Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Vaillant instalacja hybrydowa (PC + gaz) - szukam specjalisty / kozaka - małopolska


zoomclub

Recommended Posts

Cześć,

 

Szukam specjalisty z prawdziwego zdarzenia, który byłby w stanie podjechać do mnie i sprawdzić instalację + ewentualnie wyregulować instalację grzewczą gdyż dzieją się dziwne rzeczy. 

 

Mam pompę Aerotherm Split VWL105/5AS wraz z kotłem gazowym Ecotec Plus 20kw (instalacja hybrydowa) z buforem SVK 100 i na CWU SWPC300 . Instalacja 100% podłogówka.

 

Pompa żeby podgrzać dom o 1 stopien włączona koło 7:30 do 12 zużyła 40 kw i to nie dogrzała chyba tylko do 21.9 z 21.1 stopnia, temperatura zadana zasilania idzie nawet ponad 40 stopni a na sama instalacje wychodzi niecałe 30 ... Nie mam kompletnie pojęcia o co chodzi, nikomu chyba pompa nie zżera tyle prądu przy takich czynnościach.

- Temperatura do jakiej chcę zagrzać to 22 stopnie (Dół) i 21 stopni (góra)

- KG 0,3 ...

- Tryb grzania rozszerzony (czyli wg opisu po osiągnięciu zadanej temperatury grzanie powinno się wyłączyć) 

Edytowane przez zoomclub
dodanie dodatkowych informacji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według schematu połączeń to jest A lub C w zależności ile jest rozdzielaczy.

https://www.vaillant.pl/podreczniki-schematow/pompy-ciepla/podrecznik-schematow-arotherm-split-hybrydy-z-kotlami-2517971.pdf

Ja wiem że zużycie może Cię trochę szokować ale owe 240m2 to daje średnio 1800 mb rur rożłożonych na podłodze a więc  jakieś 216l wody którą musisz ogrzać. Do tego dochodzi 100l bufor a więc ogrzewasz już ok 320l wody.

Pamiętaj że tymi rurami ogrzewasz także kilkanaście ton betonu. na podłodze lub innej formy wylewki

Kocioł gazowy jest podłączony szeregowo z pompą ciepła przez zawory zwrotne więc dopuki nie nagrzejesz całości to rozruch instalacji i osiągnięcie wymaganej temperatury będzie trwało długo.

Najważniejsze co powinien wprowadzić instalator konfigurujący lub użytkownik to ceny gazu i energii elektrycznej.

To od tego głównie zależy które źródło wybierze sterownik uznając je jako bardziej ekonomiczne.

Na wizytę z mojej niestety nie licz i szukaj autoryzowanego przedstawiciela ze swojego rejonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zużycie mnie szokuje, przeciez ludzie grzeja domy pompami ciepła i to jak mają nawet grzejniki albo okna 2szybowe czy też mniej styro i nie jest tak źle... a u mnie nowy dom i jakbym nie wyłączał tego ogrzewania cały dzień to nie wiem czy by mi ze 100 kw nie napakowało. Moim zdaniem to nie jest normalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, zoomclub napisał:

Pompa żeby podgrzać dom o 1 stopien włączona koło 7:30 do 12 zużyła 40 kw i to nie dogrzała chyba tylko do 21.9 z 21.1 stopnia, temperatura zadana zasilania idzie nawet ponad 40 stopni a na sama instalacje wychodzi niecałe 30 ... Nie mam kompletnie pojęcia o co chodzi, nikomu chyba pompa nie zżera tyle prądu przy takich czynnościach.

40 kWh przez 4,5 godziny to PC pracowała z mocą ok. 9 kW? Czyli prawie z maksymalną mocą. Jeżeli COP może wynosić np. 3,0 to PC wyprodukowała ok. 120 kW ciepła. Trzeba przeliczyć ile potrzeba energii cieplnej dla podgrzania wody w instalacji i masy posadzek z podłogówką o 0,8 °C.

To był pierwszy dzień grzania czy kolejny dzień grzania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny dzień grzania, natomiast zazwyczaj dogrzewam (staram sie dogrzac blisko 22), a nastepnie wyłączam bo temperatura jest wystarczająca (pokojowa) i włączam w kolejny dzień.

