Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Budowa wspólnego przyłącza wody - czy gmina ma prawo to nakazać?


uzytkownik2002

Recommended Posts

Witam,

Razem z sąsiadem jesteśmy zainteresowani przyłączeniem naszych działek do sieci wodociągowej (woj. podkarpackie). Otrzymaliśmy jednak warunki, które budzą poważne wątpliwości. Mianowicie gmina na wspólnych warunkach nakazuje, aby zaprojektowany został "wspólny" odcinek przyłącza - zgodnie z rysunkiem poniżej odc. 1-2 miałby być przyłączem, 2-w1 oraz 2-w2 również. Zgodnie z informacją od znajomego, gmina sugeruje takie rozwiązanie ponieważ zabezpiecza się przed potencjalnym żadaniem zwrotu kosztów budowy sieci. Ponadto jako właściciele wspólnego przyłącza po naszej stronie leżałoby zapewnienie poprawnego działania tj. usuwania wszystkich kolizji.
Z informacji, które znalazłem na internecie wynika również, że jeżeli z przewodu doprowadzającego wodę korzysta kilka nieruchomości (czyli min. 2), to nie ma on charakteru przyłącza lecz sieci.
Moje pytanie: Czy na odc. 1-3 nie powinna zostać zaprojektowana sieć, a na odc 2-w1 oraz 3-w2 przyłącza? Czy działanie gminy w tym przypadku jest zgodne z prawem?
spacer.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, uzytkownik2002 napisał:

Dokładnie nie, ale z tego co widziałem ceny to napewno ponad 50 tyś. Jest tu przewiert pod drogą gminną i ok. 100m wykopu

To daj sobie spokój z tym przyłączem i rób studnię, jak zapłacisz 20 tys za kompletną studnię to 30 tys masz w kieszeni a koszt wody będziesz miał o wiele mniejszy aniżeli z wodociągów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, henrykow napisał:

To daj sobie spokój z tym przyłączem i rób studnię, jak zapłacisz 20 tys za kompletną studnię to 30 tys masz w kieszeni a koszt wody będziesz miał o wiele mniejszy aniżeli z wodociągów.

z całym szacunkiem ale odpowiedź nie w temacie :p nie szukam tu alternatywnych rozwiązań, tylko porady prawnej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, uzytkownik2002 napisał:

z całym szacunkiem ale odpowiedź nie w temacie :p nie szukam tu alternatywnych rozwiązań, tylko porady prawnej

Wiem że nie w temacie 😉 A ja Ci radzę dobrze ale jak chcesz wywalić 50 tys które potem za friko oddasz gminie to rób, nikt a na pewno ja Ci tego nie zabronię a pisze to z doświadczenia zza płota bo sąsiad w tym roku robił studnię głębinową na 25 metrów i kompleksowo zapłacił niecałe 10 tys. Widzisz teraz logikę? Po co zawracać sobie głowę i tracić czas i pieniądze za coś co przekażesz potem gminie. 

Gmina jako właściciel może to zrobić a jak chcesz się z nią po sądach targać i tracić kolejne pieniądze i czas to Twój wybór więc albo idziesz na ten układ co gmina proponuje albo olewasz to i robisz własną studnię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, henrykow napisał:

Wiem że nie w temacie 😉 A ja Ci radzę dobrze ale jak chcesz wywalić 50 tys które potem za friko oddasz gminie to rób, nikt a na pewno ja Ci tego nie zabronię a pisze to z doświadczenia zza płota bo sąsiad w tym roku robił studnię głębinową na 25 metrów i kompleksowo zapłacił niecałe 10 tys. Widzisz teraz logikę? Po co zawracać sobie głowę i tracić czas i pieniądze za coś co przekażesz potem gminie. 

Gmina jako właściciel może to zrobić a jak chcesz się z nią po sądach targać i tracić kolejne pieniądze i czas to Twój wybór więc albo idziesz na ten układ co gmina proponuje albo olewasz to i robisz własną studnię.

