Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

szczyty kiczu i kuriozum


zone

Recommended Posts

Kiczem mogą być też źle dobrane "dodatki" wnętrz.. Moja znajoma ma salon ozdobiony kołowrotkami i innymi tego typu drewnianymi sprzętami. W stylowym, umeblowanym odpowiednio wnętrzu byłyby piękne...ale w zestawieniu ze szkłem i metalem, "porozrzucane" byle jak po salonie wyglądają naprawdę kiczowato :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Codziennie przechodzę obok tego domu i obserwuję jak obrasta w coraz to inne figurki. W końcu nie mogłem się oprzeć i trochę z przyczajenia zrobiłem zdjęcie. Co o tym sądzicie?

 

http://members.lycos.co.uk/czarusosiek//Rustik/IMG_3705a.jpg

 

Bardzo ładne :D

Mam w pobliżu chyba jeszcze piękniejsze - postaram się też zaczaić i zrobić fotki - się pochwalę sšsiedztwem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co powiecie na to to "strach na wróble" wykonany własnoręcznie przez moją mamę, straszy tak od wczesnej wiosny do późnej jesieni, wnuczki mojej mamy nadały jej nawet imię Pani Jagusia...

http://www.e-foto.pl/users/k20050114-222901/u20060513-164121/small_IMG_0001.JPG

 

 

imie swietne ale zdjecie takie malutkie ze nic nie widze :( :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boska :lol:

wrecz perfekcyjna w swej kiczowatosci :wink:

kurcze , przysni mi sie jak nic..... :lol:

 

 

ps. ja "kicz" lubie..... :wink: (jak juz dawno ktos zauwazyl jest to "pojecie wzgledne" bo co to znaczy "kicz" - dla jednego plastikowy kransal dla innego meble z ikea ;)

 

lubie kicz bo mnie bawi :wink: - lubie kicz zamierzony i konskewentny , nie lubie takiego "bo tak wyszlo " i wynikajacego z braku gustu, i traktowanego smiertelnie powaznie :wink:

natomiast jesli ktos z pelna swiadomoscia i konsekwentnie taki stosuje - bosko :wink: a przede wszystkim jesli ma jego swiadomosc i podchodzi do niego z humorem :wink:

 

 

:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Codziennie przechodzę obok tego domu i obserwuję jak obrasta w coraz to inne figurki. W końcu nie mogłem się oprzeć i trochę z przyczajenia zrobiłem zdjęcie. Co o tym sądzicie?

 

http://members.lycos.co.uk/czarusosiek//Rustik/IMG_3705a.jpg

Mnie nawet ta 7 (siudemka) się podoba nie wiem, o co Ci chodzi :lol: :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie nawet ta 7 (siudemka) się podoba nie wiem, o co Ci chodzi :lol: :wink:

 

Nie pasuje, bo to SIÓdemka jest ( dołączyłam, bo znalazłam "swój"kicz) :):)

 

I tak Cię lubię Patos :)

:roll: O siódemce już nie wspomnę :oops: ale czy mam rozumieć, że to na zdięciu to twoje miejsce na ziemi?

 

NIe, ja po prostu nie oceniam bo gustibus..... i tak dalej, ale lubię ładny język :) :):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Czy to jest kicz?:roll:

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/73cf2b70f3426a2e.html

 

wg mnie troche. chce cos postawic po obu stronach furteczki - wg zalecenia feng-shui "domowych straznikow" ale mam wątpliwości, mimo że obok u sasiadów az sie roi od krasnoludków,żabek itp. Poza tym trudno znależc coś naprawdę ładnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem o gustach się nie dyskutuje....

każdy ma inny styl. i trzeba to uszanować. Wyjątkiem sa krasnale i romskie zameczki ....:)

 

Jedni lubią prostotę-inni styl eklektyczny: jeśli wszystko mieści sie w konwencji to ok. Dlatego nie bede krytykować bogato zdobionych drapowanych zasłon, jesli sa we wnetrzach klasycznych.

Sa wśród nas zwolennicy stylu IKEA i rokoka. Byle wszystko miało i ręce i nogi.

Ostatnio byłam świadkiem różnego postrzegania kiczu:

Odwiedziłam z koleżanką (całe wyposażenie z IKEA) dalekich krewnych (koleżanka oferowała im ubezpieczenie na zycie).

