Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Czy ma ktoś wiedzę, jakiś pomysł, jak pozbyć się niechcianych odrostów bambusa w wieloletnim ogrodzie i to tak by nie zniszczyć innych roślin?

Bambus został posadzony przed kilku laty (ok. 8-9 lat), ograniczony barierą dedykowaną do takich roślin. Niestety, obok szpaleru z bambusami była górka, z której zaczęła się nieco obsuwać ziemia i przysypała tą gumowo-plastikową barierę. Bambus w krótkim czasie zaatakował we wszystkich kierunkach, a zbiegło się to w czasie z przewlekłą moją chorobą i nie mogłem się tym zająć. W dwa lata tak poprzerastał i zespoił z korzeniami innych roślin w ogrodzie, że mechaniczne usuwanie korzeni, oznaczałoby w praktyce likwidację połowy ogródka i robienie go od nowa. Nie da się już rozdzielić korzeni bambusowych i innych roślin, bez niszczenia ich. I to raczej ciężkim sprzętem trzeba byłoby pracować, bo szpadel na dorodne drzewa i krzewy już jest zbyt mikrym narzędziem. Pozostaje jakieś chemiczne zabicie go.

Czytałem o zabijaniu solą tej rośliny, co byłoby najbardziej przyjazne. Tylko jak ją aplikować? Zlokalizować jak biegną kłącza/korzenie i sypać solą wzdłuż nich? Czy może w jakiś inny sposób? W innym miejscu polecali glifosat. To chyba preparat na liście? Jak to stosować? Rozłożyć folię wokół wyrastających nad ziemię pędów (by ograniczyć wchłanianie przez glebę) i co parę dni rozpylać na liście środek? Tylko jaki koncentrat, ile %? A może nakłuwać pędy i wstrzykiwać co parę dni solanke czy glifosat bezpośrednio w pędy? A może jakiś inny pomysł ktoś ma?

Pomóżcie jeśli ktoś ma jakieś sensowne porady, bo obawiam się, że niedługo sąsiedzi zaczną walczyć z tą rośliną, a wtedy nie będzie miło.

 

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/288687-jak-zwalczy%C4%87-bambusy-w-ogrodzie/
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, noc napisał:

Dopowiem jeszcze, że nie znalazłem wątku o problemach z bambusem na forum, a znalazłem wątek z rdestem sachalińskim, a to chyba jeszcze gorsze niż bambus?!

nie ma szans bez dewastacji ogrodu.
Sól zabije tez inne rośliny a przede wszystkim zostanie w glebie na zawsze.

Glifosat pędzelkiem na liście co najwyżej. Ale moim zdaniem nic to nie da będzie odbijał.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/288687-jak-zwalczy%C4%87-bambusy-w-ogrodzie/#findComment-9155275
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, fiodork napisał:

Trzeba wykopać wszystkie korzenie. Ja sobie tak poradziłem. 

To na pewno poskutkuje, tylko jak pisałem, korzenie bambusa są posplatane z korzeniami drzew i krzewów i wiązałoby się to z wykopaniem i wyrzuceniem wszystkich roślin z tego terenu, a jest to prawie pół ogrodu, czyli około 500-600m2. Do tego będzie to katorżnicza praca, bo te korzenie tworzą wręcz materac, który trudno szpadlem ruszyć. A użycie koparki, oznaczałoby także zdemolowanie wszystkiego na drodze do tego terenu. A przy koparce, nieuchronnie zostałyby w ziemi jakieś kłącza i odrosłoby to z powrotem. 

Mam jeszcze taką ideę, by odkopać i wyrzucić co jest dostępne, a kłącza biegnące pod inne rośliny, wyciągnąć z ziemi (kawałki tak 0,5-1m), pozostawić na nich nieco gleby, zasolić mocno i owinąć jakąś tkaniną i folią. Może te kłącza umrą, gdy dostaną solankę? Jest szansa?