Gmina powinna oddać pieniądze za wykonaną sieć, a przynjamniej tak mi się wydaje. Rzecz w tym ze nie chca na tą sieć wystawić warunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, uzytkownik2002 napisał:

Gmina powinna oddać pieniądze za wykonaną sieć, a przynjamniej tak mi się wydaje. Rzecz w tym ze nie chca na tą sieć wystawić warunków.

 

1 godzinę temu, uzytkownik2002 napisał:

Witam,

Razem z sąsiadem jesteśmy zainteresowani przyłączeniem naszych działek do sieci wodociągowej (woj. podkarpackie). Otrzymaliśmy jednak warunki, które budzą poważne wątpliwości. 
 

No przecież pisałeś w pierwszym poście że otrzymałeś warunki a teraz mówisz że nie chcą wystawić warunków??!!

Ja rozumiem że wydając swoje pieniądze chciałoby się je odzyskać ale teraz jest takie dziadostwo że chcą za darmochę. Zastanów się, gdyby gmina chciała  oddać Ci pieniądze za przyłącze to sama by to zrobiła i na pewno wyszłoby jej to taniej bo wodociągi gminne mają sprzęt i pracowników etatowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, henrykow napisał:

 

No przecież pisałeś w pierwszym poście że otrzymałeś warunki a teraz mówisz że nie chcą wystawić warunków??!!

Ja rozumiem że wydając swoje pieniądze chciałoby się je odzyskać ale teraz jest takie dziadostwo że chcą za darmochę. Zastanów się, gdyby gmina chciała  oddać Ci pieniądze za przyłącze to sama by to zrobiła i na pewno wyszłoby jej to taniej bo wodociągi gminne mają sprzęt i pracowników etatowych.

Proszę Cie nie zaśmiecaj mi tu postu 😅 naprawdę liczyłem sensowne odpowiedzi. Nie chcą wystawić warunków na sieć, wystawili na "wspólne" przyłącze. Czytamy ze zrozumieniem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, uzytkownik2002 napisał:

Proszę Cie nie zaśmiecaj mi tu postu 😅 naprawdę liczyłem sensowne odpowiedzi. Nie chcą wystawić warunków na sieć, wystawili na "wspólne" przyłącze. Czytamy ze zrozumieniem :)

Bo chyba wiesz co to jest sieć a co przyłącze więc dlatego masz przyłącze i tak będziesz miał i tego nie zmienisz. A jeżeli już tak bardzo chcesz to z tym zapytaniem do gminy albo wystąpić o nowe warunki przyłącza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, henrykow napisał:

Bo chyba wiesz co to jest sieć a co przyłącze więc dlatego masz przyłącze i tak będziesz miał i tego nie zmienisz. A jeżeli już tak bardzo chcesz to z tym zapytaniem do gminy albo wystąpić o nowe warunki przyłącza.

Odnoszę wrażenie, że na siłę próbujesz nabijać sobie posty na forum. Twoje odpowiedzi nic nie wnoszą. A nawet po Twojej ostatniej odpowiedzi odniosłem wrażenie, że sam nie rozróżniasz czym jest sieć, a czym przyłącze. Utrzymanie sprawności i prawidłowego działania sieci leży po stronie jej gestora, natomiast przyłącza po stronie odbiorcy. Ponadto w przypadku budowy sieci można starać się o zwrot kosztów przy jej przekazaniu do gestora. Dlatego też moim zdaniem gmina wzbrania się przed wydaniem warunków na sieć, a wydała na wspólny odcinek przyłącza (który w rozumieniu prawa budowlanego jest siecią). Stąd moje pytanie, czy działanie gminy jest zgodne z prawem. Czy może ktoś z Was miał podobny przypadek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, uzytkownik2002 napisał:

Odnoszę wrażenie, że na siłę próbujesz nabijać sobie posty na forum. Twoje odpowiedzi nic nie wnoszą. A nawet po Twojej ostatniej odpowiedzi odniosłem wrażenie, że sam nie rozróżniasz czym jest sieć, a czym przyłącze.

