Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Komin pokryty marmolitem cieknie


Recommended Posts

Dzień dobry.

Po ostatnich ulewach zaczął przeciekać mi komin. Jest to komin systemowy, a kształtka pokryta jest styropianem, klejem i na to marmolit.

Chciałem zapytać, czy mogę okleić komin taśmą dekarską z profilowanej blachy ołowianej o grubości 0,20 mm i kleju butylowego. Czy taka taśma nie będzie stwarzać zagrożenia pożarowego? Wiem, że stosuje się ja na połączeniu komina z np. dachówką, a czy można okleić nią cały komin, aż do czapy?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Edytowane przez DariuszG
Wkradła się literówka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, DariuszG napisał:

Dzień dobry.

Po ostatnich ulewach zaczął przeciekać mi komin. Jest to komin systemowy, a kształtka pokryta jest styropianem, klejem i na to marmolit.

Chciałem zapytać, czy mogę okleić komin taśmą dekarską z profilowanej blachy ołowianej o grubości 0,20 mm i kleju butylowego. Czy taka taśma nie będzie stwarzać zagrożenia pożarowego? Wiem, że stosuje się ja na połączeniu komina z np. dachówką, a czy można okleić nią cały komin, aż do czapy?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Nie wiem czy umyślnie czy nie ale martwisz się o taśmę czy nie będzie stwarzać zagrożenia p-poż a komin przykryłeś styropianem??!!!!

Może daj fotkę tego komina bo domniemywam z opisu że ten komin nie ma opierzenia a to kolejny jakiś żart. Oczywiście nie możesz ale musisz dać taką lub podobną taśmę wokół komina na połączeniu komina z dachówką, po co chcesz kleić aż do czapy? Tego się nie robi.

Powiedz mi jeszcze dlaczego ktoś zrobił Ci taką krzywdę że nie dał opierzenia przy układaniu pokrycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

Komin posiada opierzenie.

Zdj1 przedstawia stan jaki zostawili murarze, oczywiście woda dostawała się do ocieplenia rury komina systemowego, co poprawili dekarze.

Zdj2 przedstawia deflektory z wyciętym daszkiem do wentylacji ocieplenia komina systemowego. Rozwiązanie wykonane przez dekarzy, natomiast producent sugerował wycięcie otworów pod czapą komina. Deflektory uszczelniono silikonem dekarskim (nie mam pewności co do rodzaju), czego na zdjęciu jeszcze nie widać.

Zdj3 - opierzenie komina.

Stan obecny:
- wylot komina przykryty daszkiem, podnoszony w okresie zimowym,
- założone kratki wentylacyjne,
- na daszki do wentylacji ocieplenia rury ceramicznej komina nałożony dodatkowy daszek z rury nierdzewnej,
- marmolit pomalowany żywicą (samym spoiwem z marmolitu, który kupiłem u producenta zastosowanego marmolitu),
- poprawione opierzenie - nowy silikon, masa izolująca a wszystko posmarowane żywicą,
- papa i jej połączenia w rejonie komina przesmarowane lepikiem na zimno.

Dołączyłem również zdjęcie z zalania.

Wszystkie powyższe "zabiegi" były robione w zależności od tego, czy pojawiała się wilgoć. Przez jakiś czas było dobrze, potem wilgoć i kolejne uszczelnienia.

Obecnie komin wygląda jak absurdalna instalacja artystyczna.

Dekarz, który wykonał dach i uszczelnienia stwierdził, że więcej zrobić już nie można.

Chciałem okleić na około komin taśmą (część z marmolitem) zaczynając od górnej listwy opierzenia, aby wykluczyć, że to tynk przepuszcza wilgoć, a jednocześnie doszczelnić górne opierzenie. Ostatnio tynk był malowany żywicą 2 lata temu. Bywały okresy dłuższego spokoju. Jednocześnie ponownie przemalował bym papę lepikiem na zimno. Uważałem, że podczas ulewy rozbryzg wody odbijający się od czapy komina powoduje, że ta dostaje się pod daszek z wentylacji wełny, ale obserwowałem daszek podczas ulewy i woda się nie dostawała.

W poniedziałek zadzwonię do dekarza (innego niż poprzedni), żeby zobaczyć co można zrobić. Obawiam się, że po tych wszystkich błędach i problemach, po nałożeniu nowej warstwy papy i zrobieniu nowych obróbek komina będzie jeszcze gorzej i zanim dekarz przyjdzie poprawić, pozalewa mi sufik z GK w innych miejscach, niż tylko w rogach komina.

Taśma dekarska wydaje się dobrym rozwiązaniem, ale chciałem zapytać, czy mogę ją użyć na tak dużym odcinku komina?

