Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Filtr do kominka


Kondensat

Recommended Posts

Witam 

Czy istnieją na rynku polskim urządzenia filtrujące na przewód kominowy umożliwiające korzystanie z tradycyjnego wkładu kominkowego na drewno?Oczywiście urządzenia których nie zakwestionują organy Czystego Powietrza. Chciałbym zachować w salonie kominek a nie likwidować go,zresztą o likwidacji nawet nie ma mowy bo to totalna rujnacja pomieszczenia(parkiety)W ostateczności pozostają jakieś śmieszne rozwiązania typu np.zamurowanie przewodu kominowego aby uniknąć kar.Tak ogólnie to "chory słoń" z tym nakazem likwidacji tego typu urządzeń.Kominek to nie typowy smieciuch=w nim nie da się palić węglem,miałem czy też oponami)

Edytowane przez Kondensat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kondensat napisał:

Witam 

Czy istnieją na rynku polskim urządzenia filtrujące na przewód kominowy umożliwiające korzystanie z tradycyjnego wkładu kominkowego na drewno?Oczywiście urządzenia których nie zakwestionują organy Czystego Powietrza. Chciałbym zachować w salonie kominek a nie likwidować go,zresztą o likwidacji nawet nie ma mowy bo to totalna rujnacja pomieszczenia(parkiety)W ostateczności pozostają jakieś śmieszne rozwiązania typu np.zamurowanie przewodu kominowego aby uniknąć kar.Tak ogólnie to "chory słoń" z tym nakazem likwidacji tego typu urządzeń.Kominek to nie typowy smieciuch=w nim nie da się palić węglem,miałem czy też oponami)

Istnieją:

 

https://www.polmar.net.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Niestety muszę trochę zepsuć nastroje.

Urządzenie z linku nie jest filtrem tylko nasadą kominową - zresztą bardzo dobrą. Nazwa sugeruje jakieś filtrowanie, niestety - nie ma tam żadnego elementu filtrującego.

Tekst strony - opis "filtra" to czysty marketing.

To wszystko niestety nie jest takie proste.

Przepraszam za niezbyt optymistyczne informacje.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Wojtek_796 napisał:

Dzień dobry.

Niestety muszę trochę zepsuć nastroje.

Urządzenie z linku nie jest filtrem tylko nasadą kominową - zresztą bardzo dobrą. Nazwa sugeruje jakieś filtrowanie, niestety - nie ma tam żadnego elementu filtrującego.

Tekst strony - opis "filtra" to czysty marketing.

To wszystko niestety nie jest takie proste.

Przepraszam za niezbyt optymistyczne informacje.

Pozdrawiam

Masz rację może być z tym słabo.Od razu zadzwoniłem do dystrybutora tego urządzenia pt.Smartflow.Pani powiedziała aby z ich strony wydrukować zaświadczenie z Instytutu Energetyki i udać się z nim do lokalnego Urzędu Gminy i spytać czy respektują tego typu rozwiązanie bo podobno w jednym rejonie Polski respektują a w innym nie.Ale też myślę że to nie przejdzie,samo urządzenie jest zbyt proste aby spełnić wymogi czystego powietrza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może doprecyzuję. Informacja jest jaka jest tylko nastąpił problem z jej zrozumieniem. Nasada kominowa nie jest filtrem ale jest regulatorem ciągu który poprzez swoje działanie czyli stabilizację ciągu kominowego powoduje redukcję emisji zanieczyszczeń takich jak pyły, CO, SO2, NOx) do atmosfery.

Nie wnikam w jaki cudowny sposób regulator ciągu kominowego, czyli niejako stały poziom cugu powoduje zmniejszenie zanieczyszczeń ale możliwe że ckoro człek uczy się całe życie to i ja wszystkiej wiedzy jeszcze nie posiadłem.

Możliwe że poprzez stabilizację cugu  zmniejsza zadymienie ale w domu.

Skoro uzyskali zaświadczenie z Państwowego Instytutu Badawczego to albo zafundowali sobie reklamę lub faktycznie coś w tym jest.

 

Mała lektura:

https://www.kominki.org/artykul/6170,filtr-do-kominka-sposob-na-modernizacje

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest bardzo dobra nasada kominowa, najlepsza jaką znam. Sam ją wielokrotnie polecałem. Rzeczywiście skutecznie wspomaga i stabilizuje ciąg (wykorzystuje zjawisko siły nośnej - wiatr wytwarza podciśnienie w miejscu wylotu spalin). To ma wpływ na emisję. Badania prowadzi się na sztucznym stałym ciągu, który jest trudny, nawet bardzo, do uzyskania w warunkach rzeczywistych. Każde wahnięcie ciśnienia w kominie powoduje zakłócenie spalania i pogorszenie emisji.

Zaświadczenie wydane przez IEN Łódź jest rzeczywiste i prawdziwe, ale trzeba się w nie wczytać. Mowa tam o konkretnym (niewymienionym tam z nazwy) palenisku doposażonym w tę nasadę. Badano jego emisję przez i po, i poświadczono, że zastosowanie nasady ma pozytywny wpływ. Ale już samo stwierdzenie, że przy jakiekolwiek zmianie konstrukcyjnej w samym palenisku nie ma podstaw do identycznych wniosków, a co dopiero mówić o całkiem innym wkładzie kominkowym czy piecu.

Dla wyjaśnienia - ja bardzo bym chciał, żeby tak było, ale niestety tak nie jest.

Mam kontakt z tym laboratorium i sprawę konsultowałem u źródła.

Jeszcze trzeba by założyć, że samorządy będą w przypadku niejasności rozpatrywać sprawy na korzyść obywatela. Tu mam poważne obawy.

To wszystko nie oznacza, że nie warto się zaopatrzyć w tę nasadę - warto, bo jest po prostu dobra.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...