Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie, wraz z żoną planujemy rozpocząć budowę domu w tym roku. Rodzina 2+1 (+1 w drodze :) ).

Z założeń chcieliśmy 3 sypialnie, biuro które miałoby potencjał w przyszłości na zamianę na czwartą sypialnię, dwie łazienki, salon połączony z kuchnią i łączną powierzchnię użytkową domu do max 130m2. Działka o wymiarach 26.5m szerokości i 38m długości. Wjazd na działkę od strony północnej. Uznaliśmy że nigdy więcej schodów i koniecznie dom parterowy i warunkiem koniecznym żony była garderoba w sypialni i spiżarnia w kuchni. Wstępnie planowaliśmy dom bez garażu.

Z projektów które nam się spodobały to:

https://www.extradom.pl/projekt-domu-domena-121-c1-WRW1343?source-perfo=sem&utm_source=google&utm_medium=cpc&device=c&matchtype=&adposition=&campaignid=17663085806&gad_source=1&gclid=CjwKCAiAyJS7BhBiEiwAyS9uNVuYg2cdikfXAc2_wsaFunNxJM8REBsF2Ws7TUNxIIMia_iaQ35W7xoCdRgQAvD_BwE

Ale po przemyśleniu tego projektu trochę nie podobało nam się że kotłownia jest w sercu domu, jak później zobaczyliśmy że dostawienie garażu na działce będzie bardzo problematyczne i nie do końca podobały nam się dobudowane garaże zdecydowaliśmy się na ten projekt:

https://www.extradom.pl/projekt-domu-domena-121-a-WRW1317?source-perfo=sem&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_id=1409221180&device=c&matchtype=&adposition=&campaignid=1409221180&gad_source=1&gclid=CjwKCAiAyJS7BhBiEiwAyS9uNVmup4nXtDSoMzjtmD9FJ2bTTJqhtljxXxPR_BNKyKdq5vu-0XvR6BoCGEMQAvD_BwE

Dom spełnia wszystkie założone przez nas oczekiwania, ma idealny wymiar na szerokość i jest stosunkowo krótki dzięki czemu zostanie nam prawie 20m długości podwórka, oczywiście dwa pokoje od północy wydają nam się nie najlepszym rozwiązaniem ( ale w projektach gdzie pokoje idą po linii wschód - południe - zachód dom robił się bardzo długi przez co ułożenie na działce robiło się mało korzystne ). Planujemy trochę zwiększyć małą łazienkę kosztem dużej i wyprostować tą ścianę w sypialni z garderobą żeby mniejszy pokój zyskał trochę dodatkowej powierzchni. Salon ma wymiary 7x4.5m więc moim jedynym zmartwieniem było czy to trochę nie za mało ale jak byliśmy w salonach które miały 40m to dla nas są one zdecydowanie za duże, trochę większy salon byłby idealny ale zrobiliśmy wstępne projekty i wszystko tam się bez problemu mieści bo wbrew pozorom salon jest dość ustawny. Chcemy również zmienić kąt nachylenia dachu na 30 stopni bo 35 który jest w projekcie wygląda na nieproporcjonalnie duży w stosunku do wielkości elewacji.

Piszę na forum bo zawsze dobrze przeczytać opinie i doświadczenie innych osób, zawsze można się zainspirować i wprowadzić jakieś wartościowe zmiany póki jest na to czas.

Pozdrawiamy wszystkich serdecznie i z góry dziękuje za każdą radę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przejście do garażu przez część sypialną to bardzo duży mankament. Bo gdzie trzymać buty i kurtki? Biegać z nimi w ręku po całym domu między garażem a wiatrołapem?

jeśli już musi być to sypialnię rodziców zrobiłabym od północy i zamieniła miejscami pralnię z garderobami. Rodzicom w sypialni  światło dzienne przyda się mniej niż dziecku.

Zdecydowanie łazienka do przearanżowania, bo sedes na ścianie gdzie jest łóżko w sypialni to pomyłka. 

Spiżarka - nie wiem czy nie taniej będzie postawić po prostu dużą szafę w kuchni niż robić osobne mikropomieszczenie w którym i tak niewiele się zmieści. Za to powiększyć wiatrołap by weszła o wiele większa szafa bo te 1,2mb zabudowy na cztery osoby to będzie mało. Zwłaszcza ze przydałoby się jakieś siedzisko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Stosunkowo mały i niepraktyczny garaż. Garaż psuje bryłę domu, wymusza dodatkową powierzchnie na komunikacje z nim, a tym samym generuje koszty, powoduje problemy z energochłonnością (należałoby go dobrze izolować, bo brama garażowa będzie mocno wytracać ciepło). Masz tu pralnie 5m2, ale tak naprawdę to to jest tylko szerszy korytarz, bo w przejściu nic w zasadzie nie postawisz, a jak postawisz to będziesz się o to potykał. Tu dodatkowo argument kolegi o tym, że będziesz ciągle szukał ubrań i butów jeśli raz wjedziesz autem, a drugi będziesz chciał wyjść drzwiami frontowymi.

2. Długie linie instalacji cwu (ciepła woda w sieci będzie się wychładzać i trzeba będzie albo w cyrkulacji ciągle ją grzać, albo odkręcając wodę długo czekać, aż zacznie lecieć ciepła - obie wersje kosztowne w czasie).

3. ogromny dach, górujący nad domem jak piramida (raczej 5 stopni obniżenia niewiele pomoże, a 300m dachu to sporo). Dach wysoki bo pomyślano możliwość adaptacji poddasza, jeśli nie planujesz tego wybierz projekt bez tego, dach będzie mniejszy, dom niższy.