Dom budowałem w młodym wieku, nie miałem kogo zapytać o pomoc, więc słuchałem porad "fachowców", którzy realizowali budowę domu. Kierownik budowy niestety nie był pomocny. Problem z dachem kosztuje mnie wiele nerwów, proszę o pomoc. Może ktoś poleca firmę z rejonu Gliwic? Obawiam się, że ponownie się zawiodę.

Dziękuję i pozdrawiam


 

stan_obecny.jpg

stan_obecny-komentarz.jpg

zalanie.jpg

zdj1.jpg

zdj2.jpg

zdj3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, DariuszG napisał:

Zdj1 przedstawia stan jaki zostawili murarze, oczywiście woda dostawała się do ocieplenia rury komina systemowego, co poprawili dekarze.

Kolejny błąd. Ocieplenia nie powinno być widać, powinno być pod czapą a daszek powinien przylegać do czapy co zresztą już jest zrobione.

I po co te deflektory do wentylacji ocieplenia komina? to znowu jakaś radosna tfurczość tych dekarzy. Takiego czegoś się nie robi na logikę po co wentylować ocieplenie komina które jest suche z racji tego  że nie ma czym być zawilgocone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząć należy od tego co do tego komina jest podłączone i czy czasami nie jest to kocioł kondensacyjny który powietrze do spalania czerpie z kanału kominowego........ właśnie tego gdzie jest ocieplenie.

Możliwe że instalator nie zadbał o odpowiedni daszek który będzie zintegrowany z czapą komina, szczelny a zarazem pozwalający na dostęp zarówno powietrza do spalania jak i ujście spalin.

Nie wprowadził zatem rury koncentrycznej, bo skoro komin systemowy ulożliwia podłączenie kondensatu to tak zrobił.

Obecne wykończenie wydaje się optymalne czyli likwidujące wcześniej popełnione błędy jeżeli więc nadal cieknie to trzeba to zidentyfikować z bliska...... raczej nie poprzez forum i zdjęcia lub wykonać to zgodnie ze sztuką raz a dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taśma tu nic nie załatwi bowiem stykała się będzie z nierówną powietrzchnią marmolitu, Blacha lub inaczej pas kominowy powinien być położony na wywiniętą papę ale pzred obłożeniem marmolitem. Po drugie to pas ma zawiniętą górną krawędź która powinna być zatopiona w styropianie i zaprawie klejowej więc marmolit nachodzi na blachę więc nie spowoduje wciekania wody pod pas opierzenia.

Obecnie dekarze zaklajstrowali to czymś więc możliwe że jest szczelne.

Jeżeli nadal cieknie to nie upierał bym się przy tylko tym elemencie uszczelnienia komina.

 

Co do podejżenia o marmolit to co sugerujesz.....marmolit jest nieszczelny więc wilgoć dochodzi do kleju i siatki którym jest pokryty styropian. Klej jest wilgotny ale nie ma tej wody tyle aby doszła przez dach do sufitu w pomieszczeniu.

 

 

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, DariuszG napisał:

Kocioł jest zwykły, na gruby węgiel. W przyszłym roku zmieniam na pellet.

Ponawiam pytanie, czy można zastosować taśmę? Połączenie opierzenia z papą uszczelnię lepikiem, ale podejrzenie pada na marmolit.

 

Przecież odpisałem ze Ci już wcześniej w drugim poście że: 

 

2 godziny temu, henrykow napisał:

Oczywiście nie możesz ale musisz dać taką lub podobną taśmę wokół komina na połączeniu komina z dachówką,

Mam wrażenie że nie czytasz tego co pisze się do Ciebie.

A co ma ten tynk do przecieku?? Bo nie łapie Twojego toku spostrzegania problemu.

Pokazałem Ci jak powinno wyglądać prawidłowe opierzenie, proszę poczytaj, pooglądaj a potem zadawaj kolejne pytania.

 

Edytowane przez henrykow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie należy raczej zerwać te opierzenie, zastosować paski papy na lepiku lub termozgrzewalną wywiniętą na komin i dach tak jak to widać na zdjęciach dołączonych przez Kol@henryków :) a następnie podciąc linię w marmolicie i dać listwę kominową którą zatapia się w uszczelniaczu dekarskim i ten sam uszczelniacz zastosować na 3cm pas blachy i marmolitu wokół komina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, DariuszG napisał:

To czym najlepiej obłożyć komin? Jednym kawałkiem blachy?

Kolego Darku, masz odpowiedzi na zadane pytana po wielokrotność a dalej pytasz o to na co padła już odpowiedź. Z wyrazami szacunku, ile razy można mielić jedno i to samo?? 

