Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

fotowoltaika - proszę o rady


korbielow

Recommended Posts

Witam!

Chciałbym opisać moją obecną sytuację. Mieszkam w 3 letnim domu 112m2. Dom jest bardzo dobrze ocieplony - sciany 20 cm lambda 0,32, dach 30 cm wełna lambda 0,33, podłoga 15 cm lambda 0,31, okna trzy szybowe. Obecnie spalam zimą ok 600-650kg wegla (grudzień, styczeń, luty) mając  w domu temp. 23C. Czyli miesiecznie zimą spalam ok 200-220kg węgla z Mysłowic 28-32MJ (bardzo dobry węgiel). Obecnie zużywam 2000kwh rocznie prądu. Niedawno załapałem się na dofinansowanie do pompy ciepła (45k pln) i tu zaczyna się mój dylemat. Nie wiem co powinienem zrobić. Mój plan jest montaź PC monobloc 8kw Mitshubishi Electric. W tym momencie pojawia się kolejny dylemat co z fotowoltaiką. Wiem, że obecnie nie opłaca się ich montaż. Przynajmniej z tego co zdążyłem wyczytać. Proszę o rady. Co powinienem zrobić? Montować te panale z jakiegoś dofinasnowania MP6? Czy to się nie opłaca? Jeżeli montowąć to chyba najtaniej samemu to zrobić. Mam znajomego z uprawnieniami odpowiednimi. Jeżeli się to opłacałby to jakie panele? Jakiej firmy? Jaki falownik? Jaka moc? czy z magazynem czy bez ? Czy może opłaca się kupić coś w Chinach i zamontować?  Bardzo proszę o rady ponieważ jestem totalnie zagubiony i nie wiem co robić. Czy może po prostu zostać przy ekogroszku i nic nie robić ????

Edytowane przez korbielow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, korbielow napisał:

Chciałbym opisać moją obecną sytuację. Mieszkam w 3 letnim domu 112m2. Dom jest bardzo dobrze ocieplony - sciany 20 cm lambda 0,32, dach 30 cm wełna lambda 0,33, podłoga 15 cm lambda 0,31, okna trzy szybowe. Obecnie spalam zimą ok 600-650kg wegla (grudzień, styczeń, luty) mając  w domu temp. 23C. Obecnie zużywam 2000kwh rocznie prądu. Niedawno załapałem się na dofinansowanie do pompy ciepła (45k pln) i tu zaczyna się mój dylemat. Nie wiem co powinienem zrobić. Mój plan jest montaź PC monobloc 8kw Mitshubishi Electric. W tym momencie pojawia się kolejny dylemat co z fotowoltaiką. Wiem, że obecnie nie opłaca się ich montaż. Przynajmniej z tego co zdążyłem wyczytać.

Ile spalasz rocznie tego węgla? W jaki sposób grzejesz c.w.u. ?

Możesz otrzymać 45 tys. zł dofinansowania do PC czy cały koszt PC to 45 tys. zł i otrzymasz dofinansowanie? i w jakiej wysokości?

Dlaczego PV ma się nie opłacać? Do tego też dostaniesz dofinansowanie i jeszcze dofinansowanie do magazynu energii.

Dlaczego monoblok Mitsubishi i do tego o mocy aż 8 kW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dofinansowanie do pompy i montażu 45k. W koszty te trzeba wliczyć wszystkie pierdoły niezbędne do montażu PC + bojler etc. Ogrzewanie mam 100% podłogowe. 

 

Cytat

Dlaczego PV ma się nie opłacać? Do tego też dostaniesz dofinansowanie i jeszcze dofinansowanie do magazynu energii.

Wszystkie recenzje które czytam mówią że obecnie nie opłaca się paneli montować. Zima trzeba płacić za prąd do pompy normalną cenę. Latem sprzedaje za darmo albo za 30 gr. Oprócz tego przy mrozach PC staje się zupełnie nie opłacalna i najlepiej by było mieć "dual fuel system". Grzałka bierze bardzo dużo prądu.