A odnoszę wrażenie że szukasz tu poparcia i przyznania racji a czytanie ze zrozumieniem to już dla Ciebie abstrakcja.:yes: W ostatnim poście chyba dość wyraźnie odniosłem się do Twojego problemu.

I jakbyś nie zauważył to na kilka set użytkownik na FM nikt Ci nie odpisał tylko ja więc trochę szacunku za mój poświęcony czas i intencje które nie są uszczypliwe tak jak Twoje komentarze pod moim adresem.

Czy jesteś podmiotem gospodarczym że chcesz budować sieć? a może jak prąd będziesz przyłączał do domu to też będziesz chciał robić sieć a nie przyłącze prądu?  Proszę Cię więcej nie wytykaj komuś tego czego sam nie rozumiesz.

Cytat

 Utrzymanie sprawności i prawidłowego działania sieci leży po stronie jej gestora, natomiast przyłącza po stronie odbiorcy

O czym Ty piszesz? Po wykonaniu przyłącza które w większości przypadków jakie znam przechodzi ono po odbiorze na rzecz wodociągów i one odpowiadają za wszelakie utrzymanie i naprawę od przyłącza (nawiertki) aż po licznik.

I dla jasności to nie gmina wydaje warunki przyłącza tylko wodociągi gminne to tak tylko gwoli ścisłości i doprecyzowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, henrykow napisał:

A odnoszę wrażenie że szukasz tu poparcia i przyznania racji a czytanie ze zrozumieniem to już dla Ciebie abstrakcja.:yes: W ostatnim poście chyba dość wyraźnie odniosłem się do Twojego problemu.

I jakbyś nie zauważył to na kilka set użytkownik na FM nikt Ci nie odpisał tylko ja więc trochę szacunku za mój poświęcony czas i intencje które nie są uszczypliwe tak jak Twoje komentarze pod moim adresem.

Czy jesteś podmiotem gospodarczym że chcesz budować sieć? a może jak prąd będziesz przyłączał do domu to też będziesz chciał robić sieć a nie przyłącze prądu?  Proszę Cię więcej nie wytykaj komuś tego czego sam nie rozumiesz.

O czym Ty piszesz? Po wykonaniu przyłącza które w większości przypadków jakie znam przechodzi ono po odbiorze na rzecz wodociągów i one odpowiadają za wszelakie utrzymanie i naprawę od przyłącza (nawiertki) aż po licznik.

I dla jasności to nie gmina wydaje warunki przyłącza tylko wodociągi gminne to tak tylko gwoli ścisłości i doprecyzowania.

Nikt nie odpisał bo zakładam, że problem jest nietypowy. I uwierz mi wolałbym przeczytać jedną odpowiedź na temat, niż Twoich 10.
Nie muszę być podmiotem gospodarczym, aby oczekiwac wybudowania sieci. Jeżeli zgłosilibyśmy się w 10 osób to też wybudowaliby nam "wspolne przylacze" dla 10 działek? Jesteśmy teraz we 2, więc już jest to inwestycja celu publicznego. Z tego co się orientuję to w rozumieniu prawa budowlanego nie istnieje coś takiego jak wspólne przyłącze. 
Co do utrzymania przyłącza to po raz kolejny bredzisz, dla Twojej informacji:

Zgodnie z art. 5 ust 2. ustawy odbiorca wody korzystający z przyłącza wodociągowego obarczony zostaje pewnymi obowiązkami. Należą do nich:

  • budowa przyłącza i studni wodomierzowej;
  • nieodpłatne zapewnienie pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego;
  • zapewnienie niezawodnego działania przyłącza.

Faktycznie odbiorca wody jest więc zobowiązany do pokrycia kosztów budowy i utrzymania przyłącza. To również on ponosi wszelkie koszty związane z naprawą awarii lub nieprawidłowym działaniem.

A co do tego kto wydaje warunki w gminach, również bredzisz. Nie każda gmina ma swój zakład gospodarki komunalnej, niektóre najzwyczajniej w świecie są za małe.
I proszę Cie już naprawdę, nie komentuj więcej tego posta. Nie masz nic mądrego do napisania. Już w 1 poście zasugerowałeś budowę studni. Zadziwię Cię, wiedziałem że mam taką możliwość! :) niestety pytanie nie dotyczyło budowy studni a problemów z warunkami. Idź się mądrzyć gdzie indziej
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro jesteś taki obcykany w prawie to czeku tu szukasz? przyszedłeś obrażać ludzi??

