąg bo inaczej nie wykonała by go.

może grunt należy do gminy? I była umowa o przekazaniu wodociągu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Elfir napisał:

może grunt należy do gminy? I była umowa o przekazaniu wodociągu?

Dlatego pytałem autorki czy 

Cytat

Czy podpisując umowę z wodociągami była jakaś wzmianka o tym że po 5 latach wodociąg przechodzi na własność gminy czy wodociągów? 

Gdyby nawet grunt należał do gminy to musiała wyrazić zgodę na ułożenie wodociągu i bez żadnej umowy o przejęciu wodociągu  i nie ma prawa jego przejęcia za friko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, henrykow napisał:

Dlatego pytałem autorki czy 

Gdyby nawet grunt należał do gminy to musiała wyrazić zgodę na ułożenie wodociągu i bez żadnej umowy o przejęciu wodociągu  i nie ma prawa jego przejęcia za friko. 

gdyby to by grunt gminy na 100% będzie umowa.

Ale autor się nie odzywa, wiec pewnie stracił zainteresowania (może znalazł umowę? :D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, karolaf napisał:

Mam projekt budowlany, dziennik budowy, odbiór. Żadnej umowy z gminą nie podpisywałam.

 

to teraz poproś grzecznie Gminę o przejęcie wodociągu za zwrotem kosztów budowy wodociągu :), temat znany, sporo materiałów w internecie, pewnie bez prawnika się nie odbędzie ale bardzo duża szansa na odzyskanie pieniędzy. Bardzo dobrze, że masz dokumenty. Jeżeli masz też faktury to śmiało pisz do Gminy o refundację kosztów.

Edytowane przez MiroMirek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, karolaf napisał:

Mam projekt budowlany, dziennik budowy, odbiór. Żadnej umowy z gminą nie podpisywałam.

 

 

3 godziny temu, karolaf napisał:

Nie chciałam własnej studni, ponieważ działki przede mną będą na sprzedaż i chciałam, żeby był dostęp do wody

 

Czyli jak domniemywam te działki są Twoją własnością, tak?

3 godziny temu, karolaf napisał:

Mam projekt budowlany, dziennik budowy, odbiór. Żadnej umowy z gminą nie podpisywałam.

 

I chcesz powiedzieć że nie uzgadniałaś z gminą ułożenia wodociągu? Przecież ona musiała wyrazić zgodę i to zapewne załatwiał projektant przyłącza. I dziwne dla mnie jest to że to gmina chce przejąć ten wodociąg a nie wodociągi gminne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@henrykow działki mojego taty

Projektant ustalał wszystko z gminą , gdzie ma iść wodociąg itd. 

Jeszcze nie wiem kto dokładnie będzie chciał przejąć , czy wodociągi czy gmina. Po prostu doszły mnie takie słuchy , że po 5 latach przechodzi to na gminę i właśnie chciałam to sprawdzić 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, karolaf napisał:

No gdzie, płaciłam za zajęcie pasa drogowego (czyli tak naprawdę pobocza zarośniętego trawą , bo to zwykła droga szutrowa) chyba 700 czy 900 zł 

To normalne że musisz mieć zgodę na zajęcia pasa drogowego, nie ma w tym nic dziwnego.

5 minut temu, karolaf napisał:

@henrykow działki mojego taty

Projektant ustalał wszystko z gminą , gdzie ma iść wodociąg itd. 

Jeszcze nie wiem kto dokładnie będzie chciał przejąć , czy wodociągi czy gmina. Po prostu doszły mnie takie słuchy , że po 5 latach przechodzi to na gminę i właśnie chciałam to sprawdzić 

Czyli chciałaś podnieć atrakcyjność tych działek, ok to normalne nie jeden tak robi.

No właśnie projektant i to on zapewne ma stosowne papierki których Tobie nie przekazał. 

No teraz wyjaśniłaś tak naprawdę o co biega, opierasz się na plotkach więc ja też to rozumiem że lepiej dmuchać na zimne ale jeżeli jeszcze nie masz nic na papierku to śpij spokojnie po co sobie życie komplikować :p

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...