Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

fotowoltaika - proszę o rady


korbielow

Recommended Posts

3 godziny temu, prokurator napisał:

Moje zdanie większość zna ale one nie jest popularne bo wg mnie dotacje to największe zło jakie tylko można wymyśleć, taniej cię wyjdzie haier 5kw bez dotacji niż z dotacją tzw markowa pompa ,haier jest na rynku sporo czasu i nikomu się nie psuje więc wydanie 5,5 tys na pompę 3,5 na bojler i reszta na jakieś graty drobne to raczej nie zrujnuje cię finansowo ale wiesz że to twoje za swoje . zamiast rozdawać mamonę na lewo i prawo (dotacje) budowali by nowe sieci czy przemysłowe magazyny energi ,marnotrastwo.

Dlaczego uważasz ze z dotajcą mnie drożej wyjdzie ?  myśle za 45tys to moge zamknac całą inwestycja i nic nie dopłacać. Nie wiem ile Mitshubishi bo to jest marka premium i moze jest droższy, ale nikt mnie do tego nie zmusza moge zainstalowac cos co wyjdzie max 45tys. to moja decyza ktora marka wybiore i kto mi to będzie robić.

Edytowane przez korbielow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, korbielow napisał:

Dlaczego uważasz ze z dotajcą mnie drożej wyjdzie ?  myśle za 45tys to moge zamknac całą inwestycja i nic nie dopłacać. Nie wiem ile Mitshubishi bo to jest marka premium i moze jest droższy, ale nikt mnie do tego nie zmusza moge zainstalowac cos co wyjdzie max 45tys. to moja decyza ktora marka wybiore i kto mi to będzie robić.

Pewnie że to twoja decyzja przecież nie będziesz się kierował nami gostkami z forum twoja kasa twoja decyzja to chyba oczywiste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, prokurator napisał:

Pewnie że to twoja decyzja przecież nie będziesz się kierował nami gostkami z forum twoja kasa twoja decyzja to chyba oczywiste.

no ale chętnie wysłucham opini kogoś co ma większe pojęcie niż ja na temat PC i PV. Naprawdę jestem zielony. i Każda opinia jest dla mnie bardzo cenna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, prokurator napisał:

Najtaniej masz na OLX ,a czy firma czy sam to montujesz tego ja nie wiem ,ja sam montowałem.

a jakieś rady nt montażu PV na gruncie? z czego to najlpiej zrobić ? lub kupić jakis gotowy zestaw montażowy ??? przyznam ze w te wakacje zrobiłem juz peszel pod PV z rur PCV 110(25m). Jezeli bym to kupil to tylko przeciągam kabelki bez kopania.

Edytowane przez korbielow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup gotowy zestaw.

Połącz całą inwestycję PC PV i pewnie magazyn energii może otrzymasz dofinansowanie. Nie wiem czy warto samemu wszystko instalować czy jednak poszukać firmy która to wykona dobrze, w dobrej cenie i z 8% VAT. Sprawdź czy dofinansowanie jest co cen netto czy do cen brutto (z 8% lub 23% VAT).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, d7d napisał:

Kup gotowy zestaw.

Połącz całą inwestycję PC PV i pewnie magazyn energii może otrzymasz dofinansowanie. Nie wiem czy warto samemu wszystko instalować czy jednak poszukać firmy która to wykona dobrze, w dobrej cenie i z 8% VAT. Sprawdź czy dofinansowanie jest co cen netto czy do cen brutto (z 8% lub 23% VAT).

ja też nie wiem czy warto samemu, ale mam obawy że firma weźmie dużo pieniędzy, a samemu będę miał bardzo dużo w kieszeni zaoszczędzone(kwh). Co do jakości wykonania przez siebie jestem spokojny ponieważ mam osobę która jest bardzo dobrze zorientowana w elektryce/elektronice. Pozostaje pytanie czy inwestycja przy obecnych bandyckich warunkach (0 gr do -20 gr za 1 kwh lub 20-30gr)się kiedykolwiek zwróci. Obawiam się paradoksu obowiązku zwrotu za ujemne ceny energii co obecnie jest niewykluczone. Miało być cudowanie(pkt. 84), a jest jak zwykle. Ewentualnie jakikolwiek inny podatek od PV, "Zielonej energii" etc....