Bredzisz to Ty bo za dużo naczytałeś się netu a za mało logicznego rozumowania przepisów. Skoro gmina nie posiada wodociągów to skąd wodę dostarcza dla odbiorców? Nie musi każda gmina posiadać swoje wodociągi bo są przypadki i to bardzo często że zakład wodociągów gminnych obsługuje kilka ościennych gmin.

Takim pyskowaniem daleko tu nie zajedziesz i idź mądrzyć się do gminy bo tam jest odpowiednie miejsce do rozwiązania twojego nieeeetypoooweego problemu. Pa pa:classic_biggrin:

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten art 5 ust 2 to odnosi się do czego?

Jeżeli jest to ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków to tam nie ma zapisu dotyczącego budowy przyłącza wodociągowego na własny koszt.

Faktem jest iż budowa przyłącza leży po stronie odbiorcy wody.

Jeżeli droga o której piszesz prowadziła by do większego osiedla domków to w ramach budrzetu gmina pewnie by to wykonała.

Jeżeli zaś są to dwie lub kilka działek to koszty pokrywają odbiorcy.

W warunkach przyłączenia do sieci wodociągowej czasem jest zapis dotyczący partycypowania w kosztach lub wykupu wodociągu po cenach urzędowych

Innym powód takiego rozwiązania sprawy może wynikać z tego że ta droga jest waszą własnością.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mądry człowieku @uzytkownik2002 jak będziesz w stanie to zrozumieć to poczytaj interpretację przepisów prawa przez ludzi rozumnych

Cytat

Z przepisów prawa nie można wyprowadzić obowiązku gminy do budowy urządzeń wodociągowo - kanalizacyjnych. Nie można też uznać, że właścicielom nieruchomości przysługuje jakiekolwiek roszczenie, którego istotą jest prawo żądania wykonania sieci.

Cytat

Inwestor ma obowiązek sfinansować także przyłącza kanalizacyjne i wodociągowe biegnące poza granicą jego nieruchomości - wynika z uchwały siedmiu sędziów Sądu Najwyższego.

Cytat

Przed rozpoczęciem budowy sieci wodno-kanalizacyjnej, należy taki zamiar zgłosić do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w danym mieście. Podłączenie wody na działkę można zlecić fachowcom z zakładu wodociągowego lub wybrać samodzielnie firmę zewnętrzną.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Mareks77 napisał:

Ten art 5 ust 2 to odnosi się do czego?

Jeżeli jest to ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków to tam nie ma zapisu dotyczącego budowy przyłącza wodociągowego na własny koszt.

Faktem jest iż budowa przyłącza leży po stronie odbiorcy wody.

Jeżeli droga o której piszesz prowadziła by do większego osiedla domków to w ramach budrzetu gmina pewnie by to wykonała.

Jeżeli zaś są to dwie lub kilka działek to koszty pokrywają odbiorcy.

W warunkach przyłączenia do sieci wodociągowej czasem jest zapis dotyczący partycypowania w kosztach lub wykupu wodociągu po cenach urzędowych

Innym powód takiego rozwiązania sprawy może wynikać z tego że ta droga jest waszą własnością.

Zla podstawa :p Zgodnie z art. 15 pkt. 2 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, „realizację budowy przyłączy do sieci oraz studni wodomierzowej, pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego i urządzenia pomiarowego zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci”. 