Cytat

Dlaczego monoblok Mitsubishi i do tego o mocy aż 8 kW?

Wyczytałem że ta firma robi najlepsze pompy, a przy takim dofinansowaniu raczej nie ma sensu brać czegoś taniego. 8 kw z audytu energetycznego. Może źle wyliczył? nie wiem znam znam się. Uważasz ze mniejsza pompa powinna byc?Tutaj widze taka pompa za 21 477 zł. Więc nie jest to 6 -7 k pln jak za jakiegoś za Haiera.

Cytat

Ile rocznie spalam węgla?

liczmy tona na rok, ale to i tak za dużo. 

 

Mógłbym dodać jeszcze test który zrobiłem pod koniec stycznia zeszłego roku. Wyjechałem na 12 dni na wczasy wygasiłem w piecu. Jak wyjeżdżałem było w domu 23C po 2 tyg było ok 14C. TEmperatury na zewnątrz w tym okresie były ok -5C +5C. To może odzwierciedli w jakimś stopniu stopień ocieplenia. 

Edytowane przez korbielow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, chcialbympompe napisał:

Dom 112m2? Nieźle skopana musi być ta budowla.

No to samo mi się nasunęło . bo tona węgla niecała a pompa 8kw i koniecznie droga hm ciekawe ciekawe bez dofinansowania haier za 6 tys wyjdzie taniej ale jak ktoś uważa że dają to trzeba brać , ja osobi ście brzydzę się tymi zasranymi dotacjami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te analizy dotyczące opłacalności paneli można włożyć między bajki. Nawet prokurator je założył wcześniej ględząc wiele lat, że sie nie opłaca. Teraz wniebowzięty 😁

Musisz do tego podejść jak do zakupu nowego auta (nigdy sie nie opłaca) tyle, że PV da Ci jakieś oszczędności, a auto nie, jakie by nie było.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, gregos11 napisał:

Te analizy dotyczące opłacalności paneli można włożyć między bajki. Nawet prokurator je założył wcześniej ględząc wiele lat, że sie nie opłaca. Teraz wniebowzięty 😁

Musisz do tego podejść jak do zakupu nowego auta (nigdy sie nie opłaca) tyle, że PV da Ci jakieś oszczędności, a auto nie, jakie by nie było.

 

ale czy to się zwróci ? czy nie ? Jeżeli tak to jaka moc ? Jakiej marki ? gdzie kupić. Potrzebuje więcej informacji w jakim kierunku iść? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, prokurator napisał:

No to samo mi się nasunęło . bo tona węgla niecała a pompa 8kw i koniecznie droga hm ciekawe ciekawe bez dofinansowania haier za 6 tys wyjdzie taniej ale jak ktoś uważa że dają to trzeba brać , ja osobi ście brzydzę się tymi zasranymi dotacjami.

To co powinenem miec mniejsza pompa ?? Proszę o rady bo nie twierdze ze audyt był wykonany prawidłowo. Ja go nie robiłem i kompletnie na tym się nie znam.  Dlatego mam też wątpliwości czy w to się pakować. Czy nie zostac przy ekogroszku i oddac ta dotacja komu innemu. 

Edytowane przez korbielow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, korbielow napisał:

ale czy to się zwróci ? czy nie ? Jeżeli tak to jaka moc ? Jakiej marki ? gdzie kupić. Potrzebuje więcej informacji w jakim kierunku iść? 

Sam musisz sobie na to odpowiedzieć, każdy korzysta z prądu inaczej i w różnych ilościach. 

Na twoim miejscu szedłbym w falownik hybrydowy i magazyn energii.

Edytowane przez gregos11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, korbielow napisał:

można jaśniej? co dokładnie masz na myśli ? Ze mały dom ? Dokładnie taki: projekt

W tym projekcie masz podane

EUco+w to wskaźnik zapotrzebowania budynku na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji.
 
Może być źle policzone i może być budynek źle wykonany i źle ocieplony.
Zużywasz 1 tonę węgla rocznie więc PC 8 kW wydaje się być dużo za mocna.
 