W każdym razie zapowiada się ciężki sezon w ogródku, nikt z zewnątrz nie podejmie się usunięcia bambusa, a jednocześnie uratowania tego co jest tam, a sił coraz mniej.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/288687-jak-zwalczy%C4%87-bambusy-w-ogrodzie/#findComment-9155421
Udostępnij na innych stronach

AI wypluło coś takiego

 

Analiza Zastosowania Imazapyru w Zwalczaniu Bambusa: Skuteczność, Mechanizmy Działania i Wpływ na Środowisko

Imazapyr, herbicyd z grupy imidazolinonów, odgrywa kluczową rolę w kontroli inwazyjnych gatunków bambusa, zwłaszcza z rodzaju Phyllostachys. Jego wyjątkowe właściwości systemicznego działania i długotrwałej aktywności w glebie sprawiają, że jest narzędziem o wysokiej skuteczności, ale również znacznym potencjale oddziaływania na ekosystemy. Poniższa analiza integruje dane z badań naukowych, raportów rolniczych i doświadczeń praktyków, aby przedstawić kompleksowy obraz zastosowań imazapyru.

Mechanizm Działania Imazapyru

Imazapyr działa jako inhibitor syntezy aminokwasów rozgałęzionych (ALS), blokując enzym acetolaktan syntazę, niezbędny do produkcji waliny, leucyny i izoleucyny78. W przypadku bambusa, który charakteryzuje się intensywnym metabolizmem i szybkim wzrostem, ta blokada prowadzi do:

  1. Zahamowania podziałów komórkowych w merystemach wierzchołkowych i korzeniowych.

  2. Akumulacji toksycznych związków pośrednich (np. kwasu α-aminoadypinowego), uszkadzających błony komórkowe7.

  3. Systemicznego przemieszczania się substancji aktywnej przez floem i ksylem, docierając nawet do odległych kłączy58.

Badania polowe na Phyllostachys rubromarginata wykazały, że pojedyncza aplikacja imazapyru w stężeniu 1% powoduje 75% redukcję biomasy już po 10 tygodniach, a po 58 tygodniach skuteczność wzrasta do 99%7. Dla porównania, glifosat w tych samych warunkach osiągał jedynie 77% kontroli po roku7.

Metody Aplikacji i Optymalizacja

1. Oprysk Dolistny

Tradycyjna metoda, zalecana przy dużych powierzchniach inwazji. Stężenie 1% (1,3 fl oz/gallon) zapewnia penetrację przez gęste ulistnienie, choć skuteczność zależy od pokrycia powierzchni liści5. W badaniach LSU AgCenter wykazano, że dwukrotna aplikacja w odstępie 6 miesięcy eliminuje 95% populacji bambusa5.

2. Iniekcje do Łodyg

Innowacyjna technika, testowana przez University of Georgia, polega na wstrzykiwaniu 2–3 ml 5% roztworu imazapyru bezpośrednio do wnętrza łodyg o średnicy powyżej 5 cm8. Metoda ta:

  • Minimalizuje ryzyko znoszenia substancji na inne rośliny.

  • Skutkuje obumarciem całych kłączy w 24 tygodnie, dzięki translokacji do systemu korzeniowego8.

  • Zmniejsza zużycie herbicydu o 70% w porównaniu z opryskiem8.

3. Aplikacja Doglebowa

Stosowana przy silnie rozwiniętych kłączach. Imazapyr aplikowany w promieniu 90 cm od pni bambusa wnika do gleby, tworząc barierę chemiczną utrzymującą się do 17 miesięcy (okres półtrwania)7. Ta metoda wymaga jednak izolacji strefy zabiegu od korzeni drzew i krzewów.