Wyszłyśmy a ona: "o Matko ale obciach-te rzeźbione łóżka, te zasłony- no porażka! a w takich filiżankach jeszcze się pije? PRZECIEZ TERAZ SĄ MODNE PROSTE WZORY! Pamiętasz ten mój elegancki komplecik beżowy do kawy-prościutki, bez żadnych zdobień obleśnych! Kto im ten dom urządzał? chyba sami są bezguścia!

Koleżanka dostała kawke w Rosenthal'u (róże i złote zdobienia)

Wyśmiane meble w sypialni pochodzą z włoskiej kolecji, sa zrobione z litego drewna egzotycznego, maja różnego rodzaju certyfikaty i kosztowaly tyle ile moja koleżanka zarabia w.....10 lat. Ja też lubie prosty styl-ale uważam, że na urodzie klasycyzmu też trzeba się poznać:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze za Wikipedią:

Kicz (z niem. kitsch - lichota, tandeta, bubel) - utwór o miernej wartości, schlebiający popularnym gustom, który w opinii krytyków sztuki i innych artystów nie posiada wartości artystycznej. Kicz jest określeniem silnie pejoratywnym i często kontrowersyjnym. To, co dla jednych jest kiczem, przez innych może być uznane za wartościową sztukę.

 

Kicz bywa tworzony świadomie, w celach komercyjnych, gdyż twórczość schlebiająca popularnym gustom zwykle łatwiej się sprzedaje niż dzieła nowatorskie, zaskakujące widza czymś dotąd nieznanym. Z drugiej strony kiczem bywają niesłusznie nazywane wartościowe dzieła, być może niezbyt nowatorskie i odpowiadające na potrzeby publiczności, które są tak nazywane z zazdrości, przez środowiska artystów którym nie udało się osiągnąć sukcesu.

 

Za kicz są też często uważane dzieła pretendujące do nowatorstwa, których wartość jest kwestionowana przez współczesnych krytyków, stosujących do oceny normy swego czasu. Krytycy czasami miewają rację i tego rodzaju dzieła idą w zapomnienie jako grafomania. Czasem jednak, po latach, to co dawniej uważano za kicz może się okazać w oczach przyszłych pokoleń wartościową twórczością. Typowym przykładem są tu opery komediowe (opera buffa) Mozarta (Wesele Figara i inne), które w czasach ich powstawania były przez krytyków uważane za artystycznie bezwartościowe, mimo że cieszyły się dużą popularnością wśród publiczności Wiednia. Po latach okazało się, że to publiczność miała rację, a nie krytycy. Mimo że ocena w tej sprawie jest wysoce subiektywną, dość ogólnymi cechami kiczu są nadmierna łatwość przekazu, płytka jednoznaczność i "ładność", a w nowszej sztuce nieraz natrętna "brzydota dla brzydoty", pozbawiona innej treści czy myśli.

 

Wreszcie, celowa kiczowatość bywa świadomie wykorzystywana przez wybitnych artystów, jako forma przekornej wypowiedzi, tworzonej na przekór "akademickim standardom", pokazująca, że sztafaż wszechogarniającej kultury masowej również może stanowić cenne tworzywo i że często zaliczanie czegoś do kiczu jest raczej wyrazem arogancji kulturowej niż obiektywną oceną artystyczną. Jednym z pierwszych przejawów tego rodzaju podejścia do sztuki był dadaizm. Podejście to jest najbardziej widoczne w sztuce zwanej pop-artem, którego najwybitniejszym przedstawicielem był Andy Warhol. Podobny nieco charakter posiada też kierunek sztuki zwany hiperrealizmem.

 

 

 

Może zatem krasnale za 100 lat będą rozrywanym dziełem sztuki? kierunek proponuje nazwać "gardenkrasnalizmem":)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkanie czy dom zawalone róznego rodzaju bibelotami, wyzierającymi z każdego kąta; okna przystrojone w falbany, wiszące szklane kuleczki, dzwonki itp.,itd w takich ilościach, że samych okien już nie widać. Feeria barw w pomieszczeniach, od której oczopląsu mozna dostać. Pomieszanie materiałów, wzorów, nie mówiąc o stylach.

Dla mnie kicz = przesyt, pomijając oczywiście encyklopedyczne znaczenie tego słowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...