Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dom rekreacyjny na zgłoszenie a nadanie numeru budynku


varsovia011

Recommended Posts

Dzień dobry, liczę na poradę - czy w przypadku budynku rekreacyjnego gmina ma prawo odmówić nadania numeru?

Mam działkę przeznaczoną w MPZP na rekreację - (ML- TERENY ZABUDOWY REKREACJI INDYWIDUALNEJ), na której można budować również domy całoroczne.

Domek na zgłoszenie został już wybudowany i chciałam uzyskać numer - ale w gminie powiedzieli mi że nadają numery tylko w przypadku domów zamieszkałych całorocznie, gdzie ktoś będzie zameldowany.

Poczytałam trochę i nie znalazłam takiego wymogu - czy ktoś może wyjaśnić czy gmina ma prawo odmówić nadania numeru z tego powodu?

Domek nie jest jeszcze naniesiony na mapy, bo mam pilniejsze wydatki (geodeta powiedział, że nie ma obecnie takiego wymogu żeby go ujawniać)

Zamierzam mimo wszystko wysłać taki wniosek, tylko nie wiem czy w tym przypadku nie lepiej byłoby wnioskować o nadanie numeru budynku w budowie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, varsovia011 napisał:

Zamierzam mimo wszystko wysłać taki wniosek, tylko nie wiem czy w tym przypadku nie lepiej byłoby wnioskować o nadanie numeru budynku w budowie?

W moim przypadku było tak że jeszcze nawet fundamentów nie wytyczyłem a już gmina nadała mi nr domu z tym że ja budowałem dom jednorodzinny ale to i tak raczej nie ma znaczenia bo gmina powinna nadać nr domu.

@Elfir każda działka ma swój nr i to nie gmina nadaje numery działkom tylko geodezja. I dla dla przejrzystości tematu działka ma swój nr i dom który stoi na niej ma też swój nr i są to różne numery np działka 100/3 a dom który na niej stoi ma nr 56.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, henrykow napisał:

@Elfir każda działka ma swój nr i to nie gmina nadaje numery działkom tylko geodezja. I dla dla przejrzystości tematu działka ma swój nr i dom który stoi na niej ma też swój nr i są to różne numery np działka 100/3 a dom który na niej stoi ma nr 56.

Nie. Pisałam o numerze posesji:

Prawo geodezyjne:
Art.  47a.  [Ewidencja miejscowości, ulic i adresów – zakres danych, zakładanie, zadania gminy]

1.  Do zadań gminy należy:
1) ustalanie numerów porządkowych oraz zakładanie i prowadzenie ewidencji miejscowości, ulic i adresów;
(...)
7.   Numery porządkowe dotyczące budynków wybudowanych lub prognozowanych na nieruchomościach przyległych do ulicy położonej na granicy gminy lub przyległej do tej granicy ustalają, w drodze porozumienia, właściwi miejscowo wójtowie (burmistrzowie, prezydenci miast).
(...)
9.  Numery porządkowe nowo budowanych budynków, niewykazanych w ewidencji, o której mowa w ust. 4, ustala się przed rozpoczęciem ich użytkowania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

3 minuty temu, Elfir napisał:

Nie. Pisałam o numerze posesji:

Prawo geodezyjne:
Art.  47a.  [Ewidencja miejscowości, ulic i adresów – zakres danych, zakładanie, zadania gminy]

1.  Do zadań gminy należy:
1) ustalanie numerów porządkowych oraz zakładanie i prowadzenie ewidencji miejscowości, ulic i adresów;

Chyba nie, teraz  o tym piszesz ale w poprzednich postach pisałaś o nadawaniu przez gminę numerów działkom.

Godzinę temu, Elfir napisał:

(działki w sensie nieruchomości)
I to żadna łaska gminy tylko obowiązek wynikający z prawa geodezyjnego.

 

1 godzinę temu, Elfir napisał:

wystąp o nadanie numeru działce. Bo tak naprawdę to nie domy są numerowane, tylko działki

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, henrykow napisał:

 

Chyba nie, teraz  o tym piszesz ale w poprzednich postach pisałaś o nadawaniu przez gminę numerów działkom.