Boję się zostawić na stałe bez kontroli bo boje sie że pójdę z torbami.

Zawsze mówiono mi że pompa będzie przy ogrzewaniu podłogowym dobra bo niskotemperaturowo grzeje małą mocą to bedzie super. A tu pakuje pełną mocą nie wiadomo czemu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 40kWh to z licznika energii elektrycznej czy ze sterownika Vaillant.

Musisz to zostawić na przynajmniej kilka dni. Te 40kW będzie malało z każdą godziną do czasu aż wszystko będzie już dogrzane a następnie dostarczane będzie tylko tyle energii ile faktycznie zużywa dom dla utrzymania owych 22^C.  Bez tego każdy ponowny postój powoduje wychłodzenie rur a mały bufor nie da sobie rady z tak rozległą instalacją.

Masz jakiś sterownik pogodowy?

W instalacji widzę jeszcze zawór trójdrogowy z pompą czyli klasyczny układ mieszacza. To dlatego KG na poziomie 0,3 przy pogodzie za oknem wyznacza że w podłogę idzie 30^C a cała reszta zostaje w buforze

 

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tryb grzania który mam ustawiony na sterowniku nazywa się rozszerzony, więc wg założeń działa tak że jak osiągnie wybraną temperaturę pokojową to się wyłącza, spadnie dogrzewa i tak w kółko (tak przynajmniej jest moje wyobrażenie o temacie)

Ja jako całkowity laik patrząc na to to mi się wydaje że on daje wysoką temperaturę zadaną (np 40 stopni) a na tych termometrach na obiegach pokazuje 28 lub niecałe 30. Wydawałoby się że powinien puścić więcej (w rozsądnych granicach), dogrzać i tyle a to się tak męczy 28-29 stopniami z niewiadomych mi przyczyn...

Co do bufora, on w ogole powinien wystepować? Przecież mogloby bezposrednio z pompy na instalacje isc? (takie bylo moje drugie podejrzenie ze bufor 'oziębia' tą wodę i dlatego to się nie dogrzewa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, zoomclub napisał:

No i 2 kolejne pytania co z krzywą grzewczą? 

I druga sprawa Co z temperaturą nocną/obniżoną? Mam nie stosować tego? W nocy moze byc zimniej, lepiej sie spi

Krzywą grzewczą zostaw tak jak jest. Możesz zmienić tryb sterowania z Rozszerzonego na Aktywny.

W ten sposób po osiągnięciu wymaganej temperatury pompa sama się wyłaczy, bo obecnie w trybie rozszerzonym zmniejszy zredukuje tylko moc aż do momentu w którym będzie ona wystarczająca do utrzymania stałej temperatury.

Sprawdź jaką masz ustawioną temperaturę biwalentną ogrzewania w regulatorze oraz czy tryb hybrydowy jest ustawiony na właśnią tą temperaturę czy na tryb triVAI.

Temperatury obniżonej na razie nie stosuj. Trzeba doprowadzić aby urządzenie grzewcze najpierw dogrzało pomieszczenia do temperatury zadanej + 0,5*C a następnie aby naładowało bufor. 

Ewentualnie ustawioną możesz zredukować z ustawionych 22*C do 21*C

Po tym etapie powinno już przestać poboru energii w takim wysokim stopniu i skupić się tylko na doładowaniu bufora czyli dostarczaniu tylko takiej energii jaka jest faktycznie zużywana przez dom.

Jeśli będzie Ci się to wydawać za dużo to zawsze możesz zmienić temperaturę biwalentną i zamiast pompy uruchomić kocioł gazowy który ten pierwszy etap zrobi dużo szybciej i jeśli te 9kW to energia elektryczna to chyba gaz wyjdzie taniej niż pompa.

Takie niuanse powinien wytłumaczyć i wstępnie ustawić instalator, o ile był to autoryzowany przedstawiciel.

Wspomniałeś o 22*C na dole i 21*C na górze. Czy na górze jest regulator w formie zdalnego sterowania VR 92 czy istnieje tylko VRC720 na dole np. w salonie?

 

 

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...