Zakładając że 1 tona węgla to  5000 kWh z tego połowa może być na c.o. i połowa na c.w.u.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, d7d napisał:

W tym projekcie masz podane

EUco+w to wskaźnik zapotrzebowania budynku na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji.
 
Może być źle policzone i może być budynek źle wykonany i źle ocieplony.
Zużywasz 1 tonę węgla rocznie więc PC 8 kW wydaje się być dużo za mocna.
 
Zakładając że 1 tona węgla to  5000 kWh z tego połowa może być na c.o. i połowa na c.w.u.

a na podstawie tego co tam jest wyliczone: "EUco+w    = 23,48 [kWh/(m²*rok)]" to jaka powinna byc pompa ? Jaka moc?

Edytowane przez korbielow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, gregos11 napisał:

Sam musisz sobie na to odpowiedzieć, każdy korzysta z prądu inaczej i w różnych ilościach. 

Na twoim miejscu szedłbym w falownik hybrydowy i magazyn energii.

Jakiej firmy falownik hybrydowy, jakie panele ? Jaka moc PV? Jaka moc magazynu, jakiej firmy?

Obecne zużycie 2000kwh / rocznie + przyszła PC(niewiadomej mocy).

Naprawdę nie mam zielonego pojęcia o tym dlatego proszę o rady.

Edytowane przez korbielow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, korbielow napisał:

To co powinenem miec mniejsza pompa ?? Proszę o rady bo nie twierdze ze audyt był wykonany prawidłowo. Ja go nie robiłem i kompletnie na tym się nie znam.  Dlatego mam też wątpliwości czy w to się pakować. Czy nie zostac przy ekogroszku i oddac ta dotacja komu innemu. 

Moje zdanie większość zna ale one nie jest popularne bo wg mnie dotacje to największe zło jakie tylko można wymyśleć, taniej cię wyjdzie haier 5kw bez dotacji niż z dotacją tzw markowa pompa ,haier jest na rynku sporo czasu i nikomu się nie psuje więc wydanie 5,5 tys na pompę 3,5 na bojler i reszta na jakieś graty drobne to raczej nie zrujnuje cię finansowo ale wiesz że to twoje za swoje . zamiast rozdawać mamonę na lewo i prawo (dotacje) budowali by nowe sieci czy przemysłowe magazyny energi ,marnotrastwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, korbielow napisał:

Jakiej firmy falownik hybrydowy, jakie panele ? Jaka moc PV? Jaka moc magazynu, jakiej firmy?

Obecne zużycie 2000kwh / rocznie + przyszła PC(niewiadomej mocy).

Naprawdę nie mam zielonego pojęcia o tym dlatego proszę o rady.

Zrób tak do 6,5kwp wtedy nie musisz mieć pozwoleń od strażaków itp , falownik jaki ci pasuje np FOXESS całkiem dobry panele to co ci ślina na język przyniesie będzie dobre a że teraz po 250 zł brutto da się kupić sztukę więc działaj puki tanie.  ja mam 8,4kwp a już dokupiłem falownik hybrydowy 6,2kw teraz dokupię z 14 lub 16 paneli i szalejemy prądu nigdy za dużo 😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, prokurator napisał:

Zrób tak do 6,5kwp wtedy nie musisz mieć pozwoleń od strażaków itp , falownik jaki ci pasuje np FOXESS całkiem dobry panele to co ci ślina na język przyniesie będzie dobre a że teraz po 250 zł brutto da się kupić sztukę więc działaj puki tanie.  ja mam 8,4kwp a już dokupiłem falownik hybrydowy 6,2kw teraz dokupię z 14 lub 16 paneli i szalejemy prądu nigdy za dużo 😀

czyli sugerujesz założenie 6,5 kwp PV bez dotacji z MP i bez baterii ? Ile mniej wiecej to wyjdzie taki zestaw ? gdzie najlepiej to kupic ? na allegro ?

Edytowane przez korbielow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...