Faktycznie, Ty nie czytasz co co się do Ciebie pisze.

Nie jednym kawałkiem tylko kilkoma ale zostaw to już lepiej jakiemuś kumatemu dekarzowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, mam nieprzespaną noc, bo żeby podłożyć miskę, musiałem wycinać wziernik w suficie z płyty gk, pewnie dlatego jestem rozkojarzony, a w międzyczasie uszczelniamy rejon komina lepikiem.

Skorzystam z okazji i poproszę jeszcze o ocenę kominów wentylacyjnych, ponieważ też pojawia się przy nich woda. Wykonane są tak samo jak komin dymowy, więc większość rad ma zastosowanie, ale chciałem zapytać, czy komiy wentylacyjne nie są zbyt niskie? Czy woda po rozbryzgi od dachu może wpadać od dołu? Należałoby je podnieść? Obecnie kratka jest około 25cm nad poziomem dachu.

W załączeniu zdjęcie.

Screenshot_20240915_145209_Gallery.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja.

Po dzisiejszej wizycie polecanego dekarza, zaproponowano mi położenie nowej papy firmy Nexler (dekarz mówił, że obecna jest niewłaściwa, bo do stosowania na dachy betonowe, a nie na deskowanie oraz że jest niedogrzana, a jej jakość słaba, bo bez trudu można ją rozerwać palcami), wywinięcie papy na kominy, obróbkę kominów blachą na rąbek, obudowanie czap blachą nierdzewną.

Zaproponował, że alternatywnie kominy wentylacyjne można zburzyć do poziomu dachu i zastosować gotowe systemy wentylacyjne w formie rury przechodzącej przez poszycie dachu. Czy takie coś się sprawdza?

Chciałem również zapytać o sposób zamocowania deflektorów. Obróbka czapy komina miała by mieć kołnierz wokół otworów dymnych wyklepany w blasze na wysokość około 1cm. Na to deflektor przyklejony silikonem wysokotemperaturowym do rury ceramicznej, więc między krawędzią deflektora, a blachą byłaby szczelina wentylująca wełnę ocieplającą rurę (wymóg producenta systemu kominowego). Czy taki sposób mocowania deflektora jest wskazany?

Wykonawca powiedział również, że pasy papy dodatkowo poza zgrzewaniem mocuje jeszcze mechanicznie, przybijając cześć pasa pod zakładką do dachu.

Bardzo proszę o ewentualne uwagi i przemyślenia dotyczące ustaleń dekarza. Nie chcę ponownie zrobić błędów, które będą mnie prześladować przez następne lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro przecieka Ci wokół komina i kominków wentylacyjnych to ewidentnie jest temu winna zła obróbka i to stwierdził dekarz, wystarczy poprawić to i gitara. Nie rozumiem po co chce wymieniać całą papę, to że można ją rozerwać palcami nie oznacza że będzie przeciekać przecież nie chodzisz po dachu codziennie i to jeszcze w szpilkach aby ją podziurawić.

Co do kominków wentylacyjnych, skoro wentylacja działa to po co? po to aby ładnie wyglądało i aby wywalić pieniądze.

Weź jeszcze jakiegoś innego dekarza albo dwóch i wtedy zobaczysz czy potwierdzają się czy każdy ma inną wizje naprawy dachu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DariuszG napisał:

Zapomniałem napisać, że dekarz dodatkowo stwierdził, że zastosowany wykaz na dach jest stosowany przy dachach o dużym spadzie i również należy go wymienić, stosując wyłaz na dachy płaskie i obrabiając go poprzez wywinięcie na niego papy.

Jak dekarz nie ma roboty lub czuje że złapał klienta w potrzebie to wymysla roboty na plan 5 letni. Tak jak napisał poprzednik weź jeszcze z 2 lub 3  dekarzy i niech dadzą konkretną ofertę na piśmie która dotyczy tylko obróbki komina wraz z likwidacją przecieków.

Nie jest zadaniem dekarze wymiana papy na całym dachu bo wymyśli sobie że ta obecna jest nieodpowiednia.

Faktem jest iż dach deskowany pracuje w większym stopniu aniżeli betonowy więc i papa powinna być lepszej jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informacje.

Jestem umówiony z kolejnymi dekarzami, ale ze względu na natłok pracy związany z ostatnimi ulewami, niektórzy będą mogli przyjechać dopiero w przyszłym tygodniu.

Chciałem obrobić czapę kominową i komin blachą, bo po wyschnięciu widać mikrospękania, stąd moja prośba o opinię na temat montażu deflektora, bo w chwili obecnej jest przyklejony silikonem do czapy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...