Skuteczność w Różnych Warunkach Środowiskowych

Czynnik Wpływ na Skuteczność Imazapyru
Typ gleby W glebach gliniastych i próchnicznych adsorpcja imazapyru spada o 40%, wymagając wyższych dawek5.
Temperatura Optimum działania: 15–25°C. Powyżej 30°C parowanie ogranicza absorpcję1.
Wilgotność Deszcz w ciągu 6 godzin po aplikacji redukuje skuteczność o 30–50%5.
Fenologia bambusa Najlepsze wyniki osiągane podczas fazy aktywnego wzrostu pędów (kwiecień–czerwiec)7.

Wpływ na Środowisko i Rośliny Towarzyszące

Imazapyr wykazuje działanie doglebowe nieselektywne, co stanowi główne wyzwanie w kontekście ochrony bioróżnorodności. Badania z Wirginii udokumentowały:

  • Redukcję 80% biomasy korzeniowej dębów rosnących w promieniu 3 m od strefy aplikacji5.

  • Hamonizację mikroflory glebowej – spadek liczebności bakterii azotowych o 45% po 12 miesiącach7.

  • Kumulację w wodach gruntowych – stężenia do 0,8 ppb przekraczają normy dla ekosystemów wodnych8.

Aby zminimalizować ryzyko, rekomenduje się:

  • Stosowanie ekranów korzeniowych z folii HDPE o grubości 1,5 mm, sięgających 80 cm w głąb gleby4.

  • Wybór formulacji granulowanych o kontrolowanym uwalnianiu (np. Arsenal G), które redukują migrację w glebie o 60%5.

  • Łączenie z sorbentami organicznymi (węgiel aktywny, biochar), neutralizującymi nadmiar herbicydu8.

Porównanie z Alternatywnymi Herbicydami

Parametr Imazapyr Glifosat Kwas Octowy
Skuteczność (12 miesięcy) 99%7 77%7 90%1
Okres półtrwania w glebie 17 miesięcy7 45 dni2 7 dni1
Toksyczność dla ryb (LC50) 3,2 ppm8 120 ppm2 >1000 ppm1
Koszt zabiegu na 100 m² 150 zł5 80 zł2 200 zł1

Perspektywy Rozwojowe

  1. Mikrokapsułkowanie – Nowe formulacje z kapsułkami celulozowymi uwalniającymi imazapyr w odpowiedzi na enzymy korzeniowe bambusa mogą zwiększyć selektywność8.

  2. Synergia z adjuwantami – Dodatek polisorbatów (np. Tween 80) zwiększa penetrację przez kutykulę liści o 40%7.

  3. Biodegradowalne inhibitory ALS – Prace nad analogami imazapyru rozkładanymi przez bakterie Pseudomonas putida mogą zredukować czas detoksykacji gleby do 3 miesięcy8.

Podsumowanie

Imazapyr pozostaje najskuteczniejszym narzędziem w eradykacji bambusa, jednak jego stosowanie wymaga ścisłego przestrzegania zasad precyzyjnej aplikacji i monitoringu środowiskowego. Dla obszarów o wysokiej wartości ekologicznej rekomenduje się łączenie iniekcji łodygowych z barierami mechanicznymi, podczas gdy na terenach przemysłowych oprysk doglebowy stanowi optymalne rozwiązanie. Postęp w biotechnologii herbicydowej może w przyszłości zniwelować główne wady imazapyru, otwierając nowe możliwości w zrównoważonym zarządzaniu inwazyjnymi gatunkami.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/288687-jak-zwalczy%C4%87-bambusy-w-ogrodzie/#findComment-9155425
Udostępnij na innych stronach

Zainteresowała mnie szczególnie ta iniekcja bezpośrednio w łodygi roślin. Minimalizuje prawie do zera złe skutki na inne rośliny i jak zastrzyk, może być skuteczna. Właśnie o czymś takim myślałem. Tylko gdzie to kupić? Przeszukałem net, ale nie widzę w ofercie tego środka. Chyba to jest wycofane z użytku?

Gdybyś znalazł gdzieś możliwość kupna, to poproszę o adres.

