Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dom w przebiśniegach 16 g2 lub inny ekonomiczny 2+2


Recommended Posts

Drodzy Forumowicze!

Ruszam niebawem z budową domku. Chce coś wyważonego pod względem cena/jakość koniecznie z dachem wielospadowym oraz g2. Ponadto z miejscem do pracy zdalnej. Sypialnia co najmniej z garderobą.

Wpadł mi w oko: https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-przebisniegach-16-g2-m10c2578796c90

Do stanu surowego zamkniętego jedynie dach będzie objęty robocizną resztę przy wykorzystaniu własnych sił wraz z pomocą najbliższej rodziny. Będą ławy i zmiana na strop teriva.

Proszę o opinie nt. projektu. Co byście zmienili? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Michal1913 napisał:

Szczerze nie jestem w tej kwestii przekonany jakie chce mieć ostatecznie rozwiązanie. Grawitacyjna jest tańsza, a rekuperacji nie znam od praktycznej strony. Czy ten projekt już na etapie budowanie ma problematyczne rozwiązania jeśli chciałbym mieć jednak rekuperację? 

tak - kotłownia za garażem.

Systemów wentylacji się nie miesza w jednym budynku. Jesli garaż nie będzie ogrzewany będzie miał wentylację grawitacyjną. I teraz komplikuje to układ jeśli w kotłowni miałaby być WM- wentylacja mechaniczna (w sensie rekuperacji, czyli dokładnie mówiąc mechaniczna nawiewno-wywiewna, zrównoważona), bo musisz dać dwoje szczelnych drzwi między garażem a pomieszczeniami z rekuperacją. Możesz też kotłownię zrobić z wentylacją grawitacyjną, ale musisz zacząć się bawić w budowę kominów wentylacyjnych. Robiąc WM nie musisz budować jakichkolwiek kominów w całym domu (poza kominkiem, jeśli chcesz go zachować), nie musisz się bawić w obróbki blacharskie kominów, montować stopni dla kominiarzy itd. Nawet z kotła gazowego można spaliny wyrzucić przez ścianę. 

Cały system jest bardziej prosty, gdy kotłownia ma połączenie bezpośrednio z domem, a nie przez garaż. 

Oczywiście, jak zdecydujesz się na grawitacyjną to problem znika. Dlatego zadałam pytanie.

Dom jest bardzo duży, ma pralnię, suszarnię. Nie jest projekt obliczony na energooszczędność (a jak pisałam, wyliczenia energii, moim zdaniem, są zbyt optymistyczne) ani na tanie budowanie (okno narożne, duża ilość okien połaciowych)). 
Funkcjonalnie wygląda ok, oczywiście biorąc pod uwagę ograniczenia czterospadowego dachu, jak np. ograniczona ilość miejsca na postawienie szaf czy wszystkie okna sa połaciowe z całą masą problemów, które to generuje, ale rozumem, ze je akceptujesz wybierając taki dach. 
Pokoje dzieci mogłyby być nieco większe, bo nie ma w nich dużej przestrzeni do zabawy. W kuchni nie ma za wiele miejsca na wysoką zabudowę. Jak wstawisz lodówkę SBS to trzeba pokombinować gdzie postawić słupek z piekarnikiem, jeśli nie chcesz podblatowego.

Osobiście zrobiłabym szklany wiatrołap nieogrzewany pod zadaszeniem i zrezygnowała z wewnętrznych drzwi w wiatrołapie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwrócę uwagę na pomieszczenia na poddaszu. Przez skosy (w szczególności wynikające z dachu kopertowego, który wybrałeś) pokoje na poddaszu to klitki. Pomieszczenia w m2: 5, 6, 3, 9, 9, 2 Tylko jeden pokój ma 12m2, co jest moim zdaniem minimum. Takie pokoje małe ze skosami, bez okna w ścianie z jedynie oknami połaciowymi (dachowymi) będą klaustrofobiczne. Stosunkowo duże koszty budowy, a najlepsze warunki mieszkaniowe będzie miał samochód, pozostali mieszkańcy będą się gnietli w klatkach. Chyba nie o to chodzi w koncepcji mieszkania w domu. 

Przemyśl to. Wybierz dom piętrowy jeśli nie możesz parterowego, ale poddasze z dachem kopertowym jest totalnie niepraktyczne (choć ładnie wygląda z zewnątrz - to prawda).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...