 

 

Przeczytaj ustawę. Zacytowałam tylko kilka kluczowych podpunktów. 
Numer porządkowy dostaje posesja (czyli nieruchomość, działka) i nie musi być zabudowana. 
Nadawanie numeru porządkowego to obowiązek władz gminy a nie jakaś łaska urzędnika, który będzie stawiał warunki. 

Język polski zawiera cos takiego jak synonimy. Jeśli piszę pewne rzeczy z pamięci, to mogę użyć innych słów niż w użyto ustawie, a które de facto oznaczają to samo.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Elfir napisał:

Przeczytaj ustawę. Zacytowałam tylko kilka kluczowych podpunktów. 
Numer porządkowy dostaje posesja (czyli nieruchomość, działka) i nie musi być zabudowana. 
Nadawanie numeru porządkowego to obowiązek władz gminy a nie jakaś łaska urzędnika, który będzie stawiał warunki. 

Język polski zawiera cos takiego jak synonimy. Jeśli piszę pewne rzeczy z pamięci, to mogę użyć innych słów niż w użyto ustawie, a które de facto oznaczają to samo.
 

Skoro tak twierdzisz to powiedz kto nadaje numery działkom po podziale na budowlane. I wskaż konkretnie punkt w ustawie na która się powołujesz który mówi że gmina nadaje numery działkom. Abyś znowu nie pisała głupot to sprawdź sobie na geoportalu jak wyglądają numery działek i na pewno nie nadaje ich gmina.

Co do synonimów to chyba nie chcesz powiedzieć że działka to to samo co dom czy posesja??

I gwoli rozwiązania problemu znowu zajrzałem do wujka który potwierdził to co znam a autopsji czyli 

Cytat
Czy można nadać numer niezabudowanej posesji?
 
 
W świetle zapisów tej ustawy numery porządkowe można nadać wyłącznie budynkom. W przypadku działki niezabudowanej nie ma możliwości nadania takiego numeru.

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.09.2024 o 10:48, varsovia011 napisał:

Zamierzam mimo wszystko wysłać taki wniosek, tylko nie wiem czy w tym przypadku nie lepiej byłoby wnioskować o nadanie numeru budynku w budowie?

To powinno Ci pomóc

Cytat
Czy domek letniskowy może mieć numer?
 
 
Czy domek letniskowy musi mieć nadany numer? Z obowiązującego w Polsce prawa wynika, że budynki mieszkalne i wszelkie przeznaczone do stałego lub czasowego przebywania w nich ludzi, powinny mieć nadany numer porządkowy budynku.

Czyli spokojnie możesz składać wniosek o nadanie nr domu (nie działki bo działka już nr ma) do gminy i czekać 30 dni na decyzję. I jeżeli gmina znowu odmówi Ci nadania numeru domu to poproś ich o uzasadnienie tej decyzji, ciekawe jakie głupoty znowu napiszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, henrykow napisał:

Skoro tak twierdzisz to powiedz kto nadaje numery działkom po podziale na budowlane. I wskaż konkretnie punkt w ustawie na która się powołujesz który mówi że gmina nadaje numery działkom.

Ale autor nie pyta o numery geodezyjne (które są nadawane z automatu podczas podziału, więc nie ma żadnego powodu by o nie pytać), ale numery porządkowe posesji (żeby dostać adres pocztowy)!

Prawo geodezyjne:
Art.  47a.  [Ewidencja miejscowości, ulic i adresów – zakres danych, zakładanie, zadania gminy]

1.  Do zadań gminy należy:
1) ustalanie numerów porządkowych 

 5) dane adresowe określające: a) numery porządkowe budynków mieszkalnych oraz innych budynków przeznaczonych do stałego lub czasowego przebywania ludzi, w tym w szczególności budynków: biurowych, ogólnodostępnych wykorzystywanych na cele kultury i kultury fizycznej, o charakterze edukacyjnym, szpitali i opieki medycznej oraz przeznaczonych do działalności gospodarczej, wybudowanych, w trakcie budowy i prognozowanych do wybudowania".
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest ulica na której dopiero zabudowywane są działki, to nikt tego nie numeruje domów wg. kolejności wybudowania domu tylko wg. kolejności działek gdzie po lewej są nieparzyste a po prawej parzyste numery. I niezabudowana działka dostaje normalnie numer.