4. Ta mała spiżarnia zabierze więcej miejsca niż da do przechowywania (miejsce na drzwi z dwóch stron, aby mogły się otwierać), miejsca tyle co zwykły słupek cargo. Temperatura w takim pomieszczeniu i tak nie pozwoli na przechowywanie produktów wymagających chłodu. Otworzysz drzwi do spiżarni i nie będzie można przejść w kuchni między wyspą, potykać się będziesz niepotrzebnie o nie, a w środku małe półeczki, bez sensu.

5. jeśli chodzi o salon to faktycznie tramwaj z niego wychodzi, ale to kwestia wyboru.

6. Bryła domu w kwadracie dałaby dużo większą powierzchnię użytkowa w zasadzie w podobnych kosztach, bo metry murów zostają tylko powierzchnia domu rośnie - to kwestia wyboru i świadomości. 

7. Zobacz np. na "Dom na wygodnej - WAH2069" - wejście z garażu łącznie z głównym frontowym, salon w kwadracie więc masz przestrzeń, a nie tramwaj; pokoje ładniejsze, bo nie ma pokoju klitki: 8,5m2; większa powierzchnia, a mniej dachu; krótsze linie ciepłej wody, do łazienki w zasadzie brak strat ciepła. Kwestii stron świata nie rozpatruje, bo to tylko przykład; dom można obrócić itp. Salon lepiej od zachodu niż czystego południa, bo lata coraz bardziej nieznośne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedzi i wszystkie sugestie :)

1. Odnośnie przejścia z garażu do domu przez część sypialnianą to niestety mamy pełną świadomość tego że jest to gorsze rozwiązanie niż garaż połączony z wiatrołapem. Chociaż uważam że jest w tym projekcie jeszcze taki plus ze to przejście jest przez pralnię dzięki czemu wracając z prac podwórkowych / biegania można wejść od razu przez garaż do pralni i wrzucić brudne / przepocone ubrania do prania, a nie przechodzić w takim stanie po całym domu. Również podoba mi się że to przejście z garażu do domu jest przez pomieszczenie techniczne a nie bezpośrednio z garażu na korytarz domowy jak jest w wielu projektach. Niestety kształt działki trochę wymusza na nas zrobienie tego domu szerokiego jednocześnie aby był on jak najkrótszy a takie kształty domu maja zazwyczaj ten garaż doklejony z boku i ciężko to jakkolwiek połączyć z wejściem do domu / wiatrolapem. "Dom na wygodnej - WAH2069" bardzo fajny projekt, dużo musielibyśmy tam pozmieniać pod nas bo brakuje nam tam drugiej łazienki z prysznicem, pralni i garderoby ale nawet o nim myśleliśmy, odrzuciliśmy go właśnie ze względu na jego długość te 3,5m różnicy zdecydowało. Na końcu działki mamy piękne drzewa, w tym duży i zdrowy dąb który za wszelką cenę chcemy zostawić i każda mniejsza długość domu jest na wagę złota :) Co do pralni i jej przejścia ta ma ona 1.6m szerokości to jak ustawi się na całej długości zabudowę na 0.6m to mamy całą ścianę na pralnię i przechowalnie rzeczy technicznych i zostaję 1m na komfortową komunikację. Odnośnie tego że garaż jest nie praktyczny to i tak wydaje mi się w porządku bo ma 20.5m2 na jedno auto gdzie w większości projektów ta przestrzeń wynosi po 32-34m2 na teoretycznie dwa samochody :)

Trochę był przez to inny pomysł na koncepcję korzystania z tego połączenia domu z garażem, żeby nie było problemu ze trzeba latać z kurtkami i butami przez cały dom to normalnie wychodzić wiatrołapem i wchodzić do auta bramą garażowa. A przejście z domu do garażu traktować bardziej jako przejście do kotłowni i robocze wyjście na podwórko do wykonywania jakichś prac. Nie wiem czy to słuszny kierunek, możecie mnie wyprowadzić z błędu jeśli tak :)

2. Co do zamiany pomieszczeń to jest to ciekawy pomysł do rozważenia żeby to nasza sypialnia była od północy

3. Widzieliśmy realizację tego projektu gdzie dach był obniżony do 30 stopni i wyglądało to już według nas bardzo fajnie, na stronie wizualizacja tego projektu jest jakoś karykaturalnie przerysowana i nawet domy które mają 35 stopni nie wyglądają tak źle :)

4. Co do spiżarni to bardzo dobry pomysł, zgadzam się że chyba lepiej wstawić ścianę w wiatrołapie na całą długość a zamiast tej spiżarni dać ogromną szafę w zabudowie kuchennej. Mniej murów, ładniej to będzie wyglądać a taka duża szafa w wiatrołapie jest niezwykle użyteczna.

5. Co do aranżacji łazienek to oczywiście że kibelek byłby w innym miejscu :)

6.Jeśli chodzi o instalacje cwu to przyznam że kompletnie nie miałem wiedzy na ten temat, aż tak istotnie to wpłynie na koszty miesięcznie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"6.Jeśli chodzi o instalacje cwu to przyznam że kompletnie nie miałem wiedzy na ten temat, aż tak istotnie to wpłynie na koszty miesięcznie ?"

15 metrowa rura 20mm ma w sobie jakieś 5 litrów wody, odkręcając kran możesz czekać aż zleci zimna i dostaniesz się do ciepłej z boilera lub ciągle utrzymywać cyrkulację tej wody grzejąc ją o tyle ile się wychłodzi. Jeśli mało korzystasz z ciepłej wody to większość kosztów cwu będzie na to podgrzanie. Ile to dokładnie to trudno powiedzieć, bo zależy to od tego jak szybko woda będzie się w Twojej sieci wychładzać. Im dłuższa droga od źródła ciepła do kranu, tym większe straty.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...