To byłoby najlepsze wyjście. Odciąć kłącza zewnętrzne, przy barierze korzeniowej, a następnie wstrzyknąć w łodygi naziemne roztwór 5%, i jeśliby to zadziałało, to za jakiś czas powycinać naziemne części roślin. A z korzenie/kłącza można spokojnie sobie usuwać później . Jedynie jest problem z kupnem tego środka.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/288687-jak-zwalczy%C4%87-bambusy-w-ogrodzie/#findComment-9155439
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, noc napisał:

Ale to jest sprawdzone i skutkuje, czy domyślasz się jedynie że pomoże?

Na perz i wiechlinę roczną działa. To jest środek selektywny na jednoliścienne, działa w roślinie systemicznie. Ty myślisz, że producent środka w Polsce będzie sprzedawał środki do eliminowania bambusa??? Kosztuje parę złotych, spróbuj.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/288687-jak-zwalczy%C4%87-bambusy-w-ogrodzie/#findComment-9155461
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, noc napisał:

Zainteresowała mnie szczególnie ta iniekcja bezpośrednio w łodygi roślin. Minimalizuje prawie do zera złe skutki na inne rośliny i jak zastrzyk, może być skuteczna. Właśnie o czymś takim myślałem. Tylko gdzie to kupić? Przeszukałem net, ale nie widzę w ofercie tego środka. Chyba to jest wycofane z użytku?

Gdybyś znalazł gdzieś możliwość kupna, to poproszę o adres.

To byłoby najlepsze wyjście. Odciąć kłącza zewnętrzne, przy barierze korzeniowej, a następnie wstrzyknąć w łodygi naziemne roztwór 5%, i jeśliby to zadziałało, to za jakiś czas powycinać naziemne części roślin. A z korzenie/kłącza można spokojnie sobie usuwać później . Jedynie jest problem z kupnem tego środka.

Ej Aj mówi że ta substancja aktywna wycofana w EU od 2007 bodajże. poszukaj analogów, znajdz osobę na uniwersytecie w katedrze zajmujacej się podobną tematyką, napisz maila. Może oni coś zasugerują.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/288687-jak-zwalczy%C4%87-bambusy-w-ogrodzie/#findComment-9155519
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, fiodork napisał:

Ej Aj mówi że ta substancja aktywna wycofana w EU od 2007 bodajże. poszukaj analogów, znajdz osobę na uniwersytecie w katedrze zajmujacej się podobną tematyką, napisz maila. Może oni coś zasugerują.

Znalazłem coś takiego: https://www.agro.basf.pl/pl/produkty/kategorie-produktow/Herbicydy/Pulsar-40.html

Pulsar ® 40 to herbicyd z rodziny imidazolinonowych

Herbicydy imidazolinonowe stanowią skuteczne narzędzie do zwalczania chwastów.

Jest sześć różnych substancji herbicydowych imidazolinowych (imazamethabenz, imazethapyr, imazamoks, imazapic, imazapyr, i imazaquin) stosowanych w uprawie roślin strączkowych, leśnictwie oraz w odpornej na imidazolinony kukurydzy, ryżu, soczewicy, rzepaku, słoneczniku i zbożach, takich jak pszenica i jęczmień.

Wspólnymi cechami tych herbicydów jest niska toksyczność dla zwierząt, ptaków, ryb i bezkręgowców, ale różnią się one selektywnością dla upraw.

Ale co jest tym czynnikiem chwastobójczym, imazamoks czy coś innego, to nie podają. A to byłoby bezproblemowe do kupienia.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Coś niby to co trzeba, ale jakieś dziwne i Szanghaj;

http://pl.natursimpesticide.com/herbicide/imazapyr-50-sl-97-tc.html

------------------------------------------------------------------------------------

I jeszcze coś takiego;

https://www.forestrydistributing.com/imazapyr-4-sl-herbicide-generic-arsenal-ac-alligare

Ale z adnotacją "Not for sale to: VT"!

