Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Termet grzejąc wodę użytkową grzeje również podłogę


buzinka

Recommended Posts

Posiadam kocioł jednofunkcyjny Termet EcoCondens Crystal II Plus 20, zasobnik 120l oraz ogrzewanie podłogowe (dwa rozdzielacze z pompami - Moduł mieszający BTU 501 AP AFRISO przy każdym rozdzielaczu). Do tego regulator pokojowy i sterownik ST-21 z czujnikiem temp. zamontowanym na wyjściu CO ustawiony, aby po wykryciu temp. pow. 25 st. uruchamiał obie pompy zamontowane przy rozdzielaczach.
Pierwszy problem jaki mam to fakt, że ta temperatura 25 st. osiągana jest zawsze podczas pracy kotła w "trybie" CWU co powoduje start pomp CO i tłoczenie wody do kotła. Tutaj pojawia się drugi problem ponieważ nie wiem dlaczego ale woda na podłogę się nagrzewa (świeci się ikona CWU a nie CO) i to do temperatur znacznie przekraczających temp. zadaną dla podłogi (dobrze, że BTU 501 AP jest ustawiony na ok. 30st bo na podłogówkę poszło by mi z 50st w skrajnych przypadkach). 
Wydawało mi się, że nawet jak pompy będą pracować to jest w kotle jakiś zawór odcinający ale chyba tak nie jest. W ogóle sterowanie ST-21 nie ma sensu i te pompy praktycznie cały czas pracują.
Pokłosiem tego stanu jest sytuacja w której ustawiam zadaną temp. na regulatorze pokojowym np. 21st. Temperatura zadana zostaje osiągnięta, ale gdy włączy się tryb cwu i podłoga dalej grzeje (dziś rano miałem ponad 23st gdzie ustawione jest 21).
Bardzo proszę o radę, co mogę w takiej sytuacji zrobić? Idealnie byłoby gdyby te dodatkowe pompy wyłączały się w momencie przejścia kotła w tryb CWU lub po osiągnięciu temperatury zadanej na regulatorze pokojowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydałby się schemat instalacji lub zdjęcia.Czy jest zamontowane sprzęgło hydrauliczne?Przy 100%ogrzewania podłogowego zawory mieszające są zbyteczne,wystarczą same pompy a przy mniejszej powierzchni podłogi nic nie trzeba(bezpośrednio z kotła)Przy grzaniu CWU nie ma prawa iść temp.na podłogówkę.Kocioł grzeje wodę użytkową w priorytecie wtedy odłącza grzanie budynku.Chyba że szwankuje zawór przełączający w kotle-to może być przyczyną że idzie tak wysoka temp.na OP,po prostu wtedy woda grzejąca CWU która ma wysoką temp.idzie na podlogowke.Co do sterowania tym układem to mógłby się sprawdzić sterownik TECH ST-517 obsługuje dwie pompy,dwa termostaty pokojowe,posiada styk bez napięciowy umożliwiający połączenie z kotłem.Wtedy każda pompa byłaby uruchamiana od sygnału z przypisanego jej termostatu.No ale zapewne byłyby problem z doprowadzeniem wszystkich kabelków do jednego miejsca,gdzie sterownik,jak dom już wykonczony

Edytowane przez Kondensat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przygotowałem schemat. 
Doprecyzuję, że kocioł poprawnie zarządza "trybami" CWU i CO (CWU ma priorytet), jednak (w moim rozumieniu) podczas trybu CWU pompy zewnętrzne (odpowiedzialne za CO) tłoczą wodę do kotła przez co "wymiennik ciepła" oddaje energię nie tylko do obwodu CWU ale także do CO (nie wiem czy to jest technicznie możliwe, ale tak to sobie wyobrażam). Sprzęgła hydraulicznego nie ma. Łączna powierzchnia to 120m^2 podzielone na dwa obwody / listy rozdzielające po 60m^2.

schemat co cwu.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak odłączysz ten czujnik na wyjściu CO lub przesuniesz go dalej od kotła to problem nadal występuje? Kiedys u mnie byl odwrotny problem - podczas grzania CO nagrzewała się rura na wyjściu CWU gdzie był czujnik który załaczał cyrkulacje. Przesuniecie czujnika w bardziej odlegle miejsce pomogło więc mozesz tez sprobowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Winowajcą jest zawór trójdrożny w kotle który służy do przełączania obwodów. Zawór po prostu się nie domyka więc część wody grzanej w wężownicy trafia także do obwodu co.

Żadne pompy zewnętrzne niczego nie tłoczą a jeżeli działają to najwyżej rozprowadzają wodę nagrzaną błędnie przez główny wymiennik.

Woda w wężownicy która nagrzewa zasobnik dla celów cwu ma temperaturę ponad 75*C więc jeśli zawór przepuszcza to stąd wysoka temperatura wody idącej do podłogówki.

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze tak zbudowana instalacja czyli bez sprzęgła to błąd bo pompa w kotle pracuje w szeregu z pompami w grupach pompowych a nie powinna.Po drugie taki domek 120m2 poszedłby bezpośrednio z kotła oczywiście pod warunkiem prawidłowo zaprojektowanej i wykonanej instalacji.Tym bardziej że Termet ma mocną pompę obiegowa.Tu nie ma potrzeby obniżania temp.przy pomocy zaworów mieszających.Wystarczy czujnik temp.zewnętrznej i sterowanie całością pogodowo

Edytowane przez Kondensat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...