Edytowane przez korbielow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup falownik hybrydowy, nie ma czegoś takiego jak "pozwolenie od strażaków", to się robi jako zgłoszenie i montuje dodatkowo wyłącznik ppoż.

prokurator bzdury plecie, weź na niego poprawkę. On kupił chiński falownik hybrydowy bez kwitów i certyfikacji, którego nie podłączy do sieci.

Dzięki falownikowi hybrydowemu będziesz mógł w przyszłości rozbudować instalację o magazyn energii. Z tanich dobry jest deye do którego podłączysz niskonapięciowy magazyn w razie czego.

6kW to jest rozsądna moc na początek przy twoim zużyciu, zawsze możesz rozbudować, tylko wtedy kup od razu większy falownik (np 10kW)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, gregos11 napisał:

Kup falownik hybrydowy, nie ma czegoś takiego jak "pozwolenie od strażaków", to się robi jako zgłoszenie i montuje dodatkowo wyłącznik ppoż.

prokurator bzdury plecie, weź na niego poprawkę. On kupił chiński falownik hybrydowy bez kwitów i certyfikacji, którego nie podłączy do sieci.

Dzięki falownikowi hybrydowemu będziesz mógł w przyszłości rozbudować instalację o magazyn energii. Z tanich dobry jest deye do którego podłączysz niskonapięciowy magazyn w razie czego.

6kW to jest rozsądna moc na początek przy twoim zużyciu, zawsze możesz rozbudować, tylko wtedy kup od razu większy falownik (np 10kW)

a jakie panele proponujesz ?  Czy ten falownik deye ma funkcja smart grid do pompy ciepła ? Czy warto starać się o dotacje z MP6 ??? Czy ciężko to załatwić ? Gdzie to wszystko najlepiej kupić?

Edytowane przez korbielow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panele wszystkie podobne, musisz je dobrać pod względem prądu do falownika. Co do Deye przeszukaj instrukcję, nie jestem w stanie Ci powiedzieć jakie dokładnie ma funkcje.

Bierzesz wszystko na fakturę, osoba z kwitami zgłasza Ci instalację do ZE i składasz wniosek do mój prąd. Jeżeli chciałbyś taki wniosek złożyć, teraz już obligatoryjnie musisz mieć magazyn energii.

Zamów sobie kilka firm, niech ci wycenią instalację i już cos będzie wiedział. Tylko uważaj na potentatów instalatorskich w branży, oni mają ceny z kosmosu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym proponował inne rozwiązanie:

- zbudować własnoręcznie instalację stricte pod kątem uzysku zimą - jeśli masz możliwość wykorzystania niezacienionej przestrzeni. Czyli panele pod kątem 70-80°, najlepiej na południowy wschód i drugi string południowy zachód.

Jeśli chodzi o dotację, to sam oblicz, ile chcesz zaoszczędzić budując samemu i nie wydawać na magazyn, czy zlecić wszystko komuś i pakować wszystko po drogości jak leci (Czyli ile zwrotu z dotacji dostaniesz - mam na myśli Czorne Powietrze)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego na YT jest sporo materiałów z odpowiedziami na twoje pytania. Jest kilka kanałów "fotowoltaicznych celebrytów" :)

Wszelkie wyliczenia na niebie i ziemi wskazują na "czas zwrotu" ok.6-7 lat. Moim zdaniem to nie dużo. 

Tak jak przedmówcy wspomnieli - w ostatnim, najnowszym Moim Prądzie magazyn energii jest obowiązkowy.

Czy warto, czy nie warto?  Powiem tak - jak masz za co i nie wiesz na co to wydać - to zakładaj. 

Zawsze to jakaś tam inwestycja.

Pompę ciepła - jakakolwiek by nie była zdecydowanie polecam. Tu się nie zastanawiaj nawet dwóch minut. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...