 

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/288687-jak-zwalczy%C4%87-bambusy-w-ogrodzie/#findComment-9155548
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.04.2025 o 14:31, noc napisał:

Zainteresowała mnie szczególnie ta iniekcja bezpośrednio w łodygi roślin. Minimalizuje prawie do zera złe skutki na inne rośliny i jak zastrzyk, może być skuteczna. Właśnie o czymś takim myślałem. Tylko gdzie to kupić? Przeszukałem net, ale nie widzę w ofercie tego środka. Chyba to jest wycofane z użytku?

Gdybyś znalazł gdzieś możliwość kupna, to poproszę o adres.

To byłoby najlepsze wyjście. Odciąć kłącza zewnętrzne, przy barierze korzeniowej, a następnie wstrzyknąć w łodygi naziemne roztwór 5%, i jeśliby to zadziałało, to za jakiś czas powycinać naziemne części roślin. A z korzenie/kłącza można spokojnie sobie usuwać później . Jedynie jest problem z kupnem tego środka.

środki chemiczne w większości dostępne sa jedynie osobom po kursach ochrony roślin

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/288687-jak-zwalczy%C4%87-bambusy-w-ogrodzie/#findComment-9155613
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na wykopywanie kłączy bambusowych. Praca jest ciężka, kłącza mają mnóstwo cienkich korzeni, których trzyma się ziemia i wymaga to cierpliwościści w usuwaniu i konsekwencji. Mam nadzieję, że z tych włosowych korzonków bambus nie odrasta, a jedynie z kłączy??? Bo nie sposób usunąć tych włosowatych.

To wszystko idzie nie najgorzej, ale tragedią są miejsca na skrzyżowaniu z innymi krzakami i drzewami. Plan mam taki, by wyjęte na powierzchnię kłącza których nie da się usunąć/wyciągnąć całkowicie, zasolić, nawilżyć mocno i owinąć jakąś tkaniną i folią. Mam nadzieję, że ta solanka zniszczy kłącza, których nie da się usunąc spod korzeni innych roślin. Za mną jakieś 1/3 roboty i idzie jakoś do przodu. Dam znać co z tym dalej, gdy coś się wyjaśni,.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/288687-jak-zwalczy%C4%87-bambusy-w-ogrodzie/#findComment-9155923
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, noc napisał:

. Plan mam taki, by wyjęte na powierzchnię kłącza których nie da się usunąć/wyciągnąć całkowicie, zasolić, nawilżyć mocno i owinąć jakąś tkaniną i folią. Mam nadzieję, że ta solanka zniszczy kłącza, których nie da się usunąc spod korzeni innych roślin. Za mną jakieś 1/3 roboty i idzie jakoś do przodu. Dam znać co z tym dalej, gdy coś się wyjaśni,.

Solanka szybciej ci zniszczy krzewy w które wrósł bambus niż bambusa.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/288687-jak-zwalczy%C4%87-bambusy-w-ogrodzie/#findComment-9156005
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Elfir napisał:

Solanka szybciej ci zniszczy krzewy w które wrósł bambus niż bambusa.

Zaryzykuję ten eksperyment na roślinach, na których mniej mi zależy. Jeśli bambus będzie wyraźnie zniszczony, wyschnięty, a roślina która ma być oszczędzona pozostanie w formie, to powtórzę to i z pozostałymi roślinami.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/288687-jak-zwalczy%C4%87-bambusy-w-ogrodzie/#findComment-9156009
Udostępnij na innych stronach

A pro po wpływu bambusa na inne rośliny. Pod jedną sosną, tam gdzie było najwięcej kłączy, sosna zaczęła się wyginać tak, że w końcu szczyt przygiął się zupełnie do ziemi, zrobiła sie taka arkada, i w końcu drzewko uschło. Ten bambus to zabójca sąsiadów.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/288687-jak-zwalczy%C4%87-bambusy-w-ogrodzie/#findComment-9156010
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...