Przecież może być sytuacja w której ktoś ma działkę letniskową na której stawia kampera na lato. I jak zgłasza się do systemu odbierania śmieci to myślisz, że zakład odbierający odpady wie co to jest działka o numerze geodezyjnym 236/2?. Nie, dostaje wykaz adresów z numerami porządkowymi z których ma odbierać odpady. Wiec niezabudowana działka też musi mieć numer, z tym ze najczęściej jest on nadawany na wniosek własciciela a nie z urzędu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.09.2024 o 10:48, varsovia011 napisał:

Domek na zgłoszenie został już wybudowany i chciałam uzyskać numer - ale w gminie powiedzieli mi że nadają numery tylko w przypadku domów zamieszkałych całorocznie, gdzie ktoś będzie zameldowany.

 

Możesz też załatwić gminę ich własną bronią: zamelduj na miesiąc w tym domku. Nadadzą numer i się wymeldujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, henrykow napisał:

 

I jeszcze zwróć uwagę, że odpisuję na konkretną sytuację autora, który miał działkę/nieruchomość gruntową/posesję (synonimy) z możliwością zabudowy - czyli domyślnie budynek jest tam prognozowany do wybudowania, co spełnia przesłanki ustawowe (a urząd nie ma prawa narzucać właścicielowi działki kiedy dom ma wybudować).
A nie na jakieś ogólnikowe pytanie jak nadać numer porządkowy polu ornemu czy lasom.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Elfir napisał:

Ale autor nie pyta o numery geodezyjne (które są nadawane z automatu podczas podziału, więc nie ma żadnego powodu by o nie pytać), ale numery porządkowe posesji (żeby dostać adres pocztowy)!

Prawo geodezyjne:
Art.  47a.  [Ewidencja miejscowości, ulic i adresów – zakres danych, zakładanie, zadania gminy]

1.  Do zadań gminy należy:
1) ustalanie numerów porządkowych 

 5) dane adresowe określające: a) numery porządkowe budynków mieszkalnych oraz innych budynków przeznaczonych do stałego lub czasowego przebywania ludzi, w tym w szczególności budynków: biurowych, ogólnodostępnych wykorzystywanych na cele kultury i kultury fizycznej, o charakterze edukacyjnym, szpitali i opieki medycznej oraz przeznaczonych do działalności gospodarczej, wybudowanych, w trakcie budowy i prognozowanych do wybudowania".
 

Ręce opadają, toszto ja o tym piszę a Ty twierdziłaś że gmina nadaje numery działkom a posesja, dom a działka to dwie różne rzeczy. I o tu chodzi o nadanie numeru dla domu a nie jak pisałaś 

Cytat

wystąp o nadanie numeru działce. Bo tak naprawdę to nie domy są numerowane, tylko działki

więc po co miałby występować o nadanie numeru działce skoro już działka numer posiada?? Bo tak naprawdę to numerowane są działki i domy.

I odnoszę po raz kolejny wrażenie że nie czytasz ze zrozumieniem tego co piszę a napisałem wyraźnie wg prawa 

Cytat

W świetle zapisów tej ustawy numery porządkowe można nadać wyłącznie budynkom. W przypadku działki niezabudowanej nie ma możliwości nadania takiego numeru.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, henrykow napisał:

Ręce opadają, toszto ja o tym piszę a Ty twierdziłaś że gmina nadaje numery działkom a posesja, dom a działka to dwie różne rzeczy

Słownik języka polskiego:
Posesja: "wydzielony teren, zwykle z budynkiem mieszkalnym, stanowiący czyjąś własność"
Nieruchomość: "grunt wraz z zabudowaniami, stanowiące czyjąś własność"
Działka: "
kawałek ziemi, będący czyjąś własnością, na którym można wybudować budynek lub przeznaczyć pod uprawę"

Jak widać - to są synonimy.