Jest tu mowa tylko o przyłączach, zgodnie z prawem koszt dot. urządzeń wodociągowych (sieci) ponosi gestor - przedsiebiorstwo wod-kan, gmina.
Jeżeli jest to kilka działek to niezasadne jest wybudowanie sieci? Czym więc jest sieć? Wspólne odcinki przyłączy formalnie nie istnieją. Stosowanie takich rozwiązań budzi wiele wątpliwości formalno-prawnych.
W warunkach niestety nie ma żadnego zapisu dot. partycypowania w kosztach. Co do kwestii drogi prywatnej, to nie sądzę że tu jest pies pogrzebany. Jakiś czas temu budowali nam gazociąg. Zgodnie z moim rysunkiem, odcinkiem wspólnym jest sieć, odejścia od trójników do szafek gazowych są przyłączami. PSG ponosiła całe koszty budowy dot. sieci. Nas obciążała stała opłata przyłączeniowa. Dziwię się więc dlaczego gmina załatwia sprawę wody w ten sposób.
Dzięki za odpowiedź. Ta była napewno merytoryczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, henrykow napisał:

Mądry człowieku @uzytkownik2002 jak będziesz w stanie to zrozumieć to poczytaj interpretację przepisów prawa przez ludzi rozumnych

 

Myślałem, że się Ciebie pozbyłem. Nie rozumiesz tego co wklejasz. Fragment który wkleiłes dot. batalii UOKiK z przedsiębiorstwami dot. problemu "długich" i "krótkich" PRZYŁĄCZY.  Stanęło na tym, że inwestorzy płacą, za całe przyłącze (długie) tj. od studzienki wodomierzowej do wpięcia do sieci (opaski z nawiertką). I ja z tym nie walczę, zgadzam się. Natomiast Ty zrozum w końcu, że rozrózniamy i przyłącza i sieci. Mi chodzi o to, że wspólny odcinek zgodnie z prawem określony być powinien mianem sieci. Nie masz pojęcia o czym piszesz, a próbujesz się wymądrzać. Nabiłeś 3.5k postów, jeżeli wszystkie są tak merytoryczne jak te tutaj to jesteś jakimś trollem na tym forum. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, uzytkownik2002 napisał:

Zla podstawa :p Zgodnie z art. 15 pkt. 2 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, „realizację budowy przyłączy do sieci oraz studni wodomierzowej, pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego i urządzenia pomiarowego zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci”.

Jeżeli odcinek faktycznie dotyczy sieci i nie istnieją tam inne przeciwności a droga dojazdowa na odcinku 1 - 3 jest własnością gminy a nie waszą to proponuję napisać odpowiednie odwołanie od decyzji popierając się argumentacją iż na odcinku 1 - 3 jest tp rozbudowa sieci a nie przyłącze wodociągowe.

W odwołaniu należy zaproponować aby gmina lub jej zakład komunalny lub inny podmiot opiekujący się wodociągami aby po wykonaniu odcinka przez was odkupiły ten odcinek sieci lub partycypowali w kosztach wykonania całości lub samego wykonania projektu i przepustu pod drogą ponieważ to jest największa część kosztów..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Mareks77 napisał:

Jeżeli odcinek faktycznie dotyczy sieci i nie istnieją tam inne przeciwności a droga dojazdowa na odcinku 1 - 3 jest własnością gminy a nie waszą to proponuję napisać odpowiednie odwołanie od decyzji popierając się argumentacją iż na odcinku 1 - 3 jest tp rozbudowa sieci a nie przyłącze wodociągowe.

W odwołaniu należy zaproponować aby gmina lub jej zakład komunalny lub inny podmiot opiekujący się wodociągami aby po wykonaniu odcinka przez was odkupiły ten odcinek sieci lub partycypowali w kosztach wykonania całości lub samego wykonania projektu i przepustu pod drogą ponieważ to jest największa część kosztów..

Droga pod która jest przewiert jest gminna, natomiast dłuższa część biegnie po drodze prywatnej, na której jest wielu potencjalnych odbiorców. Nie sądzę natomiast (choć mogę się mylić) że prawo własności będzie w tej sprawie decydujące. Chodzi mi właśnie o ten wspólny odcinek, który gmina nazywa przyłączem - co w świetle prawa jest błędem. 
Spróbuję chyba zrobić tak jak sugerujesz, załatwić sprawę podaniem z solidną argumentacją. Nie wiem czy nie zahaczę radcy prawnego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...