Dlatego jak pisze "możesz nadać numer swojej posesji", to jest to to samo co "możesz nadać numer swojej nieruchomości".

Ja mam wrażenie ze ty nie czytasz kompletnie pierwszego wpisu autora

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Elfir napisał:

I jeszcze zwróć uwagę, że odpisuję na konkretną sytuację autora, który miał działkę/nieruchomość gruntową/posesję (synonimy) z możliwością zabudowy - czyli domyślnie budynek jest tam prognozowany do wybudowania, co spełnia przesłanki ustawowe (a urząd nie ma prawa narzucać właścicielowi działki kiedy dom ma wybudować).
A nie na jakieś ogólnikowe pytanie jak nadać numer porządkowy polu ornemu czy lasom.
 

Dopóki domu tam nie ma i nie jest zgłoszony zamiar jego budowy to nr od gminy nie dostanie. Ja tego sobie nie wymyśliłem tylko takie jest prawo. Wiem to z własnego podwórka gdy kupiłem działkę nr domu nie dostałem dopiero gdy składałem papierki na budowę gmina nadała mi nr domu choć jeszcze  jak już pisałem nie miałem wytyczonych fundamentów.

Autor ten domek wybudował na zgłoszenie i już przy zgłoszeniu gmina powinna nadać nr domu, podsumowując gmina złamała prawo nie wydając mu nr domu, i wszystko w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Elfir napisał:

Dlatego jak pisze "możesz nadać numer swojej posesji", to jest to to samo co "możesz nadać numer swojej nieruchomości".

Ale o to się nie czepiam, przecież napisałem Ci że dom, posesja a działka to dwie różne rzeczy. Prawo nie stosuje synonimów tylko wyraźnie nazywa rzeczy po imieniu bo gdyby w prawie stosowano synonimy to było by masło maślane i mielibyśmy "wolna amerykankę" a i tak nieraz bywa dzięki nieznajomości prawa przez urzędników którzy to samo prawo interpretują na swoje kopyto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, henrykow napisał:

Dopóki domu tam nie ma i nie jest zgłoszony zamiar jego budowy to nr od gminy nie dostanie. Ja tego sobie nie wymyśliłem tylko takie jest prawo.

Tylko ty cytujesz prawo ogólnikowo a ja dla konkretnej sytuacji autora (bo ogólnikowa go raczej nie interesuje). Powinien dostać numer nawet na pustą działkę, skoro zgłosił budowę. Bo wykazał zamiar - budynek był prognozowany do wybudowania. 
A teraz to już zupełnie nie ma podstaw odmowy, skoro budynek stoi.
Chyba, że autor nie napisał prawdy i działka nie jest pod zabudowę całoroczną a ma tylko funkcję rekreacyjną. 

***
Gmina dała autorowi wyjście - jeśli to będzie obiekt całoroczny w którym się zamelduje, to nadadzą numer. Więc niech wniosek o numer złoży z wnioskiem o meldunek (a jaki numer wpisać do meldunku, niech mu wyjaśni gmina). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie cytuję ogólnikowo tylko konkretnie dla danego przykładu jakim nadanie numeru domu i dla domu który został wybudowany na działce rekreacyjnej a nie jak Ty radziłaś autorce aby składała wniosek na nadaniu numeru działce który to numer już ma.

Co do meldunku aby dom dostał status całorocznego to kolejna brednia w wykonaniu gminy a raczej niedouczonego urzędnika, bo dom całoroczny musi spełniać inne wymogi od letniskowego (chodzi o sprawy techniczne) a wg prawa aby dostać meldunek musi być między innymi nadany nr domu i tutaj ten letniskowy powinien taki nr dostać.

Skoro nie ma nr domu to co niby autorka tematu ma wpisać we wniosku dotyczący zamieszkania? wniosek nie zostanie przyjęty bez podania nr domu to oczywista oczywistość. Do meldunku potrzebne jeszcze jest akt własności, odbiór budynku i to co geodeta twierdzi że nie trzeba go ujawniać to jest nieprawdą bo skoro nie będzie ujawniony czyli nie jest skończony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...